LG SM8600 - Pytanie o herce i czerń

kosa666

New member
Częstotliwość odświeżania to inaczej informacja o tym jak często zmienia się obraz wyświetlany na ekranie. W przypadku 60 Hz jest to 60 obrazów na sekundę, w przypadku 120 Hz jest to już oczywiście 120 obrazów. Obraz, zwłaszcza ten kinowy, ma jednak znacznie mniej klatek, dlatego większość filmów nawet na 60 Hz ekranie wygląda dobrze. Jednak w przypadku dynamicznych scen w filmach akcji, grach komputerowych, a przede wszystkim podczas transmisji sportowych efekt nie jest już satysfakcjonujący. Obraz jest rozmazany, pojawiają się smugi (widoczny ślad za szybko poruszającym się obiektem, np. szybko lecącą piłką). Inaczej mówiąc - im więcej Hz, tym obraz jest bardziej płynny. Jednocześnie firmy stosują przeróżne triki, aby pomimo zastosowania w telewizorze 60 Hz matrycy płynność obrazu była jak najlepsza. Nazywa się to upłynnianiem obrazu, a producenci ekranów stosują różne nazwy własne. Na przykład TruMotion w ekranach LG, MotionFlow w Sony, czy Auto Motion Plus u Samsunga. W zależności od modelu jest to mniej lub bardziej skuteczne, w niektórych przypadkach taki sztucznie upłynniony obraz też może być dalece niedoskonały.
 

robertokot25

New member
Szwagierka ma model 49SM8600, jesli chodzi o sport z dekodera nc+ jest bardzo dobrze (żadnego smużenia) ale to lokalne wygaszenia i krawędziowe podświetlenie... (tylko 6 stref pionowych) jest niestety widoczne na filmach w ciemnych scenach - jak się ściemnia/rozjaśnia strefa, można to wyłączyć lub zmniejszyć ale czerni wtedy brak- jest ciemno szary (porażka...), podświetlenie tez nie jest super równomierne, bandingu brak, kąty jakieś szałowe nie są jak na IPS, system szybki, pilot ok, stopa mało stabilna, z pena na 10 pilków z filmami odczytał 9 wieć super, ciekawe dlaczego nie wsadzili tam matrycy VA może efekt byłby lepszy? czyli do sportu bardzo dobry model, filmy raczej w dzień lub w oświetlonym pomieszczeniu, przy całkowitej ciemności w pokoju jest porażka... ale czego ocekiwac po IPS, Edge Led i tylko 6 strefach wygaszania. ten model powinien być tańszy.
 
Ostatnia edycja:

QbaaM

New member
Myślę że zależy to głównie od tego z jakiego źródła oglądasz filmy. W przypadku materiałów wysokiej jakości np. z netflixa nie zauważyłem żadnego smużenia. Porównywałem obraz na 10 letnim tv Sharpa z matrycą 50/60 Hz i teraz na nowym tv 120 Hz i na jednym i drugim smużenia nie było (w przypadku materiałów na netflixie).
 

QbaaM

New member
Obraz w sm8600 jak na moje bardzo fajny. Wiadomo czerń jest taka sobie bo to matryca ips. Ale przy oglądaniu w dzień nie mam z tym większego problemu. Trochę loteria z jakością podświetlenia w tym tv. U mnie w lewym dolnym rogu jest lekka smuga widać że podświetlenie jest tam mocniejsze. Widać to głównie wieczorem przy zgaszonym świetle i wyłącznie na czarnym tle ale nie jest to jakieś bardzo uciążliwe. Widziałem na forum opinie innych którzy trafili trochę gorzej i u nich jest to już mocniej widocznie chyba kwestia szczęścia tutaj.
 

kosa666

New member
Myślę że zależy to głównie od tego z jakiego źródła oglądasz filmy. W przypadku materiałów wysokiej jakości np. z netflixa nie zauważyłem żadnego smużenia. Porównywałem obraz na 10 letnim tv Sharpa z matrycą 50/60 Hz i teraz na nowym tv 120 Hz i na jednym i drugim smużenia nie było (w przypadku materiałów na netflixie).

na filmach raczej nie będzie różnicy... różnicę widać w sporcie i konsoli
 
Do góry