Komputer zamiast dvd,blue-ray

KomBrat

New member
Witam.
Zakładam post, bo nie znalazłem nic aktualnego na ten temat.
Chciałbym złożyć MC (+/- 1000-1500 zł)
Sprzęt:
1. Odtwarzacz Blue-Ray (przyszłościowo :))
2. Karta do z wyjściem HDMI, pozwalająca na wypuszczenie dźwięku i obrazu jednym przewodem HDMI.
3. Dysk twardy 1TB - do odtwarzania i zapisywania filmów w jakości HD i Audio HQ (wielkość twardego dysku to kwestia gustu i indywidualanego zapotrzebowania)
4. Procek + Płyta główna
5. Karta dźwiękowa, lub płyta z dobrą zintegowaną kartą z wyjściem cyfrowym.
Komputer w przyszłości ma być podłączony do kina domowego i ma posłużyć za dvd, blue+ray, a jednocześnie chciałbym magazynować w nim filmy i muzykę.
6. Obudowa mini

Sam MC ma być jak najcichszy.
Co wy na to?
Czy to w ogóle ma sens?
Czy ktoś słyszał o odtwarzaczach z wbudowanym twardym dyskiem, jak tak to proszę o info.
 

Qubus

New member
Zamiast składania klocka zastanów się nad urządzeniem typu Popcorn Hour A110 ewentualnie B110. Za 1000 zł będziesz miał miał sieciowy odtwarzacz full hd, z dyskiem twardy który będziesz mógł używać jako dysk sieciowy (samba, ftp, nfs), z różnymi aplikacjami.

ps. za kwotę którą podałeś będzie trudno coś złożyć sensownego klocka do tego żeby był cichy - wiem to bo sam niedawno coś takiego składałem ale i tak koniec końców dokupiłem Popcorna :).
 

marcin_marski

New member
Za 1000pln kupisz odtwarzacz BD. Będzie bezszelestny, energooszczędny, bezkłopotliwy w utrzymaniu, nawet dziecko go obsłuży, i z pilotem.
Przerabiałem kompa zamiast DVD 8 lat temu, i teraz (bo czas leczy rany), włożyłem do swojego lapka BD-RW. Uleczony jestem na następne 8 lat z uzywania protez.
Jeśli natomiast chcesz odtwarzacz po prostu pliki video, to byle odtwarzacz to potrafi z wyjątkiem MKV, ale i to zdaje mi się, że się zmienia.
Ogólnie komp ZAMIAST to zły pomysł IMHO.
 

KomBrat

New member
Qubus napisał:
Zamiast składania klocka zastanów się nad urządzeniem typu Popcorn Hour A110 ewentualnie B110. Za 1000 zł będziesz miał miał sieciowy odtwarzacz full hd, z dyskiem twardy który będziesz mógł używać jako dysk sieciowy (samba, ftp, nfs), z różnymi aplikacjami.

ps. za kwotę którą podałeś będzie trudno coś złożyć sensownego klocka do tego żeby był cichy - wiem to bo sam niedawno coś takiego składałem ale i tak koniec końców dokupiłem Popcorna :).

Dzięki za info.
Też mi się tak wydawało, no i dlatego pytam (nie wiedziałem tylko czego mam szukać).
Nie orientuje się za bardzo w materii sprzętu AV, ale szukam czegoś funkcjonalnego, do czego mógłbym dokupić tylko amplituner i głośniki.
A generalnie fajne sprawa z tym urządzeniem. Wyczytałem nawet, że można wymienić w nich dvd na blue-ray.
 
Ostatnia edycja:

KomBrat

New member
marcin_marski napisał:
Za 1000pln kupisz odtwarzacz BD. Będzie bezszelestny, energooszczędny, bezkłopotliwy w utrzymaniu, nawet dziecko go obsłuży, i z pilotem.
Przerabiałem kompa zamiast DVD 8 lat temu, i teraz (bo czas leczy rany), włożyłem do swojego lapka BD-RW. Uleczony jestem na następne 8 lat z uzywania protez.
Jeśli natomiast chcesz odtwarzacz po prostu pliki video, to byle odtwarzacz to potrafi z wyjątkiem MKV, ale i to zdaje mi się, że się zmienia.
Ogólnie komp ZAMIAST to zły pomysł IMHO.
A chce odtwarzać filmy HD, głównie z twardego dysku.
Znajomy ma kamerę HD i denerwuje mnie trzymanie filmów na płytach.
Lepiej kupić pojemny twardy dysk i mieć z tym spokój.
 
Ostatnia edycja:

Qubus

New member
Seba_Fan napisał:
czasami lepiej kupic laptopa, tylko ze musisz wiecej kasy wydac, ja wolalbym zamias popcorna laptopa
Biorąc pod uwagę że za 1100 zł masz A-110 z dyskiem 1 TB, a za laptopa który ma 500 GB dysk, cyfrowo dźwięk wyprowadzony i hdmi trzeba dać pewnie biednie z 2500-3000 zł to gratuluję pomysłu :D. To dorzuci do poprcona osobny odtwarzacz blue-ray i wyda 2000 zł czyli i tak mniej niż na laptopa.

marcin_marski napisał:
Jeśli natomiast chcesz odtwarzacz po prostu pliki video, to byle odtwarzacz to potrafi z wyjątkiem MKV, ale i to zdaje mi się, że się zmienia.
Ogólnie komp ZAMIAST to zły pomysł IMHO.
To ja poproszę o namiary na byle odtwarzacz który potrafi odtworzyć MKV o bit rate 30-40 Mbps - tylko żeby nie był droższy od kukurydzy :D .

A co komputera - oczywiście że da się zrobić bardzo ładny media center - ja taki sobie zrobiłem ale nie będzie on kosztował 1500 zł tylko troszkę więcej :cool:. U mnie obecnie i tak cały ciężar odtwarzania spadł na Popcorna a media center został zdegradowany do roli konsoli i recordera tv (2 tunery na pokładzie).

KomBrat napisał:
A generalnie fajne sprawa z tym urządzeniem. Wyczytałem nawet, że można wymienić w nich dvd na blue-ray.
Nie wiem czy mówimy o tym samym urządzeniu bo popcorny nie mają napędów optycznych :hmm: to są typowo sieciowe odtwarzacze.
 

KomBrat

New member
Qubus napisał:
Biorąc pod uwagę że za 1100 zł masz A-110 z dyskiem 1 TB, a za laptopa który ma 500 GB dysk, cyfrowo dźwięk wyprowadzony i hdmi trzeba dać pewnie biednie z 2500-3000 zł to gratuluję pomysłu :D. To dorzuci do poprcona osobny odtwarzacz blue-ray i wyda 2000 zł czyli i tak mniej niż na laptopa.


To ja poproszę o namiary na byle odtwarzacz który potrafi odtworzyć MKV o bit rate 30-40 Mbps - tylko żeby nie był droższy od kukurydzy :D .

A co komputera - oczywiście że da się zrobić bardzo ładny media center - ja taki sobie zrobiłem ale nie będzie on kosztował 1500 zł tylko troszkę więcej :cool:. U mnie obecnie i tak cały ciężar odtwarzania spadł na Popcorna a media center został zdegradowany do roli konsoli i recordera tv (2 tunery na pokładzie).


Nie wiem czy mówimy o tym samym urządzeniu bo popcorny nie mają napędów optycznych :hmm: to są typowo sieciowe odtwarzacze.
Nie o samego Pocorna mi chodziło, a o ideę odtwarzacza sieciowego. Tylko nie za bardzo mi się podoba dokupowanie do tego jeszcze odtwarzacza blue-ray.
Czy są urządzenia w stylu popcorna, z wbudowanym napędem B-R?
 
Ostatnia edycja:

Qubus

New member
Trzeba tylko uważać bo wiele odtwarzaczy na papierze ma super możliwości a jak człowiek z pudełka rozpakuje i podłączy - zaczynają się schody.
 

KomBrat

New member
Qubus napisał:
Trzeba tylko uważać bo wiele odtwarzaczy na papierze ma super możliwości a jak człowiek z pudełka rozpakuje i podłączy - zaczynają się schody.
Od czego mamy forum :p
Seba Fan napisał:
czasami lepiej kupic laptopa, tylko ze musisz wiecej kasy wydac, ja wolalbym zamias popcorna laptopa
Mam laptopa, ale obecnie używam stacjonarnego do odtwarzania filmów. Komputer mam w innym pokoju niż tv, więc puściłem sobie 5m kabla component. A steruje z pilota Windows Media Center. Problem polega na tym, że component jest analogowy, a wymieniać kartę graficzną tylko ze względu na brak hdmi to bezsens. Z drugiej strony wolałbym złożyć kino domowe, do którego aby obejżeć film nie trzeba było włączać kompa. Poza tym to urządzenie na stałe miało by być w szafce tv, więc laptop odpada.
 
Ostatnia edycja:

bubu54142

New member
KomBrat napisał:
Nie o samego Pocorna mi chodziło, a o ideę odtwarzacza sieciowego. Tylko nie za bardzo mi się podoba dokupowanie do tego jeszcze odtwarzacza blue-ray.
Czy są urządzenia w stylu popcorna, z wbudowanym napędem B-R?
Nie wiem czemu tak uparłeś się na B-R mając budżet 1000 zł ?Popcorn zastąpi to urządzenie i odpłaci się ta samą jakościa filmów a nie musisz nic więcej inwestować.Ja 80 filmów w jakości HD gromadziłem w 2 miesiące a ile zaoszczędziłem to sobie policz(50-100 zł za film na własność).Szybki dostęp a nie minuta do dostępu filmu,nie jestem ograniczony polską wersją(jest ich stosunkowo mało)bo mogę dołożyc plik tekstowy jak w DIVX-ie.
 

hdc300

New member
Jesli chcesz miec tylko HTPC do odtwarzania filmow to faktycznie nie opłaca sie, aly gdyby do tego korzystać z gier fullhd, tunera hd, i monitorungu kamer(jesli to domek jednorodzinny to mogą działac nawet jako alarm), a dodatkowo sygnał rozdzielić na kilka lcd w w kilku pokojach tak aby każdy z użytkowników miał tak jakby oddzielny HTPC, to jest sens wydać nawet troszke wiecej kasiorki. Dodam, że w HTPC masz nieograniczone mozliwości konfiguracyjne dzieki którym możesz dopasować obraz do posiadanego LCD. Napisy w filmach może czytac lektor, mozesz także na upartego sterować głosem zamiast pilotem (czytałem o tym) no i wiadomo - dostep do internetu

Sam posiadam HTPC na razie tylko do filmow, muzyki i gier, ale za jakiś czas zamierzam własnie zmienic na "serwer multimedialny" który nie bedzie stał w salonie tylko gdzies na środku domu i raczej nie bedzie widoczny i tym samym słyszlany (strych lub piwnica), a bedzie obsługiwał wszystkie LCD w domu.

PS. Porównywałem wczoraj COD5 na konsoli Xbox360 i na moim HTPC (wszystko na high) i przyznać musze ze dlla mnie obraz na konsoli był znacznie gorszej jakosci niz z HTPC. Zauważyłem także że nie ma więksdzych róznic wizualnych popmiedzy HD i FullHD - przynajmniej na 37-42" LCD.
 

Qubus

New member
No tak tylko ile wydałeś na HTCP - z pewnością nie 1000-1500 zł :D .
Poza tym własnoręcznie składany jeden HTCP, obsługujący kilka LCD - średnio to widzę nawet przy 4 rdzeniowym procesorze i 2 kartach graficznych na pokładzie. Na jednym ekranie materiał full hd na drugim COD5 na full detalach - nie wiem czy będzie to płynne, już nie wspominając o np. trzeciej osobie która będzie coś zgrywać czy ściągać z tej maszyny.

To co opisujesz to koszt nie 1500 zł a 10000-15000 zł więc zachowajmy umiar w tym wątku :).

ps. jeżeli lubisz "mechanicznego" lektora to nie mam więcej pytań, ja tam wolę oryginalny dźwięk niczym nie zaśmiecony :cool:

ps.1 nie bardzo rozumiem ten tekst o dopasowywaniu obrazu do monitora - na popcornie mam praktycznie takie same rozdzielczości jak na komputerze do wyboru, poza tym podłączony mam po hdmi do tv full hd więc zawsze mam ustawione 1080p 50 Hz.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Qubus napisał:
Biorąc pod uwagę że za 1100 zł masz A-110 z dyskiem 1 TB, a za laptopa który ma 500 GB dysk, cyfrowo dźwięk wyprowadzony i hdmi trzeba dać pewnie biednie z 2500-3000 zł to gratuluję pomysłu :D. To dorzuci do poprcona osobny odtwarzacz blue-ray i wyda 2000 zł czyli i tak mniej niż na laptopa.
hm, jak pisalem laptop bedzie kosztowal wiecej, ale pamietaj nie bedzie mial problemow z odtworzeniem wszystkiego.
pokaz mi odtwarzacz ktory to odtworzy wszystkie formaty to bedziesz wielki, a jak nie to nie pisz mi czegos takiego.
 

Qubus

New member
Oprócz rmvb kukurydza powinna sobie radzić z każdym poprawnie zakodowanym materiałem do bit rate 42 Mbps (czyli praktycznie surowy blue-ray).

A co do pisania "czegoś takiego"- to człowiek ma z góry określoną kwotę a Ty proponujesz podniesienie tej wartości 2x 3x - to nie sztuka wydać ileś tys zł a za rok okaże się że ma to 1/2 wartości a my nie wykorzystaliśmy nawet w połowie możliwości.

Poza tym co z tego że laptopa kupimy jak jeszcze pozostaje system. Od 1,5 roku używam Visty z media center na pokładzie, nie wszystko jest tak różowo - nie każdy sobie poradzi z kodekami czy napisami (które nie są oficjalnie wspierane i trzeba instalować wtyczki). Tutaj dostajemy gotowe pudełko które włączamy i wyłączamy, raz na 2 miesiące uruchamiamy automatyczną aktualizację oprogramowania i cieszymy się (albo i nie :) ) zmianami w oprogramowaniu, nowymi kodekami, nowymi aplikacjami. Nawet starsza osoba czy dziecko sobie poradzi.

Już pomijam taki aspekt jak zużycie prądu - laptop około 30-40 W a stacjonarny HTCP 120-250 W, a popcorn 16 W.

Oczywiście nie ma urządzenia doskonałego, tym bardziej że popcorn to taki wyspecjalizowany komputer z linuksem na pokładzie, czasami przy źle zakodowanym pliku potrafi się zawiesić ale wtedy robimy on/off i po kilkudziesięciu sekundach mamy system od nowa gotowy do pracy i nie trzeba martwić się kondycję systemu operacyjnego.


ps. równie dobrze można by było zaproponować popcorna za 1100 zł plus PS3 za 1300 zł i mamy odtwarzacz sieciowy, dysk sieciowy, odtwarzacz blue-ray i konsolę hd - pewnie zostanie jeszcze kilka złoty na filmy albo po dołożeniu jeszcze 1000-1200 zł będziemy mieli amplituner A/V a to wszystko w cenie średniej klasy laptopa :D.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
lubie laptopa czasem zabrac ze soba, co do wartosci wszystko traci (nie pisze to dziala sztuki), ale to co kto kupi to jego sprawa, laptop jest uniwersalny do wielu rzeczy, mi nie wystarcza sam odtwarzacz, ale jesli ktos chce to prosze bardzo jesli popcorn nie ma duzych problemow to nalezy go brac i sie cieszyc z niego
 

Qubus

New member
Ja też lubię czasami laptopa gdzieś zabierać ale też lubię takie powiedzenie "jak coś jest do wszystkiego to czasami jest do niczego" :) przy takich uniwersalnych rozwiązaniach zawsze są jakieś kompromisy. Kwestia teraz co komu przeszkadza i ile może środków na to przeznaczyć - bo przy nieograniczonym budżecie to bym się w żadnego popcorna nie bawił tylko jak ktoś wcześniej wspomniał postawiłbym sieć z kilkoma nieźle wyposażonymi pc'tami plus jakiś serwer plików plus sterowanie całym domem :).
 
Ostatnia edycja:

hdc300

New member
Qubus napisał:
No tak tylko ile wydałeś na HTCP - z pewnością nie 1000-1500 zł :D .
ponizej 2000 zł (C2Q6600 oem, ati 4850, 2gb ramu. dysk 250gb,MOBO z HDMI, zasilacz 550 niemarkowy, sys. tylko winxp- niewliczony, obudowa lanbox- 400zł !!!)- kupowany 1,5 miesiaca temu. Teraz ceny wzrosły.

Poza tym własnoręcznie składany jeden HTCP, obsługujący kilka LCD - średnio to widzę nawet przy 4 rdzeniowym procesorze i 2 kartach graficznych na pokładzie. Na jednym ekranie materiał full hd na drugim COD5 na full detalach - nie wiem czy będzie to płynne, już nie wspominając o np. trzeciej osobie która będzie coś zgrywać czy ściągać z tej maszyny.
A ja TO bardzo dobrze WIDZę. Na razie na dwóch TVLCD.

To co opisujesz to koszt nie 1500 zł a 10000-15000 zł więc zachowajmy umiar w tym wątku.
Z ośmioma kamerami kolorowymi działajacymi w nocy(instalacja plus kable),tunerem fullhd, instalacją na trzech lcd, bezprzewodowe myszki klawiatury, kable hdmi, dostałem wycene na ok 6000 zł.



ps. jeżeli lubisz "mechanicznego" lektora to nie mam więcej pytań, ja tam wolę oryginalny dźwięk niczym nie zaśmiecony :cool:
Ja tez, ale nie kazdy zna jezyk angielski a poza tym poczytaj o "expresivo"
 

Qubus

New member
hdc300 napisał:
ponizej 2000 zł (C2Q6600 oem, ati 4850, 2gb ramu. dysk 250gb,MOBO z HDMI, zasilacz 550 niemarkowy, sys. tylko winxp- niewliczony, obudowa lanbox- 400zł !!!)- kupowany 1,5 miesiaca temu. Teraz ceny wzrosły.

A ja TO bardzo dobrze WIDZę. Na razie na dwóch TVLCD.

Czyli jak rozumiem na na tej konfiguracji odpalasz na jednym lcd blue-ray rip a na drugim uruchamiasz COD5 czy Farcry2 w pełnych detalach i grasz bez żadnych przycięć a ktoś inny ogląda sobie film płynnie ? Oczywiście nie mówimy o żadnych divx'ach czy innych rvmb ? Dopytuję się bo mam bardzo podobną konfigurację tylko GF9800GTX+ 2 dyski w raidzie, procesor podkręcony, 4 GB ramu na pokładzie z Vistą i przy odpaleniu dwóch ekranów full hd na jednym film na drugim gra zaczyna wszystko klatkować :). Z tego co pamiętam 4850 szybszy nie jest, do tego ważne w konfiguracjach z dużymi rozdzielczościami jest większa ilość ramu na karcie - zakładam że masz 1 GB ? Tak z ciekawości jak rozwiązujesz podawania dźwięku z dwóch różnych źródeł ?


hdc300 napisał:
Z ośmioma kamerami kolorowymi działajacymi w nocy(instalacja plus kable),tunerem fullhd, instalacją na trzech lcd, bezprzewodowe myszki klawiatury, kable hdmi, dostałem wycene na ok 6000 zł.
A jakis NAS plus co najmniej dwa dyski w raidzie bo raczej 250 gb z Twojego pc'ta nie wystarczy - to już się robi 7000-7500, do tego nie wiem czy Ci wliczali jakiego UPS, czujniki środowiskowe, sterowniki oświetlanie itp. rzeczy i robi się okrągła sumka a śmiem twierdzić że taki pc jak masz nie zapewni w takiej konfiguracji płynności ale to moje zdanie.


hdc300 napisał:
Ja tez, ale nie kazdy zna jezyk angielski a poza tym poczytaj o "expresivo"
Bawiłem się kiedyś - ale brakuje mi uczuciowości :).
 
Ostatnia edycja:

hdc300

New member
W chwili obecnej nie mogę rozpisywać się o tym systemie lecz problem dzwięku tez jest rozwiazany.

Ale odpowiedz brzmi: TAK. Chodzi płynnie. COD5 nie jest aż tak wymagający jak powiedzmy CRYSIS i z materiałem FullHD na drugim panelu chodzi płynnie. Kwestia ustawien priorytetów i koligacji. Nie piszesz jaki masz procesor, piszesz ze podkrecony, jednakże pomiedzy dwu a czterema rdzeniami jest kolosalna róznica. W dodatku Winxp ma tez duża przewagę nad Vistą i gwarantuję ci ze wydajnościowo 2 gb ramu w winxp jest lepsze od 4 gb w Vista. Dysk 250 na podstawowe potrzeby całkowicie wystarcza. W pozostałych przypadkach stosuję USB lub Esata. Nie lubię mieć dużego dysku z systemem- za szybko zaczyna się "mulić"

Nie jest to system profesjonalny, ale jak na moje potrzeby całkowicie wystarcza. Za miesiac bedę mógł napisać i pokazać co tak naprawdę potrafi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry