LG OLED55BX ustawienia podstawowe? Wstępna kalibracja?

ABstAA

New member
Witam,
Jestem od prawie tygodnia posiadaczem BX i chciałbym prosić o porady co na wstępie wyłączyć a co np. zostawić włączone? Funkcje Al on/off? Widziałem ze są filmiki na YT ale wolę spytać kompetentne osoby na ten temat.
Może ma ktoś sprawdzone ustawienia kalibracji obrazu ? Na ten moment nie stać mnie na profesjonalną kalibrację. Głównie będę korzystał w 80% z tv miedzy godziną 19 a 24.
Szkoda, że nie ma nic podpiętego w tym dziale z informacjami co i jak ustawić na początek w oledach LG.

Dla osób które chcą strącić 5minut.
A żeby nie był to tylko post z pytaniami. Napisze też cos od siebie.
Od ok. 2 miesięcy chodził za mną zakup telewizora, który miał być główne pod XSX (trafiła mi się jakaś felerna i odesłałem...).Tak więc teraz TV służy mi do Netflixa i YT. Na początku na Oleda patrzyłem z przymrużeniem oka i byłem głównie skoncentrowany na Sony XH90. Tak obserwowałem peppera, że nie zauważyłem jak soniacz był po 3100-3200. W czarny piątek ceny oczywiście zamiast zmaleć poszły do góry i tak praktycznie cały grudzień spędziłem nad obserwowaniu cen+recenzji XH90 i BX. Byłem nawet oglądać TV w ME, ale przy takim oświetleniu sklepu jakie tam panuje nie było jakiegokolwiek sensu porównywania obu Tv.....

Nie przedłużając mojej historii :D Wybór padł na najtańszego Oleda.
Głównie czego się bałem to tego jaki jest wypaleń oraz tego jaki jest cienki (Nagrywałem nawet jak wyciągałem z pudełka przed obawą o uszkodzeniu przez np. kuriera. Oczywiście tv przyjechał cały, ale gofrowania już uszkodzona). Pierwsze uruchomienie, konfiguracja, odpalenie YT, pierwszy lepszy filmiki 4k pokazujące walory oleda i WOW. To jest to, ale dźwięk jakiś taki średni :D (kiedyś coś się dokupi). Już pierwszy serial na netflixie [Rewolucja-średniawy] obejrzany i jestem bardzo zadowolony.

Aktualnie nam ustawiony obraz na Ekspert(ciemne pomieszczenie).Ale czegoś mi w nim brakuje.
Co do matrycy to trafiłem chyba nawet nie najgorzej bo przy 5% jak dobrze się przyjrzę to widać że na środku jest jakby troszeczkę ciemnij, ale im wyższy procent tym tego nie nie widać.

Mimo, że jestem z BX zadowolony to w święta oczywiście musiałem naoglądać się porównań BX i CX co prawie skłoniło mnie do chęci zwrócenia BX i poczekania na CX w cenie do max.4,3tys. Głównie przed obawą, że ten może kiedyś nie domagać, Jasność raczej schodzi na drugi plan skoro i tak oglądam jak jest ciemno. Co do skalowania obrazu nie zamierzam oglądać TV, a na filmy w HD jakoś przymknę jedno oko i z odległości ok.2,5m nie bedzie tak źle. Co do TV to jestem w szoku, że mimo coraz do bardziej popularnego Internetu światłowodowego oni nadal nadają w HD. Jak włączyłem c+sport i mecz PL, byłem w szoku tej słabej jakości. ehh

XH90 spadł głównie na drugi plan przez wzrost cen, które poszybowały prawie na taki sam poziom jak BX oraz sporo użytkowników skarżyło się na zacinanie i inne problemy. Dodatkowo przez małą liczbę stref napisy rozświetlają obraz.
 

SDman

Banned
To bardzo ważny wpis -myślę dla wielu osób, osobiście bardzo Ci dziękuję za obiektywne podzielenie się odczuciami o posiadanym modelu.
Potwierdzasz, nim, że OLED -OLED`owi nie jest równy, a to co pisałem od miesięcy nie jest wyssane z palca tylko potwierdzone w porównaniu 1:1.
Ważne jest, że jak napisałeś "nie oglądasz TV", a materiały HD "przeżyjesz",
cała reszta to zapewne już inna bajka -piękna bajka w 4K HDR.
 

Jann

New member
Ja miałem dylemat między Samsungiem 65q80RAT A LG 65Bx . Pomimo słabszej czerni w samsungu ale jaśniejsze matrycy i przywiązania do marki wybór był dla mnie prosty :) Mając Samsunga qleda 55 70tat byłem zachwycony jakością dźwięku TV ( basu ) obrazem itd. W ostateczności wybrałem LG 65 BX ponieważ kupiłem bo w cenie Samsunga 65 80 RAT. Zapłaciłem 4700 zl za 65 cali :) Napiszę tak... dźwięk jest o wiele gorszy niż w samsungu. Upscaling sd , hd do 4K ciężko mi ocenić ponieważ zmieniłem na większy format, siedzę bardzo blisko od Tv - 2 metry . Jednak mam wrażenie, że obraz w samsungu był lepszy jak sprawdzałem w sklepie choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to odpowiednie miejsce do testów. Do materiałów 4k nie mam zastrzeżeń. Obraz jest bardzo dobrej jakości. Konsola XBOX ONE X - obraz jest ciemniejszy niż na moim poprzednim samsungu , jednak nie przeszkadza mi to . Warto w trybie gry wejść w ukryte menu, aby zmienić kolorystykę na bt2020. Obraz jest jeszcze ładniejszy.

Co do ustawień poproś KIKIego, dla niebieskich jest możliwość wysłania profesjonalnej kalibracji do naszego tv. Ja skorzystałem i jestem zadowolony.

Czy kupiłbym jeszcze raz LG? Myślę, że nie . Wynika to przede wszystkim z wieloma bugami w sofcie. Przykład. Oglądając netflix , wychodząc z aplikacji do TV obraz klatkuje. Muszę wyłączyć Tv i włączyć. Sytuacja wraca do normy.
 
Ostatnia edycja:

dochtor

Member
Ja ustawiłem pod siebie po tygodniu zabawy.
Skalowanie jestem równie zadowolony jak na moim poprzednim XF9. Gdyby się nie popsuł, to nie kupiłbym OLED.

Oglądam tylko wieczorem, mi podpasowało do TV tryb standardowy plus moje zmiany, a dla Netflix tryb kino domowe plus kilka moich zmian, ale mniej niż dla telewizji.

Ogólnie na plus, ale czy to aż tak duży przeskok jest z LCD w jakości obrazu? Jest lepiej, ale wg mnie nie tak jak opisują inni. Chyba, że XF9005 był aż tak dobrym LCD
 

filcek

Member
W materiałach 4k w nocnych warunkach róźnica powinna być kolosalna na korzyść
oleda , Osobiście mam porównanie oled vs 2 tv plazmowe w ciemnym pomieszczeniu jest przepaść na korzyść oleda , szkoda tylko że szary w plazmie jest jednolity a w oledach hmm daleki od ideału
 

Mike Rosse

New member
Jak był serwisant u mnie do mojego cx to miał inny pilot i coś wciskał i wszedł w te menu serwisowe i było widać ile h pracował tv.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

sipap

New member
Ciekawe , bo znalazłem filmik gdzie gość wklepuje ten kod (ten sam co do BX)do tego specjalnego menu również na CX i działa. A na e9 nie chce.
 

claudio

Member
Dzięki Kiki za LG 55BX.
Godzinkę temu dopiero go powiesiłem.
Obraz na YouTube i Netflix w 4k naprawdę piękny.
System działa płynnie i jest ok.
Ale niestety skalowanie nie daje rady...
Jak włączyłem TV satelitarną z VU+ Solo2 (poprzez Onkyo 609) to czar trochę prysł.
Niektóre kanały nadające w FullHD w dobrej jakości materiałami wyglądają dobrze, ale wiele naprawdę przeciętnie. Logo stacji jakieś niewyraźne, jakby ostrości brakowało np. NickJR.
Mecze? Liga angielska z C+ wygląda dobrze, ale jak jest średni przekaz to już wygląda bardzo średnio.
Miałem plazmę Panasonica 50VT30 i tam obraz przy gorszym przekazie wyglądał lepiej na tv sat.
Nawet menu dekodera brakuje pełnej ostrości w porównaniu z plazmą Panasonica.


Teraz znowu zauważyłem pojawiające się pionowe pasy co jakiś czas pojawiające się na ekranie.

Ledwo widoczne.
Najlepiej to widać na jasnym i tle "Świnki Peppy" ;)
Nie wiem może musi się "wygrzać".


No z kolei oglądam teraz film na C+ Premium i obraz wydaje się ładniejszy. No cóż musi być dobry materiał...
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
...
Obraz na YouTube i Netflix w 4k naprawdę piękny.
System działa płynnie i jest ok.
Ale niestety skalowanie nie daje rady...
No z kolei oglądam teraz film na C+ Premium i obraz wydaje się ładniejszy. No cóż musi być dobry materiał...
Pisałem o tym wielokrotnie Seria LG z procesorem Alpha 7 nie ważne, której generacji nie skaluje dobrze.
http://www.hdtv.com.pl/forum/1592925-post8.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/1592796-post3.html

LG BX taki procesor właśnie ma.
Zawsze proponowałem dołożenie do modelu CX. Tutaj jest lepiej ale i tak nie jest to poziom Sony, Samsunga, Philips`a czy Panasonica. To mikro różnice jednak są.
 

claudio

Member
Po ponownym uruchomieniu TV(po ok. 20 minutach od wyłączenia) obraz na kanałach ze słabszym przekazem jest...ładniejszy.
Z żoną zauważyliśmy, że jest lepiej. Nie wiem jak to się stało, ale jest dobrze.
Te paski to chyba jak pisze @drosophilia źródło sygnału, ale będę śledził temat.

Na dziś obraz lepszy niż w VT30(uff), ale nie ma ogromnego przeskoku, no ale tutaj z kolei jest 4k, gdzie OLED pokazuje moc.

Wielu narzeka na jasność w OLEDach...ja oglądam na trybie Ekspert w ciemnych pomieszczeniach nawet jak jest jasno. Obraz jest jaśniejszy niż ten jaki oglądałem na plazmie :D Tutaj zdecydowanie +. Ale też nie daje po oczach jak LEDy, bo nie lubię jak tv świeci jak żarówka.

Myślę, że z czasem będzie coraz lepiej i poustawiam sobie wszystko ładnie pod siebie :)
 

Jann

New member
Jestem po miesiącu użytkowania lg bx i powiem tak...


--Upscaling materiałów poniżej 4k pozostawia wiele do życzenia. Miałem wcześniej Samsung QLED QE55Q70RAT i nie wiem co mnie podkusiło ze zmianą telewizora, chyba cena jaka dałem za niego :) Miałem wrażenie na samsungu, ze full hd = 4k

-- Jakość dźwięku o wiele wiele wiele gorsza niż w Samsungu

-- wieczne zacinanie się aplikacji , tv itd w lg

-- po raz pierwszy w tv musze włączać redukcje szumów bo są okropne

Ogolnie nie polecam, mam nadzieje ze wypali się do dwóch lat i dostane nowy , którego od razu sprzedam i kupie Samsunga .
 
Do góry