Konwersja 2d do 3D vs 3D różnice

michalsub

New member
Witam,

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie, jaka jest różnica wizualna pomiędzy konwersją obrazu 2D do 3D a samym obrazem nagranym w 3D bez konwersji?

Sprzęt jakim dysponuję obecnie to Samsung UE46D6500 wraz z Panasonic'iem DMP-BD80.
Zastanawiałem się jakim filmem go przetestować i mój wybór padł na Avatara. Konwersja tv 2d do 3D - szczęka mi opadła, efekt przerósł moje oczekiwania. Jest dobrze, ale jest tylko głębia, nic nie wychodzi z ekranu. Z tego co wyczytałem, przy kowersji do 3D jest tylko głębia właśnie, natomiast przy bluray'u 3D i filmie 3D pojawia się efekt wychodzenia obrazu z ekranu.
Czy to prawda, czy kupując cały zestaw 3D (tv + bd 3D) otrzymamy tylko "lepszą" głębię obrazu?

W najbliższym czasie będę w posiadaniu blu-ray'a Samsunga BD-D6900, zamierzam sprawdzić, czy film nagrany w 3d faktycznie będzie wychodził z tv. Mam nadzieję, że tak, bo jeśli nie, to szkoda bedzie tych wydanych pieniędzy na nowy BD 3D, skoro efekt będzie z konwersji bd bez 3D. Zobaczymy, dam znać jak przetestuję.

Czy ktoś z forumowiczów sprawdzał może to już u siebie? Jak to faktycznie jest z tą głębią i wychodzeniem obrazu z ekranu?

Pozdrawiam

Michał
 

TechnoDream

New member
Jeśli chodzi o konwersje 2D do 3D to z wszystkich materiałów filmowych jakie posiadam efekt jest taki, że poza głębią nic więcej nie dostaniesz, nie oczekuj że po konwersji z 2D do 3D przedmioty będą Ci wskakiwały do pokoju :)

Na dzień dzisiejszy w filmach kręconych technologią 3D mało jest efektów wychodzenia z ekranu, a w niektórych nawet jest ich brak :(
To zależy już od danej produkcji w jednych są w drugich nie ma i nie ważne na czym odtwarzasz czy to na kompie czy na odtwarzaczu Bluray 3D.

Jaka jest różnica miedzy konwersją 2D/3D, a prawdziwym 3D? Bardzo Duża!!! :)

Tutaj masz taki mój mały ranking filmów 3D które są najlepsze jeśli chodzi o 3D :)
http://www.hdtv.com.pl/forum/3d-tv/77083-nasze-rankingi-filmow-3d.html
 
Ostatnia edycja:

tadeooxp

New member
Cze konwersja z 2D na 3D nigdy nie bedziesz mial tego co czyste 3D .Albo ustawiasz glebie np:-3 to masz obraz wglebiony polaryzacje 3W na 7 i to wszystko -lub na wypuklosc glebia np: na +4 polaryzacji nie ruszasz.Niby mam taki program co mozna z 2D film zrobic stereoo 3D - Horizontal (half / width)dalesze funkcje w programie to 3D Depth - Effec tustawiam na -8 Frame offset na1.Napewno jest lepszy efekt tego filmu 2d zrobionego w tym programie niz w TV.Pozdrawiam
 

michalsub

New member
Dzięki za opinie. Dorzucę jeszcze swoją.
Przetestowałem 4 część piratów oraz avatara. Oba krążki w 3d. Efekt powala, faktycznie czyste 3d wygląda lepiej niż konwersja, nie ma co gadać. Głębia głębsza, wyraźniesza, bez podwójnego obrazu, obraz wychodzi z ekranu. Generalnie banan na gębie i oczu nie można oderwać, ale...
Kolosalna różnica w efektach 3d pomiędzy P4 a Avatarem na korzyść avatara. Znajome białe latające stworki oraz fauna i flora w avatarze miażdżą. Normalnie latają po pokoju a nie tylko one. W P4 takich efektów nie zauważyłem i tutaj kłania się pewnie sposób nagrania płyty 3d. W jednym będzie widoczne bardziej, w drugim mniej, zależy to od tego jak jest nagrana płyta.

Spotkałem też opinie, że 3d samsunga serii 6500 jest kiepskie. Hmm, oglądałem pod tym kątem przypatrując się na szczegóły i jedyne zastrzeżenia mam do czasem podwójnych napisów - reszta bez zarzutów, obrazy statyczne i dynamiczne bez zastrzeżeń, brak podwójego obrazu, kolory, nasycenie, ostrość, kontury, głębia, jasność (okulary aktywne) generalnie jak pisałem - orgazm, obraz rewelacja.
Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, gdzie obraz w kinie jest gorszy od tv, a w sumie byłem na avatatrze w kinie kilka razy, od zwykłych okularów w zwykłym kinie na 3d, po super ekstra w IMAX'ie i obrazy, dynamika, były gorsze niż w domu, nie mówiąc o podówjnym obrazie, na który sporo ludzi narzekało. Tutaj zupełna odwrotność.
Odniosłem wrażenie, że jeśli ktoś narzeka na 3d, to chyba widział tylko kinową wersję, bez porównywania z domowym zestawem. Jeśli ktoś mnie zapyta, czy polecam 3d, odpowiem, że nie ma innej opcji, jeśli ktoś lubi oglądać filmy. Oczywiście tylko w formacie 3d. Przypomnę mój zestaw do testów Led samsunga UE46D6500 + BD-D6900, a nowsze wersje (chociażby seria 8000, gdzie jest 200 hz, a nie 100 jak w 6500) pewnie dadzą jeszcze lepsze odczucia.

Dzięki także za link do rankingów, zastanawia mnie tylko jedno. Skoro tam w rankingu umieszczone są tylko filmy w bluray 3d, to jak kolega obejrzał transformers 3 3d, skoro wypuszczenie wersji 3d planowane jest na 31 stycznia 2012?
 
Ostatnia edycja:

TechnoDream

New member
Dzięki za opinie. Dorzucę jeszcze swoją.
Przetestowałem 4 część piratów oraz avatara. Oba krążki w 3d. Efekt powala, faktycznie czyste 3d wygląda lepiej niż konwersja, nie ma co gadać. Głębia głębsza, wyraźniesza, bez podwójnego obrazu, obraz wychodzi z ekranu. Generalnie banan na gębie i oczu nie można oderwać, ale...
Kolosalna różnica w efektach 3d pomiędzy P4 a Avatarem na korzyść avatara. Znajome białe latające stworki oraz fauna i flora w avatarze miażdżą. Normalnie latają po pokoju a nie tylko one. W P4 takich efektów nie zauważyłem i tutaj kłania się pewnie sposób nagrania płyty 3d. W jednym będzie widoczne bardziej, w drugim mniej, zależy to od tego jak jest nagrana płyta.

Spotkałem też opinie, że 3d samsunga serii 6500 jest kiepskie. Hmm, oglądałem pod tym kątem przypatrując się na szczegóły i jedyne zastrzeżenia mam do czasem podwójnych napisów - reszta bez zarzutów, obrazy statyczne i dynamiczne bez zastrzeżeń, brak podwójego obrazu, kolory, nasycenie, ostrość, kontury, głębia, jasność (okulary aktywne) generalnie jak pisałem - orgazm, obraz rewelacja.
Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, gdzie obraz w kinie jest gorszy od tv, a w sumie byłem na avatatrze w kinie kilka razy, od zwykłych okularów w zwykłym kinie na 3d, po super ekstra w IMAX'ie i obrazy, dynamika, były gorsze niż w domu, nie mówiąc o podówjnym obrazie, na który sporo ludzi narzekało. Tutaj zupełna odwrotność.
Odniosłem wrażenie, że jeśli ktoś narzeka na 3d, to chyba widział tylko kinową wersję, bez porównywania z domowym zestawem. Jeśli ktoś mnie zapyta, czy polecam 3d, odpowiem, że nie ma innej opcji, jeśli ktoś lubi oglądać filmy. Oczywiście tylko w formacie 3d. Przypomnę mój zestaw do testów Led samsunga UE46D6500 + BD-D6900, a nowsze wersje (chociażby seria 8000, gdzie jest 200 hz, a nie 100 jak w 6500) pewnie dadzą jeszcze lepsze odczucia.

Dzięki także za link do rankingów, zastanawia mnie tylko jedno. Skoro tam w rankingu umieszczone są tylko filmy w bluray 3d, to jak kolega obejrzał transformers 3 3d, skoro wypuszczenie wersji 3d planowane jest na 31 stycznia 2012?

W moim rankingu nie są wymienione filmy bluray 3D tylko 3D SBS, nie ściągam blureyków tylko ze względu na rozmiar wystarczy mi 3D SBS, bo również dobrze się prezentuje :)

Co do efektów 3D pisałem to już nie raz w nie jednym temacie, to nie zależy od nagranej płyty czy też od urządzenia na którym odtwarzamy filmy 3D, tu chodzi tylko i wyłącznie o technikę kręcenia filmów 3D. Nie każdy jeszcze opanował tą technikę dlatego nie dziw się że np taki film jak Piraci z Karaibów będzie miał słabsze efekty od Avatara gdzie przy Avatarze pracował sam twórca technologi 3D James Cameron, na dzień dzisiejszy Avatar przegrywa z Transformers 3 jeśli chodzi o efekty 3D i to uwzględniłem w moim rankingu.

Trzeba jeszcze rozróżniać filmy kręcone kamerami 3D. a przerobione do 3D :)
W prawdziwym filmie kręconym pod 3D sa specjalne sceny wykorzystywane właśnie pod efekty 3D wychodzenia z ekranu czyli np Wybuch jakiegoś auta i wylatującej z niego rzeczy w naszym kierunku, albo padający śnieg, deszcz, pył, latające owady itp itd


Tak jeszcze na koniec mała nowinka przy Transformersach 3 również maczał palce James Cameron :)
 

GORB

New member
Co do efektów 3D pisałem to już nie raz w nie jednym temacie, to nie zależy od nagranej płyty czy też od urządzenia na którym odtwarzamy filmy 3D, tu chodzi tylko i wyłącznie o technikę kręcenia filmów 3D. Nie każdy jeszcze opanował tą technikę dlatego nie dziw się że np taki film jak Piraci z Karaibów będzie miał słabsze efekty od Avatara...

Technika, techniką ale trzeba jeszcze pamiętac o jednym barzo ważnym składniku, który ma wpływ na jakość efektów 3d - BUDŻECIE! :D
 

michalsub

New member
No to wszsytko jasne :)
Pisząc o różnym poziomie 3d na płytach 3d właśnie technikę nagrywania miałem na myśli.
To ja już przebieram nogami na T3 3d... Na allegro można już zamówić na pre-order, ale wersja bez polskich napisów, pewnie edycja japońska, bo tam planują wypuścić najpierw... O europie na razie cisza :/ Zobaczymy jak to się potoczy, trzeba poczekać, eh :p
 
Ostatnia edycja:

TechnoDream

New member
Technika, techniką ale trzeba jeszcze pamiętac o jednym barzo ważnym składniku, który ma wpływ na jakość efektów 3d - BUDŻECIE! :D

To też, ale jest to mały % dlaczego? Filmy dokumentalne IMAXA 3D zgniatają efektami nie jeden film wysokobudżetowy typu Transformers czy Avatar, a przecież filmy IMAXA nie są aż tak wysokobudżetowe jak superprodukcje typu Avatar czy Transformes 3:) Technika i tylko Technika ! :)

Ile jest innych filmów wysokobudżetowych i nie błyszczą jeśli chodzi o efekty 3D :)
 
Ostatnia edycja:

GORB

New member
To też, ale jest to mały % dlaczego? Filmy dokumentalne IMAXA 3D zgniatają efektami nie jeden film wysokobudżetowy typu Transformers czy Avatar, a przecież filmy IMAXA nie są aż tak wysokobudżetowe jak superprodukcje typu Avatar czy Transformes 3:) Technika i tylko Technika ! :)

Ile jest innych filmów wysokobudżetowych i nie błyszczą jeśli chodzi o efekty 3D :)

Pamietaj o gażach aktorów. O ile Cameron oszczędził w Avatarze, to gaże aktorów w Piratach są już wielomilionowe. Koszt produkcji to też czas. Więcej efektów - dłuższa i droższa produkcja (jak długo powstawał Avatar?).
Do tego dochodzą koszty marketingu, reklamy, dystrybucji itd., które są niewielkie w przypadku filmów I-maxowych.
Avatar czy filmy do I-maxa są przygotowane też pod ątem pokazywania jak najlepszych efektów 3D.
 

cezary1020

New member
A które filmy 3D mają wg. was najlepsze efekty "wychodzenia z ekranu"?Avatar,to praktycznie sama głębia.
Z tych które widziałem,a troszkę ich było,najlepiej wypadły:
1 Piekielna Zemsta
2 Oszukać Przeznaczenie 4
3 Żółwik Sammy
 

TechnoDream

New member

michalsub

New member
Chciałem tylko dodać, że Harry Potter Insygnia Śmierci pod względem efektów 3d (BR 3d) to jedna wielka porażka...
Pierwszy plan ostry, ale głębia nie do przyjęcia, obrazy podwójne, perspektywy z lotu ptaka (np. Hogwart, skały, itp.), za jakąś rozmazaną mgłą, nic nie widać, postacie czasem też podwójne... WTF? Co najlepsze, w następnych scenach obraz jakby wracał do normy i było wszsytko w porządku. I tak na przemian. Regulacja nie wchodzi w grę w takim razie, skoro raz tak, raz tak. Czasem coś wyskoczy z ekranu.
Już w kinie był taki efekt, ale myślałem, że w domu będzie lepiej tak jak w poprzednich filmach, a tu taka porażka. Zacząłem oglądać w 2d w takim razie i też jakoś bez rewelacji, w ogóle nie widać, że to BD, przypomina to DVD...
Widać, że brakuje jakiegoś ogólnego producenckiego standardu nagrywania w 3D, bo co film to inna bajka.
 

rad_killer

New member
Ponieważ planuję zakup odtwarzacza Blu-Ray, mam pytania odnośnie 3D, jak i "głębi" w 3D:

1) w jaki sposób jest wyświetlany obraz z Blu-Ray na TV? Mam TV z pasywnymi okularami do 3D. TV ładnie radzi sobie z 3D w SBS (trzeba przełączyć TV w tryb 3D, aby obie strony obrazu były wyświetlane w przeplocie) odtwarzane z USB. Czy obraz z Blu-Ray też będzie wyświetlany jako SBS?

2) czy jest różnica między plikami (mkv) zapisanymi w 3D jako SBS a Blu-Ray (kwestia głębi i "wychodzenia" z ekranu)? A może te pliki (mkv) to po prostu ripy z płyt Blu-Ray? Mam sporą kolekcję filmów w DVD i chciałbym kupić parę filmów w 3D, ale mam obawy, co do "jakości" 3D i czy efekt będzie naprawdę dobry?

3) byłem w kinie na "Opowieści Wigilijnej" w 3D. Efekty "wychodzenia" z ekranu w kilku miejscach były naprawdę dobre. Niestety, oglądając ten film w TV, efekty 3D były oparte raczej tylko na "głębi". Nic nie zauważyłem, aby "wychodziło" z ekranu. Film mam tylko na mkv-SBS a nie Blu-ray (jeszcze!). Obawiam się, że na Blu-ray będzie to samo, jak z plikiem mkv - bez efektów "wychodzenia" obiektów 3D. Czy w kinie jest "inne" 3D niż to, które możemy odtwarzać z płyt Blu-ray lub plików mkv?

4) Uprzedzając ew. pytanie: TV bardzo fajnie wyświetla obiekty 3D "wychodzące" z ekranu - testowane na programie sat. "Astra 3D".

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam,
rad_killer
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Wystawanie przedmiotów przed ekran to wyłącznie sprawa ustawienia "ręcznie" ujemnej paralaksy dla wybranych obiektów w procesie postprodukcji filmu. Nie sądzę żeby wytwórnie produkowały inne kopie dla kin i inne dla wydań Blu-Ray, bo byłaby to niepotrzebna podwójna robota, która nie wnosiłaby nic pozytywnego do tematu, a mogłaby jedynie wzbudzać niesmak wśród klientów. Położenie obiektu względem widza jest więc zapisane "na stałe" w przesunięciu pomiędzy obrazem dla lewego i prawego oka, a format zapisu tych dwóch obrazów nie ma tu żadnego znaczenia, bo "dekoderem" półobrazów 3D jest urządzenie do obrazowania, czyli w tym przypadku telewizor.
 
Do góry