Konwerter DAC

naba25

New member
witam chodzi mi po glowie zakup konwertera Fidelity V-90 tylko czy jest sens ? mam amplirtuner i do tego podlaczony jest blu rey i odt sieciowy .Mam zamiar podlaczyc optycznym od amplitunera do DAC a następnie analogowo do koncowki mocy czy tak będzie ok? ciekawe czy będzie jakas roznica w odsłuchu muzyki
 

dzik87

New member
witam chodzi mi po glowie zakup konwertera Fidelity V-90 tylko czy jest sens ? mam amplirtuner i do tego podlaczony jest blu rey i odt sieciowy .Mam zamiar podlaczyc optycznym od amplitunera do DAC a następnie analogowo do koncowki mocy czy tak będzie ok? ciekawe czy będzie jakas roznica w odsłuchu muzyki

Jeśli zainwestujesz lub planujesz zainwestować w wzmacniacz stereo, to wówczas pomyśl o DACu. Tak to wg. mnie szkoda kasy. Miedzy wzmacniaczem stereo, amplitunerem jest podobno mega różnica w jakości dzwięku w odsłuchiwanej muzyce. Oczywisćie mówimy o np. ampli za 2k i wzmacniacz za podobną kwotę.
 

eddielublin

New member
witam chodzi mi po glowie zakup konwertera Fidelity V-90 tylko czy jest sens ? mam amplirtuner i do tego podlaczony jest blu rey i odt sieciowy .Mam zamiar podlaczyc optycznym od amplitunera do DAC a następnie analogowo do koncowki mocy czy tak będzie ok? ciekawe czy będzie jakas roznica w odsłuchu muzyki
nie bardzo rozumiem o co chodzi z wpięciem DAC-a pomiędzy amplitunerem a końcówką i w jakim celu?. Amplituner ma wyjścia cyfrowe? Do daca masz podłączyć źródła cyfrowe - BR i odtwarzacz sieciowy, a potem sygnał analogowy na amplituner lub końcówkę, pod warunkiem, że dac będzie miał wbudowany przedwzmacniacz. Jest na rynku sporo urządzeń spełniających ten warunek. Generalnie koncepcja pominięcia amplitunera przy słuchaniu muzyki jest kierunkiem słusznym
 

naba25

New member
tak amplituner(denon 3808 ) ma wyjścia cyfrowe i myslalem ze najlepiej podlaczyc dac jak najbliżej koncowki .Mowisz ze lepiej podlaczyc blu rey i odt sieciowy najpierw pod dac a następnie pod amplituner ? mysle dopiero o zakupie i zastanawiam się jak to podlaczyc :)
 

kwasior21

New member
Proponuje najpierw zapoznac sie z deninicja "przetwornik cyfrowo-analogowy" a pozniej pytac na forum... wydaje mi sie ze nie wiesz do czego sluzy dac ...
 

naba25

New member
cyt"' DAC, czyli konwerter cyfrowo-analogowy, potocznie zwany po prostu przetwornikiem, to urządzenie, które spełnia kluczową rolę w każdym systemie audio. Ten komponent jest odpowiedzialny za konwersję sygnału zero-jedynkowego, czyli cyfrowego, na postać analogową, czyli odpowiednie napięcie prądu, który trafia do wzmacniacza i dalej do kolumn lub słuchawek"
ale dobra jeśli posiadam blu rey pioneer 450 i ma wyjście tylko cyfrowe i niema wyjść analog to chyba można tu zastosować dac i podlaczyc pod amplituner
 

popej

New member
ciekawe czy będzie jakas roznica w odsłuchu muzyki
Jeżeli oczekujesz różnic w dźwięku, to je usłyszysz. Taka jest specyfika działania ludzkich zmysłów.

Przetworniki DAC to jedne z bardziej perfekcyjnych elementów toru akustycznego. Trzeba by coś w nich ewidentnie popsuć, żeby wprowadzały słyszalne modyfikacje dźwięku. A jeżeli Twój amplituner nie jest popsuty, to nie ma co kombinować.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
ale dobra jeśli posiadam blu rey pioneer 450 i ma wyjście tylko cyfrowe i niema wyjść analog to chyba można tu zastosować dac i podlaczyc pod amplituner

Owszem można podłączyć DAC w takim przypadku najlepiej użyć połączenia coax (elektrycznego) które jest obarczone mniejszym jitterem czyli drżeniem fazy ,a jeżeli się nie da no to zostaje optyk

Teraz na rynku są dostępne wzmacniacze z wbudowanym przetwornikiem c/a - np.Onkyo ,Harman i innych firm ,w większości przypadków jest to lepszy sposób (zarówno pod względem akustycznym i finansowym ) niż kupowanie osobnego przetwornika
 

jochan1234

New member
Zastanawiam się nad kupnem daca wiem że sa najlepsze odsłuchy ale nie mam takiej możliwości.Zródło będzie laptop,podpięty do daca ??? następnie pod wzmacniacz nad 326 i kolumny dali zensor 7, jaki dac polecacie aby dobrze się wkomponował w brzmienie kolumn. zastanawiałem się nad asusem one.denonem 300, mayrad z20,audinst 2,maydac a nawet nad budżetówką taga harmony
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem że trochę dziwne jest to pytanie ,może nawet przewrotne

To tak jakby się zapytać "chcę się napić kranówki ,myślicie że z której szklanki będzie lepiej smakować ? "

Poszukaj jakiegoś DAC'a opartego na kości Burr-Brown (Texas Instruments) np.PCM 1796 ,tonalnie mniej więcej powinno pasować do kolumn
 

jochan1234

New member
Fajne porównanie,podoba mi się bardzo.Przecież to nie tylko kości,grają o tych samych kościach a zróżnymi filtrami o o różnych zasilaczach itd. będą grały innym dźwiękiem.Przecież to zrozumiałe jakie układy są w nich zamontowane.Dlatego ponawiam moje pytanie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To głównie od kości zależy finalne brzmienie dac'a ponieważ ma to ścisły związek z budową filtru rekonstruującego
Po drugie nie wszystkie kości mogą pracować w określonych aplikacjach (np monoural ,gdzie każdy kanał jest przetwarzany osobno)

Z wymienionych niezły jest Asus ,najtańsza sensowna propozycja to FiiO D03 /D07 ludzie używają nawet z tego Forum i sobie chwalą

Jeżeli masz trochę więcej pieniędzy(jakieś 400USD) najlepszą propozycją jest King Rex , to wysokiej klasy przetwornik C/a zdolny zdekodować sygnał do 32 bitów /384khz jest specjalnie zbudowany z myślą o współpracy z komputerem
Podłączając "Kinga" do laptopa i odtwarzając pliki hi-res rozkładasz niejeden stacjonarny odtwarzacz CD
 
Ostatnia edycja:

jochan1234

New member
Super przemko.Co do daców im więcej czytam tym mniej wiem,najważniejsze sa odsłuchy,nie mam takiej możliwości tam gdzie miaszkam jest skąpo z takimi sklepami.Dlatego pytam fachowców z tej dziedziny na tym forum.Co do kinga rexa chcę kupić w sklepie naszym.Asus bardzo chwalony,FiiO super cena,ale czy FiiO spełni oczekiwania pomiędzy asusem przepaść cenowa.Ciekawe jak zbasem u niego pewnie odchudzony.
 

jochan1234

New member
Chcę tak to wszystko dopasować do mojego sprzętu brzmieniowo no i oczywiście cenowo,super drogi dac po co? wąskim gardłem będą moje kolumny,które brzmieniowo mi pasują i nie chce ich zmieniać.Tani dac znów może być słabiutki.Musze znaleźć coś pomiędzy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Co sądzisz o dac taga harmony da300v2 ?

Nie znam bliżej ale wdaje się w porządku ,wykorzystuje kość Cirrus Logic te kości od wielu lat stosuje np.Marantz . Jeżeli nie masz kasy kup FiiO najtańszy kosztuje ok.130zł w prostych zastosowaniach się sprawdzi ,po podłączeniu do lapka da się słuchać muzyki
Dobry jest Asus Xonar ale droższy .Jak dobrze poszukasz w podobnej cenie możesz mieć Cambridge Audio DAC Magic 100 świetnie się sprawdzi nie tylko z lapkiem ale również podniesie dźwięk po podłączeniu do jakiegoś napędu np.odtwarzacza DVD

Powiem tak jeżeli w planach masz zamiar używać DAC'a również z innym sprzętem warto zainwestować w lepszy model .W ogóle najlepszym przetwornikiem C/a w "normalnych pieniądzach" jest Music Hall dac 15. to znakomicie brzmiące urządzenie o pełnym sugestywnym dźwięku i bardzo dobrej przestrzeni
Taka ciekawostka ten producent również w CD wykorzystuje kości Burr-Brown (Texas Instruments) które były wykorzystywane w przetwornikach wielobitowych ,co stanowi niemal powrót do korzeni - żaden upsampling ,żadna arytmetyka tylko czysty sygnał
 

jochan1234

New member
Przemko Music Hall ma usb tylko 24/96,szkoda.Co do kasy najwyżej będę jadł chleb z cebulą hahahaha.Szkoda że nie można nigdzie już kupić Asusa one,jest już nastepca aon zdecydowanie droższy.Dac Magic 100 różnię mówią o nim jedni że jasny,drudzy że ok.Zaciekawił mnie też strumieniowiec Marantz 6005 jego premiera w Polsce przewidziana jest na marca,cena ma być nie wygórowana od 2.5 do 3 tys.może tam na pokładzie będzie dobry dac.
 
Do góry