LCD TV 37"? 40"? 42"?

nowy66

New member
Re: LG 50PY2R

Czy zwiększanie wielkości ekranu powoduje (może powodować) spadek jakości obrazu? Do tej pory zdecydowana większość LCD w tych rozmiarach ma rozdzielczość 1366x768, czyli jak rozumiem ilość pixeli na jednostkę. Przy "rozstrzeleniu" przez zwiększenie ekranu jakość powinna się pogorszyć. Pytanie dlatego, że w newsach jest info o przeniesieniu ciężkości na większe rozmiary (jak myślę spowodowane jest to dochodzeniem do natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 jako standardu).
I drugie pytanie : które z nowych (2006) modeli 37-40" będą miały Full HD z akceptacją wejścia 1080p?
pzdr
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
będzie duzo nowych modeli w 2006
musisz jednak troche poczekać.
Sharp zapowiada wiele nowości
JVC - również nowe technologie. Myslę ,że inni nie zostana w tyle
pozdrawiam
 

TheMichal

New member
jak robią 100", dają tam 1920x1080 i obraz jest doskonały, więc wielkość nie robi zbyt dużej różnicy (tj. jak kupisz 37" z 1080 to obraz będzie identyczny jak na 50" z taką samą rozdzielczością)

tak mi się wydaje (mam takie spostrzeżenia po wizytach w MM itp.), ale moge się mylić...
 

nowy66

New member
pytanie nt wielkości ekranu a jakości obrazu z dodatkiem stałej rozdzielczości znalałem równiez na innych forach (zagramanicznych) i niestety tam również nikt autorytatywnie (trudne słowo :) ) nie odpowiedział. Chodziło konkretnie o model Toshiby 37 a 42 w nowej (w Polsce, bo Tam to juz od sierpnia zeszłego roku) serii 58P. Proszę o odpowiedź liczych w końcu fachowców :)
pzdr
 

Dara

New member
Mała sensacja?!

Witam różnice pomiędzy 37 cali a 42 cal o takich samych rozdzielczościach zobaczył byś prawdopodobnie oglądając te telewizory z odległości 1 metra po oddaleni raczej nie będzie różnicy pozdrawiam
 

nowy66

New member
No to optymalnym rozwiązaniem dla oglądania TV jest 32 dla 1366x760, No bo większe już będą rozstrzelone pixele ! A dla 37 już full HD?. Bo "skupienie" pixeli będzie optymalne?! Lepiej siedzieć bliżej?! Czyli tylko odległość siedzenia od monitora?!
pzdr
 

tuptus55

New member
Może ja spróbuję wytłumaczyć.
Jeżeli TV ma 37 cali (946mm) i format ekaranu 16:9 to dłuższy bok ma dłlugość 824mm, a krótszy 465mm (zaokrąglam więc proszę się nie czepiać). Jesli ten sam TV ma rozdzielczość 1920 x 1080 pixeli oznacza to że jeden pixel (trójkolorowy) ma wymiary 824:1920=0,43mm na 465:1080=0,43mm. Więc z odległości 1 metra już nie będziemy widzieli pixeli.
Jeżeli TV będzie miał rozdzielczość 1366 x 768 to wymiary pixela wynoszą już 824:1366=0,6mm na 0,6mm. 30% większy pixel ale jeszcze nie jest najgorzej.
Bierzemy ekran 50cali. Wymiary 1106mm na 622mm. Dla rozdzielczości matrycy 1920 x 1080 pixele mają rozmiar 0,58mm na 0,58mm. Dla rozdzielczości 1366 x 768 pixele mają rozmiar 0,81mm na 0,81mm. Dla 42 cale i rozdzielczości 852 x 480 pixele mają wymiary 920:852=1,01mm na 518:480=1,01mm
Więc są dwa razy większe od pixeli w 37 calowym TV o rozdzielczości 1920 x 1080.
Nie ma to jednak większego znaczenia bo nikt nie ogląda TV z odległości 1 metra, a z odległości 2,5 lub więcej metrów ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć takich małych obiektów. Dla niedowiarków proponuję zrobić sobie test i popatrzeć na kod kreskowy na jakimś produkcie z odległości 1 metra, a nastepnie z odległości, z której ogądamy TV. Z 2 metrów zlewają się już cieńkie kreski.
Reasumując.
Z odległości 3 lub więcej metrów nie będziemy widzieć różnicy pomiędzy TV o rozdzielczości 1920 x 1080, a 852 x 480 :shock:
Dlatego powtórzę za Januniem "HDTV to tylko z bilskiej odległości"
 

nowy66

New member
JVC s60 vs. Loewe ...

Prosto i klarownie. Dziekuję.

Idąc tym samym sposobem liczenia (z matematycznego punktu widzenia) to dokładnie wychodzi to co pisałem wyżej :
optimum dla 1366x768 to 32 cale a dla Full HD - 37(no 40) cali - gdyż teoretycznie wielkość 1/3 pixela przypadającego na 1 kolor jest (prawie) taka sama :) Co ciekawe wzrost wielkości ekranu przy Full HD nie powoduje realnego zmniejszania się pixelo/koloru :) Zmiany w drugim miejscu po przecinku.

Rozumiem również, że z tego powodu bodajże jest brak 32" Full HD (techniczna możliwość "ścieśnienia" pixela? A może sie mylę?

Czy pixel w całości świeci jednym z trzech kolorów czy też 1/3część pixela świeci danym kolorem druga 1/3część - drugim, a trzecia 1/3część -trzecim? Obiecuję, że więcej nie będę pytał o takie "matematyczne " sprawy w tym mało definiowalnym świecie. :)
pzdr
 

tuptus55

New member
nowy66 napisał:
Rozumiem również, że z tego powodu bodajże jest brak 32" Full HD (techniczna możliwość "ścieśnienia" pixela? A może sie mylę?
No nie zupełnie. Dla technologii LCD opanowano 1920 x 1080 dla matrycy 3 calowej (w rzutnikach i TV projekcyjnych) :shock: więc rozmiar pixela jest 0,046mm. Tak 46 TYSIĘCZNYCH milimetra. Dlaczego nie sa produkowane TV 19 cali lub mniejsze o rozdzielczości 1920 x 1080? Nie wiem.
nowy66 napisał:
Czy pixel w całości świeci jednym z trzech kolorów czy też 1/3część pixela świeci danym kolorem druga 1/3część - drugim, a trzecia 1/3część -trzecim?
Tak jak napisałeś, a tu więcej info KLIK
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
wiele razy pisałem na róznych portalach - za co zostałem niemal zlinczowany , że odległość determinuje jakość obrazu.
Podczas pokazów któr robimy codziennie podpytujemy osoby na temat - czy z odległości 4-5 metrów skłonne są ponieść różnice kosztów wynikajacą tylko z rozdzielczości ekranu . 99 % osób stwierdziło ,ze nie warto. kilka osób przyznało się do wady wzroku.
Inaczej mówiąc nawet jeśli różnice przy wiekszej odległości były , to nikt nie był skłonny dopłacic.
Dotyczy to w większym stopniu spotkania z TVP.

Co innego z bliska - ale tu z kolei trzeba dysponować super sygnałem. Tu różnice są widoczne - szczególnie na HD
pozdrawiam
 
Do góry