Kolumny do Harmana HK990

Trakkah

New member
Witam.

Szukam kolumn podłogowych do wzmacniacza Harman HK990.
Budżet do 5 tys. Wymienione przeze mnie niżej kolumny można kupić nawet taniej. Mogą być używane. Pomieszczenie 24m2. Muzyka typu Sade, Erykah Badu, John Legend, D'Angelo - ogólnie czarna - soul, funk, hip hop...

Moje propozycje:
Acoustic Energy Radiance 3
Monitor Audio GS20
Paradigm Studio 60v5

Co możecie mi o nich napisać? szczególnie o AE? Co z tej trójki najlepiej zgra się z Harmanem? Jakieś inne propozycje w podanej cenie, które dobrze zagrają z HK i z muzyką której słucham?


Dzięki i pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

adamllca

New member
Bez reklam
rowniez proponuje RX8 z HK 990 sluchalem tego polaczenia i jak dla mnie bylo bez skazy ,wszystko na swoim miejscu a i przy twoim metrazu bedzie pasowalo jak ulal, ja niestety na ograniczenie finansowe zadowolilem sie HK3490 ale i tu jest dobrze ,oczywiscie 990 to juz ekstraklasa :) ale z RX8 polecam bez wachania pieknie to gra
 
D

Deleted member 121090

Guest
A u mnie HK990 gra ze starymi Infinity RSIIIb. Polecam ten kierunek. Mam również w domu Acoustic Energy Aelite 3 ale nie da się ich porównać z Infinity. Do czarnej muzy te konstrukcje zamknięte są wyśmienite. Mało tego, ja te Infinity nabyłem za 2500zł. Jak masz możliwość to naprawdę warto tego połączenia posłuchać. Miłośnicy starych Infinity twierdzą ze HK990 to dla nich za mało. Może ale na pewno brzmią lepiej niż propozycje podane przez Ciebie. Moim zdaniem HK990 jest na tyle wydajnym piecem że spokojnie daje radę nawet takim potworom.
Jeszcze tylko zapytam jaki masz CD do HK990. Ja grałem z HD980 i było dobrze. Ale podłączyłem do wzmaka lepsze źródło i różnica jest nie do przeoczenia. Nie zaniedbuj tego elementu w zestawie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Trakkah

New member
Hmmm RX8 będę mógł odsłuchać z H/K więc sprawdzę na pewno to połączenie... GS20 nie mają już na stanie więc mogę ewentualnie nową serię posłuchać ale GX nie kupi się w moim budżecie...
Do propozycji doszły jeszcze kolumny Kef, Dynaudio i Xavian. Możecie coś jeszcze o tych napisać? W pierwszym poście pisałem o podłogowych ale jak w podanym metrażu wypadną kolumny podstawkowe? Propozycje firm te same - MA, Kef (XQ20), Dynaudio (Focus 140), Xavian (XN-125)

@HQ150 - do wzmaka mam dedykowany cd HD990
Infinity to widzę tylko Cascade 9 w cenie i z możliwością odsłuchu...
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Infinity na jakie Cię namawiam to stare konstrukcje. Te moje mają 25 lat. Nowe nie wchodzą w rachubę. Są kiepskie. Po prostu namawiam Cię do poszukania alternatywy w starych ale wybitnych konstrukcjach. HK990 im daje radę.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Trakkah

New member
Podejrzewam że ze starymi będzie problem żeby je dostać...

A o tych co wymieniłem nie możesz nic podpowiedzieć? Słuchałeś innych kolumn z H/K 990?
 

gebolek

Banned
GS20 to dobry kandydat. Warto brać pod uwagę AE Radiance 3.
Mało ludzi o nich pisze a nawet forumowi spece niechętnie się o nich wypowiadają. Wielu ludzi twierdzi (nie na tym forum) ,którzy mieli z nimi kontakt ,że to rewelacyjne kolumny.
 

remal

New member
Nie oszukujmy się, dyskusja na tym forum jeśli chodzi o kolumny prawie zawsze sprowadza się do Monitor Audio lub JBL ;-) Jeśli chodzi o wzmacniacze do Harmana, ew. Advance Acoustic lub Naim. A jedyne słuszne amplitunery to Onkyo i Harman.

A wracając do tematu to na pewno warto posłuchać AE tym bardziej, że spotkałem się z opinią, że grają lepiej od GS'ów i Chorusów 8xx. Druga sprawa, że można kupić je przynajmniej za 2/3 ceny nowych z importu z Anglii wystarczy pokręcić się po allegro. Nie podaje cen i namiarów na priv, żeby nie było że czymś handluje ;-)

Tylko trzeba wziąc pod uwagę jedną rzecz, że kolumny powinny stać kawałek od ściany bo mają dwa bass reflexy z tyłu. Moje Neo 3 każą stawiąc min 40 cm od ściany. Ogólnie lubią przestrzeń wokół siebie wtedy grają najlepiej. Potrafią się za to odwdzięczyć przestrzenią, dźwiękiem oderwanym od kolumn, szybkim i głębokim basem oraz neutralnością. Można ich słuchać wiele godzin i nie męczą.

BTW Swój następny zestaw chcę zbudować również na AE tylko właśnie Radiance 3 no i chyba będzie powrót do 5 kanałów, ale to po przeprowadzce czyli jeszcze trochę wody upłynie Wiśle ;-)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
D

Deleted member 121090

Guest
Z kolumn które podajesz też bym chyba Radiance 3 wybrał. Jeszcze bym się zastanowił nad Klipsch-ami. Np. RF-82 a najlepiej 83. Mam cały zestaw kina domowego oparty na Acoustic Energy Aelite. Tak że te konstrukcje znam i doceniam. Ale moim zdaniem do stereo w współpracy z HK990 można lepiej i nie koniecznie drożej. Tak jak pisałem powyżej proponuję Ci odsłuch dobrych używanych konstrukcji. Swoje Infinity RSIIIb bardzo doceniam i ja i znajomi którzy je słyszeli w akcji. Jeślibym je wymieniał to ciężko mi będzie znaleźć dla nich alternatywę wśród nowych konstrukcji w cenie poniżej 10kzł. A kosztowały mnie dużo mniej niż Radiance 3. I przyłączam się do opinii kolegi powyżej który pisze o odpowiednim ustawieniu kolumn ze względu na dwa bass-refleksy.
 

Trakkah

New member
Remal a swoje kupowałeś w Łodzi, w sklepie? Wiesz czy gdzieś mają AE na stanie aby odsłuchać? Bardzo mało info jest też o nich w sieci od właścicieli... Ale faktycznie gdzieś też wyczytałem opinię że Radiance3 zagrały o wiele lepiej niż GS-y i jeszcze jakieś kolumny za 10kzł...

Jutro posłucham Dynaudio i Xavian'a (monitory i podłogowe) ponoć bardzo dobre głośniki :) I w salonie zachwalali i w sieci same bardzo dobre recenzje więc sprawdzimy czy tak jest :) Szczególnie monitory mnie zaintrygowały, sprzedawca po długiej rozmowie i wymianie poglądów na temat różnych kolumn powiedział "jutro sam usłyszysz różnicę między podłogową kolumną a monitorem z korzyścią dla monitora bo podłączymy i taką kolumnę i taką" :) No to zobaczymy a właściwie usłyszymy czy tak jest.... I poszukałem ofert używanych monitorów, cena fajna ;) Jak będzie możliwość to Monitor Audio Rx8 i może coś z Kefa poproszę o podłączenie - tak żeby nie było że nie sprawdziłem skoro mam okazję ;) Niestety nie mają Paradigm Studio 60v5 a szkoda :(
 
Ostatnia edycja:

remal

New member
Ja swoje ściągałem z Anglii za 1450 pln. Cena sklepowa wtedy była wyższa 1000 pln. Kupowałem trochę w ciemno no i nie zgrały się z CA 540R, później 640R. W końcu zmieniłem ampli na wzmacniacz NAD'a i jest jak trzeba.

Gdzie posłuchać musisz dowiadywać się niestety u dystrybutora:

POLAND
Audio Color SP.J
Spolka Jawna
01445
Warszawa
ul.E.Ciolka 35 paw.40
Poland

Tel ( +48 ) 5027 71199
Fax ( +48 ) 2283 60705
 

Trakkah

New member
Posłuchałem Dynaudio i Xavianów... Obie kolumienki bardzo fajne, grające super i ciężki wybór przede mną... Chyba jeszcze jeden odsłuch by się przydał :)
Xavian - szeroka scena, kolumny giną, dźwięk zrównoważony...
Dynaudio - ciut mniejsza scena ale dźwięk pełny, soczysty...

I raczej zrezygnuję z podłogówek :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Przy 24 metrach odważne. Z drugiej strony za cenę podłogówek można kupić monitory z wyższej serii o lepszym brzmieniu średnicy i wysokich.
 

Trakkah

New member
Odważnie? Dlaczego? Uważasz że zabraknie czegoś? Że się nie sprawdza w tym metrażu?
No właśnie... W tej samej cenie monitory kupuje się z wyższej serii niż podłogówki... Lepsze brzmienie średnicy i wysokich jak napisałeś ale trochę mniej niższego basu choć z tym różnie może być... Gdy odsłuchiwałem monitory Dynaudio Focus 140 w trybie direct może i było go troszkę mało ale gdy włączyłem equalizer to musiałem odejmować basu z ustawień bo było go za dużo. A ustawienia z equalizera były do kolumn... podłogowych które grały u mnie wcześniej...
Więc to co mnie skłania do monitorów to to że za te same pieniążki kupuje się wyższą serię i monitory kreują lepszą scenę niż kolumny podłogowe, dźwięk jest oderwany od głośników...
 

gebolek

Banned
Pamiętaj, że salka odsłuchowa to dość specyficzne środowisko odsłuchowe.
Monitory mogą nie wypełnić dźwiękiem takiej przestrzeni.
Z Twoich wcześniejszych wpisów ( nie w tym wątku ) wnioskuję, że lubisz dobrą podstawę basową a tego może Ci tu zabraknąć.
 

Trakkah

New member
W końcu udał się dłuższy odsłuch i mogłem porównać podłogowe kolumny z monitorami.

Nie będę się mocno rozpisywał i ubierał w piękne słowa tego co usłyszałem jak to robią recenzenci... Nie potrafię tego robić jak niektórzy... ;)

Więc tak:
Dynaudio Focus 140 - bardzo fajny dźwięk, pełny, soczysty, fajna czysta góra, bardzo ładne wokale, basu jak na monitor sporo, scena jak najbardziej ok...
Dynaudio Focus 260 - to samo co przy podstawce tyle że mniejsza scena a o wiele więcej dołu ale ogólnie wielkość i jakość dźwięku nie powaliła mnie tak bardzo w porównaniu do Focusa 140. A cena... ponad dwa razy więcej... Więc odpadła...
Xavian XN125 - zrównoważona, przyjemna, scena większa niż w Focusie 140 ale za to mniej basu i jeszcze czegoś mi brakowało w dźwięku po odsłuchu Focusa... Więc odpadła...
Xavian Duetto - wszystko to co w XN125 ale w dużo większej skali, tutaj czuć, słychać było różnicę miedzy monitorem a podłogową kolumną... Fajnie grająca kolumna, dźwięk czysty, ładny wokal, basu tyle ile potrzeba, sprawiła wrażenie ze można jej słuchać godzinami bez zmęczenia...
Monitor Audio Rx6 - nie mieli na stanie Rx8 - Hmmm trochę rozczarowanie... Jest to fajna kolumna, zagrała dobrze, poprawnie ale bez szaleństw... Po tym co usłyszałem wcześniej wiem że można lepiej. To co pokazał Dynaudio i Xavian po prostu spodobało mi się bardziej...
Tannoy Revolution DC6 T - duże zaskoczenie, niespodzianka ponieważ nie było tej kolumny nawet przez chwilę w rozważaniach... Ciepły, pastelowy, piękny dźwięk, bardzo ładna szeroka scena, fajna podstawa basowa, reszta ładnie dopasowana, dynamika lepsza niż u konkurentów... Najlepsza skuteczność... Wyrosła na kandydata nr 1 :)

Niestety nie zagrało nic z Kefa i Paradigm... I nie usłyszę Acoustic Energy... A szkoda bo trochę się boję kupić ją w ciemno. I mogę mieć problem z odpowiednim ustawieniem jej...


Warto słuchać, troszkę poszukać, przede wszystkim nie ograniczać się tylko do tych najpopularniejszych i najbardziej promowanych marek bo można za te same pieniążki lub taniej gdy w grę wchodzą używki, znaleźć na prawdę coś godnego uwagi i w sugestywnej opinii coś dużo lepszego :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry