Który TV Mini LED wybrać?

ArkadioM

New member
Cześć Panowie i Panie,

Szukałem tematu, ale poza recenzjami poszczególnych modeli nie doszukałem się odpowiedzi, więc może pomożecie. Stoję przed decyzją zakupu nowego TV i napaliłem się na Mini LEDy. Jak wiecie - technologia dosyć świeża, więc wiele niewiadomych z tego powodu. Celuję najlepiej w 75 cali, choć 65 być może też by mnie usatysfakcjonowało. Na tę chwilę mam rozterkę nad 2 modelami:

- Philips 75PML9506/12 - brałbym w ciemno, ale poczytałem o problemach ze strefami wygaszania. Po części temat został załatwiony oprogramowaniem, ale chyba nie kompletnie i nie wiadomo na tę chwilę, czy kolejne aktualizacje coś zmienią. Chętnie za to wypróbowałbym ambilight. Czy warto dopłacać do wersji 9636? Wydaje mi się, że nie - sound bar i tak mnie nie zachwyca wizualnie.

- Samsung Neo QLED QE75QN91AAT - sporo się naczytałem, że Samsung gorszy - że sprzęt wadliwy itp. Ile w tym prawdy?

- LG odrzuciłem - mają inne matryce (IPS?)

- może nie warto przepłacać i wziąć TCL 65C825 65" - niemal połowa ceny, choć oczywiście mniejszy

Nie jestem jakimś kinomaniakiem, ale czasami zarzucę coś na Rakutenie, pogram na Xboxie i Netflix od czasu do czasu. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i wskazanie ewentualnych różnic, które mogłem przeoczyć.
 

mpDante

Member
Bez reklam
W Mediaexpert jest miniled Hisense'a (U9G), który zebrał dobre opinie... Philipsami bym sobie głowy nie zwracał, mam dostęp do 65PML9506 i niewiele tam się zmieniło, więc zakładam, że.problem jest sprzętowy - akurat ta marka ostatnio wypuszcza słabe TV. Najlepiej przetestowany jest obecnie QN91 i wiadomo czego się po nim spodziewać, to jeden z najlepszych ledów na rynku (z Hisense nie miałem styczności).


Pojawiły się też już nowe TCL, ale ostatnie ceny widziałem bardzo wysokie.
 
Ostatnia edycja:

ArkadioM

New member
No właśnie Sony mnie zaciekawiło swoją propozycją. Wiadomo coś o cenie? Pewnie konkurencyjna do reszty.

Z drugiej strony czytałem, że premiera Phillipsa się przesuwała kilkukrotnie, więc nie wiadomo, czy będzie to kwiecień - różnie bywa w tych czasach :)
 

mpDante

Member
Bez reklam
Hisense 75U9GQ (chociaż nie wiadomo jaka matryca tam siedzi...)

Są jakieś oficialne informacje, że Sony wypuści minileda?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Brałbym zdecydowanie Philipsa 9506 . Wszystko jest już naprawione i działa świetnie. Kilka osób kupiło w ostatnich dniach i są bardzo zadowoleni.
Cenę masz specjalną dla niebieskich członków forum i to z pełnym pakietem.

Jeśli chcesz z extra dźwiękiem to również spcjal price masz za 75PML9636.
Też z pełnym pakietem.
 

mpDante

Member
Bez reklam
No właśnie... weź sobie na próbę Philipsa od kikiego :) Potem mu to oddasz na jego koszt, skoro upiera się, że problemu z wygaszaniem nie ma :D

Zawsze możesz też być tym szczęściarzem, który problemu nie zauważy. :D
 

mpDante

Member
Bez reklam
Przecież już pisał wielokrotnie, że naprawione przez Philipsa (aktualizacje)... dziwne, że fora zagraniczne piszą to co ja widzę, że zmiany są marginalne a agresywne wygaszanie widać już w menu. Co do zadowolonych użytkowników, to ja nie wątpię, że są... Nawet najtańsze tv mają zadowolonych użytkowników i wysokie oceny na ceneo ;)
 

mpDante

Member
Bez reklam
Aktualnie nie znajdziesz lcdka lepszego jak QN91... jedynie ceny powariowały, bo 75QN91 można było kupić nawet za 8300, a teraz widzę, że jest droższy od 77" oleda. Wszystko zależy jaką sztukę trafisz, bo sporo się pisało o DSE.. ale też głównie w mniejszych rozmiarach.
 

cosmo1

Klub HDTV.com.pl
VIP
oj panowie, panowie - sprawdźcie wątki bezpośrednio odnoszące się do tych konkretnych modeli. Bo póki co widzę, że bazujecie na nieaktualnej wiedzy innych.
Sam mam 75PML9506 jakoś od października i o ile wcześniejsze wersje oprogramowania rzeczywiście pozostawiały sprawę local dimming nierozwiązaną, to ostatnia jak najbardziej wniosła ogromną poprawę i bez problemu da się oglądać. Polecam poczytać wątek o 9506.
Odnosząc się do innych modeli:
Hisense - te same zarzuty co z TCL.
Samsung - brak obsługi Dolby Vision, Dolby Atmos - a to są aktualne standardy Netflixa, Amazon Prime czy nowych gier; zamknięty system (co u mnie z góry wykluczało producenta), brak chromecast.
Za Philipsem przemawia tez amblight. Jeśli masz inne źródło dźwięku do odpuść sobie 9636.
Philips nie jest idealny, ale po naprawdę długiej weryfikacji zostałem z wyborem między tym Philipsem a Sony x95j.
Sony był droższy a poza tym sąsiad ma z ubiegłorocznym philipsem trochę problemów, więc mnie mocno zniechęcał do tej marki.
A żona naciskała na ambilight :)
Tak więc, ja jestem jednym z tych zadowolonych, których ze świecą szukać... a nie ukrywałem swojej frustracji na tym forum :)

Inna sprawa, że infolinia philipsa - wooow... z bardziej gburowatym podejściem nigdy się nie spotkałem. I to nie był jednostkowy przypadek, a raczej standard... Ale sąsiad ma to samo z sony...
 

mpDante

Member
Bez reklam
Tylko co to za wybór miałeś, jak "wadliwy" miniled Philipsa i tak jest lepszy od X95J. Zarzucanie Samsungowi braku DV jest niepoważne, bo niektóre materiały DV na tv, które go nie obsługują wyglądają lepiej - brak DV to nie brak HDR.

Co do Atmosa to Samsung przesyła go po eArc, więc w jakiś sposób go wspiera. Tak samo brak obsługi atmosa bezpośrednio nie oznacza, że dźwięku nie będzie... Atmos jest stworzony do systemow wielogłośnikowych... to podobnie jak podłączyć PS5 pod ekran crt. Problem pojawia się dopiero, jak nie masz innej ścieżki audio jak atmos.

W każdym razie, fajnie, że naprawili to na tyle, że jesteś zadowony. Ja natomiast bym tego tv nie kupił widząc co widzę, chociaż był to mój faworyt po premierze. Wydając ponad 10k na tv... wolałbym wydać kilkaset zł na choćby Amazon Fire 4K Max niż iść na kompromis z obrazem. Już pomijam, że taka przystawka z androidem ma lepsze parametry niż to co masz wbudowane w tv. Pod względem bajerów tak, Philips ma wszystko... pod względem obrazu Samsung QN91 to najlepszy lcd na rynku. Dla mnie Tizen to najbardziej intuicyjny i szybki smart jaki widziałem a z androidem zawsze są mniejsze czy większe problemy. Jeżeli ktoś nie potrzebuje zrobić z tv konsoli do gier czy mieć tam Kodi, bardziej doceni spójny system od Samsunga.


Jak zawsze, wybór tv to rozważanie za i przeciw... jak chcesz tv niemal idealny to idziesz po oleda. Ja rozważając za i przeciw, mając do wyboru QN91 i PML9506 wybrałem oleda 77B13 i też w ogólnym podsumowaniu mogę powiedzieć, że jestem zadowolony... Brak bloomingu czy cloudingu to balsam dla psychiki :D Żeby nie było, zawsze byłem antyoledowy i jednego nawet miałem okazję wypalić.
 
Ostatnia edycja:

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
wybrałem oleda 77B13 i też w ogólnym podsumowaniu mogę powiedzieć, że jestem zadowolony... Brak bloomingu czy cloudingu to balsam dla psychiki :D Żeby nie było, zawsze byłem antyoledowy i jednego nawet miałem okazję wypalić.

A możliwość wypalenia nie "ryje" Ci tej psychiki?(ja po PDP nie chciałem już ryzykować)W końcu jednego już wypaliłeś.;)
 

Paździoch1

Klub HDTV.com.pl
VIP
Philips na Androidzie (nie na Lite) ma jeszcze jedną wielką przewagę nad innymi markami, a mianowicie umożliwia stworzenie listy kanałów ulubionych naziemno-satelitarnej. Dla mnie to było bardzo ważna żecz podczas wyboru TV.
 

cosmo1

Klub HDTV.com.pl
VIP
nie ma tv idealnego - ten samsung ma z kolei spory problem z bloomingiem.

Ja o słuszności rezygnacji z oleda przekonałem się gdy wróciłem ze sklepu i okazało się że syn przestał grać na konsoli bo przyszedł do niego kolega... a tv i grę zostawił na pauzie, na co najmniej 50 min. Tv ma służyć do oglądania a nie tworzenia kolejnych ram zachowania - mam ich za dużo wokół :)
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Nie ma idealnego telewizora- kazdy ma jakies mniejsze lub wieksze wady.
Też zastanawiałem sie nad QN91 ale brak Dolby jest dlamnie obrazowo i dzwiękowo nieakceptowalne. Netflix bez Vision+Atmos to nie to ;)
Oled-żona i dzieci=TV caly dzien włączony=obawa przed wypalaniem- nieakceptowalne.
Wybrałem Philipsa PML9506 i jestem bardzo zadowolony - kolory, czerń jest czarna jak w Oled, świetny kontrast - matryca VA, obsługa Dolby Vision+Atmos - dodatkowy bonus- ambilight :)
 

mpDante

Member
Bez reklam
No cóż, ja nawet liczę na to, że ten oled się wypali ;) U mnie problem jest w programach informacyjnych, bez tego uważam, że oled nie będzie problematyczny. Testowałem LG CX9, który gra w sklepie po 10h dziennie, same demka z usb i po ponad pół roku nie miał żadnych wad matrycy. Właściwie jedynym taką zauważalną wadą mojego B13 jest brak powłoki antyodblaskowej.

Zostawienie nieruchomego obrazu na oledzie to najmniejszy problem, bo ekran się zaraz wyłącza. Każdy lcd będzie miał blooming, a ten w QN91 jest w porównaniu z konkurencją i tak mało odczuwalny.

Jak już mówiłem, odkąd widziałem obraz bez DV, który wyglądał lepiej niż z nim, bo to nadal HDR, to uważam to za pomijalny bajer... a jeżeli masz amplituner do atmosa to QN91 prześle ci do niego dźwięk i będziesz miał atmosa. Słuchanie tego na głośnikach tv nie ma żadnego sensu.

Ja właśnie jestem w trakcie rozbudowywanie swojego audio 5.0 o dodatkowe 2 głośniki na suficie, może wtedy ten ATMOS będzie wart kasy, którą na niego wydałem.
 
Ostatnia edycja:

ArkadioM

New member
Cóż, wniosek jest chyba taki, żeby lepiej się wstrzymać - poczekać przynajmniej 2 miesiące na zebranie większej ilości opinii, co do Philipsa. Być może kolejne poprawki softu rzeczywiście uporają się z tematem.

Do tego czasu być może Sony da więcej informacji, co do premiery swojego Mini Leda i być może będzie warto poczekać.
 
Do góry