LED vs LCD

sajdorek

New member
Witam serdecznie
Piszę swoje pytanie w nowym temacie bo może większa liczba osób odpowie mi na to pytanie, a sprawa dotyczy właśnie matryc dokładniej technologi wykonania. Do rzeczy obraz na ledach wuja Sama jest napewno ostrzejszy i ma większą głębie kolorów co wynika z zastosowanych rozwiązań i da się odczuc gołym okiem:) LCD nie osiąga takaiego efektu - szkoda.
Pytanie
Mam zamiar kupić tv c650 bo ogladając obraz na ledach podczas ciemnych scen matryca przygasa napisy z białych szazeją i ogólnie wyglada to fatalnie jak dla mnie. Czy ten efekt jest na każdym modelu LED Samsunga, bo z tego co się orientuje to tak ale może jednak nie? Oczywiście LCD też to posiada ale w znacznie mniejszym podkreślam znacznie żeby mi ktoś nie wyskoczył zaraz, że tego nie da się wyeliminować bo czerń etc... Proszę o odpowiedz:) Pozdrawiam
 

deywies

New member
Bez reklam
sajdorek straszne bzdury piszesz.
Matryce w TV LCD i LED są takie same. Różnica jest tylko w podświetleniu.

To co widziałeś to jest kwestia raczej samej kalibracji TV. Prędzej "lepszy" obraz uzyskasz na "świetlówce" niż na LEDzie (wyższa jasność,"bielsze światło"- większe pole do popisu)

Taki efekt to raczej standard w każdym edge LED, jak dla mnie to zaleta, a nie wada. No ale co kto lubi.
 

sajdorek

New member
Wiem że to edge led a nie matryca dtalego używam słowa technologia a fakt faktem jest ze efekt uwidacznia sie w postaci przygasania matrycy :) szanowny Kolego. Dzięki za zainteresowanie wyjaśnij mi tylko jedną sprawę. Jak za zalete uznajesz taki fakt ze kazdy kolor zostaje stłumiony jak bys patrzył przez ciemne okulary, jasne swiatło jeżeli wystepuje na takim tle robi się szare, może czerń lepsza ale reszta kolorów to nie kolory a póżniej jasna scena, wysoki kontrast i znowu bajka :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
straszny miszmasz .
Nie wiem co powiedzieć . To jakieś zupełnie nowe teorie których jeszcze nikt nie słyszał.
Lepszy obraz na świetlówce - a to niby dlaczego ?
Ledy przygaszają napisy , reszta kolorów to nie kolory ?
Przeczytałem ale nic nie rozumiem.
Co porównujesz ?
Na jakim materiale ?
 

zanketsu

New member
Cześć,

A czy to przygaszanie obrazu w tym modelu LED to nie jest przypadkiem zasługa opcji Eco Samsunga? Brzmi to jak wypisz wymaluj ta opcja - mianowicie TV dostosowuje poziom podświetlenia matrycy zależnie od warunków oświetleniowych w pokoju (czyli w nocy obraz będzie ciemniejszy).

Miałem tak w swoim LE40C550. Tę opcję można wyłączyć w ustawieniach.

pzdr
Zanketsu
 

sajdorek

New member
Jakoś kolega Zanketsu zrozumiał o czym pisze a to że Ty kiki nic nie kumasz może znaczyć, że nie jesteś w temacie Pzdrawiam i jak nie masz nic ciekawego do napisania to nie pisz a kwestia oczywista jest że takie coś jak pompowanie podświetlenia do matrycy w zależności od sceny (ciemna, jasna ) istnieje. Kolego Zanketsu masz racje w tym co piszesz bo na eco tez tak jest ale w LCD jak wyłączymy tryb oszczędzania energi jest już w porządku( tak jak piszesz ). Szkoda że nie masz edge leda bo wydaje mi sie, że tego nie wyeliminujesz poprostu edge ledy tak mają całey czas nie ważne w jakim trybie
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
wow, wow.
Najpierw piszecie jakieś bzdury o że świetlowka jest lepsza? Proszę o podanie źródła takiej informacji. Widocznie producenci nie załapali tego szczęścia bo wszyscy nawet w najdroższych modelach przeszli na LEDY.
Ledy nie przygaszają napisów bo nie mają takiej możliwości.
Zaś zapytałem jakie materiały i z czego leciały i czy skorzystałeś z pilota bo może było załączone OPC.
ECO nie powoduje pulsowania obrazu - OPC tak, bo weryfikuje zmienne natężenie światła. Ale oczywiście nie ma to nic wspólnego z technologią.
 

sajdorek

New member
OK m8 spokojnie
Kiki ja nie pisalem że lcd jest lepszy od leda a może to o co mi właśnie chodzi to ta funkcja OPC, która w taki sposób steruje obrazem musze to wybadać bo niewiem czy brać leda czy lcd. Tak, że dzieki za wypowiedz
 

mil999

New member
Za ściemnianie odpowiada opcja Głębia czerni. Jeżeli jest ujemna to obraz będzie się ściemniał w ciemniejszych scenach.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ta opcja jest elementem stałym . Albo włączona albo wyłączona. Z pewnością nie pulsuje.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
sajdorek napisał : "Jakoś kolega Zanketsu zrozumiał o czym pisze a to że Ty kiki nic nie kumasz może znaczyć, że nie jesteś w temacie...."

Jesteś nowy na forum i walisz z grubej rury do Kikiego, że się nie zna...Poczytaj trochę forum! Bo akurat Kiki to kuma o co chodzi....i potrafi dobrze doradzić jaki TV kupić!
Pozdrawiam
 

sajdorek

New member
Nie wątpie, że Kiki zna się na rzeczy poniosło mnie w pierwszym poscie za co Go przepraszam Znalazłem posta gdzie Max78 napisał "Zaletą EDGE LED (krawędziowe podświetlanie diodami LED) jest to, że cały TV może być znacznie cieńszy od podświetlanych od tyłu (czy to LEDami, czy katodami).
Minusem EDGE LED jest to, że trudno jest uzyskać równomierne podświetlenie panelu oraz wysokie kontrasty. Na ciemnych scenach lub całkowicie czarnej często widoczne są jaśniejsze miejsca - tzw. clouding. Ponadto w celu uzyskania ciemniejszej czerni LEDy są przygaszane (mogą, ale nie muszą). Efektem jest przyciemnienie całego obrazu/spadek dynamiki tonalnej i czasami także kontrastu.
Coś za coś
" Interesuje mnie to co w nawiasie moga ale nie muszą. Czyli że to niby zależy od ustawień w takim razie gdzie to wyłączyć żeby podświetlenie matrycy zachowywało się jak na świetlówkach. Wybaczcie, że drąże ale kumpel ma LEDA i ma taki efekt ja sam nie posiadam i jeżeli osiagne zadowalające ustawienia u niego obrazu wezme LEDA jeżeli nie będe się skłaniał ku LCD. Poradzcie Panowie Pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No niestety tanie TV LED tak mają. Z pewnością mają wiele zalet, ale ten sposób podświetlania daje taki efekt. Jednym to nie przeszkadza i tego nie widzą. Innym to zdecydowanie nie odpowiada.
Wyboru musisz dokonać sam. Z pewnością najlepiej byłoby porównać różne modele u siebie w domu, ale wiem, że to nie jest takie łatwe.
Jeżeli masz wątpliwości to ja na Twoim miejscu wybrałbym LCD z tradycyjnym podświetleniem, ale to oczywiście moja subiektywna opinia. (widziałem w "akcji" kilka tanich TV LED i obraz jaki prezentują mi nie odpowiada....)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
podaj wszystkie warunki, potrzeby i oczekiwania.
Dostaniesz ofertę i łatwiej wybierzesz.
 

mil999

New member
Głębia czerni w Samsungu C6000 jest regulowana od -2 do +2. Im mniejsza wartość tym bardziej obraz jest przyciemniany.
 

sajdorek

New member
Dzięki wielkie za pomoc Wszystkim
Wydaje mi sie, że w takim układzie skoro pewnie LED mnie nie usatysfakcjonuje skłaniał sie bede raczej w stronę LCD. Jeżeli chciał bym żeby odtwarzał mkv to pewnie SONY albo Samsung. Sony ma słabą jakość na SD wydaje mi się, jakoś mnie nie przekonuje. Niewiem jak radzi sobie z mkv ?(poprawcie mnie jeżeli nie mam racji modele eX 2010) Pytanie czy jak wezmę Sama C650 to bedzie dobry wybór. Pech chciał, że na sciane wcisne max 37 cali i watpie czy znajde coś w tym rozmiarze na S-PVA (SQ):|pewnie nie więc co brać jeśli nie SQ. Czym różnia sie od siebie matryce MVA (AUO)bo słyszałem że któraś z nich jest lepsza niż poprzednie, niewiem czy nie 03 i czy taka znajdę, Nie chcę loterii tylko świadomego wyboru. Pozdrawiam Proszę o sugestię
 

zanketsu

New member
Hej Sajdorek,

Ja bym Ci polecał raczej samsunga niż soniaczka - a to z jednego powodu. Cena. Za TV od Sony z porównywalnym wyposażeniem do C650 musisz dopłacić za markę. Jest to moja subiektywna opinia, bo mam sentyment do Samsunga. Ja kupiłem C550, bo nie potrzebowałem do szczęścia Internetu w TV ani 100hz - a parę groszy zostało mi w kieszeni.

Co do matryc:
SQxx - Samsung, ma najlepszą opinię.
AAxx - AU Optronics - podobna porównywalna do matryc Samsunga.
CMxx - Chi Mei - ma dość słabą renomę w sieci - plotki o słabych kątach widzenia i jakości obrazu.

xx-- cyferki po oznaczeniu matrycy oznaczają jej kolejną wersje, t.j. proces produkcyjny. Ale moim zdaniem SQ03 wcale nie musi być lepsze od SQ01 (bo np. w kolejnych procesach wcale nie muszą być wprowadzane ulepszenia ale np. cięcia w wydatkach...).

Jeśli trafisz na C650 z matrycą SQ to sądzę, że będziesz zadowolony. Najlepiej odpal TV w sklepie - wejdź do menu, do diagnostyki i przeprowadź test obrazu.

powodzenia.
 

sajdorek

New member
jak kupić TV

DZieki wielkie za objaśnienie jednak widze że kupno tv to nie taka prosta sprawa nikt już albo mało kto szanuje klienta, który chce wydać swoje pieniądze i nie dostać w zamian czegoś co sobie nie życzy. Wysyłałem zapytania na Alegro do sklepów odpowiedz wszędzie taka sama podają nr seryjny każą dzwonic do obsługi tech Sama albo towar jest zapakowany i kicha:/ Ktoś ma pomysł jak w tym bagnie gdzie niby klient jest najważniejszy chyba tylko w teori kupić TV Żenada wychodzi na to że mam brac w ciemno i odsyłać po 100x zanim na coś trafie. Jest tu dużo ludzi czujących temat może ktoś coś doradzi :)
 

mil999

New member
Idź do sklepu i kup egzemplarz po jego obejrzeniu. Inaczej dostaniesz to co akurat komuś pasowało a nie tobie.
 

Compmaniak

New member
Hej Sajdorek,

Ja bym Ci polecał raczej samsunga niż soniaczka - a to z jednego powodu. Cena. Za TV od Sony z porównywalnym wyposażeniem do C650 musisz dopłacić za markę. Jest to moja subiektywna opinia, bo mam sentyment do Samsunga. Ja kupiłem C550, bo nie potrzebowałem do szczęścia Internetu w TV ani 100hz - a parę groszy zostało mi w kieszeni.

Co do matryc:
SQxx - Samsung, ma najlepszą opinię.
AAxx - AU Optronics - podobna porównywalna do matryc Samsunga.
CMxx - Chi Mei - ma dość słabą renomę w sieci - plotki o słabych kątach widzenia i jakości obrazu.

xx-- cyferki po oznaczeniu matrycy oznaczają jej kolejną wersje, t.j. proces produkcyjny. Ale moim zdaniem SQ03 wcale nie musi być lepsze od SQ01 (bo np. w kolejnych procesach wcale nie muszą być wprowadzane ulepszenia ale np. cięcia w wydatkach...).

powodzenia.

Akurat cyferki 01, 02, 03, 04 po SQ to modele i tak wersje 01 i 02 mają większą paletę barw chyba 92% a wersje 03 i 04 mają jakoś 72% NTSC
Czyli wyższy numerek nie znaczy lepszy.

Sony ma matryce od samsunga o ile dobrze pamiętam. Różnice są tylko w płycie głównej i sofcie.
Na ile to ma poprawić kąty widzenia ? Nie wiem chyba nie da rady. Może co do płynności obrazu, ale też raczej nie.
Ciężko coś więcej powiedzieć. Sony jak jest made in japan to może nie rozpadnie się tak szybko i może lepiej będzie świecić, ale to wszystko może.
 
Do góry