Marantz PM 6005 +Dali zensor 7

czarek13

New member
No byłem dziś w ikea po dywan, co prawda niewielki i żona nie zgodziła się na taki z długim włosem (a jak wyczytałem takie są najlepsze) bo jej się takie nie podobają więc stanęło na wełninym z włosem długości 10 mm. Jeszcze go nie rozłożyłem ale jest bardzo ładny i mam nadzieję że ładnie poprawi mi akustykę w pokoju.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
No byłem dziś w ikea po dywan, co prawda niewielki i żona nie zgodziła się na taki z długim włosem (a jak wyczytałem takie są najlepsze) bo jej się takie nie podobają więc stanęło na wełninym z włosem długości 10 mm. Jeszcze go nie rozłożyłem ale jest bardzo ładny i mam nadzieję że ładnie poprawi mi akustykę w pokoju.

Cały pic z dywanem polega na tym aby był jak najgrubszy...;-). Włos min. te 40-60mm, przy 10mm różnica może być znikoma a praktycznie nie zauważalna. Ponadto musi pokrywać większą powierzchnię przed słuchaczem a nie tylko skrawek...;-) Napisz wrażenia, czy coś lepiej czy gorzej. Test: siedzisz tyłem do głośników i masz rozwinięty dywan włączasz utwór a następnie ktoś zwija albo rozwija dywan nie informując Cię w jakim stadium jest dywan. Ty odpowiadasz czy jest lepiej czy gorzej a może tak samo. Może się okazać, że trzy raz z rzędu ktoś wcale nie rozwinął dywanu albo go zwinął a Ty za każdym razem co innego słyszałeś tj. tzw. autosugestia poprawy dźwięku...;-) Warto sobie taki test zrobić.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Chyba nie do konca Bipo. Każdy dywan w jakimś stopniu zredukuje odbicia, jakiej by nie byl grubości to jest to zawsze material a nie twardy panel czy plytka.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Oczywiście że lepiej wypadnie nawet najcieńszy dywan niż pusta podłoga czy płytka przed sprzętem. Z tym, że gęstość i struktura materiału może przy tak minimalnej grubości może wprowadzić subtelne zmiany, które nie zawsze wychwyci słuchacz. W moim przypadku chodziło o to aby zlikwidować pogłos oraz jak najbardziej wytłumić pomieszczenie. Dlatego u mnie sprawdził się najgrubszy..;-) Efekt wychwyciła by chyba każda osoba nawet nie zgłębiająca tajniki akustyki pomieszczenia i jej wpływ na odbiór stereo tj. czytaj moja żona..;-)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, że im grubszy tym lepiej, ale tez mi się wydaje ,że już najmniejsza grubość może sporo poprawić.
Tak dla odmiany - byłem kiedyś w jednym salonie na Śląsku - wszystkie ściany, łącznie z sufitem i podłogą wyklejone były czymś w rodzaju wykładziny. O efektach akustycznych już kiedyś pisałem - fatalne do potęgi wszystko wytłumione do przesady, zero muzykalności z jakiegokolwiek sprzętu.
Najbardziej podoba misie salka w Poznańskim Korisie - z resztą uważam te salon na jeden z najlepszych w Polsce pod każdym względem - tam jest jedyna znana mi sala wzorowana na przeciętnym pomieszczeniu mieszkalnym, nie profesjonalnie odsłuchowa, ale zwykła, czyli są raczej gołe ściany, delikatnie wytłumione, jakiś tam dywan i okno bez zasłon. W takich warunkach można testować, choć na jednym z odsłuchów kabli Equlibrium mimo iż na identycznym systemie zagrały zupełnie inaczej niż w domu, co tylko dowodzi, że nie ma jak własna akustyka....
 
Ostatnia edycja:

czarek13

New member
Dywan nadal leży w samochodzie bo się córka przeziębiła i leży z gorączką więc nie było czasu bawić się z rozkładaniem i wcześniejszym sprzątaniem.
Dywan wygląda bardzo solidnie i wcale nie jest taki cienki a powiedziałbym że jest grubszy od tych z kilkucentymetrowym włosiem. Dlaczego, bo jest bardzo gęsty i długość włosia to w zasadzie grubość dywanu. Oczywiście jest w stu procentach z wełny.

Druga sprawa, jest jeszcza jedna rzecz polepszająca akustykę którą wstępnie zaakceptowała żona a mianowicie kilkuczęściowy obraz, obecnie ściana za miejscem odsłuchowym jest "goła"
Jeszcze nie wybrałem wzoru ale chodzi o coś takiego
obraz-piecio-czesciowy.jpg


Mam jeszcze jeden pomysł na poprawę akustyki a mianowicie, w dwóch narożnikach takie półki z książkami. myślę że tu żona również nie będzie oponowała.
10553253_1.jpg
 
Ostatnia edycja:

czarek13

New member
Chciałbym połączyć komputer do wzmacniacza ale przez DAC więc potrzebuje z jednej strony minijacka a z drugiej optyk lub coaxial. Jaki kabel byłby optymalny ?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Jak optyk to nie minijack.

Jak łączysz zewnętrzny DAC ze wzmacniaczem to tylko po analogu!
Czyli wychodzą stereo RCA albo minijack-RCA, w zależności od urządzenia.
 

czarek13

New member
chodzi mi o to aby połączyć tablet z DAC-iem we wzmacniaczu. W te chwili mam kabel, z jednej strony minijack a z drugiej RCE i gra to fatalnie tzn. na full głośności ledwo co słychać, pomijam jakość. Po prostu muszę coś pokombinować aby sygnał z tabletu (cyfrowy) szedł przez dac a tam mam tylko optyk i coaxial.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dlatego że korzystasz z wbudowanego w tablet wzmacniacza który zapewne jest fatalnej jakości.

Albo z USB tabletu na DAC (taki z wejściem USB)
Albo za pomocą BT do wzmacniacza z BT..
 

czarek13

New member
Dlatego że korzystasz z wbudowanego w tablet wzmacniacza który zapewne jest fatalnej jakości.

Albo z USB tabletu na DAC (taki z wejściem USB)
Albo za pomocą BT do wzmacniacza z BT..
Mam wzmacniacz marantz 6005 z wbudowanym DAC-iem więc nie mam tam wejścia USB jest tylko optyk i coaxial.
Rozumiem że potrzebuję jakiś konwerter który zamieni mi sygnał z analogowego na cyfrowy ?
I co oznacza skrót BT ?
 

Pan_Borowik

New member
Mam wzmacniacz marantz 6005 z wbudowanym DAC-iem więc nie mam tam wejścia USB jest tylko optyk i coaxial.
Rozumiem że potrzebuję jakiś konwerter który zamieni mi sygnał z analogowego na cyfrowy ?
I co oznacza skrót BT ?

Potrzebne Ci urządzenie, które ma wyjście optyczne lub koaksjalne, a do którego możesz przesłać sygnał cyfrowy z tableta.

"BT" to bluetooth i to chyba będzie najlepszy wariant.
Możesz kupić jakiś tani odbiornik BT z wyjściem cyfrowym - wtedy jego sekcja analogowa nie ma znaczenia (w tanich urządzeniach raczej będzie ona słaba), bo on tylko "przekaże" sygnał cyfrowy do wzmacniacza, który własnym przetwornikiem już go sobie zamieni na analogowy.
 
Ostatnia edycja:

czarek13

New member
dzięki za odpowedź.
Rozumiem że takie urządzenie będzie w sam raz
Yamaha YBA-11
YBA11_poster.jpg


41Goh-qGnkL.jpg

Jak macie jakieś tańsze odpowiedniki to proszę o propozycję.

Skoro już piszę to napiszę że sprawdziło się to o czym tu pisał jeden z kolegów.
Moim zdaniem po wygrzaniu mój zestaw brzmi inaczej i ładniej.
 

Pan_Borowik

New member
Tak, taki się nada - czy są jakieś tańsze - nie wiem.
Co do "wygrzania" - normalna sprawa. Głośniki są zawieszone elastycznie, materiał musi się z czasem "wyrobić" do parametrów optymalnych, zmieniając brzmienie.
Kwestii "wygrzewania" elektroniki i kabli wolę nie poruszać ;)
 
Do góry