Kupujesz dużą plazmę full HD? Może to ci się przyda...

cactusek

New member
Bez reklam
Wrzucę tu małe podsumowanie tego co udało mi się zebrać z kilku testów, recenzji i masy postów z różnych for które przeczytałem gdy sam szukałem telewizora.

Panasonic​
50G20
Plusy:
-dobra czerń ale do czasu
-dużo bajerów, typu sieć, USB, THX itd
-dobra jakość obrazu, fajnie skalibrowane kolory
-Filtr true black, dobrze radzi sobie z odbiciami światła
-cicha praca

Minusy:
-po 1000h czerń jaśnieje dwu a nawet trzykrotnie
-efekt "floating blacks", niestabilne czarne lub ciemne tło podczas ogladania w losowych chwilach, widać np tutaj YouTube - Panasonic plasma G20 - Floating Blacks
-archaiczny wygląd, brzydka obudowa


50S20
Plusy:
-przyzwoita czerń ale do czasu
-dobra jakość obrazu, fajnie skalibrowane kolory
-cicha praca

Minusy:
-po 1000h czerń jaśnieje dwu a nawet trzykrotnie
-efekt "floating blacks", niestabilne czarne lub ciemne tło podczas ogladania w losowych chwilach
-archaiczny wygląd, brzydka obudowa
-brak powłoki antyrefleksowej, słabo sobie radzi w jasnych pomieszczeniach
-telewizor goły, nie ma nawet USB



Samsung​
50C550
Plusy:
-przyzwoita czerń, ale traci walory w jasnym oświetleniu
-dużo bajerów, typu sieć, USB, Cinema smooth (po upgradzie do C590) itd
-dobra jakość obrazu, fajnie skalibrowane kolory
-Filtr ekranowy, dobrze radzi sobie z odbiciami światła
-niska cena
-nowoczesny wygląd, ładna obudowa

Minusy:
-"flickering" (migotanie jasności i nasycenia ciemnych obszarów ekranu) - nie każdy widzi ale cześć osób tak, widać np tutaj: YouTube - Samsung Plasma B Series Brightness Problem
-buczy podczas pracy, słyszalne w nocy gdy panuje absolutna cisza, według forum AVS problem występuje w co 5piątym egzemplarzu (była tam ankieta)
-brak opcji zaawansowanej kalibracji kolorów (ale to tylko dla ekspertów)

50C6500
Plusy:
-dobra czerń,
-dużo bajerów, typu sieć, USB, Cinema smooth, THX itd
-dobra jakość obrazu, fajnie skalibrowane kolory
-Filtr true black (lub odpowiednik), tv dobrze radzi sobie z odbiciami światła
-nowoczesny wygląd, ładna obudowa

Minusy:

-wysoka cena, niemiarodajna do różnic z niższymi modelami np C550
-buczy podczas pracy, słyszalne w nocy gdy panuje absolutna cisza, objaw zdarza się w niektórych egzemplarzach


LG​
50PK550
Plusy:
-dobra czerń
-dużo bajerów, typu sieć, USB, Cinema smooth,THX
-b.dobra jakość obrazu, fajnie skalibrowane kolory, pełna możliwość profesjonalnej kalibracji
-niska cena
-nowoczesny wygląd, jeden z najładniejszych tv w tej klasie cenowej

Minusy:
-telewizor nie posiada kompletnie żadnej powłoki antyodblaskowej, w jasnych pomieszczeniach jest lustrem, przy którym w połowie widać nasze odbicie a w połowie telewizje. Nie nadaje się do nasłonecznionych pomieszczeń.
-buczenie podczas pracy ale zdarza się niezwykle rzadko (ok co dziesiąty egzemplarz). Niektórzy podają sposób na to - trzeba odkręcić ramkę z boku panela i podłożyć gąbkę
-wadliwe matryce LG, często posiadają bad piksele i inne wady które powstają w kilka tygodni po zakupie.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
a gdzie znalazłeś info o panelach G20 i S20 i tej 2-3 krotnie zmianie czerni in minus ?
to chyba dotyczyło tylko modeli z 2009 roku (głównie G10)
 

wszechmogONcy

New member
Sam się przymierzam, do kupienia jakiegoś wielkiego tv do ogromnego salonu i wybór padnie chyba na panasonica vt20. I właśnie nie wiem jak reszta, ale panasonic jak dla mnie robi najbrzydsze telewizory na rynku. Seria VT20 jest chyba najładniejsza z najbrzydszych :) Jednak jakość rekompensuje. Szkoda ze Pioneer już nie produkuje tv. Jakiś taki 80-100cali by mi się przydał ;) ;) ;)
 

cactusek

New member
Bez reklam
a gdzie znalazłeś info o panelach G20 i S20 i tej 2-3 krotnie zmianie czerni in minus ?
to chyba dotyczyło tylko modeli z 2009 roku (głównie G10)

Np tu The Official Panasonic G20/25 Owner's Discussion Thread [no price talk] - Page 98 - AVS Forum Ostatnie dwie strony też o tym wspominają.
Niestety plazmy Panasonica z roku 2010 ciągle mają spadek głębi czerni (poziomu MML). Gość na końcu wątku potwierdza że nawet modele wyprodukowane po kwietniu 2010. Niektórzy twierdzą że Panasonic specjalnie programowo wprowadza ten efekt zabezpieczając matryce przez uszkodzeniami.
Nówki sztuki mają poziom czerni .006-.007 fL, po 800-1200h najczęściej spada do 0.016 -.020 fL
 

Jaras73

New member
LG PK 550 - THX - nie ma.
To może poproszę o wytłumaczenie różnicy między LG PK 750 - 760.
Niby 760 wyższa klasa - a cena niższa o 700,00. Te modele mają THX.
 

cactusek

New member
Bez reklam
LG PK 550 - THX - nie ma.
To może poproszę o wytłumaczenie różnicy między LG PK 750 - 760.
Niby 760 wyższa klasa - a cena niższa o 700,00. Te modele mają THX.

Wiesz co, nie powiem ci jak to do końca jest bo nie mam tego tv w domu ale na forum AVS twierdzą że wszystkie europejskie wersje pk550 mają THX. Amerykańskie nie mają, ale da sie odblokować w menu serwisowym (nie wiem czy ktoś testował).
Nie znam różnic między 750 i 760 ale wiem że oba maja bardzo slabe recenzje. Na mój gust to te same modele, pochodzace z róznych fabryk i inaczej oznaczane. Ale moge sie mylić.
 
Ostatnia edycja:

Jaras73

New member
Link do porównania PK 550/750/760
LG Porównaj
550 - THX brak - inna linia modelowa
750/760 - linia Infinia z Thx-em
760 ma:
Wireless Ready
WiFi/DLNA
Bluetooth
BroadBand
a jest tańszy - znacznie - CUD ?;)
Opinie o PK 550 - znam (cnet.de - lepszy od PK 750)
 

cactusek

New member
Bez reklam
Sprawdziłem jeszcze raz (dla pk550), wszyscy z Europy piszą na tym forum że ma THX dostepne domyślnie w menu, ma też bluetooth. Trzeba by spytać kogoś kto ma ten telewizor w domu w Polsce.
Może ta porównywarka LG zrobiona jest na podstawie amerykanskiej wersji a tam pk550 nie ma THX.
W tym sklepie też piszą że ma dwa tryby THX 50 PK 550 LG 50PK550 - Topmarket dokładnie tak to opisują na AVS.

jesli chodzi o odblaski to zalezy w jakim miejscu bedzie stal telewizor .od oswietlenia.
kilka przykladow
YouTube - LG 50pk250
tutaj telewizor postawiono w oknie aby pokazac ze sa odblaski, .na podlodze crt sony.gdyby ten telewizor postawiono na miejscu plazmy to tez beda odblaski:)
YouTube - LG PLASMA 50PK550 1
kolejny przyklad,brak odblaskow
YouTube - Teste USB - Plasma LG 42PJ350

Wyobraź sobie jak ten telewizor tragicznie sie oglada jak stoi bokiem lub przodem do okna podczas slonecznego dnia. Na twoich przykladach tv stoi albo tyłem do okna (i tak są straszne odbicia) albo bokiem do malutkiego okienka w oddali.
Oglądalem pk250 w sklepie, oświetlenie było słabo-umiarkowane (w rtv-mix-agd mieli specjalne pomieszczenie wydzielone na plazmy) i podczas ciemniejszych scen można było ogladać szczegołowe odbicia sufitu i lamp na nim, mi to bardzo by przeszkadzało w oglądaniu dlatego zrezygnowałem z pk550 mimo dobrych opinii. W dzień to naprawde musi wkurzać jak ogladasz film i odbijające sie wnętrze twojego pokoju, czasami widać lepiej film a w ciemnych scenach lepiej widać pokój.
 
Ostatnia edycja:

Jaras73

New member
Nie chcę się czepiać - ale SamC6500 - Real Black Filter - BRAK.
W Neonet miałem okazję wczoraj porównać Panas50X20 i LG PJ350 na tym samym materiale z DVD -demo Neoneta - i wyraźnie lepszy był LG. I nie to żebym faworyzował LG. Sam już nie wiem co wybrać z plazm 50" FHD ???:x
 

sensei

New member
Jak sie czyta takie zestawienie to szlag czlowieka trafia.. po co oni wogole wypuszczaja takie serie z takimi wadami :x co by czlowiek nie wybral to bedzie zle...cactusek a Ty w koncu co kupiles ?
Ja sie miotam miedzy najtanszym 50 HDReady a najmniej "uszkodzonym" 50 FullHD ale wybor szczerze mowiac zaden :x jak tak dalej pojdzie to powaznie zaczne myslec o LCD 46
 

cactusek

New member
Bez reklam
Nie chcę się czepiać - ale SamC6500 - Real Black Filter - BRAK.

Ma filtr, po prostu tańszy odpowiednik, inaczej każdy producent to nazywa. Porównaj np tanie modele LG (pk250) z prostym Samsungiem C550 który ma najtanszą powłokę antyrefleksyjną, różnica w odbiciach jest ogromna.

Sensei nie przejmuj się tak opisywanymi tu wadami, większość jest naprawdę prawie nie do wypatrzenia dla przeciętnego odbiorcy, gdybyś tego nie przeczytał to pewnie przez długie miesiące nie wiedziałbyś że np twój Panas ma po pewnym okresie jaśniejszą czerń, 8 na 10 osób nie słyszy buczenia Samsungów, a efekt 'floating blacks' też trudno wypatrzeć jak się o nim nie wie (chyba że oglądasz bardzo ciemny obraz w bardzo ciemnym pokoju).
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Np tu The Official Panasonic G20/25 Owner's Discussion Thread [no price talk] - Page 98 - AVS Forum Ostatnie dwie strony też o tym wspominają.
Niestety plazmy Panasonica z roku 2010 ciągle mają spadek głębi czerni (poziomu MML). Gość na końcu wątku potwierdza że nawet modele wyprodukowane po kwietniu 2010. Niektórzy twierdzą że Panasonic specjalnie programowo wprowadza ten efekt zabezpieczając matryce przez uszkodzeniami.
Nówki sztuki mają poziom czerni .006-.007 fL, po 800-1200h najczęściej spada do 0.016 -.020 fL
nie chce tu bronić Panasa bo problem istniał w modelach z 2009r (głównie w G10) ale firma po problemach z serią ubiegłoroczną sama przecież poinformowała, że w nowych seriach zmiana poziomu napięć ma być w stosunku do modeli z 2009 tylko minimalna, więc trudno uwierzyć w ten 2-3 krotny spadek czerni (a to chyba już byłoby gorzej od większości przypadków z modeli 2009 roku)
z tego co ludzie zauważali, opisywali czy testowali to problem dotyczył w 90% tylko modelu G10, więc dziwne, że od razu stawiasz tezę, że np S20 ma mieć dobrą czerń do czasu i ma spaść 2-3 krotnie, skoro o przypadkach spadku czerni S10 czy X10 w necie praktycznie całkowita cisza

na tym forum do którego linkowałeś (gdzie miały być informacje na ten temat) jednak nic nie znalazłem, żadnych pomiarów czy zdjęć, to wszystko jest ale tylko do starej serii, jedynie to lakoniczne stwierdzenie jakiegoś użytkownika, że ta czerń w nowej serii też się zmienia (co jest wiadome, ale miała się zmieniać minimalnie)
masz jakiś link z testami lub chociaż jednoznacznymi opiniami potwierdzającymi ten wielki spadek czerni w G20 lub S20 ?
 

cactusek

New member
Bez reklam
Jak sobie wyobrażasz test obniżenia czerni w panasach? Ktoś włączy tv na 1000h i bedzie mierzył czerń co kilka dni np ? Nikt na to nie ma czasu ani kasy... Taki test trwałby wiele tygodni...
Jedyną szansą na poznanie prawdy są więc opinie ludzi którzy mają ten tv w domu i mogą cos powiedzieć na temat czerni. I tam takich wpisów jest przynajmniej kilkanaście. Niestety mało kto ma w domu miernik czerni :/
Co do czerni w S20 w stosunku do G20. To technologia wykonania matrycy jest identyczna, mimo że panasonic stara sie nas bujać że panel w G20 jest zupełnie inny (oba to neopdp). Różnią się wprawdzie filtrem i dzieki temu g20 ma lepszą czerń ale nie sądze żeby ten filtr miał jakikolwiek wpływ na rozjaśnianie sie czerni z każdą godziną oglądania Panasonica (o czym też piszą na forum avs). To jest problem zasilania i sterowania elektroniki matrycy.
 
Ostatnia edycja:

wacekdagama

New member
hmmm

Dla mnie obraz w G20 jest bardziej plynny niz w S20. Patrzylem w roznych salonach i w kazdym to widzialem. Ustawiony byl w obu tv tryb dynamiczny. Moze ktos tego nie zobaczy ale ja mam wyczulony wzrok.
 

don111

Banned
Jak sobie wyobrażasz test obniżenia czerni w panasach? Ktoś włączy tv na 1000h i bedzie mierzył czerń co kilka dni np ? Nikt na to nie ma czasu ani kasy... Taki test trwałby wiele tygodni...
Jedyną szansą na poznanie prawdy są więc opinie ludzi którzy mają ten tv w domu i mogą cos powiedzieć na temat czerni. I tam takich wpisów jest przynajmniej kilkanaście. Niestety mało kto ma w domu miernik czerni :/
.
The Official Panasonic G20/25 Owner's Discussion Thread [no price talk] - Page 102 - AVS Forum
z ciekawości przeszukałem cały wskazany przez Ciebie temat, co prawda nie czytając od deski do deski ale po słowach kluczowych, zatrzymując się tu i tam
jeśli cokolwiek się pojawia to ciągle te same wpisy, najczęściej ludzie pytają czy w nowej serii jest to samo co w starej i tradycyjnie te same odpowiedzi "tak, Panasonic ma zmiany czerni" oparte na informacji od Panasonica o zmianach napięcia i to wszystko
na całych 102 stronach nie znalazłem ani jednego wpisu aby ktoś zauważył jakieś objawy gorszej czerni

wg mnie te wszystkie informacje o czerni w Panasach w pierwszym poście po prostu oparłeś na modelach z 2009 przyjmując chyba niesłusznie, że w modelach z 2010 będzie identyczna sytuacja
2-3 krotnie spadająca czerń po 1000h czy 800-1200h, miał ktoś tam w ogóle G20 z takim czasem pracy ?? wątpię, może pare osób przekroczyło tylko te liczby co tylko potwierdza, że to wszystko tylko przypuszczenia na podstawie zdarzających się przypadłości starego modelu

przy okazji znalezione odnośnie czerni i pomiarów, co może wnieść coś do tematu:
Originally Posted by XciteMe83
Can somebody PLEASE post the numbers comparison between the MLL levels of the Samsung C550, the Panasonic G20/25, and the LG PK550???

Please???

Panasonic G20/25: .006-.007 fL
Samsung C550: .025-.030 fL
LG PK550: .013 fL

Author : Mauri
Date : 03-23-10 01:14 AM

Here is a comparison with the 2010 pannys reviewed by Chad some days ago, about black level and Ansi contrast:


LG 50PK550
Black level: 0.0132 fL (0.045 cd/mq)
Ansi Contrast ratio: 2000:1

Panasonic 54S2
Black level: 0.009 fL (0.03 cd/mq)
Ansi Contrast ratio: 1203:1

Panasonic 50G25
Black level: 0.0083 fL (0.028 cd/mq)
Ansi Contrast ratio: 1663:1
 

cactusek

New member
Bez reklam
z ciekawości przeszukałem cały wskazany przez Ciebie temat, co prawda nie czytając od deski do deski ale po słowach kluczowych, zatrzymując się tu i tam
jeśli cokolwiek się pojawia to ciągle te same wpisy, najczęściej ludzie pytają czy w nowej serii jest to samo co w starej i tradycyjnie te same odpowiedzi "tak, Panasonic ma zmiany czerni" oparte na informacji od Panasonica o zmianach napięcia i to wszystko
na całych 102 stronach nie znalazłem ani jednego wpisu aby ktoś zauważył jakieś objawy gorszej czerni
kurcze czytałem to forum wiele godzin i na pewno gdzies był wpis przynajmniej jednej osoby ktora miała miernik i po iluś set tam godzinach wynik dla g20 był sporo gorszy niż w chwili zakupu. Jednak przeszukałem ten wątek i nie widze tego wpisu, być może był w innym dotyczącym panasów.
Niestety prawie nikt nie ma takich mierników. Ale widze tam wpisy o tym że czerń wydaje sie gorsza po kilku tygodniach ale to tylko wrażenia ogladajacych a nie ma potwierdzenia w cyfrach.

Samsung C550: .025-.030 fL
a to bzdura jest, w tescie supercurro zmierzona czerń wynosiła 0,013-0,014ftl co potem potwierdzał wielokrotnie. Test Chada (forum avs) mówi o 0,011ftl. Nie wiem skąd ludzie wzieli te 0,025-0,030. Ktos palnął raz bzdure a inni to kopiują.

The resulting black level was a surprisingly good .011 fL, and the modified ANSI contrast ratio was a superb 2470:1! Since these measurements were so much better than I expected, I double checked them with similar results. In a dark room, the C550 should have an outstanding amount of pop and contrast.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
kurcze czytałem to forum wiele godzin i na pewno gdzies był wpis przynajmniej jednej osoby ktora miała miernik i po iluś set tam godzinach wynik dla g20 był sporo gorszy niż w chwili zakupu. Jednak przeszukałem ten wątek i nie widze tego wpisu, być może był w innym dotyczącym panasów.
Niestety prawie nikt nie ma takich mierników. Ale widze tam wpisy o tym że czerń wydaje sie gorsza po kilku tygodniach ale to tylko wrażenia ogladajacych a nie ma potwierdzenia w cyfrach.
ja z kolei mimo starań, takich wpisów w tym konkretnym temacie nie mogłem znaleźć, przynajmniej nie na temat serii 20


a to bzdura jest, w tescie supercurro zmierzona czerń wynosiła 0,013-0,014ftl co potem potwierdzał wielokrotnie. Test Chada (forum avs) mówi o 0,011ftl. Nie wiem skąd ludzie wzieli te 0,025-0,030. Ktos palnął raz bzdure a inni to kopiują.
to były pomiary kogoś z tego forum, więc komuś tak musiało faktycznie wyjść (bo podany wynik LG to dokładny wynik pomiarów tego Chada z avs)
też wydaje mi się, że w przypadku Samsunga ten wynik musiał być błędny bo takiej różnicy między nim a Panasonic czy LG nie ma, chyba że testowali jakiś źle skalibrowany tv
 

cactusek

New member
Bez reklam
jak po 5000h czyli po mniej wiecej roku statystycznego ogladania tv ciągle nie bedzie zmian to uznam że nie mają wady poprzednika.
 
Do góry