Konflikt wysokości ekranu i głośnika centralnego

maro18

New member
Hej. Mam pytanie do osób, które mają kino domowe z projektorem. Jak rozwiązaliście konfilkt z tematu? Wg mojej wiedzy ekran powinien być ustawiony tak, że 1/3 dolna wysokości wypada na wysokości oczu. Jednocześnie druga zasada mówi, że głośnik centralny powinien być ustawiony optymalnie na wysokości uszu. Zakładając, że wysokość uszu i oczu, podobnie jak u mnie, jest ta sama, to wychodzi na to, że głośnik centralny powinien być na wysokości 1/3 ekranu. Przy braku transparentnego akustycznie ekrany, głośnik zasłoni obraz. Jak rozwiązaliście ten problem u siebie? Zakładam, że potrzebny jest kompromis - czy lepiej dać wyżej dolną krawędź ekranu, czy lepiej dać nisko (na wysokości 50-60 cm od ziemi) głośnik centralny i podstawić coś pod przód, żeby skierować dźwięk w stronę głowy osób z widowni? Sprawa jest o tyle prostsza, że mam zaplanowany tylko 1 rząd widowni. Pewnie przy dwóch rzędach problem byłby znacznie bardziej skomplikowany...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie tak. Natomiast żadnych kompromisów względem ekranu.
Dopasuj w pierwszej kolejności wysokość ekranu do swoich preferencji (uwzględnij materiał 21:9, bo ten będziesz najczęściej oglądał u siebie), tak abyś w pełni mógł się cieszyć komfortem oglądania, a następnie dopasuj do tego centrala. Nie odwrotnie.
Centrala skieruj dodatkowo pod odpowiednim kątem.
 

maro18

New member
Dokładnie tak. Natomiast żadnych kompromisów względem ekranu.
Dopasuj w pierwszej kolejności wysokość ekranu do swoich preferencji (uwzględnij materiał 21:9, bo ten będziesz najczęściej oglądał u siebie), tak abyś w pełni mógł się cieszyć komfortem oglądania, a następnie dopasuj do tego centrala. Nie odwrotnie.
Centrala skieruj dodatkowo pod odpowiednim kątem.

Dziękuję za odpowiedź. Takie też było moje zdanie (intuicyjnie) i dziękuję za potwierdzenie.

Co do proporcji ekranu - co masz na myśli mówiąc o dopasowaniu wysokości ekranu względem przygotowania do materiału 21:9 ? Dlaczego w ogóle wszyscy praktycznie kupują 16:9 skoro KD służy głównie do oglądania filmów w innych proporcjach obrazu? Akurat RS540 ma pamięć ustawień ale aktualnie ekrany multi (z możliwością zmiany proporcji ekranu z 16:9 na np 21:9) są dla mnie nieosiągalne cenowo,

Widziałem gdzieś porównanie jak wygląda obraz w różnych proporcjach (4:3, 16:9 i 21:9) na różnych ekranach. I chyba najmniej na wielkości ekrany traciło się przy ekranie 16:9.

Argument za 21:9 - normalnie oglądałbym filmy w tych proporcjach, a przy oglądaniu innych materiałów czy graniu w gry przy 16:9 miałbym pasy po bokach. Łatwiej poradziłbym sobie z maskowaniem takich pasów przy ekranie rozwijanym elektrycznie z sufitu poprzez zamontowanie zasłon po bokach. Z maskowaniem dolnych i górnych pasów w przypadku wyboru ekranu 16:9 i oglądania materiałów 21:9 już byłoby trudniej...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pisząc o 21:9, mam na myśli proporcje filmów które wyświetlamy na ekranach 16:9, te (filmy) w zdecydowanej większości właśnie występują w 21:9, dlatego tym bardziej warto pamiętać o tym wieszając ekran projekcyjny - mam tu na myśli właśnie odpowiednią wysokość.
Przy takiej projekcji filmowej, mamy czarne pasy dół/góra, więc siłą rzeczy powierzchnia wizyjna już nie jest tak nisko jak przy materiale 16:9.
Mówiąc wprost, warto przy ew. przymiarkach odpalić także materiał 21:9 na ekranie 16:9, da nam to pełen pogląd co do optymalnej wysokości ekranu.

Natomiast to o czym Ty piszesz w kontekście 21:9, to już zupełnie inna inszość.
To są już bajeczne rozwiązania, ale tam w grę wchodzą zupełnie inne pieniądze i rozwiązania.
Oczywiście w tym wypadku, również ekrany "poszerzają" się poziomie. Rozszerzając powierzchnie wizyjną, ale to nie dyskusja na ten wątek i na Polskich egzotyka.

Tutaj masz jeszcze multi, ale w kontekście odcięcia pasów.
Niestety fotki zniknęły, ale wiadomo o co chodzi. Takie rozwiązania polecam rękami i nogami.
Ja już nie wrócę nigdy do tradycyjnego ekranu bez możliwości odcięcia:

http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...21-9-domowej-roboty-wykonanie-pomysly-12.html
 
Do góry