Korektor / equalizer dla subwoofera ?

FPPfan

New member
Witam

Niedawno zakupiłem zestaw kina domowego Harman Kardon BDS 880. Zestaw gra bardzo ładnie i czysto :) Jedynie brakuje mi niskich częstotliwości w subwooferze (model HKTS 220 Sub). Zestaw głównie gra z komputerem (laptopem) podpięty poprzez zewnętrzną kartę dźwiękową Sound Blaster X-Fi 5.1 Pro kablem światłowodowym do jednostki głównej kina. W przypadku komputera bardzo prostym rozwiązaniem na braki w najniższych rejestrach suba jest zwykłe użycie softwareowego equalizera z karty dźwiękowej i podbicie częstotliwości 30Hz o 12dB. Przy takiej konfiguracji ten malutki subwooferek gra niemalże tak dobrze jak uprzednio posiadany 15-calowy potwór Paradigma (oczywiście nie zagra tak głośno). Problem w tym że tak pięknie grającego suba chciałbym mieć także w przypadku innych źródeł dźwięku (dekoder TV, DVD, Xbox). Niestety ani amplituner z zestawu Harmana ani subwoofer nie mają profesjonalnych ustawień poziomów wzmocnienia (w amplitunerze są tylko zwykłe suwaki "Bass" i "Treble" -10dB/+10dB a na subwoferze przełącznik "Bass Boost" które powodują tylko dudnienie a nie podciągnięcie najniższych rejestrów). Wymyśliłem że świetnym rozwiązaniem byłby zewnętrzny sprzętowy korektor niskich częstotliwości wstawiony pomiędzy "LFE out" w amplitunerze Harmana a "LFE in" w subwooferze (połączenie pojedynczym kablem RCA-RCA). Oczywiście musiałby to być taki korektor z ustawieniami dla bardzo niskich częstotliwości (przynajmniej suwak na 31Hz). Czy coś takiego ma prawo zadziałać ?

Myslałem o urządzeniach takich jak:

Boss RGE-10

https://img.audiofanzine.com/images/u/product/thumb3/boss-rge-10-graphic-equalizer-27761.jpg

MXR 10 Band Equalizer

https://d1aeri3ty3izns.cloudfront.net/media/23/236585/1200/preview_1.jpg

Ale nie wiem czy się nadadzą... w dodatku że to są korektory gitarowe...
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
generalnie to co zaproponowałeś jak dla mnie nie jest za dobrym rozwiązaniem

w Onkyo 609 można w Equalizer dla Suba wzmocnić dla 25/40/63/100/160hz

też tego nie stosuję , zawsze mogę podgłośnić samego suba a nie tylko uwidaczniać mocniej pewien zakres częstotliwości

od Equalizerów już dawno temu się odeszło , teraz są lepsze kolumny które nie potrzebują podkręcania danej częstotliwości by lepiej zagrać
 

FPPfan

New member
Tylko że zestaw który zakupiłem nie jest tanią pierdziawką... to najwyższy model Harmana z serii zintegrowanych zestawów 5.1 który kosztuje niemałe pieniądze. Przedtem miałem dobre ale bardzo duże głośniki (4x Mission M35i + 1x Mission M3C2i) a do tego ogromny subwoofer Paradigm DSP 3400 (15") napędzane ampli Harmana AVR 355 ale nastąpiły okoliczności (przeprowadzka na nowe lokum plus zdecydowana dezaprobata żony :p) przy których nie mogłem ich już mieć i musiałem zamienić na coś małego ale w miarę dobrze grającego. No i praktycznie udało się bo ten Harman gra naprawdę ładnie :) ...tylko brakuje tych najniższych rejestrów (bez wspomagania)...
 

mors111

Active member
Bez reklam
miałeś DSP 3400:

Low-Frequency Extension: 19 Hz (DIN)
Subwoofer Cut-Off: Variable 35 Hz - 150 Hz; Bypass option

masz :

przetwornik niskich częstotliwości: stożek 200 mm,
typ obudowy: zamknięta,
moc wzmacniacza (RMS): 200 W,
pasmo przenoszenia: 45Hz - 200Hz (-6dB)

to dwa różne suby , zamknięty i otwarty , otwarty wytworzy o wiele większe ciśnienie , i niższe pasmo co widać w opisie

22cm vs 35cm to też spora różnica , nie tylko w średnicy ale "powierzchni" uderzeniowej , prawie 3x tyle 380mm2 vs 950mm2

no i niżej schodzący

tego Harmana za nisko nie podkręcisz , co innego jak byś kupił suba BR i nawet takie 20cm zejdzie do 35hz więc o 10hz mniej niż masz w obecnym
 

FPPfan

New member
Tak zgadza się - poprzedni zestaw bez wspomagaczy osiągał całe pasmo :) Ale temu nowemu muszę troszkę pomóc ;) W sumie nie trzeba wiele - jedynie podbicie w okolicach 30Hz i jest git ;) Ogólnie jestem zaskoczony co takie maleństwa potrafią - nie ukrywam że miałem obawy kupując ten zestaw czy się nie rozczaruję bo co by nie mówić to jednak pewien downgrade względem poprzedniego... Ale ogromnym plusem jest to że nowe głośniczki praktycznie nie zajmują miejsca i nie wadzą :)
 

mors111

Active member
Bez reklam
fizyki nie oszukasz , jak ma pasmo od 45hz to do 30hz praktycznie nie zejdzie , albo zejdzie na -10-15db , czyli sporo mniej słyszalne , bardzo sporo i sztuczne podbicie jak dla mnie za dużo nie zmieni , bo co z tego jak podbijesz 31,5hz jak napisałeś , ale sub tego i tak nie odtworzy
 

FPPfan

New member
Po podbiciu 30Hz +12dB w Sound Blasterze bez większego problemu gra na 35Hz (trochę z mniejszą głośnością ale zupełnie wystarczająco) ale na 30Hz już go ledwo (prawie wcale) słychać... Bez podbicia traci się już przy 40Hz... Różnica w odsłuchu jest naprawdę ogromna :)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Tak jak pisałem 30hz nie osiągniesz podbiciami bo Sub tego nie przetworzy.przyzwyczailes się do 20-25hz Ale tu Nie ma takiej opcji i co sam zauważyłeś min to 35hz sporo już wyciszone jak podbiles 30hz.

Fizyki nie oszukasz
 
Do góry