Listy zasilające... na jaką opcję się zdecydować?

szumar

New member
Listwy zasilające, antyprzepięciowe itp - wszyscy ich zapewne używają do zasilania swoich zabaweczek. Wybór modeli i ich możliwości jest bardzo szeroki... Bardzo często słyszy się o przepieciach i kosztownych szkodach jakie powodują... w związku czym pytanie do Was - Czy lepiej jest zainwestować trochę więcej pieniędzy w wypasione modele np. MONSTER?? Czy nie warto przejmować się tematem i wystarczy standardowa ochrona w postaci listwy np EVER?? Wszak chodzi o ukochany sprzęt o bardzo dużej wartości...

http://www.allegro.pl/item449413123_listwa_zasilajaca_monster_cable_hts_1000_de_nowa.html

http://www.allegro.pl/item450229255_listwa_ever_premium_7_3m.html

Proszę o rzeczowe porady w tej sprawie, bo zapewnie nie tylko ja się zastanawiam nad takim wyborem ;-)
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Zastanawiałem się też nad tym monsterem, ogarnęła mnie panika co będzie gdy pieprznie piorun i szlak trafi moje audio. Po konsultacjach z kilkoma osobami poradzili mi kupić nie najtańszą listwę a jakąś w granicach 100zł. Kupiłem orivaldi/orvaldi jakoś tak. Podobno mają mocne bezpieczniki i są bardzo dobre mimo niewygórowanej ceny.

Wszystko zależy ile masz sprzętu podpiętego, ja oprócz nowej listwy miałem też starą i tak się złożyło że jedna jest podpięta pod drugą by tak czy siak mi kabla nie starczało. Może to głupio brzmi ale mam podwójną ochronę ?:p

Większe prawdopodobieństwo zwarcia czy czego kolwiek jest w domkach niż w blokach na to też podobno warto zwrócić uwagę.

Raz na zapytanie w sklepie o Monster sprzedawca powiedział że taka listwa duzo daje, ale sam nie umiał sprecyzować co tak na prawde daje, lepsze samopoczucie? Chociaż jej cena trochę je rujnuje:)
 

szumar

New member
Dziękuję za odpowiedź i cenne uwagi...

Moja sytuacja jest taka, że mieszkam w domku jednorodzonnym. Nie jest to jednak nowe budownictwo chatka ma pół wieku na karku... przy remontach poszczególnych pomieszczeń sukcesywnie wymieniana jest istalacja elektryczna... jednak jako całość to daleko jej do najnowszych rozwiązań stosowanych w nowym budownictwie...

Odnośnie sprzętu to oprócz planowanego zestawu audio-video (LCD, zestaw kina, nagrywarka, dekoder) w tym samym pokoju mam również peceta z całym otoczeniem... czasami używany jest również tu nootbook... a wszystko w zasadzie na jednej ścianie ;-)

System listwa w listwę, tyle że zwykłe EVERa, to również wykorzystuje już teraz... W taki sposób łatwiej zorganizować sobie podłączenia poszczególnych urządzeń. Tymbardziej jeśli część z nich musi pracować non stop (np router, drukarka wifi) a inne nie i jednym pstryczkiem można odłączyć im zasilanie (komp, monitor, głośniki)

Jeśli dobrze poszukałem to Ty jako alternatywę dla MONTERa polecasz takiego stwora:

ORVALDI ORV8-Home Theatre

Wrzyciłbym linka ale system nie pozwala... w każdym razie zaintersowani znajdą to na Allegro. Cena (120 PLN) jest przystępna... choć i MONSTER HTS 1000 DE na Allegro wypada dużo korzystniej niż u producenta według ceny sugerowanej, na wizdok której włosy dęba stają ;)

Podsumowując - jednak warto mieć wiecej niż zwykłą listwę...
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Mieszkam w bloku, mnie nie polecano aż takiej wypasionej listwy, sprzedawca powiedział że wyrzucę kasę w błoto, dlatego odpuściłem i kupiłem tańszą.
Gdymy mieszkał w domku, myślałbym mocno nad zakupem monster ale na pewno popytałbym osoby zorientowane w temacie czy może nie lepiej kupic tańszą listwę orvaldi.
Ja niestety więcej nie pomogę bo moja wiedza jest niewielka w tej kwestii.

pozdro
 

mortas

New member
Z racji tego że jestem "trochę" w temacie wtrącę swoje 3 grosze:
Patrząc na opis Monstera (nie miałem go w rękach) wygląda naprawdę solidnie.
Jednak przedstawiona listwa Evera nie jest nic lepsza od taniej chińszczyzny -ot pełno sloganów a żadnych konkretów, nawet na stronie producenta- żadnych parametrów filtra (o ile go posiada) itp.
Wiadomo że stopień każdej ochrony jest współmierny z wydaną kasą (patrz w/w Monster).
Jeśli zależy nam na tanim ale przyzwoitym rozwiązaniu to polecam ciekawe rozwiązanie listwy zaopatrzonej w prwdziwy filtr indukcyjno pojemnościowy, tłumik warystorowy, bezpieczniki na obydwu żyłach (faza i zero), metalowej obudowie i układzie mierzącym cały czas napięcie sieciowe i odcinające je gdy napięcie jest za niskie lub za wysokie. Producentem jest polska firma ETA a listwa występuje pod nazwą ELZA. Jest też model klasyczny (bez odłączania napięcia)
 

szumar

New member
dzięki za wtrącenie 3 groszy, bardzo przydatne...

wygooglowałem sobie stronkę firmy ETA jednak w ich ofercie nie znalazłem listwy zasilającej ELZA jest za to LiZA czy to miałeś na myśli?? Nie mogę wrzucić linków więc podam specyfikację... ;-)

Liczba gniazd: 10
Filtr tel: NIE
Filtr zasilania przeciwzakłóceniowy: RFI/EMI
przeciwprzepięciowy: warystorowy
Przycisk wyłączający napięcie: TAK
Typ obudowy: WOLNOSTOJĄCA
Wymiary: 107x43x410 mm
Maksymalny prąd znamionowy: 10 A
Napięcie znamionowe: 230 V
Częstotliwość znamionowa: 50 Hz
Prąd upływu: < 0,5 mA
Zdolność absorbcji energii impulsu (10x1000 us): 175 J
Maksymalny prąd impulsu (8x20 us): 6 kA
Zabezpieczenie: 2 bezpieczniki topikowe 250 V, 10 A;
Masa: 1,7 kg;
Liczba gniazd wyj. z uziemieniem ochronnym: 10
Długość przewodu zasilającego: 2 m
Listwa posiada uchwyty do mocowania pionowego

I jeszcze dodatkowe pytanko odnośnie mozliwości MONSTERa tj zabezpiecznie sieci telefonicznej, zabezpieczenie antenowe, układy filtrujące sygnał telewizyjny to rzeczy rzeczywiście działające i stanowiące o jakości produktu czy to tylko "marketingowy bełkot"??
 

CuoreRosso

New member
Ja zakupiłem właśnie Monstera 1000 HTS. Co prawda przepłaciłem 100 zł (699pln w rms.pl) - na allegro jest za 599pln - ale listwa pracować będzie w domku jednorodzinnym. Pomimo, że instalację mam nowiusieńką i wypaśną (dziesiątki osobnych obwodów, rozdzielnica legrand XXL) to jednak nie warto ryzykować - szczególnie jak podłącza się nowy, wymarzony sprzęt rtv.
W tej cenie nie wiem czy na rynku jest coś konkurencyjnego. Fajnie, że system chroni sygnał sat, tv, radio i sieć telefoniczną. To u mnie przeważyło szalę, że mam Monstera. Choć do innych produktów tej marki (okablowanie) podchodzę z dużym dystansem.

Właśnie napatoczył mi się taki tekst: http://www.lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/905400.html
 
Ostatnia edycja:

szumar

New member
MONSTER staje się faworytem ;-)

mortas nie chciałbym nadużywać Twojej cierpliwości i dobrej woli, ale jakbyś znalazł chwilkę wolnego czasu, to oceń dwa niżej podane produkty... Porównanie bardzo dobrego MONSTER HTS 1000 DE oraz jego sporo tańszego zamiennika ORVALDI ORV8-Home Theatre. Specyfikacje widnieją poniżej, jednak laikowi nie wszystko wyjaśniają... Po wartościach poszczególnych parametrów widać, ze MONSTER jest najlepszy ale pytanie - jak daleko za nim jest ORVALDI??


ORVALDI ORV8-Home Theatre
dane techniczne:
- 8 gniazd z zabezpieczeniem "child protection",
- podstawowy filtr przepięciowy o absorbcji do 3100 Joules,
- maksymalne obciążenie do 3450W,
- maxmsymalne napięcie 200V,
- maksymalny impuls napięciowy 6500V,
- maksymalny impuls prądowy 4500A,
- filtr przepięciowy o absorbcji 70 Joules 200V dla linii tel/fax/modem (2 złącza RJ11),
- filtr przepięciowy o absorbcji 70 Joules 200V dla linii LAN (2 złącza RJ45),
- filtr przepięciowy o absorbcji 70 Joules 200V dla sygnału TV SAT (2 złącza coaxial),
- filtracja EMI/RFI,
- zakres redukcji szumów 100kHz - 100MHz - tłumienie do 50dB,
- automatyczny bezpiecznik 15A,
- diodowy wskaźnik filtracji przepięć (czerwona) i zakłóceń (zielona) - wskazują działanie i muszą się świecić!
- podświetlany wyłącznik 16A
- wysokiej jakości kabel zasilający o długości 3m,
- znak bezpieczeństwa CE i RoHS.
- gwarancja 5 lat
- gniazda oznaczone kolorami w celu łatwej identyfikacji podłączonego sprzętu,
- solidna obudowa w kolorze złotym,
- zaczepy umożliwiają przymocowanie filtra do podłoża lub ściany,
Sugerowana cena producenta 120 PLN/ Najniższa cena według Allegro 120 PLN


MONSTER HTS 1000 DE
dane techniczne:
- 8 gniazd zasilających, w tym cztery specjalnie oddzielone i filtrowane dla urządzeń audio z wyłącznikiem oraz cztery bez wyłącznika z filterm video,
- wtyczka sieciowa i gniazda ze stykami pozłacanymi 24k złotem (obniżony opór elektryczny, zapewniający lepszą wydajność podłączonych urządzeń),
- bezpiecznik 16 A,
- trzystopniowy układ absorpcji krótkich skoków napięcia (z sygnalizatorem akustycznym),
- możliwość zdalnego włączania/wyłączania listwy prądem stałym o napięciu 3~30 V,
- zdolność pochłaniania energii szczytowej przepięcia o wartości 3416 J,
- stabilizator napięcia o tolerancji do 395 V,
- maksymalna wartość obciążenia wynosząca 4000 W,
- czas reakcji poniżej jednej nanosekundy,
- filtr Monster Clean Power™ Stage 2 v2.0. Układ ten, złożony z dwóch oddzielnych obwodów filtrujących, separuje zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe zniekształcające sygnał analogowy, osobno redukując szumy mające wpływ na pasmo audio (cztery gniazda, wyłączane włącznikiem głównym), osobno na pasmo wideo (cztery gniazda, zasilane stale),
- dynamikę i kontrast obrazu podnoszą układy filtrujące sygnał telewizyjny i satelitarny, chroniące zarazem urządzenia odbiorcze przed niszczącymi skutkami wyładowań atmosferycznych,
- zabezpieczenie antenowe z pozłacanymi 24k złotem stykami, dwa wejście i dwa wyjście antenowe oraz wejście i wyjście do satelity (w zestawie trzy kable do tych gniazd),
- zabezpieczenie sieci telefonicznej - jedno wejście dwa wyjścia (w zestawie kabel telefoniczny z końcówkami RJ-11)
- zabezpieczenie sieci ethernet (skrętka) wejście orazy wyjście RJ-45 (w zestawie kabel sieciowy),
- bardzo gruby (ok 1 cm grubości) i wytrzymały kabel sieciowy 3m,
- włącznik / wyłącznik bezpieczeństwa uniemożliwiający wyłączenie listwy w przypadkowy sposób,
- kontrolki świetlne i dźwiękowe sygnalizujące uszkodzenie, ochronę i połączenie z uziemieniem,
- gniazda oznaczone kolorami w celu łatwej identyfikacji podłączonego sprzętu,
- System Dual-Mode Plus™ chroni urządzenia przed tzw. szpilkami (ang. spikes - krótkimi, wysokimi skokami napięcia) automatycznie rozłączając sprzęt w przypadku wyrycia szpilki,
- bardzo solidnie i precyzyjnie wykonana, metalowa obudowa,
Sugerowana cena producenta 1000 PLN/ Najniższa cena według Allegro 549 PLN
 

szumar

New member
klolik napisał:
Ja polecę zapoznanie się z tym tematem:
zabezpieczenie przed burzą !!!

Z listwy oczywiście korzystam, ale na pierony to wolę odłączyć fizycznie sprzęt od sieci i anten.

Jak jesteśmy w domu, to wydaje się to najlepszym możliwym rozwiązaniem, ale nie zawsze jesteśmy w domu, to raz a dwa, że oprócz piorunów zdarzają się przepięcia, które też potrafią ukatrupić nasze zabawki :( solidna listwa to mus, żeby spać spokojniej :eek:k:
 

mumu

New member
w przypadku Monstera przeplaca sie i to bardzo duzo, chyba ze ktos lubi placic ekstra za troche lampek i lepsze materialy (wykonanie). kup sobie APC PF8VNT3-FR i bedziesz zadowolony. daja nawet ubezpieczenie i gwara dozywotnia.
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Listwa HTS 1000 objęta jest pięcioletnią gwarancją producenta oraz programem ograniczonej gwarancji na sprzęt uszkodzony w wyniku wadliwego działania listwy (do 350000 EUR).
Ja kupiłem dwie listwy po hurtowej cenie i nie żałuje...:D
Nie znającym tematu, moge tylko podpowiedzić, że kupiłem listwy wersji francuskiej - ma jeszcze lepsze zabezpieczenia przepięciowe niż wersja niemiecka. Miałem kiedyś kolege u dystrybutora na Polske (Konsbudaudio), który testował te listwy w kilku regionach naszego kraju i dzięki niemu wiem, co warty jest ten sprzęt i sprzęt do nich podłączany:D
Nie słuchaj teoretyków, którzy te listwe widzieli tylko na zdjęciach...
 
Ostatnia edycja:

mumu

New member
warty jest, ale nie tej ceny :p. smiac mi sie chce jak widze te listwy uzywane, ktore w wersji US chodza po 30-40$ :D. daje do myslenia.

NIE CYTUJEMY POPRZEDNIKA!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

szumar

New member
Na używany sprzęt to ja nawet nie patrzę, bo szkoda sobie oczy psuć, to raz. Dwa, jaki sens ma porównywanie sprzętu na rynek amerykański i polski??

NIE CYTUJEMY POPRZEDNIKA!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mumu

New member
jak ktos woli wybulic 3x wiecej tylko, dlatego ze cos bylo wlaczone przez np. 3 tygodnie to jego problem. porownywanie ma sens, skoro to jedno i to samo. niczym sie nie rozni, oprocz przystosowaniem do innych napiec. konstrukcja jednak ta sama, a czesto nawet bogatsze wersje. zreszta ktos, kto choc troche zna sie na elektryce i wie co siedzi w listwach za 100 kilka zlotych i tej za kilkaset, 4 razy zastanowi sie zanim wybierze te drozsza :D.
 
Ostatnia edycja:

szumar

New member
Może jakieś konkrety?? Póki co Twoja argumentacja mocno kuleje. Skoro z Ciebie taki specjalista to proszę wyjaśnij nam wszystkim co takiego "bee" " ma w środku MONSTERa a co takiego wspaniałego "siedzi" w środku proponowanej przez Ciebie APC PF8VNT3-FR??

Rozumiem kwestia finsansowa... Jednak w przypadku zakupu lub posiadania sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych, jest to sprawa conajmniej drugorzędna. Najważniejsza jest poziom ochrony jaką dana listwa ma oferować.

http://apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3-FR

Ja jestem zupełnie zielony w tej kwestii... ale wydaje mi się że specyfikacja MONSTERa (widoczna kilka postów niżej) jest bogatsza od APC, zawiera wyższe wartości a to chyba musi się przekładać na jakość ochrony...

Ponadto w specfikacji APC nie widzę najbardziej pożądanej fukcji solidnej listwy, czyli automatycznego rozłączenia sprzętu w przypadku wykrycia szpilki...
 
Do góry