LED 42" w okolicach 2500 zł - kilka modeli do wyboru (z testami)

WojtekJ

New member
LED 42", wybór modelu (z testami) - TX-L42E30E / 42LV570S / 42LV5500 / 42SL833 / inne

Cześć!

W ten weekend chcę kupić telewizor, stąd proszę Was o opinie ...

Kilka punktów:
  • rozmiar dokładnie 42 cale (z kilku powodów ani mniejsze, ani większe nie wchodzą w grę)
  • na pewno LEDowe podświetlenie (dla jak najniższego zużycia energii, telewizor będzie włączony przez wiele godzin każdego dnia)
  • na pewno matowy ekran (razem z poprzednim punktem daje to po zsumowaniu LCD LED)
  • nie jest mi potrzebne 3D
  • konieczny tuner DVB-T (ze względu na idące zmiany), być może przydałby się DVB-C/S2 (korzystam z "n"-ki w tej chwili, ale może przy wymianie na inną platformę się przyda? - o tym punkcie więcej na końcu wątku)
  • telewizor wykorzystywany będzie przede wszystkim do oglądania "n"-ki i programów TVP/Polsat/TVN, do oglądania DivXów, czasem też podłączany do komputera (przez pierwszy rok-dwa, potem nie)
  • zorientowałem się już, że interesująca mnie przez jakiś czas funkcja nagrywania obrazu z telewizora na dyskach USB nie ma prawie sensu - działa chyba tylko z DVB-T (w razie gdybym się mylił, proszę o sprostowanie)
  • funkcje internetowe (szczególnie korzystanie ze stron www) mile widziane ale jak domyślam się, nie jest to zbytnio w przypadku tych telewizorów możliwe?

Brałem pod uwagę modele poniżej, ale jestem otwarty na zupełnie inne propozycje:

1) PANASONIC TX-L42E30E
Panasonic TX-L42E30E | TV TEST
Panasonic TX-L42E30E - recenzja | Kino Domowe | PC World - Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności
Conclusion - Panasonic TC-L42E30 LED LCD HDTV Review
PANASONIC TX-L42E30E - Ceneo.pl
Google TBumacz
Cena od 2477,90 zł (w 115 sklepach)
Plusy: PS i szerokie kąty widzenia, sensowne zużycie energii, niezłe podświetlenie
Słabe punkty: Czerń i biel, ruch, kiepskie odwzorowanie kolorów, kontrast, ...

2) LG 42LV570S
Testów praktycznie nie ma ... jest kilka opinii (a to mało).
http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/72147-lg-42lv570s-vs-toshiba-42sl833.html
LG 42LV570S - opinie, komentarze o produkcie
Cena od 2525,99 zł (w 49 sklepach)
Co mnie w nim kusi? To stosunkowo nowy model, jest więc szansa, że wyeliminowano w nim błędy spotykane u poprzedników (naiwny jestem? :)).
Wg specyfikacji 42LV570S
ma 16 bloków podświetlania LED Plus, 600 Hz, TrueMotion 100 Hz, DLNA, WiFi (z donglem), czujnik obecności w pokoju (to bardzo przyda się w moim domu, telewizor potrafi grać przez dłuższy czas chociaż nikogo nie ma w pokoju), odtwarza JPEG, MP3, DivX HD, co ważne ma tuner DVB-T, DVB-C, DVB-S2 (mam 'n', ale może się to kiedyś przyda?)

3) LG 42LV5500
Bardzo popularny model patrząc na Allegro, Amazon, itp., chociaż chyba "ma już chwilę"
Conclusion - LG 42LV5500 LED LCD HDTV Review
Cena od 2383,00 zł (w 67 sklepach)
Plusy: nawet niezły kolor, multimedialne opcje,
Minusy: menu, czerń, kontrast, kiepskie lokalne wygaszanie,

4) Toshiba 42SL833
Cena od 2395,00 zł (w 14 sklepach)
Mało można przeczytać o tym telewizorze, znów brak sensownych testów :/

5) Inne modele do ewentualnego rozważenia (jeśli ktoś stwierdzi, że warto się nimi zająć), na przykład:
  • Philips 42PFL3405H / Cena: 1830,00 zł (w 1 sklepie
  • Philips 42PFL3606H / Cena od 1857,33 zł (w 4 sklepach)
  • Philips 42PFL3606H / Cena od 1857,33 zł (w 4 sklepach)
  • LG 42LV3550 / Cena od 1934,90 zł (w 81 sklepach)
  • Toshiba 42HL833 / Cena od 1961,99 zł (w 32 sklepach)
    Toshiba 42HL833 TV review - Trusted Reviews
    Brak dodatków multimedialnych, nieciekawa stylistyka, kiepski kontrast, itp. – generalnie budżetowy sprzęt
  • LG 42LV375S / Cena od 1990,00 zł (w 94 sklepach)
  • LG 42SL9500 / Cena: 1999,00 zł (w 1 sklepie
  • PANASONIC TX-L42E3 / Cena od 2098,99 zł (w 99 sklepach)
  • LG 42LV4500 / Cena od 2161,76 zł (w 86 sklepach)
  • LG 42LV5300 / Cena od 2189,00 zł (w 12 sklepach)
  • LG 42LE4500 / Cena od 2287,00 zł (w 7 sklepach)
  • LG 42LE7500 / Cena od 2290,00 zł (w 2 sklepach)
  • Toshiba 42RL833 / Cena od 2293,00 zł (w 4 sklepach)
  • Toshiba 42SL833 / Cena od 2395,00 zł (w 14 sklepach)
  • SHARP LC42LE320EV / Cena od 2398,99 zł (w 13 sklepach) (czytałem złe opinie)
  • Toshiba 42SL833G / Cena od 2402,40 zł (w 12 sklepach)
  • Toshiba 42SL738 / Cena od 2420,00 zł (w 3 sklepach)
  • LG 42LE5300 / Cena od 2470,00 zł (w 11 sklepach)
  • Toshiba 42DB833G / Cena od 2749,91 zł (w 3 sklepach)
  • Philips 42PFL7655H / Cena od 2776,79 zł (w 12 sklepach)
  • LG-42LW450N / Cena od 2776,80 zł (w 2 sklepach)
  • Philips 42PFL7406K/02 / Cena od 2871,00 zł (w 8 sklepach)
  • Philips 42PFL7406K / Cena od 2884,00 zł (w 49 sklepach)
  • Philips 42 PFL 6805 H / Cena od 2993,88 zł (w 4 sklepach)
  • Toshiba 42UL863 / Cena: 2999,00 zł (w 1 sklepie)
  • Panasonic TX-L42V20E / Cena od 2999,00 zł (w 8 sklepach)
  • Panasonic TX-L42D25E / Cena od 2999,00 zł (w 16 sklepach)

Znalazłem jeszcze takie informacje dotyczące wbudowanych tunerów (jeśli to nieaktualne, proszę o sprostowanie):
" Ale jeśli chodzi o tuner to rzecz mi zbędna. Mam cyfrę i właśnie wycofują moduły CAM bo podobno jak n-ka idą w kierunku parowania karty i tunera (jak n-ka i chyba polsat też tak ma)." (lcz@interia.pl)
"Czy mógłby mi ktoś napisać, czy telewizor z tunerem DVB-S/S2 może np. odtwarzać sygnał telewizji N, czy Cyfrowy Polsat?" (Szamot83)
"Można odtwarzać Każdą platformę cyfrową. Chyba że karta jest sparowana z tunerem ( N-ka) - to nie" (Kiki)

Dziękuję i pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

WojtekJ

New member
no to sobie nieźle ograniczyłeś wybór, tymi 42 calami koniecznie w LED i z matowym ekranem, zostały niemal same "hity" do kupienia

taki model byłby nieporównywalnie lepszy od wszystkiego co tutaj wymieniłeś, ale to szyba, nie mat
Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy

Niestety :/
Co do matu - to konieczność ze względu na silne nasłonecznienie pokoju i pory korzystania z telewizora.

Co do rozmiaru - telewizor mają używać rodzice, a nie ja - ustalili rozmiar 42 cale i nawet 40 z tego co mówią nie wchodzi w grę :/
 

raivel

New member
Stoję w sumie przed bardzo podobnym wyborem i ograniczyłem swój wybór do dwóch pierwszych wymienionych przez Ciebie modeli. Skłaniam się bardziej ku Panasonicowi.
Zauważyłem jednak, że ostatnio cena Panasonica poszła trochę w górę. Mówię tu przynajmniej o sklepach stacjonarnych, bo jednak wolałbym obejrzeć TV przed zakupem. W zeszłym tygodniu w Euro Panasonic 42E30 kosztował jeszcze 2499, dzisiaj już 2699. Sprzedawca powiedział mi, że być może szybko zrezygnowano z promocji (na modele 32 i 37 cali jest nadal) bo zauważono, że w innych sklepach ten tv jest i tak droższy. W MediaMarkt kosztuje 2999. W mniejszych sklepach i hurtowniach w granicach 2700-3000.
 

WojtekJ

New member
Myślałem początkowo o Panasonic-u, po przeczytaniu jednak kilku testów tego telewizora (m.in. testów podanych wyżej) stwierdziłem, że nie do końca warto. Wychodził z testów przeciętniak ... może jednak LG wcale nie jest lepszy - bez testów ciężko to określić?
Oglądanie telewizorów w sklepie z tego co czytałem nie ma wielkiego sensu (zwyczajna manipulacja, różne kable połączeniowe, itp.).
Nie upieram się przy żadnym z modeli - stąd wątek z prośbą o pomoc - wolałbym rzecz jasna jak najlepszy telewizor spełniający moje wymagania za jak najlepsze pieniądze ;)

Panasonic w porównaniu z LG nie ma DVB-S2, nie jestem pewien co do czujnika obecności (chyba też nie posiada).
Z przyjemniejszych funkcji obecnych w nim:
"Dysk USB. Można łatwo nagrywać swoje ulubione programy telewizyjne, filmy i inne materiały na zewnętrznym dysku USB. Nagrywaniem można wygodnie sterować za pomocą pilota od telewizora VIERA. A nowa funkcja Rew Live TV dla twardych dysków USB pozwala na cofanie nadawanych na żywo programów telewizyjnych, umożliwiając powtórzenie wybranych scen, dzięki czemu nie stracisz już żadnych interesujących momentów." ... pytanie tylko czy ta funkcja nie jest ograniczona do nagrywania programów w DVB-T (ma ktoś informacje na ten temat)?

Jakieś "za" Panasonic i "przeciw" LG lub odwrotnie? :)

Wasze opinie? :)
Pozdrawiam!
 

raivel

New member
Również przeczytałem te testy ale odnoszę wrażenie, że E30 nie został oceniony adekwatnie do swojej klasy cenowej ale ogólnie, w porównaniu do wszystkich modeli. Został oceniony jako średniak ale pamiętaj, że cena 2500-3000 również należy do średniej półki.

Wszystkie za i przeciw (z mojego punktu widzenia i moich potrzeb) przedstawiłem w tym temacie:
http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/74268-szybka-decyzja-panasonic-e30e-vs-lg-lv570s.html

W Panasonicu nagrywać można jedynie z wbudowanych tunerów. Więc jeśli zamierzasz używać zewnętrznego dekodera to nic z tego.

Dla mnie zachęcająca jest najbardziej 5-letnia gwarancja Panasonica. W LG to tylko 2 lata a niestety nowe LCD to już nie stare, dobre CRT i często się słyszy, że lubią się psuć a naprawy pogwarancyjne często są nieopłacalne.
 

don111

Banned
Również przeczytałem te testy ale odnoszę wrażenie, że E30 nie został oceniony adekwatnie do swojej klasy cenowej ale ogólnie, w porównaniu do wszystkich modeli. Został oceniony jako średniak ale pamiętaj, że cena 2500-3000 również należy do średniej półki.
to porównaj dla kontrastu jak wysokie oceny zbierają Panasonic 42G30/42ST30, kosztujące tyle samo co E30... porównaj ile kosztuje LED z ocenami dorównującymi tym plazmom
śmieszne ale prawdziwe :)
niestety ale w większości przypadków ludzie dalej nabierają się na to dumnie brzmiące hasło "LED"
 

WojtekJ

New member
niestety ale w większości przypadków ludzie dalej nabierają się na to dumnie brzmiące hasło "LED"

W moim przypadku skierowanie ku LEDom nie ma żadnego związku z marketingowym bełkotem im towarzyszącym.
Być może wziąłbym plazmę ze względu na niezłą relację jakości obrazu do ceny gdyby nie połyskliwa szyba oraz wentylatory w większości z telewizorów plazmowych.
Wyższe wciąż niż w LCD zużycie prądu w plazmach pewnie bym pominął ze względu na niższe ceny telewizorów plazmowych (rekompensują większy w perspektywie 10 lat wydatek na energię elektryczną), niemniej pierwszy punkt (odblaskowa szyba) dyskwalifikuje plazmy na całej linii - nie znoszę tego rozwiązania.
Na ekrany połyskliwe w laptopach i telewizorach, na odblaskowy lakier fortepianowy (łatwo rysujący się i zbierający odciski palców) w samochodach czy sprzęcie elektronicznym jestem po prostu baaaaardzo uczulony ...
 

WojtekJ

New member
No cóż ... kusi mnie ten LG ze względu na czujnik obecności (to w moim domu rodzinnym naprawdę może się przydać) i dość sensownie skonfigurowaną resztę (chociażby DVB-S2), byłem jednak w Euro RTV AGD aby ocenić stronę wizualną wymienionych telewizorów i ... zrobił na mnie złe wrażenie.
Dlaczego?
Sama ramka ekranu (chociaż całkiem gruba) jeszcze ujdzie, nie daje refleksów i wygląda dość estetycznie, tylko ta podstawa ... jak dla mnie fatalna! Zrobiłem kilka zdjęć telefonem (stary telefon, bardzo złej jakości zdjęcia):
http://img510.imageshack.us/img510/5172/3010111810.jpg
http://img651.imageshack.us/img651/7084/3010111811.jpg
http://img98.imageshack.us/img98/3687/3010111812.jpg
Rysuje się to stylistyczne "cudo" na potęgę, widać bardzo mocno ślady po paznokciach osób, które zabrały się za testowanie jakości podstawki :/
Szkoda, już myślałem o tym telewizorze mocniej ... - a nie wyobrażam sobie jak taka podstawa wytrzyma kilka-kilkanaście lat użytkowania (telewizor ma zastąpić 21-letniego Trinitrona).

Starałem też nie sugerować się zbytnio jakością obrazu w Euro (bo nie wiadomo jak to było ustawione), ale Panasonic wypadł bardzo blado w dynamicznych scenach (widać było wielkie opóźnienie) - zakładam, że w warunkach domowych wygląda znacznie lepiej?
Zwalam to na karb niewłaściwej kalibracji, różnych ustawień i kabli połączeniowych ... ale może faktycznie jest z nim źle? :p

Może macie własne typy telewizorów spełniających założenia, w podobnej cenie, a niezłych jakościowo? Będę wdzięczny za typy i chociaż skrótowe uzasadnienie.

Pozdrawiam!
 

BaRiBaL

Member
Rysuje się to stylistyczne "cudo" na potęgę, widać bardzo mocno ślady po paznokciach osób, które zabrały się za testowanie jakości podstawki :/

A czy przypadkiem ta podstawa nie była ściśle olepiona jakąś folią? Wiem, że to głupie ale np. sam u siebie zauważyłem taką folię na szafkach łazienkowych jakieś pół roku od montażu.. :oops: Przylegała tak idealnie, że byłem pewien iż to naturalny laminat.
 

WojtekJ

New member
Żadnej takiej folii nie zauważyłem, a przyglądałem się dość dokładnie - chyba się nie mylę ...
Wyglądało to po prostu jak typowy plastik w kolorze 'czarnym fortepianowym' - moda na to ustrojstwo nastała niedawno temu. Irytująca rzecz - zupełnie niefunkcjonalna, brzydka, nie widzę zalet :p
Patrzyłem na telewizory innych procentów i nawet jeśli czarne podstawki tych modeli błyszczały się, to przez szklaną taflę przykrywającą plastikowy 'rdzeń' podstawy - to znacznie lepsze rozwiązanie.
Podejrzewam, że u mnie telewizor też będzie wisieć na uchwycie i nie będzie to stanowić wielkiego problemu - muszę jednak upewnić się przed zakupem, porozmawiać z domownikami.
Pozdrawiam!
 

WojtekJ

New member
OK, pojechałem do innego sklepu (akurat Euro RTV AGD, tyle że w innym mieście) zobaczyć podstawkę LG 42LV570S. Chciałem sprawdzić czy rzeczywiście nie było na oglądanej wcześniej podstawce 42LV570S folii - może jej nie zauważyłem?
W drugim sklepie ten telewizor wisiał na ścianie bez podstawki, ale poprosiłem o pokazanie podstawy leżącej na zapleczu ... porysowana prawie tak mocno jak pierwsza w innym sklepie.
Nie było na niej na pewno żadnej folii, została po prostu wykonana w tak tandetny sposób.

Tuner DVB-S2 i czujnik obecności sprawiają, że zakup tego sprzętu wciąż mnie kusi (wisiałby na wysięgniku), ale nie jestem do niego przekonany w stu procentach.

Panasonic w kolejnym sklepie wyglądał słabo (chodzi mi o dynamiczne sceny, zwróciłem na to uwagę) - jest z nim rzeczywiście tak źle czy to może tylko błędne ustawienie (pytanie tylko czemu znów wyróżniał się negatywnie na tle konkurentów)?

Tu jeszcze testy Toshiby - Toshiba 46SL833 - PC World
http://www.pcworld.pl/testy/opis/TV00078-Toshiba_46SL833.html
Szału chyba nie ma, LG wydaje mi się lepszy ... ?

Macie inne propozycje - co w tym przedziale cenowym o lepszej jakości można kupić?

Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

mr.tribo

New member
Ja też mam podobny problem z wyborem tv . Aktualnie szukam informacji o Philips 42PFL7406K/02 może ktoś miał styczność z tym modelem tv . Jak wypada na tle panasa e 30 , lg lv507s .



 

WojtekJ

New member
Finalnie zdecydowałem się na LG 42LV570S - w jednym ze sklepów niedaleko mnie sprzedawany jest w najniższej wg Ceneo cenie w Polsce, a dorzucają akurat w promocji za dodatkowe 10 zł pilota Magic Motion. Razem z pilotem wyszło 2518 zł, więc cena dość atrakcyjna.

Co skierowało mnie ku LG, co nie spodobało mi się zbyt mocno?:
- rysująca się podstawa (ale telewizor będzie wisiał, jestem to więc w stanie przeboleć)
- szara czerń (co nie znaczy, że konkurencja jest dużo lepsza, ot 'zaleta' LCDków)
- gwarancja jedynie 2-letnia (Panasonic 5-letnia)
- brak nagrywania na USB (ale działałoby w Panasonicu i tak jedynie z DVB-T, więc funkcja niemalże nieistotna)
+ LG wypadał znacznie lepiej niż Panasonic w dynamicznych scenach (pytanie na ile ważne było tu ustawienie obydwu telewizorach w sklepie)
+ wysoka jasność i czujnik jasności otoczenia
+ czujnik obecności (wyłączający telewizor gdy nie ma nikogo w pokoju)
+ tuner DVB-T,-C,-S2 (kupię więc może do tego moduł nCam "n na kartę" zamiast korzystać z osobnego urządzenia pobierającego zawsze ponad 20 W), usunę też kilka dodatkowych kabli
+ stosunkowo niezłe możliwości multimedialne

Wyszedłem z założenia, że wszystkie telewizory w tym przedziale cenowym i rozmiarowym mają mocno widoczne wady i na który się nie zdecyduje, będzie mi coś przeszkadzać, jakość obrazu na żadnym z nich nie będzie idealna - mam nadzieję, że będę z wyboru ostatecznie zadowolony.

Dziękuję za Wasze rady.

Pozdrawiam.
 

lukwlkp

New member
Lg wymiatają konkurencję. Ostatnio przeglądaliśmy w sklepie kilka TV Lg jest super. Prosty w obsłudze, parametry porównywalne z innymi TV nawet z plazmami, które czy chcesz czy nie mogą zastąpić lustro. Ja byłbym za Lg.
 

1leszek

New member
Wojtek mozesz napisać parę słów odnośnie użytkowania Twojego nowego LG bo tez waham sie pomiedzy LG a Panasonicem dzięki
 

m@trixs

New member
Lg

Witam, też bym prosił Wojtaka o napisanie opinii jak ten Lg się sprawuję, bardzo mi zależy na możliwości odtwarzania filmów w formacie divix z polskim napisami z pendrive/dysku podłączonego pod USB. Pozrawiam
 
Do góry