Laptop a dźwięk cyfrowy 5.1

w1lly

New member
Witam!

Mam bardzo bogatą kolekcję filmów w formacie mkv.
Jak w temacie oglądam przez laptopa podpiętego do mojego LCD ale dźwięk niestety mam podłączony do mojego combo Panasonica przez wyjście słuchawkowe z laptopa (stereo). Co prawda Panas ten robi co może zeby dać mi złudzenie dźwięku przestrzennego ale kiepsko mu to wychodzi i cała zabawa z filmami w HD nie cieszy tak jak powinna. Chciałem wiec podpiąć do mojego laptopa kablem USB zewnętrzną kartę dźwiękową SB1090 CREATIVE X-FI SURROUND 5.1 EAX a następnie optykiem do kina. Dodam, że moje kino nie ciągnie po optyku DTSa a jedynie DD i PCM.
Chciałem zasięgnąć języka czy ktoś już z czymś takim miał doczynienia.
Dla mnie była by to idealna alternatywa do zakupu LG BD370 czy WD.
Co myśłicie na ten temat i czy jak film będzie miał dźwięk w DTS to czy takie coś go jakoś będzie wstanie przerobić na DD i czy to prześle po optyku czy to tylko moje pobozne życzenie.
 

alyjen

New member
da się to zrobić ale nie wiem ile nadmiaru mocy ma ten Twój laptop ;)
drogi masz dwie
1. do tej karty dźwiękowej o ile nie masz powinien być do dokupienia komplet wyjść analogowych, albo w karcie albo dopinanych i wtedy podłączasz sobie lapika analogowo i na niego zrzucasz dekodowanie dźwięku, spokojnie sobie poradzi

2. sprawdź czy z tą kartą zadziałają Ci sterowniki od Creativa Dobly Digital Live (powinny), jeżeli tak to możesz użyć kodeków do rozkodowania dźwięku a później drivery Live zakodują Ci to do DD i poślą po optyku do amplitunera
tutaj wymagane jest trochę więcej mocy ale powinno się udać

update: a jeżeli tak jak pisze w temacie interesuje Cię tylko połączenie optyczne/cyfrowe to pozostaje Ci wypróbować sterowniki DD Live, u mnie z wykorzystaniem ffdshow + ddlive + kabel coaxialny takie combo działało z X-Fi Music
 
Ostatnia edycja:

txn

New member
Podłączę się do tematu z jedym pytaniem. Po podłączeniu laptopa poprzez HDMI do ampli onkyo 606 Mam dźwięk i obraz. Jednak bez względu na rodzaj źródła na laptopie(DVD z DD czy mkv) po wciśnięciu przycisku display na pilocie od onkyo widnieje PCM 96khz. Rozumiem, że dostaje sygnał cyfrowy, czy takie działanie jest poprawne?

Dodam jeszcze, że gdy w sterowniku wybieram rodzaje dźwięku, który wychodzi z karty np. dts. słychać go poprawnie w kazdym z kanałów.
 

alyjen

New member
w "normalnym dla komputera" dźwięku czyli windows i gry generalnie tak, bo karta dźwiękowa Twojego laptopa wysyła dźwięk w formacie PCM (w dużym uproszczeniu jest to cyfrowy sposób przesyłu analogowego sygnału)
zwykle dźwiękówka komputera nie jest w stanie w locie zakodować dźwięku do Dolby Digital, czyli de facto posyłasz z wykorzystaniem cyfrowego medium dźwięk analogowy

w przypadku filmów/dvd możesz kodeki tak skonfigurować, że jeżeli dźwięk jest zapisany w postaci DD/DTS to zostanie bez dekodowania posłany w postaci zakodowanej (bitstream) do amplitunera i on go sobie rozkoduje wyświetlając informację o tym w jakiej postaci dźwięk otrzymał
 

w1lly

New member
alyjen napisał:
da się to zrobić ale nie wiem ile nadmiaru mocy ma ten Twój laptop ;)
drogi masz dwie
1. do tej karty dźwiękowej o ile nie masz powinien być do dokupienia komplet wyjść analogowych, albo w karcie albo dopinanych i wtedy podłączasz sobie lapika analogowo i na niego zrzucasz dekodowanie dźwięku, spokojnie sobie poradzi

2. sprawdź czy z tą kartą zadziałają Ci sterowniki od Creativa Dobly Digital Live (powinny), jeżeli tak to możesz użyć kodeków do rozkodowania dźwięku a później drivery Live zakodują Ci to do DD i poślą po optyku do amplitunera
tutaj wymagane jest trochę więcej mocy ale powinno się udać

update: a jeżeli tak jak pisze w temacie interesuje Cię tylko połączenie optyczne/cyfrowe to pozostaje Ci wypróbować sterowniki DD Live, u mnie z wykorzystaniem ffdshow + ddlive + kabel coaxialny takie combo działało z X-Fi Music

Dziękuję za informację.
Nadmiaru mocy to raczej nie dużo mam asusa F3S inter core 2 duo 2,0GHz 2 GB ramu itp... co do wyjścia analowego to odpada bo nie mam w moim Panasonicu wejść 5.1 a jedynie cyfrowe i tylko takie wchodzi w rachubę.
Poza tym jak wskazałeś ze może to dużo kosztować mocy obliczeniowej komputera to czy nie będzie sie rwał film?
Im głębiej w las tym więcej drzew...
wszelkie informacje będą mile widziane.
 

alyjen

New member
teoretycznie jak sobie to sprawdzam teraz to niewiele mocy stracisz bo x-fi przynajmniej takie jakie ja mam sprzętowo wspiera Dolby Digital Live, w praktyce nie wiadomo, mogę spróbować to sprawdzić ale najwcześniej w weekend, po prostu przypomnij się PMką
 

w1lly

New member
alyjen napisał:
teoretycznie jak sobie to sprawdzam teraz to niewiele mocy stracisz bo x-fi przynajmniej takie jakie ja mam sprzętowo wspiera Dolby Digital Live, w praktyce nie wiadomo, mogę spróbować to sprawdzić ale najwcześniej w weekend, po prostu przypomnij się PMką

super fajnie będę bardzo wdzięczny i na pewno się przypomnę...
 

alyjen

New member
Wrzucę tu też wynik eksperymentów a nóż komuś się przyda ;)

Możliwa i sprawdziłem to empirycznie jest sytuacja w której komputer, czy to laptop czy htpc czy inna buda rozkoduje dźwięk z pliku .mkv niezależnie od tego w jakiej postaci został on tam umieszczony a później sterowniki Dolby Digital Live zakodują do jak sama nazwa wskazuje do Dolby Digital i w takiej postaci poślą kablem optycznym do amplitunera do rozkodowania.

Ceną za to jest pewne pogorszenie jakości dźwięku zapewne, choć na większości domowych zestawów stricte pod kino ciężkie do wychwycenia, oraz dodatkowe obciążenie maszyny. Na moim zestawie Film 1080p normalnie obciążający procka w jakiś ~30% zajął po zastosowaniu tego zabiegu około 40% mocy (stare E2160 kręcone do 3GHz)

Oczywiście lepiej jest kodeki AC-3 Filter czy co tam kto używa ustawić żeby po prostu puścił wszystko zakodowanie jako DD/DTS do ampli, ale jak czyjeś ampli DTSu nie rozkoduje to można zastosować taki myk jaki opisałem powyżej
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
alyjen napisał:
karta dźwiękowa Twojego laptopa wysyła dźwięk w formacie PCM (w dużym uproszczeniu jest to cyfrowy sposób przesyłu analogowego sygnału)
zwykle dźwiękówka komputera nie jest w stanie w locie zakodować dźwięku do Dolby Digital, czyli de facto posyłasz z wykorzystaniem cyfrowego medium dźwięk analogowy

ale bzdury...:D:D:D
 

alyjen

New member
no to poprawiaj kolego albo idź trolować w innych wątkach ;)

jak ludzie piszą technicznie tak jak wątku o PS3 to nie kumasz, jak pisze potocznie pewnie nie do końca poprawnie ale who cares to się wtryniasz nic nie wnosząc do tematu, ja wiem że ilość postów to ważna rzecz ale z tego się kiedyś wyrasta czego Tobie z całego serca życzę jak najszybciej :eek:k:

Pulse-code modulation (PCM) is a digital representation of an analog signal
resztę sobie dopowiedz bo rysunki mogę zrobić dopiero jutro w pracy, a boję się że bez doktoratu co najmniej z przetwarzania sygnału i pedagogiki specjalnej się z Tobą nie dogadam ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
pcm jest cyfrowym odwzorowaniem sygnalu analogowego - to znaczy ,ze zadnego analogu po cyfrowce nie wysylasz, w praktyce oznacza to ,ze nie ma znaczenia jakosc torow analogowych nadajnika !- a to czesto duzo zmienia !
 

alyjen

New member
no i nie dało się tak od razu? ;) oczywiście masz rację, użyłem zbyt daleko idącego uproszczenia ;)

no może poza tym żę tory analogowe nadajniki itp jak by ciekawe nie były nie mają najmniejszego związu z rozwiążaniem konkretnego problemu, ale fakt powinniśmy być poprawni technicznie
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
ty wiesz o co chodzi, i ja wiem o co chodzi..., ale trzeba wziasc pod uwage , ze czasem taki watek moga czytac kompletni laicy w temacie (nawet nie uzytkownicy forum) i moga wyciagac bledne wnioski....;)

ale juz- sorry za off top
 
Do góry