Lens shift - czy u mnie potrzebny?

profi

Member
Przymierzam się do zakupu projektora. Projektor ma znajdować się 3m od ekranu (3m - odległość ekranu od soczewki) i na wysokości nieco powyżej górnej krawędzi ekranu (ok. 2m nad ziemią).
W związku z czym mam pytanie: czy skoro oś projektora jest wyżej niż środek ekranu, to odpada zakup projektora DLP?
Projektory LCD natomiast posiadają możliwość przesunięcia obrazu (lens shift), i właśnie w moim przypadku będę musiał z niego skożystać.
Prawda? Dobrze myslę?

Proszę o informację, bo przymierzałem się do Infocus X10, ale jest to projektor DLP. Obawiam się że u mnie by się nie sprawdził, ze względu na wysokość montażu.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No właśnie jest na odwrót niż myślisz... ;)
Projektory DLP w przeważającej ilości mają tak zwany offset (przesunięcie) optyki, co oznacza iż w pozycji sufitowej (do góry nogami) górna krawędź ekranu będzie nieco poniżej osi optyki...

A ponieważ jeden obraz za tysiąc słów to znów niezawodny kalkulator z PC. Nawet nie wiedziałem że X10 da tak mały obraz z 3 metrów, warto jeszcze sprawdzić na stronie producenta lub w instrukcji obsługi...

Dla porównania także nowa Optoma.

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

_

 

Attachments

  • Infocus X10.jpg
    Infocus X10.jpg
    62,2 KB · Wyś: 773
  • Optoma H20.jpg
    Optoma H20.jpg
    65,5 KB · Wyś: 742

BoDeX

New member
Te sztywne wytyczne potrafią "umilić" życie - fakt ...

Ciężko będzie znaleźć proja DLP, który wymaga idealne wycentrowanie
w ekran, przed zakupem należy bardzo dokładnie zapoznać się w kalkulatorami i innymi informacjami dot. montażu.
 

profi

Member
wiatrak napisał:
Nawet nie wiedziałem że X10 da tak mały obraz z 3 metrów, warto jeszcze sprawdzić na stronie producenta lub w instrukcji obsługi...

To prowadzi do kolejnego pytania. Skoro rzutnik daje mały obraz z niewielkiej odległości, to nie można go powiększyć zoomem (o ile rzutnik takową możliwość ma)?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Na "cytowanym" obrazku możesz zauważyć że zoom jest już ustawiony na maksymalną wartość (1,2x), dla pełnego zakresu zoomu X10 z 3m odległosci daje przekątne od 155 do 186 cm. Jest to uwarunkowane tzw Throw Ratio, czyli współczynnikiem (ilorazem) odległości projektora do szerokości obrazu.

Jeśli chcesz mieć większy obraz (jak dla mnie z 2,5m pomiędzy widzem a ekranem 73 cale przekątnej to za mało) to albo inny projektor albo kombinacja z lustrem:
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=30610
oczywiście inny projektor to prostsze rozwiązanie, szkoda tylko Infocusa bo aktualnie do kupienia w okazyjnych cenach (od 900 EUR)...
 

profi

Member
W takim bądź razie poradźcie człowiekowi w wyborze projektora. Wymagania:
1. FullHD
2. cena, hmm powiedzmy 8.000
3. z odległości 2.7 dawać obraz w granicach 80"
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
profi: na niemieckim ebayu pojawiły się w tej cenie (2000 euro) JVC DLA-HD1. Oferta niezniszczalna i w tej cenie nie podskoczy absolutnie nic :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ale nieco przekracza 8 000... ;) No chyba że Euro spadnie... :)

A jeśli w PL to:
Sanyo PLV-Z700
Mitsubishi HC-5500
Epson EH-TW 2800 / 3000

W/w są "nieco" słabsze od JVC... ;)

Z Optomą HD20 to bym się wstrzymał do pierwszych recenzji, tym bardziej że budżet masz większy...

Kurczę, RS za 8000+.... :rolleyes: Ciekawe z jakim przebiegiem?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Przebieg chyba różnisty - niektóre jeszcze na gwarancji nawet. Na wszelki wypadek można kupić nową lampę. Ja bym się tak czy siak nie zastanawiał, bo to gdzieś ze 2 klasy wyżej niż podobne projektory w tych cenach. HD1 to poważna maszyna kinowa na lata.
 

profi

Member
Zainteresowałem się tym JVC.
Mam zatem kolejne pytanie dotyczące zoomu. Jako że odległość rzutnik-ekran to jakieś 2.7m, dlatego chciałbym wykozystać zoom w projektorze aby mieć jak najwiekszy obraz (dla JVC DLA-HD1 przy zoom x2 będzie to prawie 90").
Pytanie jest takie: czy zoom pogarsza jakość obrazu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zoom ma wpływ (w różnym stopniu, zależnie od konkretnego projektora) głównie na jasność obrazu; inne zniekształcenia (geometria i aberracja) są praktycznie pomijalne (no chyba że w jakiejś totalnej tandecie z optyką z plexi).

Akurat w Twoim przypadku będzie najlepiej, uzyskasz największą jasność... ;)

_

 

Attachments

  • Screen_1.jpg
    Screen_1.jpg
    118,9 KB · Wyś: 63

profi

Member
No dobra, stało się: kupuję projektor na 100%.
Limit wydatków wzrósł do 10k
Teraz tak, wybór jest następujący:
1. JVC HD1 - 288 Euro (używany, ale tylko 100h na liczniku)
2. Mitsubishi HC7000
3. Panasonic PT-AE3000

teraz co myślę o powyższych projektorach:
ad 1) JVC niby najlepszy z tych trzech, ale: "stary" czyli już nie produkowany, HDMI nie w wersji 1.3, używany, ryzyko zakupu (aukcja)
ad 2, ad 3) Mitsubichi i Panasonic: nówki

Co polecacie, może macie jakieś inne propozycje
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
1. 288 ojro za Dżiwisa to podejrzanie niska cena. Wypadł z Tir'a lub z serwisu? ;)

HDMI 1.3 może przydać się, jeśli będziesz wyświetlał materiały z kamer HD obsługujących x.v.Color™ i Deep Color. Standard dla HDTV i BD (Rec. 709) przewiduje 8-o bitowe kodowanie kolorów, do czego wystarcza wcześniejsza wersja HDMI, tak więc "problem" HDMI praktycznie nie istnieje.


2. Co do wydania 10 kPLN, chyba bym tego nie zrobił bez naocznej prezentacji, a jeszcze lepiej bezpośredniego porównania; tylko gdzie dają taką możliwość? :confused: Z nieśmiałej ilości lektur wydaje mi się iż Mitsu jest lepsze.

Osobiście chyba bym kupił Panasonica, dla mnie funkcja Memory Lens to kolosalna zaleta, przypuszczam że wolałbym nieco gorszy obraz z tą funkcją niż nieco lepszy bez niej. No chyba że naoczne porównanie przekonałoby mnie jednak do Mitsu; ma zmotoryzowany zoom i lens shift i też można zmieniać rozmiar obrazu z pilota, chociaż znacznie mniej wygodnie niż w Panasie.

Na Projector Central, w recenzji HC-7000 jest także porównanie z Panasem:
http://www.projectorcentral.com/mitsubishi_hc7000_projector_review.htm
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Podejrzewam że tam się wdarł błąd, za 288 e. to można dostać co najwyżej lampę do tego projektora :)

Standard Deep Colour nie ma żadnego znaczenia. Nie figuruje nawet w specyfikacji Blu-ray.

Ja polecam JVC - ze względu na wszystkie parametry, które ma od w.w. projektorów lepsze.
 
Ostatnia edycja:

profi

Member
Tidus1024 napisał:
Podejrzewam że tam się wdarł błąd, za 288 e. to można dostać co najwyżej lampę do tego projektora
Pewnie że do ceny wkradł się bład, cena używanego JVC DLA-HD1 to 2299 Euro (czyli niecałe 10.000 zł).
 

profi

Member
Że tak powrócę do mojego wątku.
Mianowicie nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, mam nadzieję że ostatnia.
Jako iż odległość ekranu od rzutnika jest stosunkowo mała (250cm), to zastanawiam się nad jasnością obrazu na ekrania.
Mam wrażenie że projektory posiadają 2 poziomy jasności lampy: normalny i ekonomiczny. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
W takim razie obawiam się czy nawet tryb ekonomiczny nie będzie generował zbyt jasnego obrazu z tak bliskiej odległości.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
W przypadku JVC nie masz trybu ekonomicznego - masz tylko normal i high. Oba nie mają wpływu na liczbę godzin lampy - zawsze jest to 2 tys. godzin. Chodzi tylko i wyłącznie o komfort oglądania.

W przypadku 82 cali będziesz miał stałą wysoką jasność przez cały czas używania lampy, to po pierwsze. Możesz też ze spokojem użyć ekranu z obniżonym gainem, co tylko polepszy kontrast. Ogólnie maksymalna wielkość to 82 cale. W większości projektorów jasność jest zbyt mała i choć ludzie deklarują, że jest super, hiper - w rzeczywistości z powodu zbyt dużych ekranów i za słabych projektorów nie spełniają nawet podstawowych kryteriów 12fL. W twoim przypadku może być to nawet 20fL przez cały okres użytkowania projektora - sama przyjemność.
 
Do góry