LCD Full HD 37 cali za 7000zł- kiedy???

pablo82

New member
Mam zamiar kupić LCD- najprawdopodobniej 37 cali. Mogę wydać ok. 7000 zł; jednak skoro mam już tyle kasy, a tak strasznie mi się nie spieszy to może warto poczekać, aż pojawią się w sprzedaży 37-calowe panele Full HD? Tylko... kiedy to nastąpi? Za miesiąc? Za pół roku... za rok??? No i ile będą kosztować?

Czy warto wydawać teraz 7000 tysięcy na panel z rozdzielczością 1366x768?

Telewizor ma służyć do oglądania telewizji (w tej chwili Cyfra+, w przyszłości być może ITI HDTV!), filmów DVD (odtwarzacz Yamaha S557, kabel component Oehlbach).
Odległość oczu od ekranu to plus minus 4 metry. Czy przy 4 metrach od 37 calowego ekranu w ogóle zauważę różnicę między obrazem HD wyświetlanym na telewizorze z rozdzielczością 1366x768 a obrazem na LCD Full HD 1920x1080???

Co radzicie?

PS- jeszcze dwa pytanka:

1. Czy obraz 1080i (w takiej rozdziałce ma podobno nadawać ITI) lepiej wygląda na LCD 1366x768 czy na LCD Full HD?

2. Czy LCD Full HD przyjmują sygnał 1080p? Czy może tak jak wszystkie obecne HD Ready- tylko do: max 1080i?
 

Jussi

New member
Bez reklam
Moim zdaniem lepiej zaczekac. 42 calowa toshibe masz juz za 9 tysi. Nie wiem tylko czy full hd sie przyjmie do 37 cali ale wiem ze na pewno ceny powoli beda spadaly jak to zawsze bywa. Poczekaj z pol roku. Upowszechi sie troche HD (blu-ray, dalsze plany ITI) to i ceny beda inne. 7 tysiecy to nie male pieniadze, a po co wydawac na cos z czego pozniej nie bedziesz zadowolony. 720p to tylko przejsciowka, hdtv to 1080i i 1080p, wiec po co kupowac cos co pozniej nie pozwoli Ci w pelni delektowac sie ta jakoscia.

Pozdrawiam
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
720p to tylko przejsciowka, hdtv to 1080i i 1080p, wiec po co kupowac cos co pozniej nie pozwoli Ci w pelni delektowac sie ta jakoscia.

Obstawiam, że nie zauważył byś różnicy między 720p a 1080i, oczywiście do pewnej wielkości przekątnej.


pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
pamiętaj ,że full hd nie jest receptą na wszystko. Lepszym wyborem na dziś jest kupić LCD 37" w rozdzielczości 1366 a za pozostałe środki - platformę HD z szerszą ilością programów.
W przypadku sygnałów Pal których programy ogladasz w większości / 98 % nawet jeśli wejdzie HD/ - źle współpracują .
Sprawdź telewizor przed zakupem żebyś się nie rozczarował.
Różnice zauważysz przy telewizji HD - im ekranu blizej tym lepiej.
Jeśli chodzi o Pal - to różnic z odległości 4 metrów raczej nie dojrzysz.
Im blizej tym gorzej.
Jeśli będziesz uderzał szerokim frontem w HDTV, to poczekaj do końca roku.
A kasa na drodze nie leży.
pozdrawiam
 

pablo82

New member
kiki napisał:
witam
pamiętaj ,że full hd nie jest receptą na wszystko. Lepszym wyborem na dziś jest kupić LCD 37" w rozdzielczości 1366 a za pozostałe środki - platformę HD z szerszą ilością programów.
W przypadku sygnałów Pal których programy ogladasz w większości / 98 % nawet jeśli wejdzie HD/ - źle współpracują .
Sprawdź telewizor przed zakupem żebyś się nie rozczarował.
Różnice zauważysz przy telewizji HD - im ekranu blizej tym lepiej.
Jeśli chodzi o Pal - to różnic z odległości 4 metrów raczej nie dojrzysz.
Im blizej tym gorzej.
Jeśli będziesz uderzał szerokim frontem w HDTV, to poczekaj do końca roku.
A kasa na drodze nie leży.
pozdrawiam

1. Kanały PAL współpracują gorzej z telewizorem Full HD niż z telewizorem o rozdzielczości 1366x768??? Da się to zobaczyć z czterech metrów?

2. Czy sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze Full HD będzie wyglądał lepiej niż sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze z rozdzielczością 1366x768? Odległość zawsze ta sama: plus minus 4 metry. Nie mam np. możliwości... istotnego zmniejszenia odległości w przypadku zakupu panelu Full HD! Minimum to jakieś 380, może jakimś cudem 350 cm od oczu do ekranu (jest jakieś tam umeblowanie salonu i pewne korekty mogę zaprowadzić, ale nie mogę wszystkiego przestawiać do telewizora :(
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Czy sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze Full HD będzie wyglądał lepiej niż sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze z rozdzielczością 1366x768? Odległość zawsze ta sama: plus minus 4 metry.

Wg mnie nie zobaczysz różnicy.
 

r.a.v.

New member
Witam wszystkich,
jestem nowy i nie chciałbym zawracać głowy prostymi pytaniami. Jak się trochę poduczę o hdtv to się włączę do dyskusji.
Szukam LCD 37" Sharp, ale nie za bardzo mi się spieszy.
Trochę już słyszałem o hdtv, ale nie mam pojęcia jaka jest różnica pomiędzy
720p a 1080i ?
Jeżeli jest forum dla leszczy to proszę o podpowiedź gdzie ?:)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
No właśnie oto chodzi, że przy tak małym panelu i tak dużej odległości to chyba z lornetką trzeba by siedzieć.

(oczywiście z tą lornetką to przesada :) )

EDIT:

NAJWAŻNIEJSZE JEST ABYŚ TY BYŁ ZADOWOLONY!

sprawdź czy widzisz różnicę!


Jeśli panel 1080 to wg mnie min ok 50" mniejsze nie koniecznie
 

Mazoku

New member
Trochę już słyszałem o hdtv, ale nie mam pojęcia jaka jest różnica pomiędzy 720p a 1080i ?

720p - rozdzielczość 1280x720 pikseli, wyświetlanie progresywne (czyli 50 lub 60 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości - dobre przy szybko poruszających się obrazach, np. transmisjach sportowych)

1080i - rozdzielczość 1920x1080 pikseli, wyświetlanie z przeplotem [interlaced] (czyli 25 lub 30 klatek na sekundę wyświetlanych w dwóch połówkach po 1920x540 pikseli, co efektywnie też daje 50 lub 60 ramek, ale powoduje powstanie drobnych wad obrazu, które można z mniejszym lub większym skutkiem usunąć przez specjalne procesory w telewizorach - deinterlacery)

Jest jeszcze "Święty Graal" High Definition - 1080p, czyli jak się łatwo domyślić rozdzielczość 1920x1080 pikseli bez przeplotu (nikt nie używa jej w telewizji, ale filmy na HD-DVD i Blu-Ray będą w tym formacie).

Szukam LCD 37" Sharp, ale nie za bardzo mi się spieszy.
Słusznie. Poczekaj na XD1 ;]

Czy sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze Full HD będzie wyglądał lepiej niż sygnał 1080i na 37-calowym telewizorze z rozdzielczością 1366x768?
Generalnie, jak się będzie oglądało z odległości mniejszej niż pół metra. Ale Full HD jest trendy ;)
 

ein

New member
Niestety

u nas Sharp 37" XD-1 bedzie koszcil ponad 10k (12?). Za 7-8k jest Amoi i byc moze bedzie Toshiba. Co do jakosci w SD - zalezy od tele. Elektronika jest tu kluczem do sukcesu. Nowe tele z podstwietlaniem matrycy, nowymi poprawiaczami obrazu, trybem przyspieszenia czasu reakcji matrycy, paleta barw >100% w palu imho beda doskonale swiecic z SD, szczegolnie z programami w odpowiedniej jakosci nadawania (16:9, bitrate = 6-7mbit, dzwiek DD). I to jest bardzo realne - wystarczy popatrzec na ostatnie audycje grupy iTi - to wlasnie daje nadzieje na doskonala jakosc, niekoniecznie w HD.
 
Ostatnia edycja:

pablo82

New member
Mazoku napisał:
Jest jeszcze "Święty Graal" High Definition - 1080p, czyli jak się łatwo domyślić rozdzielczość 1920x1080 pikseli bez przeplotu (nikt nie używa jej w telewizji, ale filmy na HD-DVD i Blu-Ray będą w tym formacie).

a właśnie! Zdaje się, że wszystkie te obecne telewizory HD Ready przyjmują sygnał 720p, 1080i ale... 1080p nie przyjmują- czy tak?

Czy to oznacza, że jeśli teraz kupię telewizor HD Ready a w przyszłości odtwarzacz Blue Ray lub HD DVD i zapuszczę jakiś filmik w 1080p z płytki to taki telewizor w ogóle nie pokaze obrazu czy tak???
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
@ ein - nie będzie kosztował ponad 10 tyś tylko poniżej, ok 8 tyś.


@ pablo82 - no i właśnie nie wiadomo zależy od odtwarzaczy jakie wyjdą na Europę w tej chwili jeżeli nie obsługuje tv trybu 1080p to po prostu wyświetla w innym.
 

ein

New member
ar2 napisał:
@ ein - nie będzie kosztował ponad 10 tyś tylko poniżej, ok 8 tyś.

Cena 37 calowki 1999 ojro. Po dodaniu naszych zlodziejskich podatkow obawiam sie ze przy 1ojro=4zl nie ma szans na to ok.8k. Oczywiscie jezeli sie myle to sie uciesze, bo te Sharpy sa cycus. Szkoda tylko ze dali fortepianowa czern na obudowie a nie jakis mat albo mniejszy odblask. Poza tym design 1sza klasa.
 

Airmike

New member
@ pablo82

Zdecydowanie poczekałbym na 37 cali full HD 1080p. Z 4 metrów różnicy w jakości nie zobaczysz ale jak zapuscisz kiedys film w 1080p z playera i usiadziesz blizej ekranu to gwarantuję Ci że przemeblujesz pokój ;)

Cytowany tu Sharp 37XD1E bedzie mial sugerowaną cenę detaliczną na rynku niemieckim 1999 euro a stad juz niewielki krok do 7k na rynku polskim szczegolnie w sklepach w Necie gdzie ceny sa nizsze od sugerowanych.

Kupujac full HD zyskujesz sprzet który bedzie technologicznie aktualny przez najblizsze 5 lat ( naklady na promocje standardu 1080 p musza sie zwrocic i zarobic na siebie)
Pewne jest jedno : w tej chwili jest przelomowy moment na rynku tv lcd. Na rynku jest obecnie wiele starszych telewizorow , w wiekszosci hd ready, a tych ktore akceptuja sygnal 1080p w ogole jak na lekarstwo ( tv moze miec natywnie 1920 x 1080 i nie akceptowac 1080p!) Na odbywajacych sie obecnie targach IFA wszyscy liczacy sie gracze na rynku LCD prezentuja nowosci, ktore technologicznie sa nastepnym etapem ( przez ostatnich kilka miesiecy byla pod tym wzgledem dziwna cisza, wszyscy "chomikowali" swoje nowe zabawki wlasnie na IFĘ. Pewne jest jedno jesli zamierzasz kupic wkrotce tv zrob to w polowie pazdziernika - jesli nie zdecydujesz sie na full HD ( a moim zdaniem powinienes to zrobic) to przynajmniej kupisz 37 lub 42 hd ready w lepszej cenie niz obecnie. Od listopada do konca roku ceny moga sie ustabilizowac a nawet troszkę wzrosnąć ( wiadomo: dostępność, zakupy gwiadzkowe)

Jesli natomiast myslisz o ogladaniu w 98% PALU to z 4 metrow bedziesz zadowolony ale cudow nie wymagaj, na szczescie w materii hd i u nas (PL) widac powoli korzystne zmiany.

pozdrawiam i zycze przemyslanych decyzji

M.

pisałem w tym samym czasie co ein :) też wolałbym mat zamiast lakieru
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Czy to oznacza, że jeśli teraz kupię telewizor HD Ready a w przyszłości odtwarzacz Blue Ray lub HD DVD i zapuszczę jakiś filmik w 1080p z płytki to taki telewizor w ogóle nie pokaze obrazu czy tak???
Nie, nie, nie...

Jak najbardziej wyświetli obraz, tylko prześle go jako 1080i. Co ciekawe, jeśli deinterlacer w twoim telewizorze prawidłowo obsługuje kadencję 3:2, to nie będzie żadnej różnicy w jakości obrazu ;)

Filmy na nowych DVD są zapisane w formacie 1920x1080p z częstotliwością 24 klatek na sekundę (czyli taką samą, jaką ma tasma filmowa). Odtwarzacz, jeśli nie może wysłać natywnego 1080p24, robi trick stary jak sama telewizja: pierwszą klatkę wyświetla w 2 polach (czyli w 1. ramce), drugą w 3 polach (czyli w 2. ramce i połowie 3.), trzecią znowu w 2 polach (druga połowa 3. ramki i pierwsza 4.) i czwartą też w 3 polach (druga połowa 4. ramki i cała 5.). I tak w kółko. W ten jakże prosty sposób z sygnału 1080p24 robi się 1080i60, który odbiera każde HDTV.

Co więcej: Jeśli się uważnie przyjrzeć całemu procesowi, to łatwo zauważyć, że w sygnale 1080i60 znajdują się wszystkie klatki z 1080p24, tylko trochę pomieszane. Większość współczesnych telewizorów potrafi rozpoznać tą charakterystyczną sekwencję i przeprowadzić proces odwrotny (tzw. 3:2 Pulldown - szukać w specyfikacjach, na pewno jest), z 1080i robiąc z powrotem 1080p bez utraty choćby piksela z oryginalnego sygnału ;)

EDIT: No i oczywiście można powtarzać do znudzenia - każdy telewizor HDTV nosi na rynku europejskim oznaczenie HD Ready. TO TYLKO ZNAK. Będzie go miał zarówno 32" LCD 1366x768, jak i 50" plazma Full HD z obsługą 1080p i HMDI 1.3.
 
Ostatnia edycja:

pablo82

New member
Mazoku napisał:
Nie, nie, nie...

Jak najbardziej wyświetli obraz, tylko prześle go jako 1080i. Co ciekawe, jeśli deinterlacer w twoim telewizorze prawidłowo obsługuje kadencję 3:2, to nie będzie żadnej różnicy w jakości obrazu ;)

... a jak sprawdzić czy "deinterlacer prawidłowo obsługuje kadencję 3:2" ???
 

Mazoku

New member
Dobre pytanie.

U nas dotąd była to funkcja zupełnie zbyteczna (w PALu i europejskim HDTV 720p50/1080i50 filmy po prostu przyspiesza się do 25 klatek na sekundę ;)), więc generalnie nikt się nią nie chwalił. Procesory deinterlacingujące są jednak przeważnie uniwersalne i wiele z nich raczej posiada 3:2 Pulldown. Informacja o tym może być naskrobana gdzieś małym druczkiem w instrukcji.

Poza tym jest możliwe, że europejskie dyski HD-DVD i Blu-Ray będą w ogóle kodowane w 1920x1080p25, co mocno uprościłoby sprawę, bo sygnał 1080i50 po potraktowaniu go najprostszą metodą usuwania przeplotu - weave jest identyczny z 1080p25.

Co ja się zresztą będę rozwodził - jak HD-DVD i BD wejdą na polski rynek to się zobaczy. Na razie można tylko teoretyzować. Moim zdaniem obsługa formatu 1080p jest miłym dodatkiem, ale nie jest absolutnie niezbędna w telewizorze HDTV. Nawet nie będę wspominał, że przy 2 milionach pikseli na ekranie efekty ewentualnego złego deinterlacingu będą praktycznie niewidoczne ;)
 

ein

New member
Mazoku

bardzo klarowny wywod. Dzieki za te posty - bylem przekonany o tym, ze taki material poleci wlasnie w 1080i w tele "720p" ale nie zdawalem sobie sprawy, ze to takie w sumie proste. Faktycznie wszystkie HDready przyjmuja 1080i 50/60 polobrazow, a wiec nie powinno byc problemu z filmowym (sineryje czy hddvd) trybem 1080p25. Oczywiscie jest jeszcze kwestia mozliwosci samej matrycy (przykladowo typowe plazmowe hd rowne obecnie 1024x768 nie pokarze tyle co natywne 1920x1080 - no szans nie ma) tylko czy te smaczki beda widoczne z odleglosci 2-3 metrow? Hmmm no wlasnie. Oczywiscie mozna ustawic kanape tak by miec ekran przy samym nosie (1-1,5m) tylko tu widze sporo problemow - od za duzego ekranu (powiedzmy ze + - 40 cali da rade, ale powyzej 50? Toc trzeba bedzie krecic glowa, co jest oczywiscie bez sensu. Do chodzi do tego problem adaptacji wzroku - znaczy kat widzenia... widzimy szczegoly w dosc waskim pasmie, wiec niby im dalej tym lepiej. Dodatkowo roznice miedzy fullHD a HDReady w standardowym jak sie okazuje 1080i dla TV nie sa za wielkie imho. Oczywiscie sa jeszcze plyty jw, ale... no wlasnie ciekawe ile wiecej i na ile sensowne bedzie to pelne HD.
Oki zeby nie bylo - to co widzialem @ fullHD robilo ogromne wrazenie, a niestety nie bardzo moglem to odrazu porownac z 1080i na matrycy "720p" wiec mam maly metlik. To jest przyszlosc (fullHD) i nie ma co do tego watpliwosci... jest natomiast pytanie czy ktos posiadajacy albo kupujacy tele "720p" naprawde wiele traci? Bo przeciez pelnych mozliwosci (zreszta po co? btw) swojego fullHD nie wykorzysta sie - filmy w 1080p25, telewizja w 1080i 50/60 a tu matryca, ktora mogla by wyswietlic teoretycznie w takim tele 50/60 pelnych obrazow. Po co?
Chyba tylko Sony z PS3 i grami w 1080p60 (niepotwierdzone to, to) to wie. Marny to powod tak czy siak.

PS. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale obecne na rynku fullHD (99% przyjmuje tylko 1080p50/60) wyswietli material z plyty BR czy HDDVD @ 25 (24???) z przeplotem?
 

pablo82

New member
Na telewizjinowejgeneracji poradziłeś koledze o nicku Diavolo nie widzącemu sensu kupowania w tej chwili LCD- tak:

"A widziałeś HDTV w akcji? Przejdź się choćby do sklepu dla idiotów i zobacz jak wygląda HD na tzw. “upośledzonym” i “kompromisowym” telewizorze HD Ready z matrycą WXGA 1366×768. Polecam poszukać Sony Bravii albo Sharpów Aquos."

Czy miałeś na myśli:

1. "zobacz jak wygląda HD na tzw. “upośledzonym” i “kompromisowym” telewizorze HD Ready z matrycą WXGA 1366×768 np. na Sony Bravia albo Sharp Aquos"

czy raczej:

2. "zobacz jak wygląda HD na tzw. “upośledzonym” i “kompromisowym” telewizorze HD Ready z matrycą WXGA 1366×768, a jak chcesz zobaczyć naprawdę dobry obraz to polecam poszukać Sony Bravii albo Sharpów Aquos."

1 czy 2??? :rolleyes:

Krótko mówiąc: czy Soniaki Bravia i Sharpy Aquos są upośledzone czy nie??? ;)

... a wracając do sygnałów z przepoltem, bez przeplotu i tego wszystkiego to np. Samsungi czy Panasy mają w opisach Progresywne Skanowanie, a np. JVC nie. Czy to oznacza, że np. Samsungi usuwają przeplot z każdego dostarczonego sygnału a JVCy nie??? Ale chyba nie bo wtedy cała zabawa z rozróżnianiem sygnałów na 720i, 720p, 1080i czy 1080p chyba nie miałaby sensu bo taki Samsung i tak by wszystko... progresywnie zeskanował?

Jak to jest? :shock:
 
Do góry