LE37A656 tylko 60Hz po podłaczeniu do PC

paulel

New member
witam,
mam problem,
jestem szczęśliwym użytkownikiem w/w telewizorka, i do tej pory byłem z niego naprawdę dumny...
do czasu:)

kupiłem kabel VGA (m-m) do podpięcia PC.
wszytko ładnie działa ale tylko na 60hz...
nie możliwości zmiany na wyższe
w parametrach telewizorka pisało o 100hz

wiec o co chodzi?
to wina PC czy możne kabla?
a może to Samsung coś oszukuje...
pozdrawiam
proszę o pdp
 

zoltan

New member
To dziwne, bo ja widze wyraznie w instrukcji od tv serii 6, a wiec i LE37A656 w parametrach technicznych - rozdzielczosc ekranu komputera: 1920 x 1080 @ 60 Hz.
A jeszcze wczesniej w ustawieniach ekranu na komputerze informacje: Jesli jest dostepna opcja pionowej czestotliwosci odswiezania ekranu, poprawna wartoscia bedzie "60" lub "60 Hz".
 

tomek67

New member
Hmm te całe 100-120 Hz polega na tym, że telewizor kilkakrotnie wyświetla ten sam obraz (ewentualnie dokonując interpolacji pośrednich klatek).
Czyli np. oglądasz TV 50 Hz a on to podwaja.
Przy monitorach-telewizorach LCD nie stosuje się częstotliwości
źródła na poziomie 100 Hz.
Najnowsze filmy Blue Ray mają ...24 Hz.
 

paulel

New member
faktycznie...
pewnie mój błąd:)

próbowałem podpinać dziś tv do PC przez S-video i component (RGB chyba:))
i tak samo 60hz tyle ze w dożo gorszej jakości

nie ma jakieś opcji na zmienienie tego?

ostatnio pobrałem jakieś filmy w HD i chciałem się po podniecać jakością obrazu ale przeżyłem szok... w max. rozdzielczości tv film strasznie skakał... tzn. nie było płynnego obrazu

to wina kompa? czy włąsnie tych 60hz? nie mam sat ani BR wieć nie mam do czego sie odniesć:(

pozdro
 

albi_On

New member
odświeżanie w crt a odświeżanie w lcd to dwie różne sprawy
Obraz na kineskopie jest rysowany przez wiązkę elektronów omiatającą ekran tyle razy na sekundę, ile wynosi częstotliwość odświeżania. Czyli obraz na ekranie jest tworzony (odświeżany) tyle razy na sekundę ile wynosi ten parametr. Przy pewnych wartościach granicznych, ludzki wzrok zauważa to jako mruganie ekranu lub nie. Polska Norma okresla tą wartość na poziomie 72Hz, ale z reguły stosuje się 75Hz, 85Hz, 100Hz a czasem nawet więcej. Poniżej 72Hz wyraźnie wyczuwa sie migotanie ekranu prowadzące do szybszego meczenia się wzroku.

Obraz na monitorze LCD również jest tworzony tyle razy na sekundę ile wynosi częstotliwosć odświeżania, ale struktura ciekłokrystaliczna nie "gaśnie" w odróżnieniu od luminoforu kineskopu. Świecenie punktów ekranu LCD jest ustawiane na stałe i choćby odświeżanie odbywało się nawet z częstotliwoscią 30Hz mruganie ekranu nie jest widoczne. W praktyce monitor LCD wyświetla obraz w sposób ciągły, więc nie jest sensowne zwiekszanie częstotliwosci odświeżania, gdyż prowadzi to tylko o zwiększonego obciążenia układów monitora i większego poboru energii

tak wiec 60Hz w monitorze/tv lcd jest optymalne dla ludzkiego oka i nie potrzeba ci 100Hz bo i tak nie zauważysz rożnicy
 

zoltan

New member
paulel napisał:
próbowałem podpinać dziś tv do PC przez S-video i component (RGB chyba:))
i tak samo 60hz tyle ze w dożo gorszej jakości

nie ma jakieś opcji na zmienienie tego?

Wejdz w: Menu > Wejscie > Edytuj nazwe i wybierz PC przy wejsciu do ktorego podlaczyles komputer. Nie wiem jak przy innych sposobach podlaczenia, ale np. przy HDMI 2 znaczaco poprawia sie jakosc obrazu przy wybraniu PC niz bez.

paulel napisał:
ostatnio pobrałem jakieś filmy w HD i chciałem się po podniecać jakością obrazu ale przeżyłem szok... w max. rozdzielczości tv film strasznie skakał... tzn. nie było płynnego obrazu

to wina kompa? czy włąsnie tych 60hz? nie mam sat ani BR wieć nie mam do czego sie odniesć:(

Raczej wina kompa i karty graficznej, pewnie jest za slaba. Jesli masz mozliwosc to wlacz ten film na monitorze w takiej rozdzielczosci jak probowales na tv i zobaczysz, czy tez bedzie sie ciac.
 

fazy2

New member
odświeżanie w crt a odświeżanie w lcd to dwie różne sprawy


tak wiec 60Hz w monitorze/tv lcd jest optymalne dla ludzkiego oka i nie potrzeba ci 100Hz bo i tak nie zauważysz rożnicy

To po co stosują w LCD 100 a nawet 200Hz? Po podłączeniu konsoli mam komunikat 50HZ a dekodera sat . 60Hz.
 

slawex1983

New member
Wciąż nie zrozumiałeś. W LCD 100 Hz (i więcej) oznacza interpolację klatek. Czyli tworzenie klatek pośrednich czego wynikiem jest większa płynność wyświetlania obrazu. Np. większość filmów odtwarzana jest z szybkością ok. 25 klatek na sekundę. Odświeżanie 100 Hz polega na tym, że elektronika telewizora tworzy klatki pośrednie, czego wynikiem jest sztuczne zwiększenie płynności ruchu. Ale akurat w twoim przypadku problem z "cięciem" dotyczy innej sprawy. Mianowicie za małej wydajności komputera.
 

deywies

New member
Bez reklam
Może nie tyle "klatek" co cykli.
Pełnych klatek LCD to może wyświetlić co najwyżej kilkanaście w sekundzie.

W jednym cyklu zmienia się ileś tam linii obrazu, w drugim kolejne ileś..... dodatkowo diody migają z jakąś częstotliwością (wstawia się ciemną ramkę) i tak wyliczają te "Hz" w LCD.

Z odświeżaniem obrazu (znanego ze starych TV) nie ma to jednak kompletnie nic wspólnego.

50Hz z komputera (czy z innego źródła) to zupełnie inny parametr.
Jak by było 30Hz ludzkie oko nie dostrzegło by zmiany. Także zwiększanie tej częstotliwości (gdy monitorem jest wyświetlacz LCD)to kompletny bezsens.
 

fazy2

New member
Wciąż nie zrozumiałeś. W LCD 100 Hz (i więcej) oznacza interpolację klatek. Czyli tworzenie klatek pośrednich czego wynikiem jest większa płynność wyświetlania obrazu. Np. większość filmów odtwarzana jest z szybkością ok. 25 klatek na sekundę. Odświeżanie 100 Hz polega na tym, że elektronika telewizora tworzy klatki pośrednie, czego wynikiem jest sztuczne zwiększenie płynności ruchu. Ale akurat w twoim przypadku problem z "cięciem" dotyczy innej sprawy. Mianowicie za małej wydajności komputera.

W takim razie kiedy można uzyskać sygnał interpolacji 100 Hz jaki ma mój telewizor? Jeżeli nie na konsoli i dekoderze HD, chyba że komunikat wyświetlany na Samsungu o częstotliwości to wiadomość o odświeżaniu, ale to bezsens byłby?
 
Do góry