Marantz SR5003

Davero

New member
Znalazłem niedawno informację o tytułowym modelu Marantza (5003). Ze specyfikacji wygląda zacnie. Wyczytałem na forum, że brzmienie Marantza układa się gdzieś pomiędzy charakterem CA i HK i to tym bardziej mnie do niego zachęciło.
O tym modelu w sieci jednak jest niewiele (podobnie jak i o poprzedniku - 5002). Ma ktoś z Was może jakieś info o nich i doświadczenia zachęcające, albo zniechęcające?

Waham się pomiędzy nim a HK AVR 255 czy Yamahą RX-V 863 (względnie 663). 663, bo wciąż nie wiem, czy nie lepiej kupić po prostu coś możliwie taniego z preoutem, jakby się okazało, że jednak w stereo słyszę istotną różnicę, którą można by "poprawiać" dodatkowym wzmacniaczem stereo. To będzie pierwszy sprzęt nieco bardziej zaawansowany, stąd nie bardzo jeszcze wiem, jakie mam wymagania tak naprawdę.

Nie mogę dodać linków ze specyfikacjami ww. sprzętów dla ułatwienia :(, ale na międzynarodowej stronie Marantza w zakładce Europe, A/V Receivers jest szeroka specyfikacja tego modelu zamieszczona.

W czymś istotnym ten Marantz jest lepszy od tamtych (oprócz mocy na kanał), w czymś gorszy Waszym zdaniem?

Z czym miałby grać: z czymś z półki Monitor Audio BR5, Celestion F28, Elac FS57 (zestaw 5.1.). Szukam (tak mi się wydaje przynajmniej, bo początkujący jestem) zrównoważonego brzmienia.
Zestaw w większości do KD (co nie znaczy, że musi łupać basem - ten powinno być słychać, a nie widać po drżących meblach ;)), ale muzyki (koncerty 5.1., stereo) też chciałbym móc na nim posłuchać. Proporcje powiedzmy co najmniej 60/40 na korzyść KD.

Miejsce do odsłuchu - dziwny pokój w kształcie litery "L". Prostokąt pionowy - w 2/3 objęty rozstawieniem głośników do KD - ma 14m2, obok (na wysokości głośników frontowych) jest "podstawa L" - dodatkowe 7m2, otwarta dodatkowo na przedpokój.

Lubię słuchać raczej średniogłośno. Pewnie czasem też cicho. Raczej nie "koncertowo". Tak, że dobrze byłoby żeby sprzęt w takich typowych, mieszkaniowych warunkach dawał radę.

Czy ten Marantz Waszym zdaniem daje radę przy tym zastosowaniu, czy też - w tej klasie cenowej - jest coś bardziej godnego uwagi?

****EDIT****
Zapomnialem napisac jakie rodzaje muzyki wchodza w gre przy sluchaniu. Raczej roznorodnie i posrodku gatunkow. Lubie pop z lat 80. Muzyke filmowa (Blade Runner, K_Pax, The Devils Own itp.), muzyke w stylu A.M. Jopek, Marie Boine Persen, ale tez Depeche Mode, Queen, Pink Floyd.
Raczej bez muyzki klasycznej, ale i ostrego metalu, czy opartych na rytmie mocnego sztucznego (elektronicznego) basu rapu, techno itp.
 
Ostatnia edycja:

Davero

New member
A na czym polegają główne przewagi HK nad tym Marantzem?
Czy ta (dość spora) różnica w mocy na kanał nie ma istotnego znaczenia dla jakości "kontroli" dźwięku?
 

lepp

New member
Bez reklam
Kolega Ninja handluje H/K i Marantza pewnie jeszcze nie słyszał. Jednak może mieć rację.
Właśnie przesiadłem się z H/K 635 na Marantza 6003. Marantz to z założenia model niższy od H/K więc trochę słabiej powinno być. Słucham go dopiero od wczoraj więc jeszcze zbyt dużo nie mogę powiedzieć.
Po pierwsze trudno porównywac moc na papierze Marantza do H/K, teoretycznie jest to 100W u M do 85 w H/K, a w rzeczywistości H/K brzmiał o wiele potężniej.
Tutaj właśnie jest główna różnica, przede wszystkim w stereo, gdzie brakuje trochę prary. Za to brzmienie jest bardziej szczegółowe. nie słyszałem lepiej brzmiących ampli w stereo od H/K. Jednak w drodze do mnie sa juz monobloki i przedwzmacniacz które zajma się w stereo więc nie mam tutaj żadnych wymagań.

W kinie nie słyszę ogromnej przewagi H/K jeśli weźmie się pod uwagę, że mam tereaz sprzęt z niższej półki. Popracuję jeszcze nad konfiguracją i powinno być jeszcze lepiej. Możliwości konfiguracyjne sa trochę większe niz w moim H/K, nie wiem czy się zwiększyły w nowych modelach. autokalibracja, myli się zdecydowanie mniej niż w H/K.
Do tego dochodzi design i wykonanie, które w Marantzu jest na wyższym poziomie.
Jeśli bedziesz miał mozliwość to posłuchaj gdzieś. 5003 dopiero wchodzi do sklepów więc łatwo nie bedzie.
 

imalas

New member
To zależy głównie od kasy jaką masz dać za niego!(max. to w/g mnie 1000 zł)
Ech!....zacny,...ale ma "ostrą" konkurencję!:)

Brzmieniowo to typowy Marantz, i zawsze robi się ....miło, jak go się słucha.
 
Ostatnia edycja:

Davero

New member
---> Lepp wielkie dzięki za parę słów z doświadczenia w sferze dźwięku z tym sprzętem :).

A mógłbyś jeszcze podzielić się jakimiś uwagami na temat sekcji video Marantza 6003? Wszystko w porządku? Skaler do 1080p działa, czy lepiej zapomnieć, że w ogóle jest? Da się go wyłączyć (w AVR 255, jak czytałem, nie można go obejść)?
Próbowałeś może podłączać do niego komputer via HDMI z kartą graficzną potrafiącą przesłać dźwięk po HDMI? Działa?

W ogóle po tym czasie, który już użytkujesz sprzęt dostrzegasz jakieś jego istotne zalety lub wady (poza audio, o którym już pisałeś)? Coś co ma extra lub czego mu brak na tel konkurencji, z którą miałeś do czynienia?


Oczywiście, jeśli kto inny miałby jakieś info na temat Marantza również proszę o podzielenie się. A w szczególności tych, którzy mają doświadczenie w łączeniu PC - A/V via HDMI w celu uzyskania dźwięku wielokanałowego (zarówno z tym, jak i z innymi ampli). Bo z tym, jak zdążyłem wyczytać za granicą jest duuuuużo problemów. A potrzebuję takiego, który będzie współpracował z komputerem działającym jako media center.
 

lepp

New member
Bez reklam
Problemów na szczęście nie mam. Co do skalera to nie mam odbiornika 1080p więc nie powiem ci jak to dział. Można go za to bez problemu wyłączyć.
Co do dźwięku po hdmi to chyba zależy od komputera. Ampli oczywiście odbiera dźwięk po hdmi, ale można też wyłączyć ta opcję.
Wczoraj słuchałem płyty nagranej w DTS 96/24 i nie było wielkiej różnicy między moim starym H/K a nowym nabytkiem. Im lepszy format dźwięku tym różnica mniej słyszalna.
 

pawliszak

New member
Pytanka do posiadaczy Marantza 6003 / 5003
1.Jak przebiega wspólpraca w/w amlitunerków z n-boxem /n-recorderem NTV wszystkie łącza po HDMI?
2.Czy mocno grzeją się?, czy mają wentylator(hałas)?
 

radek-o

New member
Davero
Tak się akurat fajnie składa, że w najnowszym numerze AUDIO (nie mylić z AUDIO VIDEO) jest test amplitunerów Marantza 5003, H/K 255, Denona 2309 i Yamahy. Po krótce mogę Ci napisać, że H/K jest z przeznaczeniem do muzyki rozrywkowej, posiada mocne brzmienie i duży potencjał, natomiast jeśli chodzi o Marantza to autor tego testu pokusił się nawet o nazwanie go amplitunerem podchodzącym pod miano audiofilskiego! Jeżeli słuchasz muzy typu "napierd...nka" techno, hause, rap itp. to lepszy bedzie H/K jeśli innej to Marantz o ile podoba Ci się dźwięk audiofilski. Model 6003 jest wyższy od 5003 więc powinien zagrać teoratycznie lepiej. Jeśli jesteś przed zakupek KD za kilka tyś. to 12 zł na miesięcznik AUDIO też będzie Cię stać. Poczytasz i sam zdecydujesz co Ci bardziej odpowiada. Oczywiście nie sugeruj się wyłącznie artykułem z czasopisma, ponieważ tak do końca też nie można im wierzyć (reklama). Dokonasz odsłuchu i zdecydujesz sam. Na koniec jednak padło bardzo ciekawe stwierdzenie: że wszystkie 4 ampli reprezentują podobny poziom i jeśli ktoś się waha z wyborem to niech kupi ładniejszy. Każdy ma swoje zalety i większe lub mniejsze wady jak np. problemy z softem H/K. Marantz jest dopracowany w każdym calu i posiada ..... ale to już sobie sam doczytaj w AUDIO.

Ja też się zastanawiam nad Maranzem i chciałbym zasięgnąć opinii jakie kolumny dopadować do SR 5003 lub SR 6003.
 

Ferrari95

New member
Pozwolę sobie podpiąć się pod wątek gdyż żywo zainteresował mnie poruszony tu temat. Sam jestem coraz bliżej zakupu zestawu kina domowego i tak jak wcześniej wahałem się jakie kolumny wybrać do pewniaka, którym był AVR255 tak teraz sytuacja uległa pewnej zmianie.

Po przeczytaniu wielu opinii decydowałbym się na zakup zestawu kolumn Monitor Audio serii Bronze opartego na frontach BR6.

Zaś co do ampli to po przejściach z softem w AVR255 i skrajnych opiniach na jego temat swoją uwagę skierowałem właśnie na Marantz'a SR5003.

Czy poza kolegą lepp któryś z forumowiczów miał lub ma do czynienia z tym sprzętem i mógłby wyrazić swoją opinię na jego temat?

Czy Marantz i Monitor Audio to dobry zestaw (muzyka i kino 50/50)?

W Marantz'u spodobała mi się możliwość bi-amping'u kolumn frontowych :)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie w powyższym temacie!
 

Davero

New member
---> Radek-o bardzo dziękuję za info. Mam nadzieję, że znajdę jeszcze dziś w Empiku ten numer AUDIO. Mam nadzieję, że pomoże. Choć stawiam, że pewnie sekcję video potraktowali po mocoszemu przy ocenie. Zobaczymy...

Co do odsłuchu. Tak spróbuję - tylko, że mam możliwość odsłuchania go w sklepie z kolumnami, których wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie kupię (Mission, Elac, Yamaha). Z kolei tam, gdzie są kolumny, które prawdopodobnie nabędę Monitor Audio BR5, Celestiony F28 takiego ampli brak :(.

Kusi mnie ten Marantz... Wiem, że o wadach nie słychać pewnie dlatego, że jest świeżutki, ale... nie słychać jednak :D. A nuż jest lepszy...
 

radek-o

New member
Davero
Mnie też kusi ten Marantz 5003 lub 6003. Masz w pełni rację AUDIO potraktowało sekcję video po macoszemu, ale do tego zdążyli już przyzwyczaić swoich czytelników. Jak dla mnie 6003 jest zajefajna wizualnie i można kupić za niecałe 2700, ale jest jeden minus - brak instrukcji pl a przy tak zaawansowanym sprzęcie (jak dla mnie oczywiście) to wolałbym poznać wszystkie możliwości tego ampli. Monitor audio to dobry wybór a ja rozważam jeszcze Jmlab Focal z frontami 714V lub 716V ponieważ jepiej pasują wizualnie do wnętrza. Tak jak sugerują w AUDIO na tym poziomie cenowym zbyt dużej różnicy już nie ma.
 

lepp

New member
Bez reklam
Obsługa jest prosta i można się na razie obyć bez instrukcji pl. Sklep poza tym obiecał dosłać jak tylko dystrybutor przygotuje takową.
Gdzie taka niską cenę na 6003 znalazłeś?
 

radek-o

New member
Cena to dokładnie 2699 zł. Sprzedawca z Allegro. Sprzęt sprowadzany i magazynowany u sprzedawcy. Na sprzęt wystawia gwarancję 24 miesiące, którą sam podbija. Nie ma możliwości odsłuchu sprzętu, bo to nie jest sklep. Jest kilka minusów w tej kwesti, ale sam przyznasz że cena jest atrakcyjna. Jeśli sprzęcik chodzi bez zastrzeżeń to warto się zastanowić...
 

lepp

New member
Bez reklam
Chodzi o instrukcję po polsku.
Co do Marantza za 2700 to jeśli sprzedawca pewny to warto, instrukcje da się z czasem zdobyć.
 
Do góry