Którą kamerę wybrać?

viValdi

New member
Bez reklam
No wiesz, ja jestem kompletnym amatorem :D

Mnie jakość odpowiada, w ładny, słoneczny dzień HD jest bardzo ostre. Zdjęć foto jeszcze nie robiłem bo nie kupiłem karty a poza tym do zdjęć mam trzy aparaty cyfrowe od 3 do 8 Mpx. Robiłem zdjęcie z filmu, taką stop klatkę, jest OK tak jak z aparatu 3Mpx.

Jesli chodzi o ostrość to są trzy aspekty (wszystko w kontekście HD):
- przy stabilnym zamocowaniu (np leży na stole) i włączonym steadyshot przy największym zbliżeniu optycznym ostrość wolno poruszających się obiektów (gałęzie na wietrze) jest b. dobra.
- te same warunki ale wyłączony steadyshot - jakby troche lepsza, ale to jest bardzo subiektywne odczucie laika, a może autosugestia
- przy filmowaniu teleobiektywem z ręki utrzymać stabilny obraz jest bardzo trudno, trzeba pewnie mieć więcej doświadczenia; każdy oddech przenosi się na rękę - ile zatem nieostrości spowodowane jest przez kamerę a ile przez kamerzystę trudno powiedzieć

Nigdy nie zwracałem uwagi na odwzorowanie skóry, jutro spróbuję.
Bateria standardowa wytrzymuje ok 1:30h. Poczatkowo myślałem żeby kupić silniejszą baterię ale teraz widzę że statyw jest bardziej potrzebny. Warto chyba tez kupić filtr UV dla ochrony obiektywu w czasie filmowania (kropla deszczu czy jakiś paproch).

Mam filmik HD prosto z kamery, format MPEG, 22 sekundy z gałązkami, mogę udostępnić ale jak przesłać 69.7MB.
Mam też filmik 42 sekundy nakręcony z jadącego samochodu, ale jest to już materiał zmontowany i skonwertowany do formatu 4:3, 720x568 - 42.1MB

Powinienem zaznaczyć, że dotychczas robiłem wszystkie materiały na automatyce takiej jaką fabryka dała - nie zmieniałem balansu bieli, nasycenia kolorów itp poprostu idioten-kamera.

Moje spostrzeżenia dot. jakości opieram na oglądze materiału na komputerze, 1280x800 czyli poniżej jakości materiału.
Telewizor HDTV to mój trzeci w kolejności zakup. Przedtem muszę wymyślić na co te filmiki nagrywać (chodzi mi o nagranie fullHD).

Widziałem materiał zrobiony na HC3 przez klienta w salonie Sony przy mnie (żadne tam demo zrobione bez ograniczeń budżetowych), taki przejazd po sklepie i co za oknem, poczem odtworzony prosto z kamery przez HDMI na duży X2000 - wyglądało to imponująco w porównaniu do moich doświadczeń z Canon MXV2i który w swoim czasie był topową kamerą amatorską.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Amatorskie próbki HD

Dla mnie HC3 jest najbardziej full z kamer HD na jaką mnie stać. Poza tym ma napisane na obudowie "FullHD 1080" bez i - to wystarczy ;-)

Oczywiście są kamery droższe, lepsze, a w przyszłości to już wogóle będzie wszystko i prawie za darmo, ale dziś kupujemy to co jest na półce i na co nas stać.

Właśnie załadowałem pod wskazany link mpeg prosto z kamery (1440x1080 PAL, UFF, wczytany przez Ulead VS10+), nie obrabiany:
- gałązki na słabym wietrze (z ręki), maksymalny zoom optyczny (6s, 20.8MB)
http://rapidshare.com/files/2147626/uvs061105-002-1.MPG
- ktoś pytał się o skórę no to załadowałem trochę swojej skóry, przepraszam że nie zrobiłem manicure (10s, 32.1MB)
http://rapidshare.com/files/2153647/uvs061105-002-2.MPG

Ale 10kB/s upload na ten serwer to jest makabra. Każdy powinien mieć 10Mb/s ;-)

Update konfiguracji sprzętowej:
kupiłem dysk zewnętrzny USB2 Seagate 100GB, 5400RPM. Pomimo początkowych kłopotów - działa. Już mam na nim 30GB materiału HD. W tym tempie to zaraz trzeba będzie kupić następny, ale najpierw pozostałe priorytetowe zakupy.

Nachodzą mnie wątpliwości co do Ulead VS10+. Mam dwa materiały z tej samej imprezy (50min każdy), jeden HD, drugi SD i tak sobie myślę jak to zmontować w jedną całość.
Na szczęscie nie muszę tego robić, a więc tylko sobie tak myślę.

rgds/viValdi

ps własnie się dowiedziałem, że filmiki znikną za 45 dni
 
Ostatnia edycja:

delta2000

New member
.

Właśnie załadowałem pod wskazany link mpeg prosto z kamery (1440x1080 PAL, UFF, wczytany przez Ulead VS10+), nie obrabiany:
- gałązki na słabym wietrze (z ręki), maksymalny zoom optyczny (6s, 20.8MB)
http://rapidshare.com/files/2147626/uvs061105-002-1.MPG
- ktoś pytał się o skórę no to załadowałem trochę swojej skóry, przepraszam że nie zrobiłem manicure (10s, 32.1MB)
http://rapidshare.com/files/2153647/uvs061105-002-2.MPG

mam kamerkę HC3 ,program premiere 2.0 pro i dysk 250gb, w jaki sposób zrzucić materiał nagrany W HD do komputera bez strat jakości, bo mi się tylko udaje w formaci DV ( rozdzielczośc jakieś 700 na 480 chyba) , jak przełączam w ustawieniach kamery I-link na WYŁĄCZONY- tak podano w instrukcji) to komp nie widzi materiału chociaż można sterować kamerą (CAPTURE) w programie ,,, pomocy :confused:
 
Do góry