Markowe "plastiki" kontra pełnowymiarowe kolumny

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witajcie,
Przeprowadziłem ostatnio test/porównanie 2 systemów kina domowego. Pierwszy oparty na zestawie Bose Acoustimass 15 (5.1), drugi natomiast na kolumnach Canton z serii GLE (7.1).
Oba zestawy napędzane Yamahą RX-v1800.
Filmy na których przeprowadziłem test: Pearl Harbor, Na skraju Jutra, Transformers 2,3, filmiki testowe Dolby True HD / DTS HD MSTR.
Na pierwszy ogień poszło BOSE. Podłączenie, kalibracja i jazda! Pierwsze wrażenie - WOW! Niezły bas, fajne efekty, jakby lekkie braki w paśmie średnich częstotliwości (ale przy tego typu skrzynkach można się było tego spodziewać).
W muzyce niestety było już słabiutko. Tzn oczywiście basu i sopranów nie brakowało, ale średnich już trochę tak. Ponadto dźwięk nieco płaski, słaba scena.
Po zabawie z Bose powrót do Canton. Ponowna kalibracja KD. Niestety test był korzystniejszy choćby ze względu na fakt, że bose to 5.1 a Canton 7.1. Różnicę czuć jednak sporą. Ale skupiając się na aspekcie jakości dźwięku stwierdzam, że jednak pełnowymiarowy głośnik zmiata plastik jakością dźwięku. Jest głębia, brak dziur w paśmie częstotliwości.

Podsumowując. Jeśli brak Wam miejsca na duze głośniki i używacie KD jedynie do filmów, polecam Bose, tudzież inne odpowiedniki (oczywiście odpowiedniej klasy, a nie jakieś zestawy LG z marketu za 700zł). Niewątpliwie Bose potrafi nagłośnić nawet dużą kubaturę, jest całkiem przyjemnie i efekciarsko. Jeśli natomiast chcecie czasem posłuchać muzyki, polecam skłon ku innym alternatywom.

Fajne w Bose jest to, że satelity z serii double cube są ruchome i można je ustawić tak, aby poszerzyć nieco pole dźwiękowe każdej z kolumn. Sprawdza się w efektach surround.

Zestaw zostaje u mnie i wyląduje z czasem w sypialni, jak znajdę jakiś ampli do zasilenia.

Jeśli macie jakieś doświadczenia bądź opinie związane z zestawami plastikowymi z wyższej półki - podzielcie się.

pic upload[/QUOTE]
 

collider

New member
Bez reklam
Brzmienie Bose zawsze mi sie podobalo. Jest jak sam napisales efekciarskie, ale ja lubie takie w KD. Ostatnio mocno sie zdziwilem jak sluchalem ich soundbar SoundTouch300. Fakt lecial jakis material demonstracyjny, ale autentycznie kilka razy spojrzalem na boki by sie upewnic czy nie ma tam ukrytych glosnikow. Efekt surround byl jak na soundbar bardzo dobry.
 

Disto

New member
Bez reklam
W sumie, żadne odkrycie. Wiadomo że wygra duże drewniane pudło. Mam dokładnie te same odczucia słuchowe.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bose wymiata.
W wielu przypadkach wolałbym od dużych skrzynek.
Nie wszystkie potrafią tak zagrać, często więcej tam dudnienia jak grania.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wymiata, ale tylko w salonach BOSE. Zauważyłem, że w domowych warunkach nie brzmi już tak dobrze. Podejrzewam, że przyczyna leży w akustyce i kształcie docelowego pomieszczenia. BOSE opracowało system invisible surround, który w rzeczywistości w 100% sprawdza się tylko w prostokątnych pomieszczeniach. Nigdy nie testowałem zestawów plastikowych marek alternatywnych, takich jak H/K, Cerratec, B&O itd... Myślę jednak, że jeśli nawet grają lepiej od Bose, to raczej nieznacznie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z typowymi skrzynkami jest dokładnie to samo.
Też często nie grają w domu, ale taki LG którego testowałem i kosztuje 5x mniej również dawał rade.
 

Disto

New member
Bez reklam
Gdzieś tam o tym wspominałem... No dobra, uff. Do wyjść frontów mam podłączony, poprzez dzielnik oporowy, mini wzmacniacz, który napędza średniej wielkości boxy głośnikowe.Tył, klasycznie idzie bezpośrednio z ampka do dwóch małych boxów, dwudrożnych + sub.Centrala nie używam. Wzmacniacz niewielkiej mocy, jest na scalaku cyfrowym ...i tu zapomniałem jakim, ale to pierwszy chyba stary klasyk, który wdrożono do produkcji seryjnej, o dość dobrym brzmieniu, i tyle. Boxy gł. Noname. Używam tego tylko do nagłośnienia oglądanych koncertów.
 

Disto

New member
Bez reklam
Daj spokój i nie męcz, stary już jestem ;-), a na fotach nic ciekawego nie zobaczysz.I tak najważniejszy jest odsłuch.
 

kamil.szymcz

New member
Użytkowałem HK HKTS 60 przez ponad 4 miesiące, w filmach miazga...subwoofer to dla mnie potwór, był na 1/3. Była okazja i kupiłem Bose Acoustimass 6, początkowo używałem tylko do muzyki na 2 strefie, nie miałem czasu zamienić je z HK. Jak znalazłem czas zamieniłem HK na Bose i tak zostało, te malutkie kosteczki są naprawdę mocne, ustawiając je boki dźwięk lata w pomieszczeniu, robią piorunujące wrażenie. Sa malutkie, fajnie można je rozmieścić, schować tylne pod sufitem. Pokój w którym je obecnie użytkuje to niecałe 20mkw w bloku.
 
Do góry