LG 43UH603V RGB czy RGBW ?

jojo_k

New member
Witam, w niedługim czasie czeka mnie wymiana TV. Trafiłem na TV LG 43UH603V w atrakcyjnej cenie po za 1900 zł. Moje pytanie czy ktoś ma ten model? Czy jest to prawdziwe 4k? Znalazłem info ze ma 100hz. Czy możliwe że taki TV kosztuje tylko 1900zł
 

svacik

New member
Witam, w niedługim czasie czeka mnie wymiana TV. Trafiłem na TV LG 43UH603V w atrakcyjnej cenie po za 1900 zł. Moje pytanie czy ktoś ma ten model? Czy jest to prawdziwe 4k? Znalazłem info ze ma 100hz. Czy możliwe że taki TV kosztuje tylko 1900zł

Również interesuje mnie, czy to panel 100hz. na stronie sklepu euka*a.pl widnieje info że tak. mogłby ktoś potiwerdzić? pozdrawiam
 

Felix

New member
Display specifications mówi o RGWB i 60Hz, ale też faktem jest, że nie zawsze mają prawidłowe informacje.

Natomiast na Amazonie jak są recenzje klientów, to jest jedna mówiąca o RGWB:
https://www.amazon.co.uk/product-re...ype=all_reviews&showViewpoints=0&pageNumber=1

"2.0 out of 5 starsRGBW panel. Bad colour reproduction, not proper 4k, uneven backlight. Good price and input latency.
ByGeorgion 4 December 2016
Size: 43 inch
My use of this TV was a little odd. I tried using this as a PC monitor so my requirements will be higher. Keep that in mind.

The bad:
Uses RGBW panel which means that 25% of pixels only display white or black colour. As a result, text looks jagged at 4k (see pictures) and colour reproduction is not good. The included pictures are of a 24 inch 1080p monitor (91.79 pixels per inch) compared to the 43 inch LG (102.46 pixels per inch). Despite the fact that the LG has higher PPI, details are clearer on my monitor. I wouldn't call this TV 4k at this point, really.
At default settings, the colours are vibrant but yellows suffer and look like brown. Trying to get some better colours meant losing contrast and brightness, so you can't really get a good balance with the given settings in the menu.
The backlight is uneven, this especially evident in the corners and edges where the picture just kind of fades to black. This is OK for content, but unacceptable for desktop use.

The good:
In gaming mode (seems to disable most post-processing), the input lag is acceptable for desktop use, though
It's cheap."

42.5" LG 43UH603V - Specifications
 

jojo_k

New member
Tak jest to panel 100 hz, zadałem wczoraj pytanie do LG.

Odpowiedz od LG:
"Szanowny Panie,


dziękujemy za kontakt z naszym działem.

Uprzejmie informujemy, iż częstotliwość odświezania ekranu w telewizorze 43UH603V wynosi 100 Hz. Typ matrycy w tym telewizorze nie jest specyfikowany przez producenta.

W razie dodatkowych pytań prosimy o ponowny kontakt.

Z poważaniem,
Wojciech Wąs
LG Electronics Polska."
 
Do góry