MA RX8 vs Dali Ikon 6 vs Dynaudio Audience 72 vs... ?

eddielublin

New member
Witam wszystkich audiomaniaków i zwracam się z prośbą o wsparcie.
W związku z przemieszczeniem części zestawu stereo do salonu/otwartej kuchni (wymiary 5,5m x 9m) potrzebuję kolumn do tego metrażu, chociaż strefa audio stanowi około połowy powierzchni.
Wszystko wskazuje na to, że grałoby to jakiś czasz wiekowym wzmacniaczem Pioneer A616 MII (alternatywna opcja Advance Acoustic MAX 150). W perspektywie czasu rozważam dobranie wzmacniacza. MR4 pójdą do nowego właściciela a BX2 do zestawu "pliki i radio internetowe"
I teraz pytanie, coś z tytułowych propozycji? Do charakteru muzyki której słucham czyli klimatów death/black metalowych, progresywnego rocka, ambitnego rocka może dodałbym jeszcze Paradigmy 11v7. Rozważam wybór nowych jak i zadbanych z drugiej reki. Chciałbym sie zmieścić w 4-5 tys. W najbliższych dniach rozpoczynam przesłuchania konkursowe od RX8/Dali Ikon.
Moze warto zainteresować się czymś z oferty krajowych producentów; Audio Academy, RLS, Studio16hertz, Harpia Acoustic? Z tym, że w celach odsłuchowych musiałbym się wybrać gdzieś w Polskę, na lubelskim rynku raczej trudno o takie "wynalazki"
Za miesiąc AudioShow2013, jeszcze tam można by w warunkach zbliżonych do domowych posłuchać kandydatów...
Obecnie próbowałem różnych wariantów na MR4/BX i:
większe pomieszczenie więc i scena szersza, chociaż sytuacja wymusza trochę niesymetryczne ustawienie kolumn więc jedna strona jest jakby "szersza", szczegółowość na średnich poziomach głośności zadowalająca, ale już głośniej niestety słychać niedostatki, wszystko się zlewa w jedną masę no i basu nie ma nic...Nie to żebym był entuzjastą caraudio ala golf II po tuningu ale tam gdzie zawsze bas był teraz go nie ma.
Pomieszczenie pod względem akustyki też nie rewelacyjne, ceramiczna podłoga, sporo szkła (okna, drzwi, witryna balkonowa, subtelne zasłonki+takie dwustronne roletki tzw plisy. Kolmny mogę postawić ok metr od ściany tylnej, boki więcej, kanapa słuchacza jakieś 3m od kolumn. Z tym że czasami jak sobie dłubię coś w kuchni to też słucham, więc kolumny nie powinny być "punktowe" nakierowane na jedno miejsce odsłuchowe...
To chyba tyle z ogólnych warunków
z góry dziękuję za wszelkie sugestie i propozycje
A i jeszcze sporo dobrego czytałem/słyszałem o Tannoy Revolution DC6T ...zdają się być niezbyt wymagające dla wzmacniacza...
Pozdrawiam
Ed
 

WiTT

New member
Bez reklam
Wszystko wskazuje na to, że grałoby to jakiś czasz wiekowym wzmacniaczem Pioneer A616 MII (alternatywna opcja Advance Acoustic MAX 150).
To że wiekowy to nie oznacza że gorszy. Wręcz przeciwnie. Z tego okresu pochodzi najwięcej legendarnych wzmacniaczy. Twój jest z '88 roku. Sam posiadam egzemplarz NAD z '89 roku i jest to bardzo mocny piecyk, z rewelacyjnym brzmieniem. Musiałbym sporo pieniążków wyłożyć żeby nowy wzmacniacz dogonił ten mój.
Twój ma przy 8Ohm'ach 2x80W, przy 4Ohm 2x120W. I jestem w stanie w to uwierzyć, sam pobór mocy to 650W, waga 14kg. Coś mi się wydaje że długo byś szukał następcy w rozsądnej cenie z nowych wzmaków. Jeśli brzmi on tak jak wygląda na papierze i zdjęciach, to jeszcze pewnie postoi u Ciebie :)

Moze warto zainteresować się czymś z oferty krajowych producentów; Audio Academy, RLS, Studio16hertz, Harpia Acoustic? Z tym, że w celach odsłuchowych musiałbym się wybrać gdzieś w Polskę, na lubelskim rynku raczej trudno o takie "wynalazki"
RLS - polecam. Wymagające kolumienki, większość ma niską efektywność/impedancję, ale grają urzekająco. Mnie urzekły ich podstawkowy model. Wtedy w salonie słuchałem na NAD C326 lub C356. Owszem, gałką trzeba było podkręcić, ale dźwięk... zdecydowanie warte odsłuchu. W Warszawie mają/mieli.
 

MarcinGD

New member
Slucham podobnych klimatow. Moze troche lzejszych, ale bardzo czesto zapuszczam Opeth. W sumie to masz juz wybrane kolumny do odsluchu, wiec nic tylko ruszyc na odsluchy. Posiadasz juz MA wiec pewnie i Rx8 cie uciesza. Studio 16Hz z tego co wiem wypozyczaja na odsluchy za kaucja + przesylka.
 

eddielublin

New member
To że wiekowy to nie oznacza że gorszy. Wręcz przeciwnie. Z tego okresu pochodzi najwięcej legendarnych wzmacniaczy. Twój jest z '88 roku. Sam posiadam egzemplarz NAD z '89 roku i jest to bardzo mocny piecyk, z rewelacyjnym brzmieniem. Musiałbym sporo pieniążków wyłożyć żeby nowy wzmacniacz dogonił ten mój.
Twój ma przy 8Ohm'ach 2x80W, przy 4Ohm 2x120W. I jestem w stanie w to uwierzyć, sam pobór mocy to 650W, waga 14kg. Coś mi się wydaje że długo byś szukał następcy w rozsądnej cenie z nowych wzmaków. Jeśli brzmi on tak jak wygląda na papierze i zdjęciach, to jeszcze pewnie postoi u Ciebie :)
zdecydowanie Pioneer jeszcze długo pogra, co do tego nie mam wątpliwości...trzeba będzie tylko przegląd zrobić, zastanawiam się jeszcze nad wyminą gniazd dłośnikowych


RLS - polecam. Wymagające kolumienki, większość ma niską efektywność/impedancję, ale grają urzekająco. Mnie urzekły ich podstawkowy model. Wtedy w salonie słuchałem na NAD C326 lub C356. Owszem, gałką trzeba było podkręcić, ale dźwięk... zdecydowanie warte odsłuchu. W Warszawie mają/mieli.
Słuchałem dzisiaj NADa C565 wersja BEE oraz wzmcniacza C356 również BEE z ... no własnie kilka słów na ten temat poniżej.
Co do RLS, jeśli do AudioShow nic nie kupię to bedzie jeden z moich punktów programu, jak również inni lokalni wytwórcy

Slucham podobnych klimatow. Moze troche lzejszych, ale bardzo czesto zapuszczam Opeth. W sumie to masz juz wybrane kolumny do odsluchu, wiec nic tylko ruszyc na odsluchy. Posiadasz juz MA wiec pewnie i Rx8 cie uciesza. Studio 16Hz z tego co wiem wypozyczaja na odsluchy za kaucja + przesylka.

Kilku kandydatów zostało dzisiaj przesłuchanych z NAD-ami jak napisałem powyżej (rozważam w przyszłości zakup wzmacniacza i duże prawdopodobieństwo, że będzie to NAD ale nigdy nie mów nigdy. Ostatnio jak poszedłem po Marantza do wyszedłem z Advancem :)
A wiec tak:
- kandydat nr 1 MA RX8 nie wiem czy jestem już uzależniony od tej marki ale muszę powiedzieć, że naprawdę mnie zaskoczyły, fajna scena, szczegóły, trochę "stuningowane" brzmienie ale w granicach rozsądku. Absolutny kandydat do dalszych odsłuchów
- kandydat nr2 Dynaudio DM 3/7 - i niestety zawód. Szkoła grania Dynaudio chyba nie dla mnie. Jeszcze spróbuję używki Audience72
i jak w takich przypadkach bywa pojawił się nagle w ogóle nie brany pod uwagę kandydat nr 3 czyli Castle Knight5, zdecydowanie konstrukcja bardziej dla mnie niż Dynaudio. Może trochę niepotrzebnie zacząłem od RX-ów stały się dla mnie referencją i w kolejnych modelach poszukiwałem ich brzmienia.
Do posłuchania zostały jeszcze Dali Ikon 6 ale Pan w salonie po rozmowie, przedstawieniu oczekiwań i po nieukrywanej fascynacji RX8 stwierdził, że to nie dla mnie.
Materiał odsłuchowy to składanka Dali z różnorodną gatunkową muzyką...
Cóż zatem jutro ciąg dalszy, tym razem ze swoim materiałem muzycznym(od Behemotha do Ive Mendes, z "To much rope" Watersa posrodku obowiązkowo), no i na niedzielę wezmę chyba do domu te Dynaudio Audience...
Pozdrawiam
Ed
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Posłuchaj sobie jeszcze Paradigm Monitor 11 v.7. Jak dla mnie kolumny ze świetną podstawą basową i dobrze wypadają w metalu czy rocku. Dobrze zgrywają się ze wzmakami NAD. Może to nie jest tak wysublimowany dźwięk jak w przypadku RX, ale nadrabiają dynamiką i właśnie dobrym basem. Mogą Ci się spodobać.
 

eddielublin

New member
jest taka możliwość w Lublinie owszem ale nie wiem czy mają tam na czym posłuchać, mają obecnie 11v7 w ofercie na alle sprawdzę jutro. Najwyżej wrzucę wzmacniacz kable w auto i w miasto :)
odnośnie RX - użyłeś chyba właściwego określenia, dźwięk który prezentują to dźwięk wysublimowany. Bas nie jest "natrętny" sztuczny (no może troszkę podrasowany) ale jak dla mnie wszystko brzmi spójnie we wszystkich pasmach. No i wygląd - elegancka klasyka
 
Ostatnia edycja:

eddielublin

New member
ja myślałem o tym punkcie na Startowej - firma AllNet, a na lotniczej to ciekawostka, są ale 11v6...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

MarcinGD

New member
Mowilem ze RX8 to bedzie to. Ale wez jeszcze na warsztat oprocz tych polecanych Paradigm, cos z Focali np. Chorus 816V + 826V jesli trafily by sie uzywki, oraz B&W 683 + CM8/CM9.
 
Ostatnia edycja:

eddielublin

New member
wybrałem się zatem z torbą płyt aby ostatecznie RX-y pokonały przeciwników. No i niestety wcale tak się nie stało, Castle Knight5 są poważnym kandydatem do zagoszczenia w moim salonie. Przed tym jednak chciałby posłuchać czegoś z Focali oraz Tannoy-a, wie ktoś gdzie najbliżej od Lublina można ich posłuchać? No i jeszcze raz powrócę do Dynaudio, ale do Audience 72, są w Lublinie używki do wzięcia
Niekorzystne jest to, że Panowie z lubelskiego Melomana nie widza możliwości udostępnienia kolumn do posłuchania w domu. Wydając 5 tys. chciałbym być absolutnie pewien...W innych salonach można to zrealizować przesyłką kurierską w obie strony.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Focale mają mocny bas i dużo góry. Tylko tyle mogę pomóc.
To mnie z Melomanem zaskoczyles, a wyglądali na profesjonalna obsługę...
Zobacze się z nimi w tym tygodniu. Ciekawe co mi powiedzą ;)
 

eddielublin

New member
Obsługa w Melomanie jak najbardziej profesjonalna, kilka elementów u nich kupiłem, wzmacniacz i odtwarzacz strumieniowy mi udostępnili do posłuchania w domu, ale kolumny to co innego - kawał kloca i już trzeba uważać w transporcie, przenoszeniu, tym bardziej, że RX8 to jedyne raczej mają na sklepie...
Jakbym był zdecydowany w 99,9% na zakup to by mi może udostępnili.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A, no wlasnie, czyli to troche inaczejm ake tak to juz jest z kolumnami. Zazwycaj musisz przyjechac wlsnym transportem lub im zaplacic za Przewóz. Tak przynajmniej jest w Katowicach. A Warto jechac na Lotniczą czy szkoda czasu?
 

eddielublin

New member
Na Lotniczej trochę podstawowego kina domowego mają, i sporo słuchawek + wzmacniacze do słuchawek. Większość sprzętu na zamówienie.
Ja dla formalności jakieś Elac "przesłuchałem", ale mnie nie olśniły
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

eddielublin

New member
Trudno mi określić, obecnie jestem na wyjeździe, w Lublinie oprócz 714 w Melomanie nic nie ma. Patrzyłem w necie to najbliżej Radom, ale nie wcześniej niż sobota. Zaganiany trochę jestem ostatnio.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry