LCD a WZROK!

izon

New member
Po tym jak podlonczylem mojego Samsunga 26 cali R51B do kompa automatycznie wlaczyl mi sie dynamiczny tryb wyswietlania obrazu.Patrzylem na ekran przez godzine raz z blizsza raz z dalsza i oczy mnie zaczely piec jak cholera!!!nawet zmiana na tryb normalny nie pomogla!!Teraz caly czas musze tezlewizje(cyfra +) ogladac tez w trybie normalnym bo na dynamicznym na ktorym wczesniej nie bylo zadnych problemow bolą mnie oczy!(zreszta na normalnym tez juz zaczely:()Co dziwne problemu nie ma na konsoli podlonczonej przez wejscie antenowe.Zasatanawiam sie czy to wina mojego zwroku czy moze są jakies optymalne ustawienia obrazu bo nie znam sie zbytnio na tych kontrastach itd.HELP!!
 

badej

New member
Ja tak miałem na samym początku przygody z ekranami LCD. Pierwsze co to obraz wydawał mi się zbyt rażący (po przesiadce z CRT) nawet przy zmniejszeniu jasności, kontrastu, czy też podświetlenia - to co oglądałem raziło mnie jak cholera i miałem te same objawy co ty. Jednakże z czasem przeszło, oczy przyzwyczaiły się do nowego i teraz mogę ustawiać sobie te parametry jak chcę i nic mi nie dolega.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
zgadza sie to zupełnie nowy wymiar
Można skorzystać z pilota i da sie ustawić znacznie łagodniejszy obraz.
Ale ważne ,żeby przed zakupem wyraźnie określic swoje potrzeby .
Wypytać i poprosic o pokazanie.
Da się wówczas uniknąć kłopotów. Najlepszym sposobem jest wymiana na inny model. Z tym nie powinno być kłopotów.
pozdrawiam
 

Tom0000

New member
Czy tryb dynamiczny to automatyczne dobieranie kontrastu ,jasnosci ...

LCD to jarzeniowka przykryta plastikiem zmieniajacym kolor i przezroczystosc. To jak parzenie w zarowke .
Dopiero oled to zmieni , ale to piesn przyszlosci - choc bardzo chcialbym wiedziec jak odleglej.
 

BzM

New member
Oled to pieśń terażniejszości skutecznie ograniczona ekonomią. Coś co jest lepsze i tańsze nie może być wypuszczone bo naraziło by to producentów na olbrzymie straty finansowe. Smutne ale prawdziwe.
 

Wuwo

New member
To obciach po maxie, ale ja na dzień dzisiejszy prawie w ogóle nie oglądam TV, bo po godzinie mam podobne objawy - pieczenie i szczypanie oczu plus łzawienie. Głupio się było przyznawać przed rodziną że wywaliłem furę kasy na nowy sprzęt, a teraz to co mi sprawia najwięcej przyjemności to słuchanie radia, bo patrzeć na ekran nie mogę...
Widzę jednak że to nie tylko moja dolegliwość.

Izon, z jakiej odległosci oglądasz TV? Ja z początku myślałem że siedzę trochę za blisko ekranu (37" oglądane z 2,5 m, ale TV zawsze w trybie 4:3 czyli to tak jak oglądanie 29" z 2,5m - znalazłem na tym i innych forach info że to jednak nie jest za blisko).

Mam pytanie do osób znających się na temacie: od wielu miesięcy pracuję po ok. 7-8 godz. dziennie przy monitorze komputerowym LCD (19" Philipsa) siedząc jakieś 0,5 m od ekranu - i dolegliwości nie miałem żadnych. Dopiero ekran TV je spowodował. Czy zatem ekran LCD komputerowy działa inaczej niż ekran LCD telewizyjny? Czyżby inna budowa matrycy czy jak...?

Z góry dziękuję za wszelkie info - jest to dla mnie na tyle duży problem, że się waham czy nie sprzedać sprzętu i nie wrócić do starego, poczciwego CRT lub w ogóle nie odpuścić sobie TV :( Po co mi taki telewizor skoro i tak go nie mogę oglądać?

Pozdro!
 

izon

New member
Te odleglosci to raczej nie mają znaczenia ja ogladalem swoj 26 calowy srednio z 2 metrow.Co do monitora to tez mam tak jak ty wczesniej nie bylo zadnych problemow a teraz przez telewizor bolą mnie takze oczy przy kompie:/Mysle ze te objawy przejda bo tydzien temu zrobilem dluższą przerwe i znowu wszystko bylo na lajcie ale rodzinka chciala ogladnac dvd wiec podlonczylem komputer do ekranu i objawy wrocily na nowo:(Boje sie ze sygnal z xa360 bedzie tak samo ostry i zmarnuje w sumie mase kasy:(.Ja poki co robie juz przerwe 3 dniową od tv a mam zamiar zrobic 10 dniową i ograniczam komputer do minimum uzywając przy tym kropli.Jak obrajwy znikną znow wlacze telewizor i mam nadzieje ze wszystko bedzie ok!!!Inaczej chyba sie zabije..

P.S. Piszac to juz mi sie zdążyly wysuszyc oczy i juz pieką:(
 

Wuwo

New member
Ja podjąłem męską decyzję - wizyta u okulisty jest niezbędna. Bo kropelki niewiele pomagają. Wiem że to beznadziejne ale całkiem sporą ulgę daje ogladanie TV w... przyciemnianych okularach przeciwsłonecznych (co - oceniając obiektywnie - jest po prostu masakrą i żenadą w jednym).

Jak wytrzymasz 10 dni bez TV i coś się poprawi z oczami - daj znać.
Bo to naprawdę smutno patrzeć sobie na fajną obudowę zgaszonego TV i drżeć na samą myśl: "Uda mi się tym razem wytrzymać z godzinkę czy nie?"

A tak na marginesie ciekawe czy podobne dolegliwości wystepują oglądając ekrany plazmowe?

Ps. Wiem że to nie forum medyczne i trochę inne tematy tu się porusza, ale co kurczę robić - może tu znajdą jakąś pomoc i rozwiązanie problemów.

Pozdro!
 

xroma

New member
Panowie !

A nie jest czasem tak, że coś jest nie tak z telewizorem? Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, ale może np. lampa podswietlająca ekran miga ( z częstotliwością niezauważalną dla oka ) i powoduje zmęczenie wzroku? Wpadł mi taki pomysł gdyż ostatnio sporo oglądam TV i nie mam żadnych złych objawów. Nie było ich również po przesiadce z CRT.
 

ja67

Klub HDTV.com.pl
VIP
Okulista zaordynuje Ci okularki z odpowiednimi dla Ciebie filtrami i powinno wszystko wrócić do normy.
Mnie przychodzi siedzieć przed komp. po średnio 12h. i niedawno zacząłem już oczuwać pewien dyskomfort z tego tytułu , ale wizyta u okulisty przywróciła mi dobry nastrój.
 

izon

New member
Z tymi okularkami to nie jest wcale tak cacy niestety:/Przez ten cholerny telewizor nie moge normalnie nic robic na kompie nawet przez godzine bo mnie pieką oczy,a przypomne ze monitor mam zwykly crt i wczesniej nie bylo zadnych problemow.Sprzet poprostu zepsul(mam nadzieje ze tylko chwilowo) mi wzrok!Nie moge ani ogladac telewizji ani pracowac na komputerze:(Pokaz taki jaki oferuje kiki niewiele by tutaj dał bo to nie stalo sie z dnia na dzien tylko dopiero wtedy jak podlonczylem komputer to ekranu.Jesli moj wzrok wroci do normy to spokojnie obejde sie bez uzywania telewizora do kompa(wkoncu korzystalem w sumie z godzine) ale problem moze znow wystapic jak podloncze konsole(np xboxa360) czy dvd gdzie obraz moze byc tez tak samo ostry jak z kompa.Ktos tu sugerowal ze powodem takiego stanu rzeczy moze byc jakies uszkodzenie ale zapewniam ze to napewno nie to gdyz ja juz ten model wymienialem!Przed chwila bylem u rodzicow ogladac meczyk na 29 calowym crtku 50 hz i problem bolących oczu prawie nie wystepowal wiec ja nie wiem co sie dzieje.Prosze wszystkich co mają jakies spostrzezenia czy pomysly jak zaradzic teraz juz nie tylko moim (jak widze)problemom.Naprawde to jest chyba najgorsze co moglo mnie spotkac gdzyz LCD kupilem nie tylko ze wzgledu na xboxa 360 ale tez wlasnie dla tego ze mial byc zdrowszy dla oczu!:(
 
Ostatnia edycja:

Wuwo

New member
No z tego co tutaj wyczytałem to wizyta u lekarza mnie jednak nie ominie. Poszperałem trochę w sieci i widzę, że to całkiem spory problem z tymi monitorami - LCD też w to włączając.
A miało być tak pięknie...

Pozdro!
 

izon

New member
To Super.Czlowiek kupuje LCD miedzyinnymi ze wzgledu na wzrok a ten mu go psuje .Narazie moge stwierdzic jedynie ze cala ta technologia jest niedorobiona.Jak kupujesz CRT to nie potrzeba zadnych pokazow nic ci nie piszczy nie marni wzroku.Ten moj odpoczynek 10 dniowy nic nie da bo bol oczu mi sie podtrzymuje przez komputer a zniego nie jestem w stanie nie korzystac przez tak długi okres czasu..Okulista to bedzie ostatecznosc..
 
Ostatnia edycja:

Tom0000

New member
Nie wiem w czym moze byc problem. Jak przesialdlem sie z crt na monitor lcd to odczuwam ulge.
Moze jaskrawosc (to powinno pomoc zmniejszenie jasnosci i regulacja kontrastu).
Moze barwa jarzeniowki w danym modelu nie ta, a moze wrazliwosc na czestotliwosc swiecenia jarzeniowki ?
 

izon

New member
hmm no nic zobacze jeszcze.W tym momencie moe powiedziec ze jest juz jakas porprawa i ze przy zmienjszonym kontrascie da sie calkiem komfortowo juz ogladac.Mysle ze jeszcze 3 dni i wsyztsko mam nadzieje wroci do normy ale komputera itak nie podloncze:)A moze to cos z ostroscia obrazu??Bo tak jak mowilem jak gralem w konsole przez wyjscie antenowe na najwyzszym kontrascie to byl pelen komfort a jak podlonczylem komputer to nawet na zmniejszonym mnie bolaly(przez d-sub)..
 

koomoo

New member
Dziwna sprawa. Tez mam xboxa 360, gram czasami nawet 5 godzin pod rząd ale oczy mnie jakoś nie bolą. Oczywiście gram w HD. Mam JVC 37 s60. Oczy troche bolą gdy oglądam dvd lub cyfre,ale to ze względu na niższą rozdzielczość. Moim zdaniem cos jest nie tak z twoim telewizorem.
A czy kogoś oprócz ciebie tez pieką oczy podczas oglądania tego TV?
 

izon

New member
Raczej nikogo nie bolą.Zreszta ten problrm wystapil dopiero po podlaczeniu komputera a wczesnije nie bylo zadnych problemow.Potem problem minol i znowu podlonczylem kompa i znowu wszystko zaczelo sie od nowa...No nic moze to przez to ze mam przestarzala karte ktora ma tylko wyjscie d-sub i wszystko poszlo na ustawieniach ze zwyklego monitora oprocz rozdzialki oczywiscie...
 
Do góry