Kolumny do Denon 1908 JBL, Dali lub ...

bergmon

New member
Witam Serdecznie,
Proszę o poradę w wyborze zestawu głośników 5.1 do Kina domowego amplituner DENON 1908. Najpierw zastanawiałem sie nad JBL NORTHRIDGE CINE PACK 5.1 (E80+E20+EC25+E150P) chwilkę się przysłuchiwałem temu zestawowi w MM. Po wizycie w salonie i poczytaniu na forum wydaje się, że z tym sprzętem zagra lepiej Dali np. myślę o CONCEPT 6 + Sub. JBL wiele osób poleca jako bardziej pasujące do HK lub Marantz. Przy okazji proszę o radę odnośnie różnicy do wersji CONCEPT 8 (posiada osobny głośnik średniotonowy a CONCEPT 6 posiada tylko 2 x głośnik średnioniski + wysoki) czy warto dokładać i wpłynie to na poprawę odsłuchu muzyki. Bedę użytkował muzyka/film -> 70/30. Wielkie dzięki za poradę szczególnie od osób posiadających podobny sprzęt :)
Pozdrawiam
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Sam zastanawiałem się nad Concept 8. Ze słyszenia (ktoś pisał o tym) wiem, że ósemki mają wyraźniejszy bas.

ArtS :)
 

Kumpelkumpla

New member
Akurat niedawno porównywałem Dali Conncept 6 i 8 i powiem że 8 mają więcej basu jest on "mięsisty" ale mają cofniętą średnicę choć myślę że z denonem to było by całkiem niezłe połączenie. A 6-stki hmm no cóż mają piekną średnicę jak słuchasz wokalu to wydaje ci się że wykonawa stoi przed tobą, trochę mało basu ale to idzie poprawić kablami i pokrętłem przy wzmacniaczu :D a i 6 mają "zabujczą" dosłownie górę ale to też idze skorygowac kablami. Do kina domowego radziłbym ci kupić 6-stki bo i tak będziesz miał suba więc to będzie dobre posunięcie a jak będziesz chciał posłuchać muzyki to 6-stki biją na głowę 8-emki. Ale to tylko moje zdanie najlepjej jak byś porównał oba modele.
 

bergmon

New member
W końcu po wielu przemyśleniach i kilku odsłuchach przeszedłem kolejno przez takie wybory:

Amplituner:

Yamaha RXV 361 -> RXV661

Denon AVR 1508 -> 1708 -> 1908 -> -> -> 2308 (w koncu) :)

HK i Marantz niestety zdecydowanie nie pasuje mi design ... odpadaja


Brałem pod uwagę kolumny:

JBL Cina Pack E80... (trochę zbyt estradowe granie, może lepiej z HK i Marantz)

Wharfedale Diamond 9.4, 9.5

Dali Concept 6 (5.1 pack) lub 8 (5.0 bez sub z zamiarem dokupienia jakiegos sub'a w przyszłości)

Ciężki wybór nawet bardzo, żeby za umiarkowaną kasę zagrało jednoczesnie w KD i także w stereo.

Po ostrych negocjacjach dostałem przyzwoitą ofertę więc się kuszę (znaczy skusiłem się na wyższy model Denon'a). Postaram się dołożyć "odrobinkę" i w ten sposób bede miał wyższy model Amplitunera tzn. 2308, który zagra z Dali Concept 6x2, 1x2, Center, Sub; kabel coś w stylu 2x2.5 Profigold linka z rdzeniem. Pokój narazie ok 20m2. W przyszłości zamiana na 25-30m2 :). Myśle, że sie powinno sprawdzić zarówno w KD jak i muza z CD w stereo. Nie mam super wygórowanych wymagań, ale potrzebuję sprzętu którego z przyjemnością będę słuchać i ładnie zagra w całym paśmie, a nie tylko jakieś granie skrajem ze średnią jakością bez większej muzykalności i dynamiki. To już miałem ...

PS Dotychczas miałem już różne modele (w ramach posiadanych środków). Obecny zestaw Technics Amplituner SA-AX 530 + CD SL-PG 590. Kolumny Tonsile o ile pamiętam to chyba model SPACE '86 nic specjalnego :) Coś by w sumie można było z tego zrobić ale postanowiłem zmienić na inny zestaw 5.1 z KD.
 

bergmon

New member
Cała sobota zeszła, ale w końcu podłączyłem cały ten sprzęcik w jedną grającą całość ! A więc Denon 2308 + Denon 1740 + Dali Concept 6 + Dali Concept 1 + Dali Concept Central + Dali Concept Sub. Kable do kolumn Profigold z rdzeniem i opolotem z linki 2x2.5mm2 oraz połączenie Ampli <-> DVD przez złącze digital Coaxial out "trochę lepszy" elastyczny kabel typu profigold fi6 z podwójnym ekranem z miedzi OFC. Jak narazie po pierwszych odsłuchach sprzęt daje rade tzn. jest więcej niż OK :) Oczywiście musi sie to trochę rozegrać i wygrzać to jeszcze się troszkę "ułoży". Miałem troche obawy odnośnie wyboru kolum. Ze względu na stosunek jakość/cena postawiłem na Dali Concept 6 (5.1) i chyba dobrze zrobiłem bo dźwięk jest bardzo dobry nawet w stereo. Po dołączeniu suba (w razie konieczności niedostatków basu o ile zachodzi taka konieczność) nie ma już problemu z basami. W końcu nie kupowałem sprzętu do zrobienia w moim pokoju głośniej dyskoteki techno w stylu bum bum... Dżwięk wydaje się być oddawany w najmniejszych szczegółach z dużą dokładnością i czystością. Zdaje się, że sprzęt w porownaniu do poprzedniego wreszcie zagrał tak jak ma być. Teraz muszę jeszcze posiedzieć nad szczegółami ustawień i trochę tym pograć, a pewnie jeszcze troche z niego wyciągnę :)
 

sylcho

New member
Zestaw Dali

Cześć Bergmon,

Ja też zastanawiam się nad tym zestawem Dali (Concept 6+1+C). Co przeważyło, że to właśnie wybrałeś. Ja mam duży pokój 40m2 i będę chyba musial zainwestować w mocniejszego sub-a.
Jak oceniasz sprzęt już po miesięcznym odsłuchu ?
 

imalas

New member
Raczej zainwestuj w mocniejsze fronty do swoich 40m2, choć "suba" nigdy za dużo!:) (Sąsiedzi mają zazwyczaj odmienne zdanie...:D)
 

bergmon

New member
Witaj Sylcho,

Zestaw ten mam od tygodnia a nie miesiąca jak piszesz :). Ogólnie jest coraz lepiej. Kupiłem to "cacko" jako pewnego rodzaju kompromis pomiędzy kilkoma warunkami doboru tzn. KD jak i sluchanie muzy w stereo, wymiary, cena (w zestawie 5.1 jest taniej niż zakup wszystkiego osobno), kolor :), ... Narazie mam to zainstalowane w pokoju ok. 20m2 z myśla o zamianie na ok. 25m2. Troszkę się obawiałem o basy szczególnie w stereo, ale ze wstępnych wrażeń mogę powiedzieć dwoma słowami: gra OK. Napewno jest w tym część zasługi AVR 2308, który ma jednak lepszy wzmacniacz od 1508, 1708, 1908 (początkowo z tych modeli chciałem wybrać - warunek kasy, który lekko nadszarpnąłem:). Średnia część pasma jest wystarczająca, a i góra gra przyzwoicie w tym przedziale cenowym. Czasami może lekko brak basu (wynalazłem kilka utworków, które mnie zaskoczyły super basami na samych frontach a jednak ! - nie chodzi o ich głośność której także nie brakuje, ale o brzmnienie). To nie jest kupione do robienia dyskoteki, tylko do słuchania muzy i oglądania KD w warunkach zdecydowanie domowych ! Zawsze jak coś to włączam suba i jest OK. Przy okazji ten model suba jest wykonany w systemie zamkniętym, który ma lepsze właściwości do gry w stereo - bas jest bardziej kontrolowany, nieco kosztem innych parametrów charakterystycznych dla bass reflex'u polecanych do KD. Piszesz, że masz pokój 40m2. W takiej powierzchni, Concept 6 może być już troche "maławe". Może pomyśl o Concept 8, które są już większym modelem, ale mają nieco gorszy środek pasma. Wszystko zdecydowanie zależy od tego jakie masz oczekiwania odnośnie tego co chcesz mieć, oraz za ile to ma być kasy, bo te dwa warunki jakby są do siebie przeciwieństwem i zawsze musi być kompromis coś kosztem czegoś. Pozdrawiam
 

sylcho

New member
Dzięki Bergmon za spostrzeżenia, wydaje mi się, że podejscie mamy podobne. Ja też nie zamierzam robić dyskoteki u siebie. Muzyki też głośno nie słucham. Do KD chcę zainwestować w sub. JBL ES250 (nie wiem czy to się sąsiadom spodoba). Rozważam też zestaw oparty na jbl ES80, ES10, itd. Obaj z Imalasem twierdzicie, że Dali Concept 6 może byc za slabe, ale przy wzmocnieniu Subwofera powinno byc chyba lepiej ?
Mój problem polega na tym, że kontrola domowa zabrania używania dużych kolumn :( , tak wiec musze kombinować jak potrafię najlepiej. Kasa naturalnie tez gra rolę.
 

imalas

New member
Problem jest w tym, że jednak nie rozumiesz specyfiki pracy subwoofera!.
To nie jest dodatkowy głośnik niskotonowy podczepiony do kolumny frontowej. W muzyce przeważnie milczy (są wersje bardziej "muzykalne", ale ich cena może szybko zmienić Twoje plany), a dopiero w KD pokazuje co potrafi odczytując swoją ścieżkę w systemie 5.1, czy innym ...6.1, 7.1. dając frajdę widzowi. Zwiększenie mocy frontów jest wysoce wskazane! :)
 

bergmon

New member
Odnosnie tych frontow to w Twoim wypadku poszukalbym cos mocniejszego Nie mozesz rozwazac sub'a jako calkowitego uzupelnienia frontow tzn zrobienia z nich modelu z "wyzsza moca" bo to raczej nie tedy droga Ja jedynie niekiedy o ile to porzebne uzupelniam troche bas w stereo, a glownie sub gra w KD. Natomiast kolumny JBL serii 80 odpadly u mnie bo z Denonem nie graja zbyt ladnie co innego H/K i Marantz Niby ta seria ES wzgledem E juz znacznie lepiej ale jednak Dali uznalem ze znacznie lepiej "muzykalne uniwersalnie" Ja nie mam tak duzego pomieszczenia jak Ty wiec u mnie nie zauwazam niedostkow mocy. Zalezy do jakiego wzmacniacz chcesz to podlaczyc ?
 

sylcho

New member
Dzieki za podpowiedzi, ale pozostanę chyba przy tym zestawie Dali + JBL. Co do muzyki to nie obawiam się - nie słucham jej zbyt głośno. Obecnie mam mocne kolumny (chociaż stare) ale nie podkręcam ich mocno.
Jeśli ten zestaw wystarczy pod KD to cel osiągnięty.
 

sylcho

New member
Na razie do kina KD używam Sony AV z 5.1 (model sprzed 3 lat). Naturalnie jak ta now akonfiguracja głośników nie zagra to zastanowię się nad nowym wzmacniaczem.
 

sylcho

New member
Witam,
Po jakiś dwóch tygodniach po zakupie tego zestawu Dali Concept 6, Centr, 1 +JBL es250 mogę powiedzieć kilka slów więcej.
Jeśli chodzi o KD to zestawik rewelacyjnie sobie radzi nawet na moim starym Sony STR-DB780 QS pomimo braku wielu najnowszych dekoderów.
Subwoofer w tym przypadku daje ogromny efekt nawet przy 40m2.

Przy słuchaniu muzyki - czyli w wersji stereo, też jest w porządku. Dali doskonale wyrabiają się z dzwiękiem, a dodam, że przy dobrym ustawieniu subwoofera efekt basów nie jest drażniący i dodaje swoje.
Audiofilem nie jestem, ale czystość i jakość dzwięku mogę docenić.

Polecam zatem ten zestaw dla tych, którzy w niższej cenie chcą osiągnąć zadowalający efekt odsłuchu.

Teraz zastanawiam się nad nowym amplitunerem, co polecacie do 3 tyś przy tym zestawie głośników ?
 

sylcho

New member
Kompletnie nie znam się na sprzęcie CA, za to przemawia do mnie Denon.
Cały czas po głowie chodzą mi dwie inne firmy HK i Onkyo.
Obawiam się niestety również, że do 3k nie dam rady kupić 2808 :(
 

sylcho

New member
Blackninja, nie bardzo rozumiem dlaczego miałbym wybrać HK AVR347. Nie widzę specyficznej przewagi tego modelu nad Denonem 2808.
Może o czymś nie wiem ?

Poza tym wszędzie czytam, że do Dali lepiej pasuje brzmieniowo Denon. A może się mylę ?
 
Do góry