LCD i płynność ruchu na Discovery HD, nsport i MGM

pablo82

New member
Mam telewizor LCD Samsung 40R72B 1366x768 i platformę 'n'.

Czy to normalne, że na kanałach HD (szczególnie na Discovery i nsport) przy szybszym ruchu kamery obraz lekko się rozmywa lub... ma się wrażenie, że jakby... jest za mało klatek na sekundę??? Trochę jak z plikami divx- niektóre chodzą trochę jakby... skokowo.
Albo te niedźwiedzie co chodzą na Discovery HD po Alasce o wschodzie słońca. Kolory piękne, ale ten niedźwiedź (kamera stoi nieruchomo) mimo, że idzie tak powoli to jakby... smużył, nie idzie płynnie:(
Szybkie zwroty kamery na nsporcie rozmazujące obraz z meczu Ligi Mistrzów jeszcze może ścierpię (chociaż w sumie też jest to bardzo uciążliwe), ale żeby jeden obiekt poruszający się na obrazie smużył???

Dlaczego tak się dzieje???
Czy to wina sygnału (jakiegoś niskiego bitrate itp) czy telewizora???
 

km1963

New member
Bez reklam
pablo82 napisał:
Mam telewizor LCD Samsung 40R72B 1366x768 i platformę 'n'.

Czy to normalne, że na kanałach HD (szczególnie na Discovery i nsport) przy szybszym ruchu kamery obraz lekko się rozmywa lub... ma się wrażenie, że jakby... jest za mało klatek na sekundę??? Trochę jak z plikami divx- niektóre chodzą trochę jakby... skokowo.
Albo te niedźwiedzie co chodzą na Discovery HD po Alasce o wschodzie słońca. Kolory piękne, ale ten niedźwiedź (kamera stoi nieruchomo) mimo, że idzie tak powoli to jakby... smużył, nie idzie płynnie:(
Szybkie zwroty kamery na nsporcie rozmazujące obraz z meczu Ligi Mistrzów jeszcze może ścierpię (chociaż w sumie też jest to bardzo uciążliwe), ale żeby jeden obiekt poruszający się na obrazie smużył???

Dlaczego tak się dzieje???

Czy to wina sygnału (jakiegoś niskiego bitrate itp) czy telewizora???

Witam
Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością to " zasługa " Twojego TV
A jaki to model (bez żłośliwości) jako przestroga dla innych
Pozdrawiam
 

pablo82

New member
km1963 napisał:
Witam
Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością to " zasługa " Twojego TV
A jaki to model (bez żłośliwości) jako przestroga dla innych
Pozdrawiam
Samsung 40R72B:
http://www.samsung.com/pl/products/television/tvoldmodels/le40r72b.asp

... albo np. na nsporcie w serwisach informacyjnych na tym jasnoniebieskim tle (kiedy np. pokazują jakieś wyniki, albo łączą się z kimś telefonicznie itp) te smugi w tle latają z prawej do lewej wyraźnie skokowo, a chyba powinny płynnie- czy tak???

Z drugiej strony np. ten biały pasek informacyjny nsport jest ostry jak brzytwa i nic się nie rozmazuje??? Dlaczego?
Na MGM- różnie; ale mam wrażenie, że ruch (czy to kamery, czy jakiegoś obiektu na ekranie) jest najbardziej płynny! Skoro na nsporcie i Discovery HD obraz nie jest płynny z winy telewizora to dlaczego na MGM jest lepiej???

W tej chwili na MGM leci "Wiele hałasu o nic" z Denzelem, Emmą Thompson i Keanu Reevsem i to jest właśnie jeden z tych filmów, gdzie płynność ruchu jest właściwie OK; na pewno jest lepiej niż na Discovery HD w programie "Ziemia o wschodzie słońca", gdzie smuży prawie wszystko co się rusza!

Skoro mój telewizor jest do bani to dlaczego na niektórych filmach z MGM HD obraz jest płynny???

PS- na meczach ligi mistrzów biegnący piłkarz nie smuży tak jak łażący niedźwiedź na Discovery HD- dlaczego???
Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego płynność obrazu zmienia się w zależności od kanału i konkretnego programu, filmu czy meczu???
Przecież gdyby mój telewizor kompletnie nie radził sobie z obrazem w ruchu to chyba wszystko, niezależnie od kanału, programu czy pory nadawania powinno smużyć lub rozmywać się w takim samym stopniu- czy tak???

Nie piszemy posta pod postem. Jest funkcja edytuj!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

goresh

New member
chciałbym tylko zaznaczyć małą sprawę :)
mam plazme samsunga, i jak to w plazmach smużenie nie występuje :) ale co ciekawe, na tvp1, 2 czy na słabej jakości filmach na innych programach, jest zauważalny efekt "smużenia", winny jest tylko i wyłącznie materiał a nie tv :) niedługo mam nadzieję, będę mógł pooglądać tego miśka o wschodzie słońca, to powiem czy u mnie jest jakieś zauważalne smużenie,
ale jak przeglądnąłem tak na szybko to czas reakcji 8ms - nie najlepiej, zwłaszcza że producenci (a zwłaszcza samsung z tego co widzę :)) to lubią "ponaciągać" wyniki, i to może być niestety czas reakcji piksela ale na zasadzie włącz-wyłącz, a nie przejście przez skale szarości, nie chce być tu złośliwy, czy coś w tym stylu, z tych danych jakie są na stronie, faktycznie może wynikać, że efekty smużenia będą widoczne u Ciebie na tv niezależnie od sygnału, a to że misiek bardziej smuży na alasce niż piłkarz na boisku, może być stąd, że misiek na białawym tle, nie daje takiego kontrastu jak piłkarz na zielonym boisku, i piskele tak szybko "nie zmieniają koloru".
jeżeli masz możliwość to spróbuj jeszcze na jakimś nowszym filmie DVD, tam nie powinieneś mieć smużenia jeżeli tv wyrabia.
ja np zrezygnowałem z lcd, po obejżeniu pojedynku w snookera na lcd który ma czas reakcji teoretycznie 4ms, (abo 8?? już się gubię lekko, musiałbym iść do sąsiada sprawdzić :)) i wszystko było ok, dopóki nie było zbliżenia na bilę powoli toczącą się po stole :) niby powolny ruch, a tu niemiła niespodzianka, cały stół się rozmydlił, z uwagi na minimalne smużenie :) delikatne zmiany w odcieniach zielonego i obraz zrobił się totalnie zamazany niestety, a że snookera lubie pooglądać (pograć też :)) to lcd-ek odpadł :)

Pozdrowionka :cool:
 
Ostatnia edycja:

pablo82

New member
goresh napisał:
chciałbym tylko zaznaczyć małą sprawę :)
mam plazme samsunga, i jak to w plazmach smużenie nie występuje :) ale co ciekawe, na tvp1, 2 czy na słabej jakości filmach na innych programach, jest zauważalny efekt "smużenia", winny jest tylko i wyłącznie materiał a nie tv :) niedługo mam nadzieję, będę mógł pooglądać tego miśka o wschodzie słońca, to powiem czy u mnie jest jakieś zauważalne smużenie,
ale jak przeglądnąłem tak na szybko to czas reakcji 8ms - nie najlepiej, zwłaszcza że producenci (a zwłaszcza samsung z tego co widzę :)) to lubią "ponaciągać" wyniki, i to może być niestety czas reakcji piksela ale na zasadzie włącz-wyłącz, a nie przejście przez skale szarości, nie chce być tu złośliwy, czy coś w tym stylu, z tych danych jakie są na stronie, faktycznie może wynikać, że efekty smużenia będą widoczne u Ciebie na tv niezależnie od sygnału, a to że misiek bardziej smuży na alasce niż piłkarz na boisku, może być stąd, że misiek na białawym tle, nie daje takiego kontrastu jak piłkarz na zielonym boisku, i piskele tak szybko "nie zmieniają koloru".
jeżeli masz możliwość to spróbuj jeszcze na jakimś nowszym filmie DVD, tam nie powinieneś mieć smużenia jeżeli tv wyrabia.
ja np zrezygnowałem z lcd, po obejżeniu pojedynku w snookera na lcd który ma czas reakcji teoretycznie 4ms, (abo 8?? już się gubię lekko, musiałbym iść do sąsiada sprawdzić :)) i wszystko było ok, dopóki nie było zbliżenia na bilę powoli toczącą się po stole :) niby powolny ruch, a tu niemiła niespodzianka, cały stół się rozmydlił, z uwagi na minimalne smużenie :) delikatne zmiany w odcieniach zielonego i obraz zrobił się totalnie zamazany niestety, a że snookera lubie pooglądać (pograć też :)) to lcd-ek odpadł :)

Pozdrowionka :cool:

1) Na DVD nie ma mowy o smużeniu!!! W żadnym filmie! (a mam kilkadziesiąt). Ale lekkie rozmycie obrazu w ruchu (nie smużenie tylko mniejsza ostrość!) jest bardziej widoczne w filmach gdzie bitrate jest na poziomie 30-40. Za to np. w ostatnim Hannibalu gdzie bitrate pokazuje mi w przedziale 60-98 obraz jest płynniutki, a ruch kamery prawie tego nie zmienia!

2) Obraz miśka na Discovery HD rzeczywiście jest mało kontrastowy, ale nie dlatego, że to misiek polarny na śniegu tylko dlatego, że to misiek brunatny na brunatnym brzegu morza o wschodzie słońca:eek:
Poza tym- wydaje mi się, że Twoja teoria o tym, że smużenie jest bardziej widoczne przy kontrastowym obrazie byłaby prawdziwa gdyby koszulki piłkarzy zawsze były bardzo kontrastowe w stosunku do murawy. Tak nie jest, a piłkarze nie smużą. Jest rozmycie przy ruchu, ale smużenia nie ma!

3) Tak się śmiesznie składa, że snookera to oglądam już jakieś... 15 lat (postaci takie jak Hendry, Davis, Ronnie, White czy młode strzelby jak: Murphy, Selby, Ding czy Cope- są mi dobrze znane)- najpierw na CRT, a teraz na LCD, na którym nie zauważyłem jakiegoś wielkiego rozmycia obrazu przy zbliżeniach- uniemożliwiającego komfortowe oglądanie! Zatem to raczej coś z telewizorem Twojego sąsiada jest nie tak, a nie z moim.

Zauważyłem za to co innego!!! Powtarzam! Discovery HD smuży i to nie jest wina mojego telewizora albo moich oczu bo wtedy "Hannibal- po drugiej stronie maski" też by mi smużył, a jest pięknie płynny!!!

Poza tym- dlaczego w programie "Ziemia o wschodzie słońca" pokazywane są tak 'dynamiczne' sceny jak: łąka, drzewa, góry itp???
Dlaczego nie pokażą wschodu słońca w jakimś wielkim mieście, gdzie ruch jak cholera???
Odpowiedź prosta- bo smużyłoby jeszcze sto razy bardziej!!!

Oczywiście, że pewnie na plaźmie i misiek na Alasce nie smuży, a mecz Ligi Mistrzów się nie rozmywa! Ale gdyby telewizja nowej generacji nadawała sygnał naprawdę nowej generacji to nie smużyłoby i na moim LCD Samsunga!!!
 

arsenal

Moderator
VIP
Smużyłoby u ciebie bo masz taką wadę w swoim telewizorze, że na części materiałów specyficznie nakręconych telewizor "nie wyrabia". Na moim nic nigdy jeszcze nie smużyło i nie smuży. Czy to z Nki, z naziemnej, z DVD, z HDDVD, z Xboxa czy N64. Jesteś wrażliwy na smużenie to trzeba było kupić plazmę albo 3LCD:cool:
 
Ostatnia edycja:

goresh

New member
hmm no to faktycznie dziwne jak dla mnie :) ale może tak jak Arsenal pisał, tak będzie i tyle :)
co do tv sąsiada, to z nim raczej wszystko ok, bo i mecz piłki na nim oglądałem i nie było tragedii, a moje założeine bierze się również stąd, że oko ludzkie (w tym przypadku Twoje) może nie zauważać tego smużenia przy większym kontraście (no a raczej koszulka piłkarza będzie bardziej kontrastowa od burego miśka na burym tle , bo w końcu miśki tak zostały stworzone by były mało kontrastowe, bo inaczej jedzonko by im s....tengetgo :))
określenie "wina oczu" wg mnie tu nie pasuje :) chodzi pewnikiem tu tylko (aż?) o to, że masz czulszy wzrok niż producent danego programu przewiduje i za dużo widzisz (jakkolwiek głupio by to nie brzmiało). Jeżeli masz możliwość to podejdź do kogoś kto ma n-ke i pooglądaj ten sam materiał na innym lcd/plazmie, bo inaczej nie dojdziesz do żadnych konkretnych wniosków :)
takie tylko małe pytanko :) jakim kablem przesyłasz obraz do tv??

"Oczywiście, że pewnie na plaźmie i misiek na Alasce nie smuży, a mecz Ligi Mistrzów się nie rozmywa!" - dlatego mam plazme :mrgreen:

pozdrowionka :cool:
i powodzenia w rozwiązywaniu problemu
 

pablo82

New member
arsenal napisał:
Smużyłoby u ciebie bo masz taką wadę w swoim telewizorze, że na części materiałów specyficznie nakręconych telewizor "nie wyrabia". Na moim nic nigdy jeszcze nie smużyło i nie smuży. Czy to z Nki, z naziemnej, z DVD, z HDDVD, z Xboxa czy N64. Jesteś wrażliwy na smużenie to trzeba było kupić plazmę albo 3LCD:cool:

Masz dokładnie ten sam model? Samsung R72B???
 

pablo82

New member
Chodzi o bitrate i tyle!

Właśnie obejrzałem program "Histroia i przyszłość miast" o Chicago na Discovery HD i obraz w ruchu w centrum miasta był bez zarzutu!!!
Nie było nie tylko żadnego smużenia czy skokowego ruchu kamery ale nawet rozmywania się obrazu- było lepiej niż na DVD!
Jak to możliwe na moim wadliwym, szmelcowatym Samsungu???

Myślę, że chodzi o sygnał! Jeśli bitrate jest wysoki to i obraz w ruchu będzie dobry nawet na LCD!
 

weksla

New member
Bez reklam
Pablo82 Oczywiście że chodzi o "N" a nie o Twój TV, najprawdopodobniej masz wadliwy N-box, weź wymień, powinno być ok. Ja mam Samsunga R71 i wszystko jest ok, a to w zasadzie te same modele.pzdr
Wiesz pojawili się antyfani Samsungów:)
 
Do góry