Kolumny DYI

pablio7

New member
witam
chcialbym podjac wyzwanie zrobienia kolumn glosnikowych, zdobylem juz troche podstawowej wiedzy na temat ich budowy, interesuja mnie kolumny podlogowe podobne do tych - moje-kolumny.manifo.com
czyli mam zamiar zrobic kolumne prawdopodobnie z mdf (wiedza o majsterkowaniu jest :) ) i wsadzic do niej glosnik wysoko tonowy,srednio tonowy i nisko tonowy, i podpiac to do zwrotnicy, wiem rowniez ze pudlo powinno miec odpowiednie rozmiary dostosowane do parametrow glosnikow-jest program ktory to oblicza

pojawia mi sie pytania:
1.) do czego takie glosniki moge podlaczyc? (bede robic pojedynczo az z czasem bezdie ich 4-5), prosze o wyjasnienie co kupic zeby to jako tako gralo, zapewne bedzie potrzebny amplituner, prosze o wyjasnienie (w domu posiadam tylko subufwer z ''kina domowego'' czyli subufer i 5 malutkich satelit)
2.)chcialbym rowniez uzyskac dzwiek 5.1,czy jest taka mozliwosc?ile kolumn moge podpiac do amplitunera lub do innego urzadzenia pod ktore podepne kolumny
3.)co jeszcze powinienem wiedziec o budowie za wyjatkiem tego co napisalem na poczatku.

budzet oczywiscie ograniczony, ale bede tworzyl kolumne jedna po drugiej, glosniki i zwrotnice bede zamawiac przez allegro, preferuje glosniki 20-40 zl za sztuka

prosze o odpowiedz i o wyrozumialosc poniewaz dopiero sie w tajemniczam w ten temat
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
Jeśli chcesz "....podjąć takie wyzwanie...'',to poproś o pomoc na Tym forum

DIY - Audiostereo.pl

i życzę powodzenia,ale.....biorąc pod uwagę budżet jaki chcesz przeznaczyć na głośniki,to bardziej rozsądnie będzie kupić jakieś używane kolumny.
 

pablio7

New member
nie, ja sie tylko na nich wzoruje, to co pisze moje-kolumny to link do strony bez poczatku www poniewaz nie moglem dodac linka, wlasnych kolumn nie posiadam
 

pablio7

New member
Jeśli chcesz "....podjąć takie wyzwanie...'',to poproś o pomoc na Tym forum

DIY - Audiostereo.pl

i życzę powodzenia,ale.....biorąc pod uwagę budżet jaki chcesz przeznaczyć na głośniki,to bardziej rozsądnie będzie kupić jakieś używane kolumny.


moglbys podac jakas propozycje takich kolumn uzywanych,
moze i tak zrobie, ale zrobienie ich samemu mnie kreci poniewaz lubie majsterkowac
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Samo majsterkowanie nie wystarczy.Osobiście mam kolumny DIY i obudowy robiłem sam,ale zwrotnice,dobór głośników,to już wyższa ''szkoła jazdy''....Nawet wygłuszenie ich wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe,żeby zachować dobry bas a jednocześnie nie dudniły i nie było efektu ''echa''.
Tak więc lepiej określ sobie budżet jaki chcesz przeznaczyć na głośniki i ''coś'' się znajdzie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Pamiętam jak chodziłem do podstawówki miałem może 14 lat to zrobiłem sobie takie małe kolumny na głośnikach Tonsila - zadanie ambitne więc warto spróbować .Proponuję żebyś zaczął od prostych konstrukcji ,powiedzmy 2 drożnych z prostą zwrotnicą 1 -go rzędu
Jeżeli chodzi o obudowę płyty powinny mieć co najmniej 18mm ,trzeba mieć dostęp do maszyn ,gdyż płyty muszą być pocięte piłą ,trzeba by w ściankach przednich zrobić frezy na głośniki ,potem to wszystko trzeba połączyć - im większa obudowa tym trudniej . Dobrze jakby też był wewnętrzny szkielet ,który by usztywnił całą obudowę i poprawił jej stabilność .Jak już będzie cała obudowa to większa połowa sukcesu :krol:
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
18mm to na jakieś monitorki i trzeba wiedzieć,że mdf nie jest najlepszym materiałem na kolumny....a jeśli chodzi o frezy,to też niekoniecznie trzeba się z tym bawić,kwestia doboru głośników.
 

pablio7

New member
budzet na kolumny max 500zl, ogolnie to ja marze o dzwieku 5.1, prosze jeszcze o wypowiedz na temat do czego wogole takie kolumny mozna podlaczyc, najlepiej jakies przyklady tanich uzywanych urzadzen-wzmacniacze,amplitunery

a jesli chodzi o DIY to oczywisccie bym szukal jakiegos szczegolowego tutka
 

pablio7

New member
rozwazam wszystkie opcje, za ta cene chyba nic nowego sie nie kupi, poniewaz ja mysle o 4 kolumnach,czy za 500zl kupi sie 4 uzywane kolumny to watpie. robiac je samemu z budzetu bede placil tylko za glosniki poniewaz reszte tak jakby mam, a przetworniki kto inny juz kupi, na dodatek nudzi mi sie ; p jesli istnieja uzywane glosniki w tej cenie to prosze o wymienienie

jaka plyta do obudowy najlepsza?
i jakie urzadzenie nada sie do uzyskania dzwieku 5.1?
 

pablio7

New member
widzialem wiekszosc tych aukcji, tylko mnie zastanawia czy samemu nie zrobil bym za ta cene cos lepszego....

ok a jaki wzmaczniacz ew.. amplituner do takich kolumn 5.0?
 

bielikk

New member
Bez reklam
Zrobisz coś lepszego? Jak napisałem wcześniej "WIELKIE NIC"
a jeżeli chodzi o ampli 5.1 to dużo używanego sprzętu jest na allegro - do 500 zł kupisz dobry amplituner.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z budzetem 500zl daj sobie spokoj, nie wiem jakie masz wymagania co do dzwieku a to powinna byc baza do ew.prac (!) ale ta kwota nie rokuje dobrze.
Dawno temu bawilem sie w takie konstrukcje (tez lubie majsterkowac) i byle tutorial aby stworzyc cos faktycznie dobrego nie wystarczy. Tak jak ktos juz wspomnial samo wygluszenie (pozornie prosta sprawa ) wymaga juz pewnej wiedzy. Sa fora na ktorych znajdziesz sporo rad ale i tam jest sporo belkotu. Mam znajomego ktory dysponuje bogato wyposazonym parkiem maszynowym stworzonym do takich konstrukcji i dalem sobie spokoj po tym jak zobaczylem ile pracy (detali) wkladal hobbistycznie (dysponujac calym zapleczem) aby te kolumny faktycznie pieknie graly. Bez zaglebiania sie w temat, lepiej dozbierac i kupic uzywane gotowce.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jakiś amplituner AV by si przydał

Jeżeli chcesz zrobić kolumny zacznij od jakiś dwu-drożnych .Najlepsze akustycznie jest drzewo ,a ściślej mówiąc orzech .Drewno powinno być sezonowane czyli powinno schnąć w naturalnych warunkach przez 1-2 lata ,potem można przystąpić do obróbki ,trzeba się starać wybrać deski bez sęków
Deski muszą być cięte na maszynach ,potem to wszystko trzeba połączyć ,najlepiej za pomocą kołków i skleić na całej powierzchni desek .Sklejone powierzchnie trzeba ścisnąć w imadłach (ściskach) im większa obudowa tym trudniej .Cały montaż wykonuje się przez otwory na głośniki wycięte w ściance przedniej .Wytłumienie można zrealizować za pomocą gąbki ,chociaż najlepsza jest wata ,trzeba trochę waty owinąć bandażem i z tego zrobić takie kulki i umieścić na ściance tylnej w okolicy głośnika niskotonowgo .Jak już będzie zrobiona obudowa można przystąpić do jej wybarwienia , bejca (czyli barwnik) powinien być rozrobiony na spirytusie ,po wstępnym przeszlifowaniu możesz nanosić bejce za pomocą pędzla starając się wykonywać długie pociągnięcia pędzla żeby nie narobić plam .Jak to wyschnie moczy się delikatnie pędzel w wodzie i smaruje całą obudowę ,wilgoć powoduje że drobne włókna się podnoszą ,które następnie się ściera Jeżeli kolor jest niezadowalający możesz jeszcze raz zabejcować ,jak to wszystko wyschnie możesz przystąpić do lakierowania .Pierwszą warstwę lakieru (po wyschnięciu) się ściera bardzo drobnym papierem ,aż powierzchnia będzie idealnie gładka ,potem się nakłada kolejne warstwy ,ostatnią warstwę możesz wypolerować olejem lnianym - wtedy obudowa będzie miała piękny połysk i uwydatni się rysunek słojów drewna
Jak obudowa będzie zrobiona "na cacy" można przystąpić do montażu terminali na tylnej ściance oraz wszystkich połączeń elektrycznych głośników do zwrotnicy , następnie przykręca się głośniki do przedniej ścianki i można zacząć odsłuchy .Głośniki musza się "wygrzać" po kilku dniach będzie wiadomo jaki się uzyskało efekt

Płyty MDF (czyli płyty wiórowe o wysokiej gęstości) są gorsze akustycznie ,ale tańsze .Tutaj jest tak samo - trzeba wszzystko pociąć i połączyć ,żeby to jakoś estetycznie wyglądało płyty trzeba okleić albo okleiną ,albo naturalnym forintem co zapewni elegancki wygląd

Kwestia głośników - gdybyś się zdecydował na głośniki Tonsila ,przy małej konstrukcji 100zł wystarczy na jedną kolumnę ,do tego trzeba jeszcze dokupić gniazda terminali ,rurę bas reflex (jeżeli będzie konstrukcja zamknięta to nie trzeba) ,kilka elementów na zwrotnicę ,kawałek kabla do połączeń
Można zastosować lepsze głośniki np.norweskiego Seas'a - wysokotonowy ok.30 euro ,niskotonowe to większy wydatek ok.140 euro
Kurde ale się rozpisałem :krol:
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Tak w skrócie:
Wbrew pozorom tanio i bez szerszej wiedzy się po prostu nie da zrobić żeby kolumny GRAŁY,a nie tylko grały....
Jeśli chcesz samemu zrobić,to najpierw musisz mieć gotowy projekt na pojemność/litraż pod konkretne głośniki i szczerze mówiąc wątpię że sam sobie z tym poradzisz,więc lepiej skorzystać z gotowych projektów lub zamówić.
Obudowy najlepiej zrobić z warstwowo klejonej sklejki np.brzozy,a jeśli tanio to mieszanka mdf/płyta wiórowa i przy takiej konstrukcji wskazane zastosowanie dodatkowo mat bitumicznych(grubość ścianek nie mniej niż 2.5cm),wygłuszenie dobiera się pod konkretne głośniki,bo ''złotego środka'' na wszystkie typy nie ma....
 
Ostatnia edycja:

pablio7

New member
a wiec widze ze to nie taka prosta sprawa, i chyba wkoncu kupie gotowce jeszcze niewiem
a co do plyty co co myslicie o plycie pazdzierzowej albo osb?
 
Do góry