koncowka czy wzmacniacz??Pomozcie.

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy małym budżecie z założenia kolumny na wyposażeniu też nie będą wymagające, więc do systemów "budżetowych" wzmacniacz jest opti i w kinie też daje rade.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Właśnie. Napisz teraz czy w Twoim odczuciu warto bawić się we wzmaki bez dedykowanego wejścia Main-In lub jakie przełączniku sygnału? :)
Krótko i na temat - nie warto :)
Wzmak z main -in jest dla mnie najlepszym/ najwygodniejszym rozwiązaniem. Sprzęt użytkowany jest nie tylko przeze mnie, żonka tez lubi posłuchać sobie swojej muzyki, a tłumaczenie jej co i po co ma włączać ;), a tak jednym przyciskiem "on" i wszystko od razu działa jak należy, no i nie ma niebezpieczeństwa, że przypadkiem wzmacniacz ryknie ;)
Ja mam sygnał z CD wypuszczony dwoma wyjściami-
1. optyk do ampli i z tego korzysta żona i starszy syn
2. RCA do wzmaka i tak ja słucham muzy

Co do samego wyboru - wzmak vs końcówka- już niejednokrotnie pisałem na podstawie własnych odsłuchów, że jeśli ktoś w łączeniu klocków szuka poprawy stereo to jak najbardziej wzmak, jeśli ktoś ponad muzykę przedkłada KD, to końcówka, a może poprawniej końcówki, procesor i cała reszta....
 

_vhs_

New member
A widzieliście kiedyś w porządnych systemach KD wzmacniacze jako końcówki?
No własnie, temat wałkowany od lat i widzę, że znowu zamęt :)
Gdyby wzmacniacze były takie "uniwersalne" to nikt nie bawił by się w końcówki, szczególnie, że końcówki są w cenie dobrej klasy wzmacniaczy, 2 kanałowe oscylują (od) ok.4-5k.
Przy pewnej klasie kolumn nikt nie bawi się w wzmacniacze w takiej konfiguracji.
Na dniach może coś skrobne więcej.

Procesor AV = najwyższy model amplitunera danego producenta, pozbawiony końcówek mocy + cena x2.

Wyjątkowo nieopłacalna inwestycja.

Jeśli już potrzebujemy większej mocy niż te ~50 watów na kanał (tyle przeważnie wyciągniemy z ampli przy obciążeniu wszystkich kanałów) to najlepiej kupić wysoki model ampli + końcówkę mocy. 2 lub 5.

Jakość będzie identyczna, a dodatkowo zyskamy więcej mocy (z końcówek w ampli) do wykorzystania, np do bi ampu.

Sprzedaż taki ampli też będzie łatwiej gdzie cena wyjściowa jest przeważnie 7-10k, a procesory po 15k i to też tylko kilka firm jeszcze w tym siedzi.

Ale marketing zrobił swoje. I ludziom się wydaje, że kupując proc + końcówki, będzie lepiej niż przy ampli.

Będzie więcej mocy i to wszystko. A koszt niewspółmierny do rezultatu.

Tak jak mówię. Jeśli mamy spore pomieszczenie i system 5/7 kanałówy wtedy ampli nie napędzi odpowiednio sprzętu. Wyjściem jest dokupienie końcówki.

Nie warto pchać się w procesory. Kto siedzi w temacie ten wie, że jest to nic innego jak wysoki model ampli, z której wyjęto końcówki mocy aby sprzedać je oddzielnie. Reszta budowy jest identyczna.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sporo w tym racji, dlatego tylko i wyłącznie dlatego kupiłem SR7009, a nie AV7702, ale nie do końca tak jest.
Dla przypomnienia:
Marantz - AV7005 + MM7055 + MM7025 - Zestawy kina domowego - Testy sprztu audio
Rozmawiałem też z gościem na zagranicznym forum (nie jest z pierwszej łapanki) na temat topowego AV8801 vs AV7702 (atmos) i bardzo ciekawie się zrobiło, następnie do porównania poszedł SR7009. Generalnie temat na osobną dyskusję i być może go rozwiniemy.
Tak na marginesie, mamy już AV8802.
 

masterius

New member
Czytałem tę recenzję kiedyś.

Ale do testów to ja bym podchodził z dystansem. Z wiadomych względów - merketingowo sponorowanych. Natomiast czytając avsy można natrafić na sprzeczne opinie, jedni twierdzą że jest wyraźny progres zmieniając ampli na procesor + końcówka, inni twierdzą, że nie ma różnicy.

Pewnie jak z kablami w audio. Jedni słyszą inni nie. Z pewnością z końcówki wyciągniemy więcej mocy na kanał, co może skutkować lepszymi wrażeniami i "nasyceniem" mocą wszystkich kolumn.
Ampi często niedomaga ale nie mając porównania, nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. W PL i tak pewnie znikomy % miłośników kd posiada prcesory ze względu na ich wygórowane (i zupełnie nieuzasadnione) ceny. To ciekawy temat, tak jak piszesz. Warto byłoby to ugryźć w praktyce, bo teoretyzować to można w nieskończość. Chciałem wypożyczyć na kilka dni proc marantza ten poprzedni 7701 i 5ch końcówkę aby porównać w stosunku do ampli ale sklep odmówił.

Bywa.

A co do nowych procesorów marantza to znacznie podnieśli ceny. 8802 praktycznie tysiąc więcej wychodzi jak jego poprzednik.
 

popej

New member
Jest taka fundacja James Randi Educational Foundation, która oferuje milion dolarów za dla wykazanie paranormalnych zdolności w kontrolowanych testach. Słyszenie różnic w brzmieniu kabli też zostało zakwalifikowane przez fundację, jako zjawisko paranormalne. I tylko chętnych na nagrodę brakuje :)

Warto wiedzieć, że w kontrolowanych testach różnice w brzmieniu wzmacniaczy też się nie objawiają.
 

Mariusztaz

New member
Witam,

Odświeżam temat bo potrzebuję pomocy w wyborze końcówki mocy do mojego zestawu - Kolumny frontowe Sounddeco Alpha F3 Plus, amplituner DENON AVR-X 4500 H.

Chciałbym dołożyć osobną końcówkę mocy (lub oddzielny przedwzmacniacz + końcówkę mocy) do samych frontów. Pomieszczenie odsłuchowe to jakieś 30-35 m2

Na chwilę obecną wytypowałem 3 końcówki:

1) ROTEL RB -1582

2) ARCAM PA 240

3) Cambridge Audio Azur 851W


Co byście polecili do tych kolumn?
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Weź na odsłuch do domu jakiś wzmak lub końcówkę i zobaczysz sam czy coś z tych Tonsili można wyciągnąć więcej niż daje Denek 4500 - kwestia jeszcze budżetu ?.?.?
 

Mariusztaz

New member
Weź na odsłuch do domu jakiś wzmak lub końcówkę i zobaczysz sam czy coś z tych Tonsili można wyciągnąć więcej niż daje Denek 4500 - kwestia jeszcze budżetu ?.?.?

Mam zamowione na test Arcam i CA , natomiast Rotela bede mial dopiero za jakis czas.

Budzetu nie mam okreslonego w sumie, ale chcialbym sie zamknac w 10 tys zl
 

miroski

Member
Rozpatrujesz końcówki w takich cenach, że zakładam iż posiadasz jako źródła muzyki wysokiej klasy odtwarzacz CD, gramofon czy odtwarzacz sieciowy z Tidal Master i są one podłączone do Denona. Skoro tak, to zamiast trzeciej końcówki do testowania zamów wzmacniacz, nawet za połowę ceny tych końcówek. Mocno się zdziwisz gdy po odsłuchu CD przez Denona i końcówkę następnie podłączysz CD pod sam wzmacniacz.
W ogóle nic nie napisałeś o pozostałych elementach zestawu. Jeżeli Denon służy tylko do stereo to po jego sprzedaży budżet znacząco wzrośnie i będzie można złożyć naprawdę zacny zestaw.
 

Mariusztaz

New member
Rozpatrujesz końcówki w takich cenach, że zakładam iż posiadasz jako źródła muzyki wysokiej klasy odtwarzacz CD, gramofon czy odtwarzacz sieciowy z Tidal Master i są one podłączone do Denona. Skoro tak, to zamiast trzeciej końcówki do testowania zamów wzmacniacz, nawet za połowę ceny tych końcówek. Mocno się zdziwisz gdy po odsłuchu CD przez Denona i końcówkę następnie podłączysz CD pod sam wzmacniacz.
W ogóle nic nie napisałeś o pozostałych elementach zestawu. Jeżeli Denon służy tylko do stereo to po jego sprzedaży budżet znacząco wzrośnie i będzie można złożyć naprawdę zacny zestaw.

Posiadam kino domowe 7.1 podlaczone do tego Denona i na chwilę obecną chcialbym podpiac fronty pod oddzialna koncowe mocy, zeby sluchac stereo.

Niestety z racji braku wolnego miejsca w szafce na razie preampem bedzie denon, ale w przyszlosci bede chcial podlaczyc do tej koncowki mocy jakis oddzielny przedwzmacniacz (dlategu juz teraz chce wybrac dobra kocnowke mocy)

PS. Przy okazji mam pytanie bo bede testowal za chwile ARCAM PA 240 i widzę, ze z tylu tej koncowki mocy mam hebelek do ustawiania GAIN (25 db lub 32 db). Jak ustawić w przypadku podlaczenia Denona?

Pozdrawiam
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Jak do tych Tonsili to porządna końcówka i koniecznie preamp do końcówki.Wykorzystanie tego Denona jako preamp to przynajmniej idiotyczny pomysł.
 
Do góry