LCD <---> Plazma

JaCkyLL

New member
Witam,
Od dluzszego czasu sledze mocno forum i serwis hdtv.com.pl gdyz mocno planuje zrobic sobie i zonce :) juz niedlugo prezent w postaci nowego tv :)
Oczywiscie jak pewnie znakomicie wieksza czesc forumowiczow im dluzej czytam i szukam tym mniej wiem ktory sprzet wybrac. Czytam o smurzeniach, o duszkach, o wypalaniu, o rozdzielczosciach ....

Wczoraj w Selgrosie mialem okazję porownac obraz chyba z jakiegos dvd - zresztą chyba detykowany na sprzet LG bo takie logo mial puszczany material - na dwoch tv roznych technologii. Byla to 42 calowa plazma Panasonica PV60 ( z tego co wyczytalem to zajefajna plazma za rozsadne pieniazki - ... mam na nią ochotę :) ) i 32 calowy samsung chyba model R71 - mam nadzieje ze nie pomylilem i jest taki sprzet.

Nie wiem czy to wina roznicy wielkosci obrazu na obu telewizorach ale obraz na tym LCDiku pokazywal wiecej szczegolow. Czy to tak wlasnie bedzie ? Czy kupując tv wielkosci 37 czy moze 40 cali ( stalo tez sony 40" U2000 ale na nim lecial jakis inny sygnal i stal w innym miejscu wiec ciezko bylo porownac ) strace tą przewage ktorą widzialem na 32 calach samsunga ? Bylem w sumie w szoku bo cena podobna a jakosc tej 32ujki mnie polozyla !!!

Prosze mi powiedziec, czy kupując tv technologii LCD zawsze ta przewaga bedzie az tak widoczna ? Mowa o sprzecie z cene do jakichs 7 - 7,5 tysiąca pln. Na co sie zdecydowac ?

pozdrowionka, jack
 

gatar

Active member
Bez reklam
JaCkyLL napisał:
... moze jednak ktos z forumowiczow wyjasni mi jak to jest z tymi technologiami :) problem opisany jest w poscie powyzej - dzieki !
Fachowcem nie jestem. Ta plazma Panasonica ma mniejszszą rozdzielczość od owego Samsunga, czyli juz jest mniej szczegółow. Dalej, również dlatego przy większej przekątnej piksel będzie większy. Patrzyłeś z tej samej odległośc, zapewne. Oglądając materiał w wysokiej rozdzielczości, być może w dokładnie takiej jak ma ten LCD, obraz z założenia będzie lepszy na tym LCD. Na plaźmie sygnał jest "dopasowywany" przez jej elektronikę do jejrozdziałki. Znowu straty. Chyba o to chodzi. To wszystko mozna wyczytać z tego forum.
 

JaCkyLL

New member
witam i dziekuje za odp chociaz jednego z forumowuczow. w sumie to sie nie dziwie bo rzeczywiscie znalazlem kilka uwag ktore odpowiedzialy na zadane przeze mnie pytanie.

natomiast ... hmmmm ... mając 7 tysi na co sie zdecydowac ? odleglosc z jakiej bede ogladal tv to jakies 3 - 3,5 m - z prawej strony bedzie okno i balkon, chocciaz odleglosc miejsca na ktorym zawisnie tv do okna do jakies 3 - 3,5 m

poki co dvd mam zwykla bez zadnych HDMI, nie mam zadnej tv sat tylko TOYA. w co sie pakowac ? kompa nie bede podlaczal, no chyba ze za jakis czas stanieją laptoki z napedem hd albo br no to wtedy tak :)

na co sie decydowac ???

pozdro, j
 

gatar

Active member
Bez reklam
Rozumiem, że ta TOYA to jakaś kablówka.
Nie wdając sie w szczegóły, moim zdaniem, z tej odległości, do kablówki weź Panasonica TH-37PV60 (dla 3-3,5 powinno byc oki), ew. większego brata Panasonic TH-42PV60. Nie sugeruj się tym co widziałeś w Selgrosie.
Przy Twoim budżecie wejdź w kontakt z Kikim. Zaproponuje Ci coś i ew. zrobi prezentacje w domu.
 

JaCkyLL

New member
dzieki Gatar ... toya to faktycznie kablowka z oklic Łodzi :)

mam nadzieje ze taki budzet wystarczy na zakup jakiejs rozsadnej maszyny. jednak nadal nie wiem w co sie pakowac .. lcd czy plazma :D

pozdro... jack
 

sadaman

New member
f

Witam.

Nie wiem czy cokolwiek nowego wniosę do tego tematu ale postaram się;)
...mialem okazję porownac obraz chyba z jakiegos dvd...na dwoch tv roznych technologii. Byla to 42 calowa plazma Panasonica PV60 ( z tego co wyczytalem to zajefajna plazma za rozsadne pieniazki - ... mam na nią ochotę :) ) i 32 calowy samsung chyba model R71 - mam nadzieje ze nie pomylilem i jest taki sprzet.

Dyskusje na temat technologii wykonania można sobie pominąć ponieważ to temat rozległy.
Zarówno TV LCD R71 SAMSUNGA jak i PLAZMA PANASONICA podejrzewam że koledze chodzi o model TH-42PV60E(H) posiadają faktycznie różne matryce o rozdzielczości 1024 x 768 a Samsung 1366 x 768 - a zatem są to modele o różnych rozdzielczościach i trudno uznać czy Panasonic spełnia wymogi HD.:)
Teraz zastanówmy się dlaczego jakość mimo różnych TV była różna?!
1. Chyba nie jestem jedyną osobą która może potwierdzić że LCD jednak jest stanie wyemitować więcej szczegułów niż PLAZMA - nie będe wnikał dlaczego tak właśnie jest.
Jednak mogę podpowiedzieć że jeżeli masz zamiar korzystać z Kablówki o której piszesz lub którejkolwiek z dwóch dostępnych platform C+ lub CP, to jednak decydowałbym się raczej na PLAZME Panasonica głównie dlatego że taki TV lepiej zniesie niedoskonałości emitowanego obrazu spowodowane spadkiem jakości tegoż sygnału co często w sieciach kablowych się zdarza, lub zaniżonymi rozdzielczościami nadawanych kanałów co jest powszechnie stosowane w Cyfrze i Cyfrowym Polsacie a skutek jest taki że obraz jest mało wyraźny i rozmazany.
W tej rozgrywce wygrywają niestety głównie Plazmy (i to najlepiej wypadają te które posiadają matryce o niższej rozdzielczości np
852 x 480) lepiej trawią PAL-owski sygnał. W LCD zauważysz różne artefakty oraz pikseloze na ekranie co może pożadnie denerwować.
Dlatego LCD według mnie będzie dobrym a nawet bardzo dobrym wyborem jeżeli będziesz podłączał pod niego sygnał głównie Cyfrowy czyli np poprzez złącze HDMI, niemniej jednak po złączu cyfrowym również znakomicie będzie się spisywała PLAZMA...zatem jak widzisz dużo pisania a mimo to trudno rozstrzygnąć co jest lepsze.
Decyzje trzeba podjąc indywidualnie - tu możesz zasięgnąć wyłącznie porady, wskazówki i opinii.

Ps. Ja posiadam Samsunga S71B - czyli materiał z niższej półki i muszę powiedzieć że sygnał po złączu HDMI zarówno z DVD jak i TV SAT jest rewelacyjny podobnie jest i po złączu PC.
Co do kablówki którą także posiadam - to mimo że jest to LCD to obraz jak na kabel jest bardzo dobry - kablówka UPC.

Zatem trudno się tu kierować opiniami typu "weź to albo tamto bo umnie to fajnie gra" niestety w praktyce może się okazać że jest inaczej.
Dlatego dobrym i najlepszym sposobem jest sprawdzić sobie wybrany sprzęt w domu czyli tam...gdzie będzie docelowo przez długi czas używany.
W sklepie na półce czasem wszystko ładnie wygląda ... a wystarczy przynieść te same dwa TV w inne miejsce i czasem można się rozczarować.

Aha i podpunkt nr
2. Pisałeś że na obu TV lcd i plazma emitowany był ten sam materiał i efekt był taki że na jedynm tv obraz był ostry na drugim nie...fakt ten może wynikać z tego co napisałem powyżej, ale też i z innej przyczyny.
Otóż oba modele,tzn. Samsung napewno jest HD READY - Panasonic niby tak niby nie ale napewno oba posiadają wejścia HDMI.
Niestety - mimo to najprawdopodobniej te wejścia nie zostały wogóle wykorzystane ponieważ DVD nie może jednocześnie emitować sygnału HDMI cyfrowego i Analogowego np na wyjście SCART.
Podejrzewam więc że oba modele zostały podłączone np jednen przez Komponent a drugie przez SCART, niby to samo a jednak nie - po Komponencie sygnał będzie zawsze lepszej jakości niż po SCART a dużo też zależy od użytych kabelków.

Podejżewam że raczej wprowadziłem ci jeszcze więcej wątpliwości niż pomocy:), ale tu chodzi głównie o to raz jeszcze powtarzam żebyś nie kupił tego z czego możesz nie być w pełni zadowolony.

Proponuje zamówić pokaz na miejscu w domu - napisz do KIKI z tego forum. On takie pokazy organizuje...a patrząc na fakt że to nie jest mała kasa to chyba warto.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

gatar

Active member
Bez reklam
sadaman napisał:
Witam.
Natomiast małe sprostowanie do słów kolegi GATAR / zarówno TV LCD R71 SAMSUNGA jak i PLAZMA PANASONICA podejrzewam że koledze chodzi o model TH-42PV60E(H) posiadają matryce o rozdzielczości 1024 x 768 - a zatem oba modele mimo innej technologii spełniają podstawowe wymogi aby móc zostac uznanym jako HD READY:)
Pozdrawiam

Mylisz sie srodze.
Samsungi 32 " LE32R71W(B) maja rozdzielczość 1366 x 768.
http://www.samsung.com/pl/products/television/tfttv/le32r71w.asp
Panasonic tak jak podałeś.
 

gatar

Active member
Bez reklam
sadaman napisał:
Gatar : masz rację - nie dostrzegłem:)
Aczkolwiek nie zmienia to faktu odnośnie tego co napisałem w dalszej części mojego postu.
Oczywiście. Zgadzam się z Tobą.
Ja mam LCD Sharpa 32BV9 i obraz jest z kabla dobry i bardzo dobry.
Zauważam niedoskonałości technologii LCD przy słabych, starych materiałach.
Po hdmi z dvd i pc rewelacja.
 
Do góry