Mam za mocnego SUB-a?

robertpos

New member
Witam!

Posiadam od kilku lat subwoofer Yamaha YST-SW515.
Dane katalogowe:
Driver: 10"
High Cut Filter: 40 - 140 Hz
Dynamic Power: 270 W
Frequency Response: 20-160 Hz
Wymiary: 35,0 x 43,0 x 38,2 cm (szer. x wys. x głęb.)
Waga: 19kg

Recenzja:
http://www.avhub.com.au/images/stories/pdf/Yamaha_YST_SW515_Subwoofer_Review_Lo-Res.pdf?129070645549890000

Subwoofer stoi z tyłu, za kanapą, jak na rysunku (czerwony kwadrat):

Speakers5.jpg



Jak widać, pomieszczenie w całości ma ok. 60m2 (plus do tego otwarte przejście na piętro). Wewnątrz tego pomieszczenia jest częściowo wygrodzona powierzchnia salonowa, około 20m2. Z subwooferem jest wszystko w porządku - nie charczy, nie buczy - po prostu gra. Zastanawia mnie jednak, czy można by go zmienić na inny mniejszej mocy(?), ale np. schodzący niżej.

Na co dzień, sub jest "odkręcony" na 30% i wtedy po skalibrowaniu w kinie domowym, amplituner (obecnie Pioneer LX-SC..., poprzednio Yamaha RX-V... zachowywała się podobnie) steruje go z poziomem 0dB. Sub stoi w rogu za kanapą, bo:
- "piękniejsza połowa" stwierdziła, że nie jest on zbyt urodziwy i nie ma szans aby stał z przodu...
- ja, z kolei, zgodnie z zasadą, aby ustawić suba pomiędzy punktami gdzie gra najgłośniej i najsłabiej (najsłabiej grał z przodu - najmocniej zaraz za kanapą, na środku jej szerokości) wybrałem miejsce pokazane na rysunku.

Zrobiłem jeszcze taki test (nie wiem czy mądry) - przejściowo zatkałem otwór bass reflex w subwooferze (czyli zrobiłem obudowę zamkniętą) i nie zmieniając poziomu głośności, zapuściłem w amplitunerze kalibrację. Po jej zakończeniu, wyszło, że na wyjściu do suba amplituner ustawił poziom +6,5dB. Czyli o 6,5 dB spadła efektywność suba. Podkręciłem więc głośność w subie na 40% i znowu zrobiłem kalibrację. I wtedy ponownie wyszło na kanale do suba 0dB. Czyli zrobiłem sobie suba z zamkniętą obudową, czyli z wyraźnie niższą efektywnością, i odkręcenie w nim głośności na 40% (z otworem bass-reflex było 30%) wystarczyło aby napompować basem moje pomieszczenie.

Może się przyda, więc podaję, że kolumny frontowe to Canton Ergo 690.
Moje preferencje to 51% muzyka, kino 49%.


Teraz pytanie: czy mam dobrze dobrany subwoofer do pomieszczenia?




Robert
 

robertpos

New member
Stał z przodu (na rysunku byłby to prawy górny róg, w okolicach kolumny FR) i grał mizernie. Aby uzyskać ten sam efekt głośności, co obecnie, musiał być odkręcony prawie na 50% (teraz jest 30%).

Robert
 

mors111

Active member
Bez reklam
Widocznie to mizerny su , nie wiem nie słuchałem go
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mariuszpk

New member
Wszyscy zawsze pytają się czy nie będzie za słaby.
Sub ma dawać zakres od ok 40-80 Hz. Jak to ktoś ładnie napisał ma masować stopy Twoje i Twoich sąsiadów. Ma być niesłyszalny a po jego wyłączeniu ma czegoś brakować. Głośność ma być ustawiona tak aby po kalibracji mieściła się na poziomi +-3 db. Dobrze zestrojony(zaprojektowany) sub ma być jak najszybszy max to 15 ms i dawać jak najbardziej jednolity dźwięk na całej swojej częstotliwości pracy. Znaczy, że pozioma linia ma być jak najbardziej płaska na wykresach. Po zatkaniu bass feflexu rozstroiłeś go. Linia stała się parabolą, brakowało basu stąd wynik +6. Zlecane jest żeby głośnik stał z przodu na 1/3 szerokości ściany nie dlatego żeby był lepiej słyszalny tylko dlatego żeby nie zaburzać twoich odczuć akustycznych. Teoretycznie położenie suba o takich parametrach nie powinien być możliwy do zlokalizowania w pokoju ale niestety często tak nie jest. Gdy sub stoi z tyłu możesz słyszeć wybuch za sobą co psuje efekt. Postawienie głośnika membrana do podłogi pomaga rozproszyć dźwięk, głośniki mogą wtedy stać po bokach pokoju. Twój głośnik zestrojony jest na ok 38 Hz, czyli tam jest najbardziej słyszalny. Nie oznacza to, że poniżej tej wartości milknie. Przetestuj głośnik w 3 rożnych miejscach pokoju, ustaw sobie głośność zalecaną, ustaw koniecznie odpowiednio fazę ( przy złej fazie głośnika nie słychać) a na końcu ustaw wszystko tak żeby tobie się podobało.
 

mariuszpk

New member
Ten model ma skromną regulację.
Pokrętło od głośności (Volume) opisałem już jak ustawić.
High Cut czyli odcięcie górnych częstotliwości można zostawić na maxa i ustawić na ok 80 Hz we wzmacniaczu.
Regulacja fazy jest tylko przy pomocy przycisku (faza 0 lub 180) a nie przy pomocy potencjometru. Jeżeli źle ustawimy fazę to basy z przednich kolumn będą się niwelować przez basy Suba. Falę dźwiękowe będą się znosić. Będzie słabszy bas niż bez suba. Ustawia się to najlepiej w dwie osoby. Jedna siedzi w fotelu i słucha a druga kręci fazą. Ustawiamy tak żeby było najgłośniej. Oczywiście trzeba włączyć wcześniej jakiś utwór z miarowym basem. To, że w utworze słychać bębenek to nie znaczy, że nasz Sub ma co robić i będzie go słychać. Pamiętajmy, że jest to głośnik do dźwięków na skraju słyszalności człowieka. Będziemy je bardziej odbierać ciałem niż uszami. Przenika też świetnie przez ściany do sąsiadów czy do sypialni żony. Tutaj jest strona z utworami przy których subwoofer będzie miał co pokazać.
http://www.musicaddict.com/mp3/top-10-bass-test-songs.html

Proponuje Wam zrobić sobie, jako ciekawostkę test słuchu. CDur.pl - Test słuchu w zakresie wysokich częstotliwości
Najlepiej razem z własnymi dziećmi żebyście tak jak ja zdali sobie sprawę ile już go straciliście. Od razu człowiek się cieszy, że ma w domu fronty do 40 kHz. Pies sąsiadów ma co słuchać.
 

werf

Active member
Bez reklam
Dobry test słyszę 17 Khz a w normie było by 15,5 Khz
odsłuch przez głośniczki w labtopie
 

werf

Active member
Bez reklam
A jest w normie czy słuch ponadprzeciętny? :smile:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
hehe , coś z tymi lapkami jest nie tak

posłuchałem u siebie na kolumnach i starszym kinie domowym

przy 15,5 siedząc od kolumny ok 3mb zakończyłem odsłuch
jednak przy samej kolumnie ( ok 0,5mb ) słyszałem jeszcze przy 17 ( troszkę musiałem zgłośnić - mam 37 lat )

syn natomiast słyszał do 19 ( ma 8 lat ) , natomiast bardzo go to zabolało i wyszedł z pokoju zanim dojechałem wyżej ,


wniosek , w laptopie za blisko ucha macie głośniczki

test basu bardziej mi się podobał u mnie na kolumnach ( większych z 20-to cm głośnikiem , bas słyszalny od 30hz )
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Coś w tym jest, bo ja sobie normalnie testu słuchałem a moja kobieta w pokoju obok krzyczala, że aż ją w głowie świdruje. Kot mi uciekł z biurka:) Zauważyłem że po tych magicznych 15, już bardziej nie słychać a czuć. Takie zatykanie, szum w uszach. I żeby to usłyszeć musiałem głowę bokiem do głośników obrócić i dać ciut głośniej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mariuszpk

New member
Tajna broń na koty i młoda żonę. Bawicie się dość hardcorowo. Nie podkręcajcie zbyt głośno bo jest to zwykły dźwięk. Z wiekiem wypadają nam nie tylko włosy na głowie ale i mikrowłoski w uszach (komórki włoskowate) czyli komórki słuchowe. Zbyt duży hałas może tak samo uszkodzić słuch mimo że go nie słyszymy. Nie nastawiajcie głośności na 100 z uchem przy kolumnie.
Proponuje sprawdzić też swoich rodziców i zobaczyć co nas czeka za kilka lat. Później wystarczy wyciąć te częstotliwości ze swojego ulubionego utworu i posłuchać "starości".
Po takich teście później czyta się z przymrużeniem oka recenzję o wyższości monitorów 40 kHz nad 30.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Przy kolumnach 18, ale to już tak na upartego, bo to już raczej cos pomierzy szumem a piskiem. 17.5 bezsprzecznie, ale jakby było tak 17.75 to bym się nie pogniewał. Nie zmienia to faktu, ze ucho już nie to :( Lubie takie testy jako ciekawostki, ale wyniki czasem są smutne .
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzychu, stare grzyby już jesteśmy jeśli chodzi o słuch. Lepiej się spotkać w dobrym gronie przy flaszce i się pośmiać. Zbliża się ten czas.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sprawdzal ktos jak to faktycznie wyglada u starszej osoby? Babcia, dziadek?
Ty Krzychu nie sprawdzisz, wiadomo - czaszka :D , ale inni?
 
Do góry