METZ Oled 55MOC9001

Nano44

New member
Witam. Dwa tygodnie temu zakupilem wyzej wymieniony telewizor. Jest to moj pierwszy oled wiec nie mam porównania do innych modeli wiec postanowilem zapytać tutaj. Ustawienia obrazu poki co mam standardowe. Zauwazylem podczas ogladania filmow (netflix, hbo max, disney), ze kolor czarny jest jakby za mocny. Do tego stopnia ze jest akcja dzieje sie np. w ciemnym pomieszczeniu, to na scianach nie widać zadnych szczegolow. Ściana jest gleboko czarna i juz.
Albo inna sytuacja: u ciemnowlosej postaci w filmie, kolor jej wlosow jest tak czarny, ze praktycznie w ogole nie widac szczegołow jej wlosow (kosmyków itp).
Przyznam, ze kontrast robi duze wrazenie ale mam uczucie, ze oled nie pokazuje wszystkiego, a tego problemu na poprzednim lcd nie miałem. A jak jest u was? Czy to wina nieskalibrowanego wyswietlacza?
 
Ostatnia edycja:

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest dokładnie jak piszesz. Tak został skalibrowany ten tv w fabryce. Jeśli pomimo próby dostosowania ustawień problem cały czas jest widoczny, to zostaje kalibracja. Ew próba samemu podkręcenia ustawień kolorów. Ale to będzie zabawa na czuja.

Niektóre modele różnych producentów potrafią mieć na ustawieniach fabrycznych taką przypadłość. Coś podobnego miałem w Lg c1.

Tv jest dosyć nowy. Daj mu czas niech pogra. Oledy czasami potrzebują 100-200h, aby pokazać pełnie swoich możliwości. Możliwe, że trochę się to u Ciebie poprawi.
 

Nano44

New member
A na czym polega profesjonalna kalibracja? Przyjezdzaja panowie, podlaczaja sprzet, ktory bada m.in. jakość obrazu i oswietlenie pomieszczenia, po czym przesuwają w odpowiednie miejsca, odpowiednie suwaki z menu ustawien obrazu?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oświetlenie pomieszczenia jest najważniejsze.
Pytanie czy chcesz kalibrację podstawową czy z HDR ?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy kalibracji projektora oświetlenie pomieszczenia jest ważne. W przypadku tv, podczas samego procesu kalibracji już nie jeśli kalibrator dysponuje dobrym sprzętem. Info zasięgnięcie od jednej z wiodących firm w branży.
 

Nano44

New member
Napisalem maila do jednej z takich firm i czekam na odpowiedź.
W ogole martwi mnie jeszcze jedna rzecz: podczas wyświetlania obrazów w ruchu, na przykład szczegółowych krajobrazów obraz jakby powoli sie wyostrza. Lub podczas meczu gdy kamera jest w ruchu to trawa jest rozmazana i nieostra, natomiast gdy kamera staje w miejscu to wtedy obraz trawy wyostrza sie jakby skokami, nie płynnie (coś jakby ktoś nagle zwiekszał rozdzielczość) i trwa to 1-2 sekundy. To też wina nieskalibrowanego ekranu?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
To już niekoniecznie. Ten tv może tak a nie inaczej odwzorowywać ruch. Albo masz dodatkowo powłączane funkcje uplynniacza ruchu. Pobaw się funkcjami związanymi z ruchem.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To sprawa procesora i obróbki sygnału.
Dlatego droższe modele są droższe , bo mają lepsze procesory, lepsze algorytmy.
Nie będzie tak , że Oled za 3999 zł ma grać tak samo jak Oled za 9999.
Tak się nie zdarzy.
 

Jericho24

Member
Bez reklam
Napisalem maila do jednej z takich firm i czekam na odpowiedź.
W ogole martwi mnie jeszcze jedna rzecz: podczas wyświetlania obrazów w ruchu, na przykład szczegółowych krajobrazów obraz jakby powoli sie wyostrza. Lub podczas meczu gdy kamera jest w ruchu to trawa jest rozmazana i nieostra, natomiast gdy kamera staje w miejscu to wtedy obraz trawy wyostrza sie jakby skokami, nie płynnie (coś jakby ktoś nagle zwiekszał rozdzielczość) i trwa to 1-2 sekundy. To też wina nieskalibrowanego ekranu?
Udalo sie cos poprawić z obrazem? Czy sceny sa za bardzo ciemne, czarne? Ten model to jest następcą czy poprzednik modelu moc9010?
 

Nano44

New member
Nie poprawialem obrazu. Ustawiłem standardowe ustawienie ekranu w opcjach i tak zostało. Po kilku miesiacach uzytkowania albo faktycznie obraz ulegl poprawie albo ja się przyzwyczailem. Ogolnie nie jest zle za wyjątkiem ciemnych scen, w których nie widać szczegółów w ciemnych miejscach. Teraz za mniejsze pieniadze mozna kupic 55 cali Lg A1 lub B1. Mozna tez dolozyc pare stowek i kupic 65 calowego A1. Troche zaluje, ze nie poczekalem ale trudno.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Metż wkrótce wprowadza nowe modele w extra cenach - na nowej matrycy.
 

Nano44

New member
A ktoś sie orientuje jak wyglada gwarancja Metza? Chodzi mi jaka musi być ilość wypalonych pikseli gwarancja została udzielona? Pisalem w tej sprawie do producenta ale odsyla mnie do partnera serwisowego i nie podaje zadnych informacji w tej sprawie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Gwarancja jest firmowa - więc tu akurat bez obaw.
Ale o szczegóły które pytasz to się dowiem.
 
Do góry