Kolumny do dolby atmos

hubio

New member
Witam !

Poczytałem już sporo na forum o dolby atmos, ale chciałbym się upewnić czy dobrze myślę.

Mam amplituner Onkyo TX-NR676E + kolumny TAGA HARMONY TAV-606 v.3 + suba YAMAHA YST-SW012.

W pierwszej chwili myślałem żeby dokupić kolumny odbijające dźwięk od sufitu, te kładzione na frontach. Poczytałem jednak sporo opinii, głównie bipo, który odradzał takie rozwiązanie i zacząłem szukać czegoś innego. Jako, że nie bardzo mam ochotę na kłucie sufitu i przeciąganie kabelków co by zapewniło zalecane ustawienie przez dolby, wpadłem na taki pomysł, żeby ustawić kolumny jako podwyższone. I znowu jak czytałem lepsze wrażenia robi ustawienie ich jako tylnych niż przednich i mam do tego właśnie miejsce z tyłu... No i przechodzę do tego o co mi chodzi: czy jeśli dokupię pasujące do tych co już mam SURROUND TAGA 606S i ustawię je właściwie tuż pod sufitem, bo mam taki właśnie mebel, że mogę to zrobić to będzie miało sens ? Będą stały w takiej samej odległości co fronty. W instrukcji do amplitunera podane jest takie właśnie rozwiązanie, ale na forum czytałem właściwie tylko o sufitowych lub tych nadstawkowych a nie było opinii o takim rozwiązaniu. Zgodnie z instrukcją muszą być co najmniej 0,9m wyżej niż fronty, a u mnie to będzie z 2m wyżej.

Żeby jednak jeszcze trochę zamieszać dodam, że surroundy, które mam obecnie nie są po bokach tylko minimalnie z tyłu w odległości ok 0,8m od uszu skierowane ukośnie. Wcześniej miałem w starym KD po bokach i nie wiem czy to kwestia, że było słabsze, ale teraz znacznie lepiej słyszę tylne dźwięki. Wracając do tematu: te pod dolby atmos stały by dużo, dużo wyżej, ale właściwie nad tymi surroundami - czy to nie spowoduje, że będzie jedna tylna fala dźwiękowa i nie odróżnię tego co ma być pod jedno i pod drugie ?

Jak już jestem to zapytam o jeszcze jedną rzecz - jak myślicie, czy powinienem zmienić suba ? W obecnym najbardziej mnie denerwuje potrzeba ręcznego wyłączania/włączania no i to jest najsłabszy z możliwych.

Pomieszczenie do nagłośnienia to salon z wykładziną dywanową, roletami, meblami :) ok 17 m2

Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Co do Atmosa, to wszystko Ci juz napisałem w temacie projektorów z tydzień temu.
Co do subwoofera, zawsze można kupić lepszy.
Ps. Po co je wyłączać?
U mnie są zawsze włączone.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wedlog mnie atmos musi byc przed sluchaczem a nie za. Wubuch, akcja, strzaly wszystko idzie raczej z przodu niz z tylu.

Jakbys mial 4 glosniki na zasadzie auro to wtedy jakos by to bylo, system wytworzylby dzwieki z przodu. Ale ty chcesz tylko dwie kolumny. Jak dla mnie, to z tych trzech pomyslow (kucie sufitu, glosniki nadstawkowe, glosniki z tylu na meblach) ten twoj jest najglypszym.

Jak sub nie ma trybu standbay to trzeba recznie wylaczac.. tez musze recznie wlaczac/wylaczac swoje BK. Bo jak zostawie na noc to caly czas radiator cieply.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ja swoich bk nie wylaczam i sprawdziłem radiator po nocy, jest zimny.

Hubio.
Oglądałem właśnie grę o tron z płyty bd w atmosie. Tam na początku jest taki testowo-reklamowy dżingiel atmosa.
Na próbę wyłączyłem 2 górne głośniki z systemu, tzn raz przednie, raz tylne i odsluchalem ten dżingiel.
Jeśli opcja z dwoma górnymi, to tylko z przodu.
Opcja z dwoma z tyłu, brzmiała bardzo dziwnie, nienaturalnie.
 

szewi1

Member
wg mnie glosniki nadstawkowe na fronty sa gorsza opcja niz kierunkowe fronty gorne.
Najlepsza opcja jest zamontowanie glosnikow do atmosa jako sufitowych gornych przed miejscem odsluchu (jesli masz jakaś opcję ich przytwierdzenia do sufitu).

Fronty gorne mozesz kupic kierunkowe (sa juz takie glosniki tylko pod atmos) lub zamocowac specjalne ramie i ukierunkowac surroundy w kierunku kanapy/miejsca ogladania.

Sub tak jak koledzy pisali mozna z czasem wymienić na wyzszy model.
 

hubio

New member
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Dla mnie zupełnie nowy temat.

Ps. Po co je wyłączać?
U mnie są zawsze włączone.

Pobiera 40W tylko nie wiem czy to jest max jak gra ? Bo to ani standby ani normalne użycie ? Ktokolwiek wie ile może pobierać kiedy nie gra, a jest włączony ?

Wedlog mnie atmos musi byc przed sluchaczem a nie za. Wubuch, akcja, strzaly wszystko idzie raczej z przodu niz z tylu.

Jakbys mial 4 glosniki na zasadzie auro to wtedy jakos by to bylo, system wytworzylby dzwieki z przodu. Ale ty chcesz tylko dwie kolumny. Jak dla mnie, to z tych trzech pomyslow (kucie sufitu, glosniki nadstawkowe, glosniki z tylu na meblach) ten twoj jest najglypszym.

1. Czyli nadstawkowe lepsze ?
2. Bipo w jednym z wątków pisał, że miał lepsze wrażenia jak były z tyłu, a nie z przodu. Że z przodu to była jedna fala dźwiękowa.

wg mnie glosniki nadstawkowe na fronty sa gorsza opcja niz kierunkowe fronty gorne.
Najlepsza opcja jest zamontowanie glosnikow do atmosa jako sufitowych gornych przed miejscem odsluchu (jesli masz jakaś opcję ich przytwierdzenia do sufitu).

Fronty gorne mozesz kupic kierunkowe (sa juz takie glosniki tylko pod atmos) lub zamocowac specjalne ramie i ukierunkowac surroundy w kierunku kanapy/miejsca ogladania.

Sub tak jak koledzy pisali mozna z czasem wymienić na wyzszy model.

1. Też słyszałem, że lepsze kierunkowe niż nadstawkowe
2. Nie mam jak u siebie zrobić sufitowych przed miejscem odsłuchu, ale jest ono blisko ściany tylnej więc wydaje mi się, że tylne górne były by ok. Ważna rzecz- miejsce odsłuchu jest bardzo blisko ok 0,5m od tylnej ściany więc praktycznie dźwięk ustawiony tak wysoko rozchodził by się dokładnie nad miejsce odsłuchu. Dlatego właśnie o tym pomyślałem. Z przodu to by było z 3,5m poziomie i z 3m w pionie. (W instrukcji do onkyo dają taką możliwość żeby ustawić je z przodu lub z tyłu)

Tak to mniej więcej wygląda u mnie:
do frontów, suba i centrala ok 2,5-3m w linii poziomej, w pionowej na wysokości uszu
do surroundów ok 0,6m w linii poziomej, w pionowej na wysokości uszu
do tych atmosowych było by też ok 0,6m w poziomej, ok 3m w pionowej

3.Szukałem kierunkowych górnych pod atmosa, nie mogłem znaleźć - jakieś propozycje ?

Czy zwykłe surroundy spełnią też swoją rolę ? Abstrahuję od miejsca ustawienia, z przodu czy z tyłu.

Ja swoich bk nie wylaczam i sprawdziłem radiator po nocy, jest zimny.

Hubio.
Oglądałem właśnie grę o tron z płyty bd w atmosie. Tam na początku jest taki testowo-reklamowy dżingiel atmosa.
Na próbę wyłączyłem 2 górne głośniki z systemu, tzn raz przednie, raz tylne i odsluchalem ten dżingiel.
Jeśli opcja z dwoma górnymi, to tylko z przodu.
Opcja z dwoma z tyłu, brzmiała bardzo dziwnie, nienaturalnie.

Wielkie dzięki raf ! W jakiej odległości od miejsca odsłuchowego masz górne przednie i górne tylne ?
 
Ostatnia edycja:

szewi1

Member
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Dla mnie zupełnie nowy temat.



Pobiera 40W tylko nie wiem czy to jest max jak gra ? Bo to ani standby ani normalne użycie ? Ktokolwiek wie ile może pobierać kiedy nie gra, a jest włączony ?



1. Czyli nadstawkowe lepsze ?
2. Bipo w jednym z wątków pisał, że miał lepsze wrażenia jak były z tyłu, a nie z przodu. Że z przodu to była jedna fala dźwiękowa.



1. Też słyszałem, że lepsze kierunkowe niż nadstawkowe
2. Nie mam jak u siebie zrobić sufitowych przed miejscem odsłuchu, ale jest ono blisko ściany tylnej więc wydaje mi się, że tylne górne były by ok. Ważna rzecz- miejsce odsłuchu jest bardzo blisko ok 0,5m od tylnej ściany więc praktycznie dźwięk ustawiony tak wysoko rozchodził by się dokładnie nad miejsce odsłuchu. Dlatego właśnie o tym pomyślałem. Z przodu to by było z 3,5m poziomie i z 3m w pionie. (W instrukcji do onkyo dają taką możliwość żeby ustawić je z przodu lub z tyłu)

Tak to mniej więcej wygląda u mnie:
do frontów, suba i centrala ok 2,5-3m w linii poziomej, w pionowej na wysokości uszu
do surroundów ok 0,6m w linii poziomej, w pionowej na wysokości uszu
do tych atmosowych było by też ok 0,6m w poziomej, ok 3m w pionowej

3.Szukałem kierunkowych górnych pod atmosa, nie mogłem znaleźć - jakieś propozycje ?

Czy zwykłe surroundy spełnią też swoją rolę ? Abstrahuję od miejsca ustawienia, z przodu czy z tyłu.



Wielkie dzięki raf ! W jakiej odległości od miejsca odsłuchowego masz górne przednie i górne tylne ?

zgodnie z filozofia atmosa powinny byc z przodu.
atmos to glosniki efektowe wiec normalne surroundy tez sie powinny sprawdzic.
Jak juz masz zestaw to mozesz kombinowac dalej z tym samym zestawem choc nie bedzie fajerwerkow w tej cenie.
pozdro!
 

hubio

New member
cd14af709a570df0.jpg



Jak widać w instrukcji jest napisane: wybierz jedne z następujących: przednie lub tylne czyli niby było by zgodnie z instrukcją.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Przednie tak 3.5m, tylne z 2m, patrząc po skosie.
No wg instrukcji niby można ustawić tylne wysokie ale tak jak napisałem, brzmi to dziwnie i nienaturalnie.
Moim zdaniem dla Ciebie najlepsze będą przednie wysokie.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Przednie tak 3.5m, tylne z 2m, patrząc po skosie.
No wg instrukcji niby można ustawić tylne wysokie ale tak jak napisałem, brzmi to dziwnie i nienaturalnie.
Moim zdaniem dla Ciebie najlepsze będą przednie wysokie.

No, ale może dlatego miałeś wrażenie, że nie było naturalnie bo były te 2m. Ja jak je ustawię lekko po skosie i pochylone (po prostu postawię na jakimś pudełku) to praktycznie dźwięk będzie skierowany centralnie na miejsce odsłuchowe i liczę na to, że nawet nie będę czuł go jako tylny. Sam amplituner też to powinien jakoś ogarnąć bo skoro ma technologię atmos i piszą, że można tak ustawić to należy zakładać, że amplituner ustawi je właściwie tak żeby było wrażenie sufitowe. Co ciekawe jak widać to jest konfiguracja podana jako pierwsza, ale na następnej stronie jest sufitowa i jest adnotacja, że zalecana przez Dolby Laboratories :) więc mimo, że sprzedają nadstawkowe napisali uczciwie :)

Wiem, że ten zestaw to nie jest jakiś high end, ale wystarczy, że szaleję w video :)
 

RAF1977

Banned
Ja mam te głośniki na ruchomych uchwytach, skierowane w dół do miejsca odsłuchu.
No próbuj sam, która opcja lepsza.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
No zrobiłem. Kolumny zamontowałem z tyłu jako stojące pod sufitem ok 25cm. Co ciekawe Onkyo miał pokazanych bardzo dużo ustawień m. in właśnie tylne stojące pod sufitem. Na szybko zrobiłem tylko kalibrację i włączyłem na chwilę film w 5.1. w trybie emulowanym do Dolby Sorround oraz film UHD w pełnym Atmosie. Pierwsze wrażenie niestety nie było korzystne. W trybie emulowanym ciężko było się połapać co się dzieje z tyłu :) W trybie Atmos też było coś dziwnego... Za to nie wiem czy to możliwe, ale wydaje mi się, że samo 5.1 zaczęło ładniej grać.

Ponieważ te tylne podwyższone praktycznie są nad miejscem odsłuchowym zrobię jeszcze raz kalibrację i tym razem ustawię je jako właśnie sufitowe nad miejscem odsłuchu. Zobaczymy...

Podkreślam jednak, że to było na szybko i dosłownie z 10 min to sprawdzałem więc jeszcze moja opinia może się zmienić. No i szukając na szybko jakiegoś filmu ze swojej kolekcji z atmosem uświadomiłem sobie, że jest ich strasznie mało :) Skoro na płytach UHD atmos nie jest standardem to tym bardziej będzie problem z BD.

A wy oglądacie 5.1 w trybie emulowanym do 5.1.2 ?
 

hubio

New member
Włączyłem sobie jeszcze na moment Mad Maxa, którego miałem na BD i jest z Atmosem i już znacznie lepsze wrażenia. Woda spływająca z góry... i wiele fajnych dźwięków. Jest dobrze... :) Obejrzałem 15 min w 5.1 i ten sam fragment z Atmosem.

Nigdy nic nie oglądam w trybie emulacji. Jak jest 2.0 to idzie w 2.0 więc i tu chyba sobie to daruję, ale Atmos... jak najbardziej. Pamiętajmy, że te dźwięki nie działają jako kanał tylko mają pełnić rolę przestrzeni trójwymiarowej. Teoretycznie jak w jednej scenie coś będzie spadało z sufitu zza pleców bohatera, w innej przed nim to zawsze położenie głośników jak się ma tylko 2, może być złe. Chyba do 5.1.2 Atmos zaleca ustawienie sufitowych nad miejscem odsłuchu więc u mnie prawie tak jest...

Tak czy inaczej za ok 400zł opłacało się...
 

RAF1977

Banned
"Prawie".
Ważne, że Tobie się podoba ☺.

W zestawie jest więcej głośników niż 2.
Tak wiec kierunek spadania będzie przez nie odtworzony.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
"Prawie".
Ważne, że Tobie się podoba ☺.

W zestawie jest więcej głośników niż 2.
Tak wiec kierunek spadania będzie przez nie odtworzony.

Raf mam pełną świadomość, że do doskonałości to daleka droga... Żeby to zrobić dobrze powinienem mieć centralnie zamontowane na suficie z przodu, środka i tyłu... wymagało by to jednak remontu pokoju bo o ile kabelek od ekranu może sobie wisieć zaklejony taśmą o tyle nawet ja sobie nie wyobrażam żeby tak wisiały przewody głośnikowe. Po za tym kłucie w suficie itd. To już wyższa szkoła jazdy. Z kolei z przodu z prawej miałbym jak postawić, ale z lewej albo kłucie, a tam się ciężko dostać, albo jakiś wysoki stojak... Może gdyby było więcej filmów w atmosie zdecydowałbym się zrobić to bardziej profesjonalnie, ale dla paru filmów, które obejrzę z tym dźwiękiem jakoś mnie to nie zachęca :), a z kolei tryb emulacji z 5.1 to tylko emulacja... Nie dochodzą Ci żadne nowe dźwięki..., tylko te co są idą jeszcze na górę. Czy takie było zamierzenie reżysera ? Jak piszemy o obrazie żeby go za bardzo nie wyostrzać bo nie taki był zamysł reżysera tak analogicznie można powiedzieć w tej sprawie, tak mi się wydaje...
 

RAF1977

Banned
Źle Ci się wydaje. Aplituner fajnie rozdziela dźwięk. Na górne daje fajny dźwięk uzupełniający przy źródle 5.1
Poza tym nie, z przodu, na środku i z tyłu, tylko albo 4, 2 z przodu i 2 z tyłu. Albo dwa mniej więcej na wysokości kolan. Czyli 60-80 cm przed głową. To jeśli chodzi o sufit.
Jeśli na ścianie, to dwa z przodu nad frontami.
Sa uchwyty na ścianę, po co jakiś wysoki stojak?
 

hubio

New member
Sa uchwyty na ścianę, po co jakiś wysoki stojak?

Właściwie bez odsunięcia stolika z TV i całym sprzętem nie jest możliwe zamocowanie żadnego uchwytu do ściany a to cały dzień pracy i na samą myśl robi mi się nie dobrze. A postawić jakiś wysoki stojak jestem w stanie bez demontażu stolika.

Raf a może istnieją jakieś stojaki na fronty, a jak tak czy to jest bezpieczne bo wiadomo drgania z 2 źródeł ?

Kombinuję jeszcze, żeby postawić taki wysoki i wąski regał na DVD z Ikei za 90zł i na tym postawić kolumnę. Pytanie jest tylko takie - czy to ma sens ? Sam napisałeś, że powinno być na wysokości kolan więc właściwie teraz te tylne są znacznie bliżej wysokości kolan niż by były przednie.

Jak pisałem w poziomie od tych głośników jest ok 0,5m, a od frontów było by ok 3m.
 

hubio

New member
No raf posłucham Ciebie i zamienię te kolumny miejscami na przód. Wczoraj jeszcze poczytałem o atmosie i zalecana, najprostsza kombinacja 5.1.2 to z głośnikami sufitowymi z przodu. W ostateczności mogą być efektowe stojące.

Niestety z tyłu w trybie emulacji z 5.1 to mam więcej dźwięków z tyłu niż z przodu co jest po prostu absudrem. Co do samego atmosa było lepiej, ale filmu w całości nie obejrzałem tylko parę scen... Na stronie atmosa zalecają aby sufitowe były na miejscem odsłuchu, ale też znalazłem na wielu stronach właśnie umiejscowione z przodu. Zresztą te kładzione na frontach też umieszcza się z przodu więc jednak wychodzi na to, że tak powinny być umiejscowione.

I mam ostateczne pytanie bo się pogubiłem. Skoro zalecanym miejscem są sufitowe nad miejscem odsłuchu to dlaczego do normalnych efektowych zaleca się przód ? I czy w ogóle Dolby Laboratories zgadza się aby do atmosa były używane zwykłe efektowe stawiane na mebelku ?
 

RAF1977

Banned
Mieszasz zalecenia do dwóch różnych wersji ustawienia głośników.
Na wysokości kolan (czyli w miejscu odsłuchu), to zalecenie przy dwóch głośnikach sufitowych, (na suficie).
Nie dotyczy to głośników ściennych wysokich, takich jakie masz do zamontowania.

Jak są dwa ścienne, to powinny być z przódu nad frontami, na ścianie pod sufitem, skierowane w miejsce odsłuchu, czyli w dół.

Głośniki odbijające dźwięk od sufitu, też zwykle stawia się na frontach, jeśli są tylko dwa głośniki.

Pomysł z wąskimi wysokimi szafkami, słupkami, może być dobry.
 
Ostatnia edycja:
Do góry