komputer i hdtv

willis81

New member
Witam
Przymieżam się do kupna telewizora HD, amplitunera A/V + głośniki. I mam z tym problem. Chcę wszytko poprowadzić kablem HDMI, który zresztą już zakupiłem. Rozumiem że muszę połączyć kartę graficzną z kartą muzyczną by móc przesyłać także i dźwięk za pomocą tego kabla. I tu rodzi się moje pytanie... czy przez takie połacznie nie tracę na jakości dźwięku? Mając plik mkv z ścieżką dźwiękową w AC3 lub DTS to czy przesyłając ten dźwięk do karty graficznej, a później do amplitunera nie będę stratny na jakości? Nie chcę władować 8000zł w coś co później nie da porządnego efektu. Pomocy. Będę wdzięczny za jakieś rady i opinie? Pewnie ktoś w taki sposób ogląda filmy na HDTV... to w jaki sposób wykonał połaczenie.
Pozdrawiam
 

Rey1986

New member
Specem nie jestem, też dopiero raczkuje w tym temacie, ale przez HDMI można przesyłać chyba tylko obraz... a już na pewno nie da się połączć karty graficznej z kartą dzwiękową! Tak jak już mi kolega z forum w moim temacie wyjaśnił sygnał dzwiękowy z komputera do amplitunera najlepiej przesłać poprzez wyjście cyfrowe/optyczne SPDIF
 

Holt_

New member
Bez reklam
willis81 napisał:
Witam
Przymieżam się do kupna telewizora HD, amplitunera A/V + głośniki. I mam z tym problem. Chcę wszytko poprowadzić kablem HDMI, który zresztą już zakupiłem. Rozumiem że muszę połączyć kartę graficzną z kartą muzyczną by móc przesyłać także i dźwięk za pomocą tego kabla. I tu rodzi się moje pytanie... czy przez takie połacznie nie tracę na jakości dźwięku? Mając plik mkv z ścieżką dźwiękową w AC3 lub DTS to czy przesyłając ten dźwięk do karty graficznej, a później do amplitunera nie będę stratny na jakości? Nie chcę władować 8000zł w coś co później nie da porządnego efektu. Pomocy. Będę wdzięczny za jakieś rady i opinie? Pewnie ktoś w taki sposób ogląda filmy na HDTV... to w jaki sposób wykonał połaczenie.
Pozdrawiam


to znaczy......masz kartę graficzną z wyjściem HDMI???? Ew. DVI????

Po co masz łączyć kartę graficzną z dźwiękową???

Podłącz HDMI-HDMI albo DVI-HDMI kartę graficzną z telewizorem (a najlepeij z amplitunerem który ma wyjście HDMI) i kartę dźwiękową z amplitunerem, najlepiej pprzez wyjście cyfrowe.....
 

gregorp

New member
PO HDMI mozna puścić dzwiek przestrznny. (w wer. 1.3 nawet TRUEHD i tym podobne nowe formaty).
Jak masz kartę graficzną z wyjściem HDMI i jest w opisie wyraźnie napisane że możesz przesłać dzwięk to można ale generalnie HDMI w kartach graficznych do kompa działa jako połącznie DVI czyli przesył obrazu.

Na jakości obrazu nie stracisz - zależy już tylko iw yłącznie od jakości procesora obrazu co do dźwięku to znowu zależy od procesora dzwięku jaki zostanie użyty.
 

Rey1986

New member
gregorp napisał:
PO HDMI mozna puścić dzwiek przestrznny. (w wer. 1.3 nawet TRUEHD i tym podobne nowe formaty).
Jak masz kartę graficzną z wyjściem HDMI i jest w opisie wyraźnie napisane że możesz przesłać dzwięk to można ale generalnie HDMI w kartach graficznych do kompa działa jako połącznie DVI czyli przesył obrazu.

Na jakości obrazu nie stracisz - zależy już tylko iw yłącznie od jakości procesora obrazu co do dźwięku to znowu zależy od procesora dzwięku jaki zostanie użyty.

To ja jeszcze ma pytanie: Jeżli przesyłam dzwięk z laptopa przez wyjście SPDIF cyfrowe (jack) do ampiltunera (mp3, odtwarzane filmy DVD) to czy jest jakaś strata jakości i czy dzwięk zależy w jakiś sposób od karty dzwiękowej użytej w laptopie? Czy to jest tylko sam sygnał i komponenty użyte w laptopie nie mają nic do rzeczy? W przypadku odtwarzania filmów DVD na laptopie gdzie powstaje dzwięk przestrzenny i na jakiej podstawie?
 

willis81

New member
Holt_ napisał:
to znaczy......masz kartę graficzną z wyjściem HDMI???? Ew. DVI????

Po co masz łączyć kartę graficzną z dźwiękową???

Podłącz HDMI-HDMI albo DVI-HDMI kartę graficzną z telewizorem (a najlepeij z amplitunerem który ma wyjście HDMI) i kartę dźwiękową z amplitunerem, najlepiej pprzez wyjście cyfrowe.....

Tak mam karte z DVI, z przejściówką nie ma problemu, a pytam o to bo nie chce mi się ciągnac dodatkowo kabla z dzwiękówki, no ale wygląda na to że nie mam wyboru i podłączę DVI-aplituner i SPDIF-amplituner i to powinno wystarczyć:) Nie wiem tylko czy SB live będzie na tyle dobry by przesłać dzwięk w jak najlepszej jakości, choć amplituner powinnien i tak to poprawić.
 

timbot

New member
Bez reklam
w hdmi mozna pusic jednocześnie dzwięk, jak i obraz, ale nie slyszalem, żeby był taki kabel do peceta, zeby można było obraz przez dvi z grafy a dzwięk z karty muzycznej do jednego hdmi popchnąć...
tak wiec nie unikniesz dwóch kabli
wracajac do tematu:
co do przesyłu dzwięku - na wyjsciu z soundblastera jest cyfrowy dzwięk. o ile masz wyłączone wszelkie bajery (np. efekt pod prysznicem ;) ) w karcie dzwiękowej to na wyjsciu jest sygnał bardzo dobrej jakości, takiej jak to jest nagrane na dvd.
z podłączeniem ampla i kart creativa jest mały problem (mini jack na coaxial trza puścić) - potrzebujesz kabelek jak poniżej:
http://spdif.pl/spdif-jack-rca.htm
o jakość sie nie martw, bo jak ogladasz dvd to tym kablem idzie zakodowany sygnał DTS lub DD w formie cyfrowej, a dopiero potem amplituner go dekoduje do formy analogowej, zupełnie tak jakbyś podłączył stacjonarne dvd kablem cyfrowym coaxialnym do amplitunera.

do Raya1986, w laptopie masz inne wyjscie spdif niż w karcie Crative SB Audigy do kompa stacjonarnego, nie jest to mały jacek, ale wyjści optyczne, które po prostu współdzieli to wyjście z gniazdem słuchawkowym - oznacza to ze bedziesz potrzebował inny typ kabla - optyk z laptopa do optyka do amplitunera. wtedy w przypadku dvd idzie oryginalna ścieżka dzwikowa DD lub DTS przez optyka do ampli i tam jest dekodowana na dzwiek przstrzenny, bez znaczenia jest wtedy reszta kompa. Nie wiem natomiast jak jest to fizycznie realizowane w przypadku divixów z dzwiękiem przestrzennym AC3 i np przy słuchaniu mp3 i czy wtedy na jakość nie wpływa juz karta dzwiekowa, ale nawet jesli to bym zauwazalnych zmian nie oczekiwal...
 

Piotrek_PP

New member
Istnieją karty dźwiękowe z interfejsami HDMI. Choć prawdę powiedziawszy nie wiem czy już w obrocie konsumenckim. Karty takie mają wejście HDMI przyjmujące wizję z karty grafiki (krótki kabelek) oraz wyjście HDMI, którym wyrzucają dźwięk razem z obrazem do urządzeń zewnętrznych. Obsługują HDCP. Wówczas taka karta pełni rolę kolejnego HDCP Receiver'a w łańcuchu szyfrowania.
Ponadto nowe Radeony 2600 i 2400 ponoć potrafią już zmultipleksować obraz z dźwiękiem w jednym kablu HDMI. Ale jest tu pewien problem, który może wybuchnąć za jakiś czas. Gęste formaty dźwięku wymagają szyfrowania HDCP i istnieje całkiem uzasadnione podejrzenie, że będzie kłopot z jego obsługą w aplikowanych jeszcze wczoraj transmiterach HDMI. Wszystko jest fajnie pięknie dopóki nie chcemy legalnie obsłużyć 8 kanałowego LPCM. Starszy standard interfejsu 1.2 czyni tutaj dużą niewiadomą.
AC3 i DTS nie muszą być tak zabezpieczane więc tutaj powinno wszystko działać.
 
Ostatnia edycja:

allbigben

New member
Komputer i hdtv

witam ja mam monitor Samsung SyncMaster 940MG monitor z tv i to mam połączone karta muzyczna sb live 5.1 digital i karta radeon x800 połączona z monitorem przez dvi a dekoder n-ki przez component vhs przez scart tuner jest super obraz jest na 5, tylko mam problem z ponownym ustawieniem kanałów po zmianie anteny i jak nie boli ze to 19 o jest, acha najlepiej aby karta radeon posiadała "vivo".
 

StefanCh

New member
Prodigi 7.1 HiFi

Wstawiłem do kompa kartę firmy Audiotrak Prodigy 7.1 HiFi. Bardzo solidna konstrukcja z przetwornikami 24/192KHz x 7 kanałów. Na wyjściu analogowym jest bardzo dobrze, dekodowane są kanały zgodnie z zapisamym materiałem. Mam niestety problem, który polega na tym, że po połączeniu torem cyfrowym przez wyjście S/PDIF z amplitunerem ( Yamaha RX-V1300) dekodowane są tylko dwa kanały.
Z innych źródeł oczywiście wszystko jest OK!.
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Pozdrawiam
 
Do góry