Konfiguracja "N"

broda1725

New member
Bez reklam
Witam mam pytania jak powinien być prawidłowo skonfigurowany N recorder,
N jest podpięta to LCD Samsung 40"A451C1 HDready kablem HDMI.

Na wielu kanałach zauważam kwadraciki przeważnie na tłach, mowa tu o kanałach SD czym to jest spowodowane ? siła/jakość mam Ant 1 84/100 // Ant 2 85/100 // BER 0.0. Konwerter Inverto, czasza 90cm. Czy po prostu tak nadaje N ?

Drugie moje pytanie jaka powinna być ustawiona rozdzielczość obrazu ?, ja nic nie ustawiałem przy pierwszym uruchomieniu, po podpięciu przez HDMI obraz sam się skalibrował i ustawił 1080i czy to jest dobre rozwiązanie skoro ja mam tv HDREADY ? może to jest spowodowane kijowym odbiorem kanałów SD ?

Trzecie pytanko, jak najlepiej ustawić w menu opcje Telewizor ?
typ ekranu to na panoramiczny a to niżej ? na bez zmian, rozciągnięcie czy powiększenie ? na tym powiększenie obcina pasy od dołu i góry ale wydaje mi się że na nie których kanałach obraz postaci (głowy) są jajowate. Czy to normalne ? czy może mam coś nie tak w tv ustawione ? w tv mam ustawiony na trybie HDMI 16/9 jest też możliwość bez overscanu, jest wtedy troszkę lepiej ale z lewej strony jest 0,5cm czarny pasek na kanałach SD.

Proszę o pomoc
Pozdrawiam Grzegorz
 

Bartos81

Member
Bez reklam
1 kwadraciki być może spowodowane są przez złą jakość kanałów SD
2 jak masz TV hdready to w dekoderze przyciskiem res zmień na hdmi>720
3 ustaw na panoramiczny i rozciągnięcie, jeśli masz taką opcję w tv to ustaw np na automatyczną kontrolę formatu obrazu i w ustawieniach jak masz to wlącz taką opcją co powiększa obraz ok 0,5cm by zlikwidować ten pasek. (nie powiem ci jak sie nazywa bo nie wiem czy ona wogóle jest w samsungach)
 

broda1725

New member
Bez reklam
J-B napisał:
1 kwadraciki być może spowodowane są przez złą jakość kanałów SD
2 jak masz TV hdready to w dekoderze przyciskiem res zmień na hdmi>720
3 ustaw na panoramiczny i rozciągnięcie, jeśli masz taką opcję w tv to ustaw np na automatyczną kontrolę formatu obrazu i w ustawieniach jak masz to wlącz taką opcją co powiększa obraz ok 0,5cm by zlikwidować ten pasek. (nie powiem ci jak sie nazywa bo nie wiem czy ona wogóle jest w samsungach)

ad 1 Acha ale nawet na Cinemax 2 wczoraj film Doom było widać na tle kwadraciki ?
ad 2 Tak ale w instrukcji od tv pisze że obsługuje tryb 1080i, więc który zostawić, z którego będzie lepszy obraz ?
ad 3 Ustawiony mam na panoramiczny a co do tego czy rozciągnięty czy powiększenie to mam na powiększenie a na tv 16/9 bo jak ustawie w N rozciągnięty to obraz jest rozciągnięty w poziomie i muszę wtedy rozciągać w pionie przez opcje w tv.
 

Bartos81

Member
Bez reklam
1 jak jeszcze miałem cinemax to jakość tego programu była fatalna, nie wiem jak teraz

2. 1080i to rozdzielczość z przelotem , 720p bez przelotu, ustaw jaką chcesz, ja np nie widze różnicy między jednym i drugim, N nadaje kanaly HD w rozdzielczości 1080i, dla twojego tv być może bedzie lepiej jak ustawisz 720p, być może bedzie lepsza jakość

3. a nie masz w tv opcji obrazu "auto" tak by tv sam sobie dopasowywal obraz? zniekształcenie postaci wynika z tego że ustawiłeś 16:6 a z tv obraz jest nadawany w 4:3, 16:9 i innych. Poprostu jak masz ustaw opcje auto a w N na rozciągnięty
 

broda1725

New member
Bez reklam
Czyli Cinemax ma nadal kijową jakość.

Napisz mi tylko jak zmienić rozdzielczość i popróbuję i jak sprawdzić w N jaka jest ustawiona rozdzielczość. Ja tylko widziałem na początku jak się uruchamiała Nka na wyświetlaczy pisało 1080i.

Niestety na kablu HDMI nie mam auto mam tylko 16/9, bezoverscanu, powiększenie ręczne w pionie i powiększenie ustalone przez samsunga.
 

zoltan

New member
SETUP>USTAWIENIA>TELEWIZOR
Format telewizora - Panoramiczny
Zmiana formatu:
Bez zmiany (programy w 4:3 maja pasy po bokach, ale zachowane sa oryginalne proporcje obrazu)
Powiekszenie (programy 4:3 sa na calym ekranie tv, ale obraz nie miesci sie calkowicie na gorze i dole ekranu - jest obciety. Zachowane sa oryginalne proporcje obrazu)
Rozciagniecie (programy 4:3 sa na calym ekranie tv, ale obraz jest rozciagniety w poziomie, a wiec proporcje obrazu w stosunku do oryginalu sa niewlasciwe)

Proponuje tutaj w Zmiana formatu ustawic na Bez zmiany, a format zmieniac sobie klawiszem OPT na pilocie dla kazdego programu z osobna.
 

boncio1

New member
Jeśli ogladasz więcej filmów (zwłaszcza 16/9), to ustaw w N powiększenie, a w TV koniecznie bez overscanu, wtedy na tv obraz będzie idealnie dopasowany, bez żadnego nawet małego powiększenia. Samsung nie ma opcji auto, jak LG. A podczas oglądania programów 4:3 zmień ręcznie jeśli będziesz tego potrzebował. Ja tak mam i rzadko zmieniam na oryginalny.
Inna sprawa, że zmiana przyciskiem OPT dla każdego kanału jest zapamietywana i nie trzeba za każdym razem zmieniać.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Gdy ustawie bez overscanu to na kanałach HD jest super obraz jest idealnie dopasowany nie ma tak jak w 16/9 że robi malutki zoom tak po ok 1cm z każdej strony. Ale gdy przełącze na jakiś inny program SD to z lewej strony mam czarny pasek od góry do dołu 0,5-1cm.
Może dlatego że mam ustawione 1080i/50Hz a LCD jest HDready choć w instrukcji pisze że obsługuje 1080i.

I jeszcze jedno czy u was też tak jest że na TVN HD nie które programy nadają w 4/3 i są czarne pasy po bokach, to samo jest na reklamach.
 
Ostatnia edycja:

zoltan

New member
No to ustaw 16:9 w tv, a obraz zmieniaj w n-boxie.
Co do TVN HD to jeszcze bardzo duzo programow nadawanych jest w 4:3, jak nie wiekszosc. Ale to jeszcze ujdzie. Jeszcze "ciekawsze" sa programy nadawane w windowbox.
 
Do góry