Kupno pierwszego poważnego telewizora.

Rodez

New member
Witam wszystkich serdecznie :) Przeczytałem kilkadziesiąt (dużo tego było) postów na forum, poradniki i ogólnie praktycznie co się dało, ale dalej nie jestem przekonany...chciałbym kupić plazmę, ze względu na ładniejsze kolory, ale nie wiem czy będzie to dobry pomysł ze względu na powidoki (brat sporo gra na konsoli, siostra znów namiętnie przesiaduje na kanałach bajkowych). Obawiam się, że wypali mi to trwałe ślady, które będą uciążliwe.
Po tym przydługim wstępie pora na pytania:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 3,6 x 4,5 metra
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2,5 - 3,5 metra
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1 do 4 w weekendy
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Większość czasu wprost, ale zdarza się też bokiem (+/- 20 stopni)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Póki co stać, w przyszłości wisieć.
6. Jak słońce świeci w pokoju? Świeci zza telewizora (chociaż mało, mam spory dach nad oknem), wieczorem świeci z okna kuchennego (ale jest żaluzja)
7. Jaki masz obecnie telewizor? Stary kineskopowy, mający konkretne przebarwienia.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? W miarę dobre kolory, slot na kartę SD, USB, przyzwoite głośniki.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Cyfrowy Polsat
10. Jakie urządzenia? Konsola Xbox360 po hdmi, w przyszłości dvd.
11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? Około 8-10 godzin.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Tą, która ma lepsze kolory i mniejsze refleksy.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Gry, sport, filmy, przyrodnicze.
14. Czy zamierzasz serfować po internecie? Miło byłoby gdyby posiadał dostęp do internetu przez wifi.
15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? Około 20-40% dziennie.
16. Preferencje co do marki? Jeśli plazma to panasonic, LED nie mam pojęcia.
17. Preferencje co do wielkości? 42-50 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Niska częstotliwość odświeżania, słaba czerń, refleksy.
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Telewizor chodzi praktycznie cały dzień.
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 2500zł, mogę coś ewentualnie dorzucić, ale niewiele.
21. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne? Może mieć, ale nie jest konieczne, systemów nie znam.

Interesuje mnie rozdzielczość FullHD (1920x1080), nie zaszkodzą inne dodatkowe wejścia w telewizorze, czy jakieś dodatkowe opcje.

Narazie najbardziej przypadł mi do gustu Panasonic TX-P42ST60E, chociaż boję się o wypalenie interfejsu gry na ekranie, oraz logo kanałów z bajkami. Nie ukrywam że wolałbym coś większego, bliżej 50 cali, ale nie wiem czy w tej kwocie da się coś znaleźć.
LED szczerze mówiąc mniej rozważałem przez gorsze kolory, ale jeśli będzie lepsze w tej sytuacji to właśnie w tej technologii telewizor kupię.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
st60 to extra model,ale....ty musisz mieć min 50 cali nie 42 to po pierwsze,po drugie te bajki,pewnie dzieciaki będą katowały tv więc jak nie dopilnujesz i nie będziesz zmieniał kanałów na inne,a dzieciaki miesiącami będą ten kanał lukały po kilka h dziennie,to możesz się zdziwić potem pięknym powidokiem,poza tym 50cali i tyle h dziennie na pobór energi też się przełoży,no i na koniec jak 50 st60 to nie 2500,tu chyba jakiś led by się sprawdził.Ale w ledach to ja ci nie podpowiem,nie pasi mi ta technologia,ale nie neguje jej oczywiście.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
A tam przelozy sie .... ile ? 25/30 zl miesiecznie wiecej :>
no tak,to nie dużo,mnie też to wali ile,tylko dla co niektórych to sporo,dlatego tak napisałem,no ale do 50 cali i nawet modelu st50 to i tak do tych 2500 trzeba i to nie 300 czy 400 pln dołożyć.To napisz kolegom max ile możesz dopłacić do 2500, będzie łatwiej i większy wybór.
 

pantomima

Banned
Jezli ma to byc 1szy powazny tv a na chwile obecna nie do konca stac Cie na taki to podpowiem tylko tyle abys wstrzymal sie z kupnem , dozbieral czy jak tam wolisz i kupil to z czego bedziesz zadowolony a nie juz po fakcie zalowal pochopnie podjetej decyzji zakupu - zbliza sie okres wakacyjny - ja bym odczekal te 3 miesiace- po wakacjach cenny spadna a Tobie przez te 3 miesiace przybedzie zakladajac ze cos tam dorzucisz do puli przeznaczonej na new tv.
 

Rodez

New member
Wiecie, 30 zł miesięcznie więcej to naprawdę nie majątek, dlatego bardziej skłaniam się ku 50 calom niż 42.
Dołożyć mogę około 200-300 złotych, na chwilę obecną ciężko będzie znaleźć coś więcej niestety...
A Panasonica to ja bym chętnie przyjął, ale nie chce mieć powidoków, nie jestem w stanie upilnować młodych żeby co jakiś czas zmieniali kanały żeby nie wypaliło obrazu.
Dlatego chyba będę musiał się zdecydować na LED mimo wszystko, kosztem trochę mniej odpowiadających mi kolorów, ale za to nie będę musiał oglądać loga disney channel na każdym innym programie :D no i kąty też nie będą niewiadomo jak duże, więc strat w kolorach również nie będzie.

PS. Można prosić moderatora o przeniesienie do działu LED? Czy założyć po prostu nowy wątek?
 
Ostatnia edycja:

Mrgumabalono

New member
"A Panasonica to ja bym chętnie przyjął, ale nie chce mieć powidoków, nie jestem w stanie upilnować młodych żeby co jakiś czas zmieniali kanały żeby nie wypaliło obrazu."


U mnie na ST60 Disney Chanel leci dość często i na razie nic nie widzę...
 

Rodez

New member
Z tego co wyczytałem to w LED też mogą wystąpić powidoki, ale znikają one po kilku godzinach przy wyłączonym telewizorze, albo są podstawą do reklamacji.
 

maxan

New member
Bez reklam
Z tego co wyczytałem to w LED też mogą wystąpić powidoki, ale znikają one po kilku godzinach przy wyłączonym telewizorze, albo są podstawą do reklamacji.

tak ale jest to bardzo mało prawdopodobne ...natomiast na plazmie to standard... na Twoim miejscu kupił bym LED tv 46-50 cali można dorwać juz od 2tys do 3 tys ze smart tv nawet w 50" (widzialem niedawno za 2699zł) do tego jeśli grać i oglądać komfortowo w dzien to LCD/LED - efekt lustra w budżetowych modelach plazm to masakra.
 

Rodez

New member
na Twoim miejscu kupił bym LED tv 46-50 cali można dorwać juz od 2tys do 3 tys ze smart tv nawet w 50" (widzialem niedawno za 2699zł)

A mógłbyś mi polecić jakieś konkretne modele? Bo czytam recenzje teraz na forum, ale większość jest poza budżetem.
 

maxan

New member
Bez reklam
Samsung 46-50EH5000
Samsung 46ES5500/5700
samsungi input lag na poziomie 16ms i full 4:4:4 reproduction - do grania świetne tv do telewizji także nieźle
Philips 46-47PFL4007/5007 (ten niższy model dużo lepszy do gier- input lag na poziomie zero / model 5007 30ms - jak dla mnie to już troche dużo 0-20ms jest ok)

testy samsungów philipsy znajdziesz tu na forum (z wieksza przekątna powinny sprawować się wręcz identycznie)
http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-ue32eh5000-ue40eh5000-201212192466.htm
http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-ue40es5500-ue32es5500-201207031898.htm?page=Performance

Radzę pochodzic po sklepach i poszukać okazji - zeszłoroczne modele można dorwać naprawdę w okazyjnych cenach a z tego rocznymi większych różnic brak.
 
Ostatnia edycja:
Do góry