LED LCD z matową matrycą ??? Jest taki?

Tomi_St

New member
Witam,
Rozważam kupno TV 46-50'' do dużego, jasnego salonu. Ponieważ pokój jest bardzo słoneczny bardzo jestem sceptycznie nastawiony do plazmy z uwagi na lustrzaną szybę, w której odbija się światło z okien.
Dlatego zainteresowałem się LED LCD z tylnym podświetleniem ekranu ale widzę, że większość modeli (LG, Sharp, Samsung) także posiada szybę podobną jakie stosuje się w plazmach w której widać wyraźnie wszystkie jaśniejsze punkty pokoju (lampy, okna).
Czy może ktoś polecić jakiś model LED który ma matrycę matową jak zwykłe LCD-ki (z tylnym podświetleniem, jakoś nie jestem przekonany do zalet podświetlenia krawędziowego) czy też jestem skazany z zwykły LCD?
Czy ktoś użytkuje plazmę w jasnym, słonecznym pokoju? Da się przyzwyczaić do odbić światła z okien?
 

mateo84

New member
Witam
Philips 9705.
Sharp LE705 półmat.
Reszta to krawędziówka.
Sharp LE810
Sony EX700/710/711
LG LE5300/5500
itd.
Pozdrawiam

Sharp LE810 - jeśli to jest mat lub półmat to ciekawe jak według Ciebie wygląda lustrzana matryca?
Sam mam właśnie taki problem jak kolega i byłem prawie zdecydowany żeby go kupić do czasu aż zobaczyłem w sklepie jak pięknie i ostro odbijał każdą lampę w Saturnie.
Z krawędziowego podświetlania jest jeszcze Philips 7605 - w sumie fajny tv, matryca wystarczająco matowa obraz hd super, sd zależy, i już bym go zamówił gdyby nie to że rodzice mają taki w sypialni a w salonie stoi philips 9704 i po prostu różnica w ciemnych scenach jest kolosalna na niekorzyść niższego modelu. W 7605 nie ma koloru czarnego - przynajmniej w porównaniu z 9704.
Czy na prawdę nie ma już tv godnego uwagi z matową lub półmatową matrycą?
Mam w mieszkaniu okna które "świecą" po południu prosto w tv a nie chce robić sobie jakiejś ciemni żaluzjami. Może jakaś Toshiba? HELP:cry:
 

Max78

New member
LT-47DV1BU jest cienki i jest podświetlany katodą. Podświetlenie równomierne, czernie OK, kolory także (ma wysoki % odwzorowania barw palety Adobe RGB i co ważniejsze - szeroki wachlarz półtonów -> płynne przejścia kolorów (36bit paleta!).
Sony EX711 - widziałem u sąsiada. Jest ledowy (krawędziówka). 40" - jest dobrze. Podświetlenie równomierne, czernie przyzwoite (jak na tą technologię).

Oba powyższe nie mają szyby -> półmatowa matryca (starsze laptopy mają całkowicie matową, dlatego takie zwię półmatem).
W przypadku światła bocznego z okna w jasny dzień - w ciemnych scenach widać jak się coś odbija, ale nie jest to uciążliwe, a na pewno nie tak jak w przypadku TV z szybą.
Minus takich TV - matrycę masz na wierzchu, zatem duuużo łatwiej je uszkodzić (dzieci, piłki, zabawki, ostre przedmioty...). :)

BTW: Ważne: dużo zależy od ustawień TV :)
U mnie jest to tryb 'ciepłe kolory' -> czyli słabsze podświetlenie. To powoduje, że ekran nie jest tak mocno podświetlony, przez co nieco bardziej odbijaja się to, co jest przed TV. W trybie 'zimne kolory' będzie to mniej widoczne.
 
Ostatnia edycja:
Do góry