którą droga pójść w budowie systemu do kina domowego?

arszenick

New member
Cześć. Na wstępie - mam nadzieję, że dobry dział forum. Buduję salkę do kina domowego. Salka jest duża ok 80m2 (zaadaptowany stary strych). Mam juz projektor Epson 6100, jest ekran, a więc przyszedł czas na zorganizowanie porządnego dzwięku. Dylemat polega na tym że mam stary, ale genialny pod względem odtwarzanego dzwieku amplituner Yamaha DSP A-1. Jest to pancernie (chyba ze 25kg) zbudowany amplituner 7.1 o bardzo duzej - odpowiedniej do mojej powierzchni mocy. Taki hi-end sprzed 15 lat. Ale nie ma hdmi i tych wszystkich internetowych nowości. Ma za to osobne wejścia na każdą koncówkę mocy. Pytanie- czy warto budować w oparciu o niego (jako końcówka mocy)system łącząc go np z odtwarzaczem który ma wyjśćia analogowe audio (np Oppo 103), ewentualnie z jakimś procesorem kina domowego jesli to konieczne , czy lepiej dac sobie spokój i budować na nowszym sprzecie który na pewno nie dorówna A-1 w jakosci dzwięku?
 

arszenick

New member
Moze i tak , ale myslę że amplituner który miałby podobna moc i zniekształcenia (a pomieszczenie jest bardzo duze, wiec jest to wskazane) kosztowałby majątek. A1 ma 110W na kanał relanej mocy a nie jak te nowe 100W przy wysterowaniu jednego głośnika. A kodowanie audio załatwił by np OPPO... Z jakiego powodu to rozwiazanie miałoby być gorsze?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tylko ten ampli nie obsluguje nowych kodekow. Nie zrobisz kina opartego na dtsx, atmosie czu auro.

Pierwsze pytanie czy filmy beda z internetu czy bluray. Jak z neta to starczy moim zdaniem ten ampli (narazie) jak z bluraya to nie wykozystasz mozliwosci nowych filmow.

Moze zacznij od kolumn a potem wymienisz ampli. Same kolumny to bedzie wyzwanie.

Salka 80m^2 ale odsluch bedzie mniejszy? Do takiego pomieszczenia bedziesz musial inwestowac w ampli za ponad 5-6k albo zestaw ampli + wzmacniacz.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
mieć sale kinową i oglądać filmy z internetu to ja kmieć mercedesa amg i siedzieć w nim tylko w garażu .... i tankować gaz
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bez podania budżetu to można sobie gdybać, na taką powierzchnię pre + końcówka i na pewno system oparty na sufitowych.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
jak strych niski albo dziwny konstrukcyjnie to sufitowe nie wejdą :/
więc ? zdały by się foty pomieszczenia ;P
 

arszenick

New member
OPPO BDP-103 ma 8 wyjsc analogowych więc wydaje mi się (ale w sumie to nie siedzę w temacie wiec moze sie myle) że kolejny dekoder nie jest potrzebny. A moja Yamaha ma osobne wejścia analogowe dla każdego kanału w tej samej liczbie. Mam wiec możliwość zrobienia systemu 7.1 i to mi mysle starczy w tym pomieszczeniu. Kubatura jest duża ale do ogladania bedzie "wydzielona" słupami część 5x7m. Co do głośników - nie martwcie sie nimi, kolumny robie od wielu lat sam - to takie moje hobby. Mam system pomiarowy i zrobie odpowiednie. Do tej pory jednak robilem tylko stereo i na systemach do KD nie nie znam. Prosze o odpowiedź ćzy połączeni oppo + A1 jako koncówki mocy ma sens. Ta końcówka ma takie zasilanie że podejrzewam że dzisiejsze amplitunery do 10kzł nie maja lepszego, więc trochę szkoda tego nie wykorzystać. Jeśłi będe musial kupic jednak nowy amplituner to na pewno nie zainwestuje w OPPO z powodu ograniczonego budżetu.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Czyli jezeli dobze rozumiem.

Mozna kupic odtwarzacz z analogowymi wyjsciami, ktory ma dzialac jako procesor, a amplituner z wejsciami analogowymi i wyjsciem preout bedzie dzialal tylko jako koncowka mocy?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Yyyy... no fakt.
Glosniki normalnie na zaciski.

Tylko ten Oppa po analogu do ampli.

Nie wiedzialem ze jest taka mozliwosc podlaczania. Zas sie czlowiek czegos nowego nauczyl.

Myslalem ze tylko amplitunery dekoduja dzwiek za pomoca kodekow, lub/i przedwzmacniacze. Pierwsze slysze aby robil to odtwarzacz zapewne z funkcja przedwzmacniacza.
 
Do góry