Listwa zasilajaca oraz przewód zasilania.

eddielublin

New member
Słyszał ktoś o listwie zasilającej Tomanek a może i jej używa?
Słyszałem i używam TAP6. Solidna obudowa, gniazda no i najważniejsze lokalny lubelski producent nie tylko listew ale i sporej oferty zasilaczy.
Gdybyś chciał zapytać o właściwości "soniczne" to nie odpowiem. Jest to listwa z filtrami, które podobno "słychać" :)
 

xgutti

New member
Bez reklam
Trochę poczytałem o tych kondycjonerach sieciowych, interesujące urządzenie. Wpadła mi w oko firma polska Helion, miał ktoś z urządzeniami tej firmy styczność?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli chodzi o kondycjonery to tak w skrócie :
1. zawierają wielostopniowe układy zabezpieczeń przed przepięciami ,oraz zakłóceniami - realizowane jest to za pomocą układów elektronicznych oraz mechaniczno -hydraulicznych (w zależności od modelu)


2. Wszystkie gniazda zasilające są separowane ,w niektórych kondycjonerach część gniazd jest przeznaczona do zasilania prądożernych klocków , część do urządzeń o średnim zapotrzebowaniu ,a część jest dla urządzeń nisko prądowych

3. Rzecz najważniejsza - głównym zadaniem kondycjonera jest symetryzacja napięcia we wszystkich gniazdach co zwalnia użytkownika z konieczności sprawdzania polaryzacji wtyczek sieciowych
 

xgutti

New member
Bez reklam
Czytam różne opinie że lepiej wzmacniacz bezpośrednio podłączyć do ściany bo kondycjoner może nie dać rady z napędzeniem wzmacniacza. Jak to z tym jest naprawdę, czy ktoś miał do czynienia z kondycjonerem i miał z tym jakiś problem?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wszystko zależy do budowy kondycjonera ,np.w przypadku Neel Audio separacja galwaniczna jest realizowana za pomocą torroidalnych transformatorów wielkości talerza ,odbija się to na masie kondycjonera która może wynieść 20-25kg ,taki kondycjoner swobodnie wytrzyma jakieś 2,5 KW

Typowa instalacja wytrzyma 3,5 KW więc też nie jest takim super rozwiązaniem dla prądożernych klocków ,jeżeli jeszcze ktoś używa dwóch monobloków to pobór prądu jest duży ,a ryzyko uszkodzenia sprzętu przy połączeniu do gołego gniazdka jednak duże .Najlepsze efekty daje podciągniecie osobnej linii z licznika do audio .Nie chwaląc się ja mam tak zrobione ,tylko w moim przypadku było to dość proste i tak zmieniałem całą instalację elektryczną

To co napisze dla wielu osób może się wydawać czystą fantazją ,ale dla dobrej klasy komponentów - wzmacniaczy ,odtwarzaczy CD ma znaczenie jak się włoży wtyczkę sieciową .Widziałem taki odtwarzacz Luxman który miał na tylnej ściance diodę wskazującą prawidłową polaryzację - jeżeli się świeciła znaczyło że polaryzacja jest właściwa ,jeżeli nie trzeba było odwrócić wtyczkę sieciową .Kondycjoner symetryzuje napięcie i obojętnie jak się włoży wtyczkę zawsze jest dobrze
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To co napisze dla wielu osób może się wydawać czystą fantazją ,ale dla dobrej klasy komponentów - wzmacniaczy ,odtwarzaczy CD ma znaczenie jak się włoży wtyczkę sieciową .Widziałem taki odtwarzacz Luxman który miał na tylnej ściance diodę wskazującą prawidłową polaryzację - jeżeli się świeciła znaczyło że polaryzacja jest właściwa ,jeżeli nie trzeba było odwrócić wtyczkę sieciową .Kondycjoner symetryzuje napięcie i obojętnie jak się włoży wtyczkę zawsze jest dobrze


O tym akurat też słyszałem. Wcale nie jest to takie głupie. Moim zdaniem ma to związek "Fazą" i "zerem". Elektryk-monter powinien trzymać się zasad. Kiedyś miałem piekarnik podłączony odwrotnie i zgłupiał. Po zmianie wszystko OK ;)
 

xgutti

New member
Bez reklam
Ok. mam amplituner pobór prądu max. 1220W, posiadam też wzmacniacz stereo gdzie pobór prądu max 1000W oraz dwa odtwarzacze, dekoder i TV to razem kolejne ok.200W. Czy gdybym odpalił to wszystko w jednym czasie to czy kondycjoner sieciowy bez problemu sobie z takim poborem poradzi i nie zamuli sprzętu nagłym brakiem prądu oraz czym się różnią gniazda filtrowane od niefiltrowanych i w jakim celu są one stosowane? Pytam bo w tej kwestii jestem pan ciemnogród :(
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To jak to jest .Listwa komputerowa za 60zł z marketu wytrzyma ,a kondycjoner nie ?

W przypadku kondycjonerów lub zaawansowanych listew stosuje się filtrowanie (również wielostopniowe) przeciw różnym zakłóceniom np. elektromagnetycznych ,przepięciami prądu występującymi np w czasie włączania się lodówki ,lub czajnika elektrycznego ,a objawia się to trzaskiem w kolumnach - ale akurat z tym to powinna sobie poradzić listwa z marketu budowlanego

Część rozwiązań jest chroniona patentami a firmy nie ujawniają żadnych szczegółów na ten temat .Np w przypadku Ansae nie uda się rozebrać obudowy aby zobaczyć co jest w środku trzeba ją po prostu połamać
Inny producent Shunyata stosuje specjalne śruby i blokady ,które trudno jest odkręcić , akurat ten producent do redukcji zakłóceń elektromagnetycznych stosuje specjalny granulat FeSi wsypany do wnętrza
 

3echo

Member
Bez reklam
Jeszcze jedno pytanie.
Do tej pory miałem zwykłe listwy,które miały bolce uziemiające.Teraz widzę,że niektóre sprzedawane listwy tego bolca nie mają.
Czym one się różnią?
Czy jest to dobre zabezpieczenie dla sprzętu RTV?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bolce są nadal, tylko w formie bocznych blaszek, czyli tzw. gniazdka Schuko. To jest tylko przewód PP czyli ochronny. Zauważ, że dziś większość sprzętów jest na kablach "dwużyłowych".
 
Do góry