Konwersja AVCHD do PAL

hypnos

New member
Odpowiem sam sobie, wczoraj eksperementowałem:

Znalazłem materiał AVCHD tworzony przez kamerę HDR-CX7 wersja NTSC. Udało mi się przerobić materiał AVCHD oprogramowaniem NERO 8 na DVD w PALu, choć źródłowy materiał nagrany był w wersji kamery NTSC. Nero 8 wyśwetlał informację, że pliki źródłowe *.m2t są w NTSC i co ma z nimi zrobić, zostałem przy PALu.

Aders strony z materiałmi:
http://www.hdr-cx7.blogspot.com

W każdym razie zakładam, że nero przekonwertował meateriał do PAL i
widziałem go na TV w PAL. Jakości nie mogę ocenić bo oglądałem to jak zwykłą płytę DVD, dla mnie jednak super. Nie wiem czy wersja Nero 8 trial jest w pełni funkcjonalna, więc każdy inny test może pomoże w ocenie czy warto bawić się z NTSC w Polsce.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
O ile dla SD można dyskutować co jest lepsze PAL czy NTSC to dla materiału HD zapis NTSC jest lepszy - czy warto bawić się w konwersję do PAL-u? Współczesne HD TV są dwusystemowe. To samo można powiedzieć o odtwarzaczach stacjonarnych HD. Dla komputera też nie ma znaczenia system zapisu. Po co przechodzić z lepszego z założenia na nieco gorsze a i przecież sama konwersja też nie poprawia jakości.
 

hypnos

New member
W tym wątku chodzi o to że kamera kupiona w USA nagrywa materiał HD z obciążeniem NTSC. Jak taki źródłowy materiał che obrobić w Polsce to oprogramowanie krzyczy mi że materiał jest w NTSC i czy ma konwertować go do PAL czy obrabiać dalej w NTSC.

Pomijam tu jakość SD, bo nie jest ona tematem do dyskusji.

Zakładam, że lepiej pozostać przy NTSC niż zmieniać materiał na PAL, tylko czy PAL w materiale DV nie będzie tutaj lepszy ?
 

magik

New member
Hypnos,
Czyli mogę spokojnie brać kamerę NTSC, a po zgraniu filmu do kompa, wystarczy Nero i mam DVD w PAL-u ?
Czy to takie proste ? Czy tylko mi się wydaje ?

Właśnie miałem kupić w Stanach kamerę z PAL-em bo bałem się że sobie z NTSC nie poradzę. Wersja NTSC jest tańsza więc było by dla mnie lepiej.....
Gorzej jak coś nie wyjdzie i mnie żona z tą kamerą wyrzuci ... :(
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
magik napisał:
Hypnos,
Czyli mogę spokojnie brać kamerę NTSC, a po zgraniu filmu do kompa, wystarczy Nero i mam DVD w PAL-u ?
Czy to takie proste ? Czy tylko mi się wydaje ?

Właśnie miałem kupić w Stanach kamerę z PAL-em bo bałem się że sobie z NTSC nie poradzę. Wersja NTSC jest tańsza więc było by dla mnie lepiej.....
Gorzej jak coś nie wyjdzie i mnie żona z tą kamerą wyrzuci ... :(

hm, wez sobie material NTSC i sie pobaw i zobaczysz co i jak, ja mam taki bawilem sie edycja NTSC do PAL i nie widze problemow, NTSC dobrze chodzi odtwarzacze radza sobie, z kompa idzie dobrze nie zobaczysz roznicy, no moze w klatkach, ja jak na razie przy zabawach nic nie widzialem, a w USA jest cena 1000$
 

Zibi W

Member
To oczywiste ,że lepiej miec30 kl/sek niż 25. Lepiej widac sceny w ruchu i poza tym efekt ,,stroboskopowy" jaki widać przy zapisie 25p nie jest tak widoczny przy 30kl/sek- dawno temu były próbki na forum.
 

wojcias

New member
Tak - tylko potem beda klopoty z puszcaniem plyt DVD na starszych TV.
Mieszka sie w Polsce trzeba uzywac PAL i 25kl (lub 50i) bo predzej czy pozniej czeka jakas pollapka.
 

wojcias

New member
Prosty przyklad tego ze NTSC jest ... dla Ameryki nie dla nas.
Bylem na splywie. 20 kajakow i 4 kamery. Niemozliwe jest zmontowanie przekladek 30kl/s na tym samy materiale co 25kl/s. Takiego materialy nie zmontujesz domowym sposobem. Nawet nie udalo mi sie wstawic wstawek z aparatu krecacego 30kl/s.
Gdyby 30kl/s bylo tylko i wylacznie lepsze nie wprowadzaliby do EOSow trybu 25 klatkowego.

Nie kupuj kamery NTSC bo wpuscisz sie w klopoty !!!
Inna sprawa ze sprawdzalem ostatnio ceny kamer PAL w B&H i nie odbiegaja cenami od kamer NTSC.
 

Zibi W

Member
Ale czy nie można przerobić 30kl na 25 i w ten sposób łączyć z pozostałym materiałem w ,,Pal"- np w Nero? Sam nie robiłem takiego sklejania ale wydaje się to normalne. Jestem ciekawy czy to ktoś już robił , choćby we wspomnianym nero.
 

wojcias

New member
Ciekawe jak? Zwalniajac material o 20% czy wyrzucajac co 5 klatke?
Wezmy 10 sek - w NTSC to jest 300 klatek (pomijam ze to naprawde jest 297 chyba) - jak z tych 300 klatek zrobic 250 zeby sie zmiescilo w 10 sek na PAL?
Da sie, ale z ogromnymi stratami przeliczajacymi cuda na klatki posrednie lub z jeszcze wiekszymi stratami dla plynnosci wyrzucajac co 5 klatke albo ... oszukujac sam siebie i puszczajac 300klatek ale juz w ok 12sek. No i co wtedy z 10sek dzwiekiem? tez go zwolnic orabiajac zeby trwal 12 sek? Dla mnie nie do zaakceptowania zadne z tych metod.
 
Do góry