Komputer+Amplituner+TV

prosens

New member
Witam,

Posiadam taki sprzęt:

Karta muzyczna zintegrowana na płycie głównej:
ixbt.com/mainboard/asrock/p55m-pro/backpanel.jpg

oraz karta graficzna z wyjściem HDMI:
techscreens.com/wp-content/uploads/2009/12/Radeon-HD-5770-CuCore_004.jpg
Amplituner - Sony DG520
productwiki.com/upload/images/sony_str_dg520_rear_panel.jpg
oraz telewizor SONY KDL-32S3020

w tej chwili mam podłączony komputer z TV przez HDMI - z karty graficznej bezpośrednio do TV a z TV przez drugi HDMI do amplitunera - niestety dźwięk mam tylko stereo.

Jak można to podłączyć aby uzyskać efekt 5.1 ?

ps. niestety w komputerze nie posiadam gniazda spdif więc ta opcja odpada :/


z góry dzięki za pomocne uwagi :)
 

lukaszko

New member
Witam,

ps. niestety w komputerze nie posiadam gniazda spdif więc ta opcja odpada :/


z góry dzięki za pomocne uwagi :)
Według opisu masz 1 x Coaxial SPDIF Out Port
To któryś z tych jacków.
Możliwe że w sterownikach karty dźwiękowej to się konfiguruje.
Masz też złącze optyczne 1 x Optical SPDIF Out Port(to z czarną zaślepką) tym też możesz połączyć.
Tak powinno działać
Co do dźwięku 5.1 to jest jeszcze pytanie skąd chcesz go uzyskać?
Czasem trzeba coś ustawić w odtwarzaczu dvd albo grach żeby poszło 5.1.
No i w amplitunerze musisz ustawić żeby brał dźwięk z tego a nie z HDMI.
 

prosens

New member
lukaszko faktycznie masz rację jest to wyjście optyczne - kupie dziś ten kabel i sprawdzę... dzięki!

bagiennik - zgadza się, ale w konfiguracji dźwięku w komputerze mam tylko 2 kanały... HDMI z komputera podłączone jest pod TV a w TV chyba są tylko 2 kanały więc mogę zapomnieć o 5.1

znalazłem podobny wątek tutaj: forum.xbmc.org/showthread.php?t=77927

mam identyczną sytuację = tylko 2 kanały...


jak rozumiem lepiej jakościowo podłączyć optyczny kabel aniżeli Coaxial?
 

prosens

New member
o tym też dziś pomyślałem - czyli HDMI z kompa wpinam np. do BD IN
z amplitunera HDMI OUT do TV

po pracy to sprawdzę i dam znać :] dzięki raz jeszcze...
 

prosens

New member
działa na kablu optycznym s/pdif - dodam że rewelacja :) w komputerze niewiele trzeba konfigurować - pojawia się w dźwiękach poprostu wyjście s/pdif i ewentualnie trzeba to źródło zaznaczyć do odtwarzania i tyle (win7x64)

a kino domowe gra aż miło - przetestowałem na filmach testowych 5.1 a potem film na BR - cudo!


dzięki za pomocne uwagi

Pozdrawiam!
 

pkomp

New member
bez sensu kolego - na spdif masz WYŁACZNIE DTS i DD

podłącz przez hdmi a wtedy (na włączonym ampli) w kompie w ustawieniach wyjścia hdmi audio (sterownik od realteka) ustaw 7.1 audio i przesyła dts dd oraz częstotliwosci obsługiwane przez ampli - czyli najprędzej 44.1, 48, 96, 192 kHz

dzieki temu wyślesz wszystko jednym kablem w jakości znacznie lepszej niż przez spdif - ba nawet 5.1 z gier(jako LPCM) w jakosci 24/192(jesli ampli to łyknie) - po spdif bez szans
 

lyskam

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam,
Ja z kolei mam taki oto problem.
Grafika Gigabyte 9500 gt na nvidii sparowana z plyta glowna Asusa (z wbudowana muzyka obslugujaca system 7.1) przez SPDIF. Sygnal wyprowadzony przez hdmi do ampli denona avr-1611. Glosniki HKTS 16 system 5.1.
Niestety pomimo tego ze na wyjsciach w menedzerze realteca, oraz w programie odtwarzajacym filmy (KMP) mam ustawione 5.1 - na w/w glosnikach otrzymuje sygnal audio tylko stereo we frontach. Pomimo roznych prob zabawy w ustawieniach - sygnal tylko 2.0.
Co jest nie tak? Gdzie cos pominalem? Czy jest mozliwe, ze w ampli bede musial pogrzebac w ustawieniach? W sumie juz probowalem, ale nie widze, zeby byla tam taka opcja. Z BluRaya z kolei przesylany jest natywny sygnal automatycznie bez ingerencji w ustawienia ampli i leci ladnie DTS. Wydaje sie ze PC rowniez powinien przesylac natywny sygnal audio - tj. tam gdzie jest DTS ma byc DTS i tyle. Pomimo ustawien wyjsc 5.1 - w KD jest jednak inaczej.
Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam!
 

prosens

New member
tzn - przez SPDIF mam tylko DD DTS i 5.1 i jak rozumiem jakość jest gorsza niż przez HDMI?
a przez HDMI co mam więcej? lepsze częstotliwości? :>
 

pkomp

New member
tak masz wiekszy zakres bo przez spdif w 96kHz tylko stereo i to kodowane stratnie zapewne (czyli żaden pcm o ile dobrze pamiętam)

lyskam - passtrough?to musisz w programie ustawić
 

pkomp

New member
no ale czego się spodziewałeś?masz świetne nakierowanie na problem - resztą musisz się zająć sam bo nikt z nas nie siedzi przed twoim komputerem....grzeb w ustawieniach programu od odtwarzania i w ustawieniach dźwięku w windowsie
musi działac jak dobrze ustawisz
 

lyskam

Klub HDTV.com.pl
vip
A myslisz, ze nie grzebalem w PC przed rzuceniem tematu na forum?! Ja nie chodze na skroty. Grzebalem nie tylko w ustawieniach systemowych ale takze w programie KMP. Wyraznie pisalem ze w menedzerze realteca oraz w systemie ustawilem wyjscie na 5.1. W KMP metoda prob i bledow zmienialem ustawienia dekodera audio przy uwzglednieniu SPDIF bazujac czesciowo na informacjach z innego forum. Niestety bez rezultatu. Dalej jest 2.0 a potrzeba 5.1. Liczylem wiec, ze moze ktos mial podobny problem i rowniez odtwarza filmy na kmp oraz tez posiada GeForce 9500gt lub generalnie tej serii i ow ktos da mi wskazowki - o wiele bardziej konkretne - na co szczegolnie zwrocic uwage. Stad ponowna goraca prosba - jezeli ktos z Was koledzy borykal sie z podobnym problemem przy identycznej lub podobnej konfiguracji - tj. PC - ampli - glosniki 5.1 i rozwiazal pomyslnie ten problem - bardzo prosze o wskazowki na co w szczegolnosci zwrocic uwage. Pozdrawiam!
 

lyskam

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam ponownie.
Problem rozwiazalem. Po dlugiej zabawie. Moze ktos bedzie w podobnej sytuacji, wiec moze skorzysta.
Okazalo sie, ze pomimo wlasciwego ustawienia systemu (wyjscie audio) oraz playera (KMP), sparowania grafiki z plyta, zapomnialem o jeszcze jednym programie. Otoz dzwiek 5.1 (dts/dolby w zaleznosci od materialu) byl blokowany przez reclock'a. Zamarkowanie opcji spdif oraz odpowiednio pcm uaktywnilo natywne audio przez hdmi.
Jednak jeszcze musze uporac sie z jedna sprawa, otoz puszczajac zwykle stereo do ampli mam idealnie plynny obraz - reclock poprostu robi swoje. Jednak gdy puszczam dts lub dolby - mam mikroskopijne przyciecia w plynnosci obrazu - widoczne tylko, gdy kadrowanie obrazu polega na wolnym przesuwie obrazu w pionie lub poziomie. Tak czy owak problem gdzies zapewne w kodekach KMP - przyjdzie mi pobawic sie jeszcze ustawieniami, ale chyba warto.
Pozdrawiam!
 

pkomp

New member
pewnie wina reclocka.....nie jest idealny jak i nvidia...dobrze że mam ati to problemu nie ma...na prockach intela core i też nie....
 
Do góry