MediaCenter - co włożyć?

TomiDr

New member
Zamierzam sobie złożyć zestaw media center i zastanawiam się co włożyć do środka: tzn
- jaka obudowa
- jaką płytę główną
- procesor
- kartę graficzną
- kartę TV/sat (wiadomo do czego ma służyć J)
- kartę dźwiękową
- jakie głośniki

TV do którego chcę podłączyć to Samsung 42”S5S (odległość 3,5m).
Zastosowania – cyfrowa TV sat, HDTV, divx/DVD, FM, czasem jakaś gra…

Chciałbym wydać max 4-5tyś – co polecacie?
 

Agent_7454

New member
Przed udzieleniem odpowiedzi muszę zadać dwa precyzujące pytania:
- Czy obudowa ma mieć szerokość 17' czy też ma to być coś mniejszego?
- Ile tunerów tv/sat planujesz zainstalować?

Muszę również dodać, że podstawowym wyzwaniem przed którym stoisz to wydajne i ciche chłodzenie takiego zestawu.
 

Agent_7454

New member
Np.:
- Obudowa VFD z pilotem Silverstone serii Lascala lub Thermaltake Bach (Mozart)
- Zasilacz SilverStone 300W Fanless
- Płyta Asus P5WD2
- Procesor Pentium D805
- Dysk, pamięć, napęd optyczny dowolne
To wszystko kupisz za ok. 3100zł

Pozostają:
- Karta muzyczna – możesz pozostać przy wbudowanej
- Karta graficzna – GeForce 7600GT ok. 700-800zł
- Tuner sat np. Technotrend S-1500 MCE z modułem PCI CI ok. 500zł
- Tuner tv np. Leadtek PRV MCE ok. 350zł

Pozstałe gadżety to kwestia gustu ( myszka i klawiatura) lub odpowiadającego nam brzmienia (głośniki).
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jeżeli chcesz mieć dźwięk na poziomie to soundblaster x-fi, karta graficzna zależy od zastosowań, nie trzeba wydawać 800 zł w szczególności, że ta dźwiękówka jest bardzo droga. I tak jak napisał kolega, chłodzenie to także ważna kwestia.
 

slawekz

New member
Witaj TomiDr

Jesli jestes zainteresowany jakimis rupieciami do Mediacenter to mam cos takiego na zbyciu:

Obudowa Silverstone LC 16 M - srebna
Płyta głowna ASRock 775TWINS-HDTV
Procek PIV 3 Ghz HT
DDRAM 2x256
DVB-S Technotrend Budget 1400 (stery do MCE)
DVB-S Technisat Premium 1.3

Wszystko jest prawie nie używane, na gwarancji. Mozliwa faktura VAT.
Jak coś to wal na maila (slawek_z@poczta.onet.pl) lub GG 53138

Pozdrawiam wszystkich HTDV forumowiczow.
 

Agent_7454

New member
ar2 napisał:
Jeżeli chcesz mieć dźwięk na poziomie to soundblaster x-fi, karta graficzna zależy od zastosowań, nie trzeba wydawać 800 zł w szczególności, że ta dźwiękówka jest bardzo droga. I tak jak napisał kolega, chłodzenie to także ważna kwestia.

To prawda jednak przy budżetowym systemie audio różnica nie jest tak bardzo "widoczna".

W przypadku zajęcia trzech slotów PCI i ewentualnego "wyciszania" karty graficznej odpada proponowan płyta Asusa i w grę wchodzi tylko Intel D955XBKLKR Black Creek. Innym rozwiązaniem są płyty z wbudowanym tunerem tv np. na chipsecie ATI jednak nie obsługują one prcesorów Dual Core.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną to 7600GT jest minimum. Ktoś kto zainteresowany jest poważnie technologią HD z PC powinien raczej rozważyć zakup karty 7900GT ale przekracza to sugerowany budżet autora wątku. Innym alternatywnym rozwiązaniem jest zakup karty Ati All-in-Wonder X1900 (~$500).
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Hmm rozumiem, że 7600 ponieważ wspiera sprzętowo hd? tylko nie wiem czy przy tak mocnym procesorze jest to konieczne, nie widziałem niestety testów :(
 

maszek

New member
Bez reklam
Witam, tak się składa, że ostatnio też "dręczy" mnie ten sam temat.
Co i za ile kupić by móc nagrywać programy na HDD, przegrać filmy z kaset na DVD i w dodatku "pogiercować" na komputerze. Z informacji jakie uzyskałem z netu i od znajomych wynika, że zwyczajny komputer pod Media Center powinien bez problemu ćwiczyć na takim wyposażeniu:
- procesor np. Celeron D346 3,6 GHz 533MHz EM64T
- płyta główna z chipsetem VIA P4 M800 (najlepiej ze zintegrowaną kartą dźwiękową i sieciową)
- pamięć 512 MB 400MHz DDRAM - mile widziane 1GB
- hdd 120 lub160GB 7200 obr/min SATA II
- karta grafiki do grania np. GeForce FX5500 128MB
- karta tunera TV np. Hauppague PVC 150 lub 250 (do przechwytu wideo
i dźwięku np. z magnetowidu)
- obudowa z odpowiednim zasilaczem do powyższej konstrukcji.
Cena - ok 2000 zł brutto.
Co do HDTV?
Tutaj nie czuję się na siłach by zabierać głos w tej sprawie. Dlatego chętnie posłucham wypowiedzi osób, które już się z tym problemem zmierzyły. Może zechcą się podzielić z nami swoimi doświadczeniami w tym zakresie?:)
 
Ostatnia edycja:

sudione

New member
Media Center - cisza czy wygląd ???

To może ja przedstawię swoją wizję MediaCenter'a za przyzwoite pieniążki. Na początku trzeba się zastanowić co jest ważniejsze cisza, czy wygląd obudowy. Ja osbiście postawiłem na całkowitą ciszę. Kupiłem:
Płyta Główna -> Gigabyte GA-K8N51PVMT-9
Procesor -> Sempron 3000+ [s.939] -> chłodzenie SCYTHE Ninja+ 0dB [BEZGŁOŚNE!!!]
Karta graf. -> NVIDIA GeForce 6150 [zintegrowana]
Karta dźwiękowa -> Realtek ALC880 [HD Audio][zintegrowana]
Karta sieciowa -> Gigabit LAN [zintegrowana]
Dysk twardy -> Samsung SATAII 160GB

Na co warto zwrócić uwagę, to że cały komputer oprócz wiatraka w zasilaczu jest pasywny. Chcę jeszcze dokupić właśnie pasywny zasilacz, np. ten oraz GF6600 oczywiście pasywnego, dokładnie -> ten model. Oczywiście żeby PeCet nie dokonał samo-spalenia cała obudowa jest rozkręcona i fantastycznie przewiewna.;) Pomyślę może o jakiejś poziomej estetycznej obudowie przy zastosowaniu wolnooborotowych wiatraków, ale na dzień dzisiejszy nie spotkałem obudowy w miarę taniej i ładnie wyglądającej. Moim ideałem odudowy domowego centrum multimediów jest Amiga CDTV lub coś na wzór tego, na dziś to jest piękne -> Shuttle XPC M2000.;)
P.S. Jestem naprawdę zdziwiony wydajnością zintegrowanej grafiki GF6150. Nie dość, że oficjalnie ma możliwość wspomagania hardwarowego przy otwarzaniu plików HD to jeszcze spokonie można zagrać na średnich detalach w Counter-Strike: Source. Naprawdę mogę polecić moją płyte z czystym sumieniem, a także konkurencyją płytę od MSI. Od pewnego czasu sporo z ceną "poleciały" w dół i kosztują wg Skąpiec.pl :
Gigabyte GA-K8N51PVMT-9 - 282.35zł [qpiłem za 305 zł]
MSI K8NGM2-FID - 256.00zł [ta płyta wg forumowiczów portalu anandtech.com jest zdecydowanie najlepszym wyborem (pośród płyt z GF6150)!!!]
P.S. Ja i tak czekam na premierę nowych procesorów ze stajni AMD i Intel'a pobierające mniej energii, dzięki czemu będzie można wywalić moją Ninję i zmieścić się w jakiejś fajniejszej obudowie.;)
POZDRAWIAM SERDECZNIE i liczę na polemikę z Państwa strony.:)
 
Ostatnia edycja:

Agent_7454

New member
sudione napisał:
To może ja przedstawię swoją wizję MediaCenter'a za przyzwoite pieniążki.
Procesor -> Sempron 3000+ [s.939] -> chłodzenie SCYTHE Ninja+ 0dB [BEZGŁOŚNE!!!]
Karta graf. -> NVIDIA GeForce 6150 [zintegrowana]
Karta dźwiękowa -> Realtek ALC880 [HD Audio][zintegrowana]
Karta sieciowa -> Gigabit LAN [zintegrowana]
Dysk twardy -> Samsung SATAII 160GB

POZDRAWIAM SERDECZNIE i liczę na polemikę z Państwa strony.:)

Wizja jest fajna, ale do tego Scythe Ninja trudno będzie koledze dobrać obudowę media center ;) No i karta graficzna do niczego.
 

Tanhauser

New member
Agent_7454 napisał:
Np.:
- Obudowa VFD z pilotem Silverstone serii Lascala lub Thermaltake Bach (Mozart)
- Zasilacz SilverStone 300W Fanless
- Płyta Asus P5WD2
- Procesor Pentium D805
- Dysk, pamięć, napęd optyczny dowolne
To wszystko kupisz za ok. 3100zł

Pozostają:
- Karta muzyczna – możesz pozostać przy wbudowanej
- Karta graficzna – GeForce 7600GT ok. 700-800zł
- Tuner sat np. Technotrend S-1500 MCE z modułem PCI CI ok. 500zł
- Tuner tv np. Leadtek PRV MCE ok. 350zł

Pozstałe gadżety to kwestia gustu ( myszka i klawiatura) lub odpowiadającego nam brzmienia (głośniki).

Przy 7600 GT i D805 300-watowy zasilacz, to będzie porażka. Restarty kompa murowane. Lepszy pomysł, to co z mocą 450W i dużym, niskoszumowym wentylatorem (np. BeQuiet).
 

sudione

New member
bezgłośne marzenie;)

Tanhauser napisał:
Przy 7600 GT i D805 300-watowy zasilacz, to będzie porażka. Restarty kompa murowane. Lepszy pomysł, to co z mocą 450W i dużym, niskoszumowym wentylatorem (np. BeQuiet).
O dziwo na tej stronie:
http://extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
Wychodzi 222W razem z - tuner'em SAT i TV!!!
Ja jednak będę kierował się w stronę platformy AM2 i procesora 35W [podobno ma być Athlon X2 3800+!!!]. Razem ze Scythe Ninja Micro oraz tym cudeńkiem za małe pieniążki da wspaniały BEZGŁOŚNY efekt.
POZDRAWIAM SERDECZNIE
 

JohnDoe

New member
Witam Wszystkich!

To jest mój pierwszy post :D więc proszę o wyrozumiałość ;)

Ja swoje HTPC będę budował na platformie mojego obecnego kompa, który mi się już znudził (musiałem coś zrobić, żeby mi się odnudził)

A64 3000+ i chłodzenie Arctic Freezer 64
płyta MSI K8N Platinum (ma zintegrowanego SB Live! 24bit)
1 GB RAM
Gigabyte GF6600 pasywny
Samsung 160GB
zasilacz HuntKey 350W
obudowa z allegro http://ssl.allegro.pl/item109176894_htpc_atx_micro_atx_design_desktop_obudowa_125.html
pilot z allegro http://ssl.allegro.pl/item111229144_pilot_do_pc_dziala_z_media_center_mce_mediacenter.html
wszystko będzie działać pod kontrolą programu Media Portal lub linuxa GeeXBOX (jeżeli go opanuję i jeżeli będzie fajny)
 
Ostatnia edycja:

bzyk

New member
sudione napisał:
To może ja przedstawię swoją wizję MediaCenter'a za przyzwoite pieniążki. Na początku trzeba się zastanowić co jest ważniejsze cisza, czy wygląd obudowy. Ja osbiście postawiłem na całkowitą ciszę. Kupiłem:
Płyta Główna -> Gigabyte GA-K8N51PVMT-9
Procesor -> Sempron 3000+ [s.939] -> chłodzenie SCYTHE Ninja+ 0dB [BEZGŁOŚNE!!!]
Karta graf. -> NVIDIA GeForce 6150 [zintegrowana]
Karta dźwiękowa -> Realtek ALC880 [HD Audio][zintegrowana]
Karta sieciowa -> Gigabit LAN [zintegrowana]
Dysk twardy -> Samsung SATAII 160GB

No swietnie kolego, ale jak pod to podlaczysz telewizor plazmowy ?? przez VGA analogowo ?? cos nie bardzo to wyglada... osobiscie uzywalem podobnej konfiguracji tylko z geforcem 6600gts bylo fajnie ale wywalilem caly sprzet gdzie indziej i zakupilem kiss dp-600 ogladam wszystko po lanie i zglowy... urzadzenie dziala rewelacyjnie jakosc divx-ow niesamowita i do tego nie stoi pudlo nie wali mi sie po salonie mysz i klawiatura (zone to strasznie irytowalo)
 

k@li111

New member
Napisze co ja już zrobiłem, zaczne od sprzętu,
Stoi on pod TV już ponad rok.
Pł. główna mATX Asus A7N8X-vm zintegrowana grafika (coś na poziomie GF4MX400), dźwiekówka (jest SPDIF wej. i wyj.) i lan, grafika GF5200 (niestety 64bit), Karta sat DVB-S KNC one, procek athlon XP 2.0@2.6 (1.66@2.08GHz jeszcze nie odbl. cash), RAM 512MB, HDD 13GB, CD rom, czytnik kart, obudowa desktop kupiona na Allegro za 12zł, pomalowana, podrasowana i teraz "jakoś" wygląda. Pilot Maxter (pod USB, można wł i wył. komputer, na Allegro około 70zł).
Oprogramowanie to win XP, i genialny program Mediaportal, kodeki CCCP, emu MAME (niedługo zawalcze z Project64 i ePSXe).
Co do Mediaportalu to jest to genialny program do obsługi filmów, muzy, zdjęc, emulatorów gier, oglądania trailerów filmów z netu, sprawdzenia pogody itd. Przy użyciu karty sat można oglądac, nagrywac, konwertowac do avi, używac PVR i timeshiftingu. Dużo pluginów, skinów. A wszystko to można b. łatwo sterowac pilotem, nawet moja żonka nie ma z tym najmniejszych problemów!
Komputer wyłaczam pilotem w stan uśpienia S3 i też właczam, trwa to z 5-8sek, gdzieś czytałem że komputer w stanie uśpienia ciągnie tylko około 5Watt.
Filmy, muze itd. ciągnę z "głównego" kompa po Lanie, dlatego w tym mam tylko 13GB na system i pare gierek, zresztą większośc części w tym komputerze Media Center jest z "odzysku"...,
Ostatmio zajnteresowałem się HDTV, niestety nie mam jeszcze TV HD (ale może już nie długo;)), wtedy przyjdzie czas na modernizacje tego komputera, aktualnie chodzi mi większośc filmów w rozdzielczości 720p tyle że na zwykłym TV 16:9, powoli zwiększa się mój zbiór filmów :D .
Bawiłem się też GeexBoxem, fajne dystro, zajmuje około 10MB, udało mi się uruchomic karte sat, zabotowac system z karty CF z czytnika USB, teraz chcę (od roku tak mówię :() spróbowac zabotowac GeexBoxa po LANie i puścic sygnał RGB z matroxa, podobno ma b. ładny obraz.
Pare linków
http://www.team-mediaportal.com/screenshots/
http://geexbox.org/en/index.html
 

Smartek

New member
Wszystko to samo co opisales umozliwia Xbox z Xbox Media Center bez zadnych kombinacji za okolo 600-700zl (jak nie taniej) i do tego nie trzeba czekac, az sie komp uruchomi.
A - i gierki lepsze (jak ktos lubi).

Pzdr.
 

k@li111

New member
Tylko że MediaCenter już mnie "wciągło", lubie przy tym grzebac.
Czy pozwala na to samo? Chyba nie, a co z kartami DVB-S(S2), analogowymi kartami TV. Chyba że można ciągnąc stream z drugiego kompa przez LAN?
Napewno XBOX ma pare zalet, wyjście RGB, gry i szybkie uruchamianie.
Co z HDTV? Chyba nie dużo pociągnie?
 

Smartek

New member
k@li111 napisał:
Chyba że można ciągnąc stream z drugiego kompa przez LAN?
Napewno XBOX ma pare zalet, wyjście RGB, gry i szybkie uruchamianie.
Co z HDTV? Chyba nie dużo pociągnie?
Stream dziala (tzn. na Xboksie uruchamiasz sobie cos z dysku PC z LAN - tak tylko probowalem).
Do tego internet (przegladarka), odbieranie poczty, program telewizyjny, setki stacji radiowych, trailery filmow i gier, teledyski.

Z HDTV sobie nie radzi (za to ciagnie x264 do rozdzielczosci 600x300) - ale Twoj MediaCenter (ktory jest brzydszy, glosniejszy, drozszy i do tego trzeba bylo przy nim grzebac) tez z HD rady nie daje ;-).

A - i do xboksa wczepiam tylko w port od pada czujnik IR i juz mam dzialajacego pilota, przy PC trzeba sie troche nameczyc.

I tak na koniec:
Dema z Xboxa:
1. >>Poczytaj i zobacz pokaz slajdów z działania Xa..<<
2. >>Dwa filmiki o skalowaniu , mozliwościach..<<<

Prawda jest taka, ze Xbox (procz HD) nie ma sobie rownych (nawet wygrywa z MediaCenterami, ktore przegrywaja w kategorii cenowej).
Zostaje czekac na X360, ktory radzi sobie z kazdym HD, H264 i X264! (na razie mozliwy tylko streaming przez wmc).

Pzdr.
 
Do góry