Kupilem plazme-kilka pytan laika

Pikus

New member
Witam serdecznie wszystkich na forum, to moj pierwszy post.

Przez ostatnie tygodnie duzo czytalem nt plazm oraz lcd, poniewaz przymierzalem sie do zakupu nowego telewizora.
Wybor padl na plazme panasonica 42PZ85E. Obraz na plazmach zdecydowanie bardziej mi sie podoba niz lcd.

Po dwoch dniach uzytkowania mam kilka pytan.

Podobno plazmy nie maja problemu ze smuzeniem i nadaja sie do szybkich scen. Troche sie zdziwilem gdy zobaczylem, ze przy szykich ruchach obiektow na ekrania widac za nimi kawalek rozmazanego obrazu, czy to normalne ? Nigdy o tym nie slyszlaem.
Podczas ogladania filmow w niektorych scenach mam wrazenie jakby obraz przez chwila "klatkowal" ?
Ostatnia rzecz to podczas patrzenia na obraz pod duzym katem niektore elementy widoczne sa "podwojnie" ?

Efekty te widze glownie podczas ogladania filmow DVD, oraz grania na XBOX 360 (poprzez wejscie HDMI) .

Bede wdzieczny jak ktos rozwieje moje watpliwsci.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
podwójne są i zostaną - bo plazma ma podwójną szybę zabezpieczajacą.
PZ jest nie z naszego rynku więc musisz pytać sprzedawcę - bo w PV 80 smużenia nia ma i nie było.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=25230 - poczytaj tez o gwarancji Electronic Partner.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=23023

Portrety - proszę bardzo nie ma się czego wstydzić.
Pamiętając ,że to chyba dopiero początek przemian jakości Panasonica.
998437acafa10082med.jpg
 

Pikus

New member
kiki napisał:
podwójne są i zostaną - bo plazma ma podwójną szybę zabezpieczajacą.
PZ jest nie z naszego rynku więc musisz pytać sprzedawcę - bo w PV 80

Z tego co wyczytalem na forum, PZ jest kierowane na rynek niemiecki i rozni sie tylko tym iz ma cyfrowy tuner. Matryca jest ta sama, wiec i smuzenie powinno byc to samo :)
 

orinoko11

New member
Pikus napisał:
Podobno plazmy nie maja problemu ze smuzeniem i nadaja sie do szybkich scen. Troche sie zdziwilem gdy zobaczylem, ze przy szykich ruchach obiektow na ekrania widac za nimi kawalek rozmazanego obrazu, czy to normalne ? Nigdy o tym nie slyszlaem.
Podczas ogladania filmow w niektorych scenach mam wrazenie jakby obraz przez chwila "klatkowal" ?
Witam
Na moim 42PV80 jest to samo. Poczytaj moje posty:

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=199316#post199316

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=199051#post199051

pzdr
 

Pikus

New member
kiki napisał:
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=200310#post200310
zgłoś do serwisu i nawet palcem nie musisz kiwać. Serwis dojedzie do Ciebie.
Pikus nie ma takich możliwości niestety :(


Mam pelna gwarancje na dwa lata od producenta, ale z tego co wyczytalem u mnie ten efekt jest zdecydowanie mniej zauwazalny niz u orinoko11. Jeszcze sie troche pobawie i zobaczymy.
W filmach efektu smuzenia praktycznie wogole nie ma, glownie na XBOX360 w fifie 08 . Jak ogladam dvd to czasami obraz skacze przy szybkich ujeciach, ale z tego co widze na forum to w miare normalny efekt.
Po prostu plazma chyba nie jest tak idealna jak mi sie wydawalo, jednak i tak bym jej nie oddal :p
 

Pikus

New member
Czy mozliwe aby w/w problemy byly spowodowane przez kabel HDMI kiepskiej jakosci?
Podlaczylem przed chwila XBOXa poprzez standartowo dolaczane kable i problem praktycznie zniknal!
 

dick777

New member
Mam dwie plazmy, jedną LG i drugą Panasonica, i nigdy na żadnej z nich nie zaobserwowałem jakiegokolwiek smużenia. Najnowsze plazmy Panasonica mają czas reakcji matrycy wynoszący 0,001 milisekundy, więc o smużeniu nie może być mowy. Jeśli występuje, to nie z winy telewizora. Wina może być rzeczywiście w kablu HDMI. Mój kumpel kupił niedawno plazmę Panasonica i po podłączeniu jej do dekodera n-ki kablem HDMI nie miał ani dźwięku, ani obrazu. Zmiana kabla na lepszy rozwiązała problem. To pokazuje, że na kablu HDMI nie warto oszczedzać.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Może jest to kwestia podawanego do telewizora sygnału?
Przykładowo standardowy telewizyjny PAL stosowany jest przy częstotliwości odświeżania 50Hz i 25 klatkach na sekundę. To że telewizor potrafi odświeżyć swój ekran 100 razy na sekundę nie oznacza, że będzie tworzył brakujące 75 klatek, których w rzeczywistości nie ma. Myślę, że to może powodować wrażenie "klatkowania" przy szybkich ruchach obrazu, ale to chyba naturalne - nadal przecież telewizor otrzymuje sygnał, z którego musi wyświetlić 25 klatek na sekundę (przy PAL).

Powiedzcie proszę, czy aby nie jestem w błędzie ;)
 

ivf

New member
jesteś ;)

szybkość odświeżania nie ma nic wspólnego z ilością wyświetlanych klatek

wg mnie "klatkowanie" obrazu spowodowane jest zbyt powolnym (ew. ułomnym) działaniem układu skalującego przy słabym sygnale podawanym
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Nie przekonałeś mnie, względnie nadal nie rozumiem tego zagadnienia ;)

Nie napisałem, że szybkość odświeżania jest związana z ilością wyświetlanych klatek. Telewizor otrzymuje sygnał z 25 klatkami a obraz przez niego wyświetlany nadal jest odświeżany w tempie 100 razy w ciągu sekundy. Ale przecież nie oznacza to, że dzięki funkcji "100Hz" telewizor wyświetla 100 różnych obrazów w ciągu sekundy. Wg mnie wyświetla 100 razy ale jedynie 25 różnych obrazów... Chyba, że wspomniany przez Ciebie układ skalujący telewizora interpoluje podawany sygnał budując dodatkowe 75 klatek, różniących się od 25 klatek źródłowych.
 

ivf

New member
w zasadzie sam sobie odpowiedziałeś w poprzednim swoim poście. standard PAL nadaje sygnał 50Hz / 25 klatek. nie oznacza to przecież, że wyświetlanych jest 50 różnych obrazów (choć de facto dla telewizora są to różne obrazy bo każdy z nich gaśnie i jest wyświetlany na nowo), wyświetlanych jest 25 obrazów, tak samo przy wyższej częstotliwości, te same obrazy są wyświetlane (odświeżane) po prostu częściej

tak to widzę podchodząc czysto teoretycznie. jeśli praktyktyczne zastosowanie odświeżania w telewizorach czymś się różni to sorki za wprowadzanie w błąd ;)
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Ależ o to mi właśnie chodziło :) Może za bardzo się rozpisałem - to też czasami może w błąd wprowadzić. Swoją drogą odpowiadałem nie sobie tylko Pikusowi :cool:

Konkludując, wg mnie nie ma znaczenia czy telewizor będzie miał funkcję odświeżania ekranu 100Hz czy 200. Nadal w ciągu sekundy wyświetli jedynie 25 różnych klatek (w przypadku PAL) co przy szybkich scenach może powodować efekt określany przez niektórych jako "klatkowanie". Nie wiem w jaki sposób sygnał podaje Xbox a tym bardziej jakiś konkretny odtwarzacz DVD.

A co tam, jak już się rozpisałem to jeszcze dwa zdania napiszę. Obrazowo można sobie wyobrazić to tak: szerokość ekranu około 80cm, jedna sekunda to jednak sporo czasu a w szybkiej scenie postać na ekranie może przykładowo przesunąć się od strony lewej do prawej w czasie powiedzmy 0,3 s. W tym czasie telewizor wyświetli niecałe 8 klatek, każda przesunięta na ekranie względem poprzedniej o powiedzmy 5cm. Wydaje mi się, że oko ludzkie może uchwycić takie skakanie (klatkowanie) obrazu. Niezależne od częstotliwości odświeżania ekranu.

Pozdrowienia!
 

ArtS007

New member
Bez reklam
W zasadzie macie rację, ale... Są systemy 100 Hz budujące dodatkowe obrazy na zasadzie aproksymacji. W Panasoniku w ten sposób działa system IFC (Inteligent Frame Creation, czyli inteligentne tworzenie klatek). Systemy te działają z różną skutecznością.

W przypadku takich telewizorów, jak PV8/80 nie mamy takiego systemu, więc system 100Hz stosowany jest tylko i wyłacznie w celu wyeliminowania uciążliwego migotania ekranu.

Sygnał PAL jest trudny w obróbce przede wszystkim dlatego, że składa się z tzw. półobrazów, czyli każda klatka tworzona jest na przemian z linii nieparzystych i parzystych. Wbrew pozorom nie zawsze informacja zawarta w dwóch półobrazach da się ładnie złożyć w jeden obraz. W przypadku filmów informacja składająca się na półobrazy pochodzi z jednej klatki, ale w przypadku materiałów kręconych kamerą stosującą przeplot już nie. Stąd biorą się trudności w obróbce takiego sygnału.

ArtS :)
 

ivf

New member
o proszę jak to ładnie Arts wyjaśnił ;) dużą różnicę robi sygnał interpolowany, a progresywny..

no i tak jak wspomniano - za inteligentne tworzenie dodatkowych klatek odpowiedzialne są inne algorytmy, nie szybkość odświeżania - w panasoniku IFC, w samsungu bodajże "movie plus" (którego brakuje najwidoczniej w najnowszym modelu A451..)
 

kowal

New member
Panowie w kwestii smużenia to wg mnie trzeba jeszcze dodatkowo rozróżnić dwa typy smużenia. Pierwsze to "prawdziwe" smużenie występujące w LCD związane z czasem reakcji matrycy. Objawia się dobrze wszystkim znanym "ciągnięciem się" obrazu, podobnym do efektu jaki wystepował w starych kamerach TV.
Drugi typ smużenia nazwałbym "cyfrowym" i spowodowany jest on niedoskonałością układów cyfrowych, które nie nadążają z pełną obróbką sygnału analogowego "on the fly" co powoduje błędy/uproszczenia sygnału wyjściowego co objawia się rozmazaniem podobnym do tego jakie występuje przy zdjęciach *.jpg zapisanych z dużą kompresją. Seria takich rozmazań występująca przy ruchomym objekcie na ekranie daje efekt podobny do tego występującego w LCD tyle że tam to smużenie jest jakby "gładkie" ( powiedziałbym: analogowe ) a tu jest ono "zaszumione". Ilość tego "cyfrowego" smużenia bardzo zależy od jakości i typu sygnału jaki dostarczamy do TV. Główny procesor obrazu w TV wymaga prawdopodobnie do prawidłowej pracy sygnału separowanego ( YUV, YPrPb, RGB ) i jeśli podajemy sygnał zespolony np. Composite to procek najpierw musi go przerobić na jeden z powyższych i dopiero potem obrabiać a to zajmuje czas. Różnicę w obróbce doskonale widać na plaźmie ( przynajmniej LG, bo z takimi miałem do czynienia ) przy podłączeniu np. tunera sat po Composit, przy poruszaniu się po menu tunera widac, że po każdej zmianie ( np. podświetlenie liter ) występuje przez ok. 0,5 - 0,7 sek rozmazanie obszaru w którym nastąpiła zmiana. Jeśli ten sam tuner podpięty jest po RGB/Component ten czas rozmazania zmienianego obszaru jest praktycznie niezauważalny.
Niestety "upierdliwość" tego efektu zależy też od jakości układów w TV i stąd biorą się różnice w jakości odtwarzania, szczególnie słabych sygnałów, przez poszczególne modele TV.

W temacie podłączenia to mnie osobiście dużo bardziej odpowiada podłączenie component niż HDMI; obraz jest wtedy bardziej miękki i naturalny ( LG PX5R + różne DVD LG/Samsung oraz wspomniany w temacie XBOX 360 ). Na x360 podpiętym po Component obraz jest naprawdę rewelacyjny i o żadnym smużeniu nie ma mowy...
 

Pikus

New member
Potestowalem telewizor kilka dni i niestety nie jestem w pelni zadowolony.
Podczas grania na XBOXie 360 obraz podczas bardzo szybkich ruchow potrafi sie robic lekko rozmazany. Takie wlasnie cyfrowe smuzenie. Jednak zalezy to tez od gry. Najbardziej efekt ten widac w fifie08, gdy pilka leci szybko przez cale boisko biale linie robia sie jakby podwojne,a obraz lekko rozmyty.
To samo podczas ogladania np. meczu siatkowki w telewizji analogowej - podczas szybkich ruchow kamer.
Z kolei w Call of duty 4 wszystko jest idealnie. Konsola podlaczona przez component.

Dodam jeszcze ze w ustawieniu obrazu na Eco jest o niebo lepiej niz w trybie Normalny-m.

Tak juz musi byc i plazmy tak maja czy bawic sie w oddawanie go do serwisu ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry