Kolumny pod Yamahe 663

mare37

Banned
Witam. Szukam niedrogich kolumn do tego ampli. Mam jamo przody, ale brakuje wysokich czystych. Jest płasko tylko basy mocne. Moc kolumn 200W. Surr i centr mam Yamaha P60.
Chce wymienić fronty lub cały zestaw. Kwota to maks 1500zł. Chwala kolumny Taga 606 sa w dobrej cenie 5.0 lub Taga platinum F80 moge kupić fronty dość tanio. Obawiam się tej chińszczyzny. Z drugiej strony to co chciałem kupic czyli yamaha ns555 jest mocno krytykowane. Moge liczyć na poradę? Zalezy mi na ladnej cieplej barwie wysokich dosc fajnie cykajacych i miekki bas. Pokoj ok 60m2.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Ja posiadam 661 na ns555 i na krytykę to na pewno nie zasługuje, wręcz przeciwnie w tej cenie. Polecam gorąco każdemu podobny zestaw.

Sent from my GT-I9300
 

mare37

Banned
Dzieki za odp.
Tez mysle, ze chyba wezme te ns555. Proponuja takze jakies Stx kd200. To polska produkcja. W sumie teraz poczytalem opinie i bardzo marudza na temat yamahy 663 a ja uwazalem, ze to dobry sprzet i raczej wina kolumn. Jeszcze wynalazlem takie kolumny quadral 5000
 

Kadajo

New member
Bez reklam
663 z tego co pamiętam to praktycznie to samo co mam ja tylko z kodekami HD. Ja muszę używać do dekodowania hd blu ray. W każdym bądź razie to bardzo dobre amplitunery z dużą mocą w stereo i naprawdę dobrym dźwiękiem. Mogę podesłać na priv parę testów jak chcesz i kolumn (ns777 różnią się tylko większymi głośnikami basowymi) i amplitunerow (661 i 663)

Sent from my GT-I9300
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przy 60mkw ja bym szukał czegoś duzo większego np. Klipsch F3/30, Paradigm Monitor 11 v.7, JBL Studio 290. Z tańszych może Magnat Quantum 677? To konkretny metraż i potrzebujesz porządnych kolumn i mocnego wzmaka, żeby to zabrzmiało jak potrzeba. Taga Platinum bardzo fajne kolumny, i nie mają nic wspólnego z tymi niskobudżetowymi - 606, tylko w wypadku Platinum to model 120 a nie 80. Było mieć taki salon?:-D
 

mare37

Banned
No te wszystkie marki co wymieniłeś sa dość drogie. Raczej jeśli już to za 1500 w wersji 5.0. Już z trzech sklepów dostałem tą samą odpowiedz. Taga Harmony 606 v3. Coś tu jest na rzeczy. Co do salonu to jest przestrzeń w hamerykańskim stylu. Wszystko otwarte z tym że czesc to kuchnia czesc jadalnia czesc wypoczynkowa. Akustyka jest super.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ale czego dotyczyło porównanie, że polecali Ci właśnie tą Tagę 606? Szczerze, to dla mnie trochę szkoda wyrzucać kasę w błoto. To tak jak byś chciał wziąć udział w rajdzie Dakar, a miał tylko kasę na kupno Seicento:) Pewnych kwestii nie przeskoczysz. O ile na mniejszy metraż te kolumny jako tani zestaw by się sprawdziły, tak na taki wielki salon już będą niewystarczające. Po prostu fizycznie Ci tego porządnie nie nagłośnią. Nie lepiej może kupić porządne fronty, nawet z drugiej ręki i sukcesywnie dozbierać do reszty zestawu?
 

mare37

Banned
Pytałem po prostu o kolumny do yamahy 663 i od razu odpisywali 606. Dobre fronty to podstawa. Mając jamo x550 nie chce czegoś bardziej badziewiastego. Ten zestaw yamaha ns-P60 póki co moglby zostac, jednak głos z centralnego porażka pudełkowa.
Czy koda jest produkowana czy to już przeszłość na rzecz Taga? Bo znalazłem kode CV65F lub Eltax utah hcp jednak przy surr nie maja zdejmowanych maskownic. Wole ze zdejmowanymi.


Koda https://kon-sul.pl/kino-domowe/glosniki--kolumny/koda-cv-65-f

Eltax http://www.kajt24.pl/eltax-utah-hcp,id23604.html


Aaaaa i wyczaiłem takie. Co powiecie na ten zestaw? Wharfedale OBSIDIAN 600 HCP
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dla mnie to porównywalna klasa kolumn. Te Wharfedale warte odsłuchania i duzo bardziej bym je wolal od Taga. Zobacz jeszcze może Boston Acoustics CS 260, JBL Loft, Jamo s608/628.
 

mare37

Banned
Chyba zostane przy tych Wharfedale OBSIDIAN 600 HCP. Tylko nie wiem jak rozwiązać impedancję. Fronty grają na sztywno 4ohm większość kolumn ma zakres od 4 do 8. Yamaha lubi grać na 6ohm. To można w ampli zmienić ale jak pogodzić te satelity co grają na 6ohm?


Za kolumny jamo już podziękuję. To nie moja bajka. Stare altusy grały lepiej.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No niestety, za jakością idzie też cena. Jak chce się uzyskać ten przeskok jakościowy, to trzeba dać ok 3k za komplet 5.0. Co do Ohm, to Twoja Yamaha nie obsługuje przypadkiem 4 Ohm? W starszych amplitunerach z tyłu obudowy byla taka zworka do przestawienia, w nowszych przestawiasz z poziomu menu.
 

mare37

Banned
Nie ma problemu. Są 2 ustawienia SP IMP 6ohm i 8ohm. W ustawieniu 6ohm jest napisane głośniki główne impedancja nie może być niższa niż 4ohm w pozostałych głośnikach impedancja nie może być niższa niż 6ohm. Można podłączyć dwie pary kolumn A i B.


A co myslicie o Taga Azura F60 set za 2400zl? Cena wyższa, ale parametry ma niezłe.
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Przy 4 może juz być ciężko. Ale możesz spróbować, najwyżej jak ci się wyłączy to zmień wtedy na 6ohm. Nic się nie uszkodzi, Yamaha ma b. Dobre zabezpieczenia.

Sent from my GT-I9300
 

mare37

Banned
Nie zrozumiałeś. W instrukcji są napisane ustawienia 6 i 8 z tym, że aby używać frontów 4 ohm musi być w ampli ustawione na 6 ohm. Wtedy nie ma żadnego problemu. Ściągnąłem na szybko instr z elektrody.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Zrozumiałem bo w mojej 661 jest to samo. Jeśli podłączam 6-4 to ma być 6. Ale mam ustawione 8 i jest dobrze, a dodam że jak przelaczymy w tych ampli na 6ohm, to moc jest ograniczona o ok. 30% (żeby amplituner się nie przegrzewal przy niskim obciążeniu, to dlatego może się wyłączyć przy 8ohm) ale niestety cierpi wtedy dynamika dźwięku i są gorsze osiągi.

Sent from my GT-I9300
 

mare37

Banned
Można jeszcze poprawić dynamikę kolumn przednich. Mało kto stosuje ustawienia manualne. Jest opcja LFE Bass out. Ustawić na kolumny front. Potem zmienić przesyłanie sygnałów niskiej częstotliwości Cross over. Standardowo ustawione jest na 80 hz. Zakres od 40hz do 200hz. Jak zwiększymy powyżej 100hz kolumny grają bardziej basowo.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Impedancja kolumn nie może być niższa niż wzmacniacza. Nigdy też nie wiadomo czy kolumna ma faktycznie te 4 Ohm, i czy przypadkiem nie schodzi jeszcze niżej? To co podaje producent czasami się mija z tym co wychodzi na testach laboratoryjnych. W praktyce nawet jak ustawimy wyzszą impedancję we wzmacniaczu w stosunku do kolumn nie powinno się nic stać, jeżeli nie będziemy przesadzać z głośnością. Z drugiej strony jak ktoś lubi robić głośne imprezy ja bym nie ryzykował że załączą się zabezpieczenia. Dwa razy się wyłączy a za trzecim pójdzie z dymem.
 
Do góry