Kolumny do 1600 zł do amplitunera.

panalgsung

New member
Szukam kolumn głównie do muzyki metalowej/rockowej (ważny jest szybki, niezamulający i niedudniący bas oraz wyrazisty środek, z tzw. "mięsem" przy gitarach elektrycznych), ale przez większość czasu będą odtwarzały dźwięk z TV/filmów z DVD/BlueRay. Napędzać je będzie prawdopodobnie amplituner Yamaha 473.

Przez większość czasu będę oglądał filmy, ale bardziej zależy mi na jakości w muzyce (nie, nie chcę amplitunera stereo - nie chcę rezygnować z efektów w filmach).

Do wydania na kolumny (zrówno 2.0 jak i 5.0) mam 1600 zł. Jeśoi kupię w tej cenie stereo to sorroundy kupię później. W przyszłości planuję też dokupić subwoofer.

Byłem wczoraj w sklepie dla mądrych klientów i przesłuchałem kilkanaście kolumn - to moje spostrzeżenia:

Quadral Shogun X - bardzo fajny dźwięk, bas nie zamula, schodzi nisko, środek nieco cofnięty, ale z super brzmieniem. Niestety zadrogie... :(

JBL Loft
- masakra, kartonowe brzmienie, bas kiepksiej jakości, słabe wykonanie - po 3 utworach nie słuchałem dalej - odpadają

Yamaha NS-50 - bas brzmiał w miarę poprawie, ale reszta była bardzo słaba - odpadają

Yamaha NS-150
- tu już jest lepiej niż w tańszej yamaszce, bardzo fajny bas, ale często czegoś mi brakowało w brzmieniu średnicy

Warfedale Diamond 10.5 - całkiem fajne brzmienie, środek często dobry, ale czasami nie brzmiał do konca dobrze. Za to bas bardzo fajny i często schodził bardzo nisko.

Magnat Supreme 800 - mimo, że tanie to chyba zagrały najlepiej ze wszystkich, które słuchałem. Miały najbardziej naturalny dźwięk z najlepiej brzmiącym "mięsem" gitar elektrycznych. Dynamiczne i nie zamulające. Niestety bas nie schodził tak nisko jak bym chciał, ale może poprawi to subwoofer?

Przy okazji odsłuchałem też Magnat Supreme 200 i niewiele odbiegały od 800-tek (tylko trochę mniej basu).

JBL ES 80 - bardzo naturalny dźwięk, w każdym utworze zagrały poprawnie, bas był fajny, schodził nisko i nie mulił. Ale coś mi jednak brakowało - chyba dźwięk był jakby zbyt grzeczny.

Warfedale Amber 20.5 - generalnie brzmiały fajnie, czasami bas się zlewał, ale środek dawał radę.

Warfedale Vardus 300 - bardzo fajny bas - schodził bardzo nisko, był szybki, nie mulił i nie dudnił. Niestety środek to porażka, lekko charczący i niezbyt wyraźny. Przy tych kolumach subwoofer niebyłby potrzebny.

Quadral Quanitas 5000 - Od razu rzuca się w uszy mocny i głęboki bas (tu subwoofer też jest zbędny). Środek brzmi nieźle, ale w ciężkiej muzyce bas często dudnił i zlewał się, także raczej też odpadają.

Słuchałem też jeden drogi model Klipscha (nie pamiętam dokładnie modelu, za 5.0 życzyli sobie chyba 4000 zł) - brzmiały cudnie, wszystko wyraźne, bas miękki i szybki, a środek czysty i wyrazisty. Niestety - za drogie, nawet same fronty.

Do tego słuchałem jescze kilku kolumn, ale nie były warte uwagi. Niestety nie mieli Obsidian 600, więc nie wiem czy sprawdzą sięw muzyce metalowej.

Biorąc pod uwagę to, jaki dźwięk z kolumn mi pasuje co możecie mi jeszcze polecić w tej cenie? Taga 806 się sprwadzi? A może Magnat, ale quantum 555?
 

hans2

Banned
posluchaj nota 550. wyrownane brzmienie, nisko schodzacy bas (ale nie wychodzi do przodu), piekna gora jak na ta cene.

jesli nie uznajesz kalibracji/planujesz sluchac w pure direct to gora w polaczeniu z yamaha moze byc za ostra. kalibracja powinna ja przyciac.

edit: czy do metalu sie nadaja to bedziesz musial sam ocenic. ze wzgledu na maly rozmiar nie sa BARDZO dynamiczne ale tez nie kuleją na tym polu. sa szczegolowe, srednica sie nie chowa. w polaczeniu z denonem 2113 jestem bardzo zadowolony.

jesli bedziesz na odsluchu to pomecz je dlugo i glosno i zobacz czy tanszy ampli sie nie wylaczy bo maja spadek do 4ohm.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślę że Magnat Quantum 555 powinny spełnić Twoje oczekiwania lub nowsze Quantum 655 - tylko trochę ponad budżet. Napisz jaki metraż? Musisz jednak pamiętać że sporym ograniczeniem w stereo będzie budżetowy amplituner KD.
 

panalgsung

New member
No tak zapomniałem o metrażu - pokoj 21 metrów.

Co do tego osłuchiwania były to nowe kolumny, ale na pewno już ileś razy były odsłuchane, ciężko powiedzieć jaki miały przebieg.

@Pawel_Sz85 wiem, że ampli to nie to samo co wzmak stereo, ale muszę pójść na kompromis. A np. ww. Klipsch z Onkyo bodajże 609 zagrał na prawdę miło dla ucha, pozostałe kolumny jak słuchałem na 473 to też było w porządku. Teraz mam stereo Microlab Solo7C i na pewno będzie to zmiana na lepsze.

Chętnie osłuchałbym te quantum 555 w Warszawie. Wiecie może w jakim sklepie są dostępne na miejscu? Albo może ktoś ma je u siebie i zaprosi mnie na małe testy :)

Gdzieś wyczytałem, że do mertalu świetne są Altusy 200, czy to prawda? Gdzie w ogóle można je osłuchać?

Planuję też wybrać się do STX, stać mnie najwyżej na model FS-250 - też jestem ciekaw jak wypadną.

Generalnie przy odsłuchu zauważyłem, że z tego co przyniosłem ze sobą, to największe problemy kolumnom dawał KoRn. Bo ze sklipkotem i SoaD często sobie dobrze radziły.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Jak chcesz urządzać w domu dyskotekę to Altusy jak najbardziej się nadadzą, ale z tego co czytam, to masz słuch i wiesz czego oczekujesz po muzyce. Moim zdaniem nie pchaj się w altusy.

Osłuchaj sobie jeszcze TAGA, ale nie te modele od A/V model co podałeś, lecz z serii Harmony Platinum v.2, w tym wypadku F-60 (konfiguracja 2.0 w Twoim budżecie). Nie wiem jak z Yamaha, u mnie z NAD zgrywają się bardzo ładnie.
Jak się spodobają to o cenę pytaj kolegę na forum blackninja ;)
 

panalgsung

New member
Hmm póki co nigdzie nie widziałem nigdzie tagi do odsłuchania. Wiecie gdzie można je zobaczyć w stolicy?

Już sobie przypomniałem, że ten klipsch to był F30. Mam teraz okazję kupić tanio słabszy model - F1. Czy dużo odbiega brzmieniowo? Wiem, że F30 są mocniejsze i mają głośnik więcej.

Jedna firma oferuje mi też MAudio MR4 i yamahę 473 w cenie 2680 zł. Tylko nie słuchałem żadnego M Audio i nie wiem czu będą ok.

Im dłużej czytam/szukam i się zastanawiam tym bardziej można zwariować przy wyborze odpowiedniego nagłośnienia :p

Czy w przypadku Klipsch F1 Yamaha 473 zdoła je napędzić? (w końcu mają efektywność 93 dB). Czy tutaj Denon 1713 wypadnie lepiej?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przede wszystkim F1 do 21m będą za małe. Lepsze będę F2/F20. Monitor Audio MR4 też są w ok. swojego czasu odsłuchiwałem MR6, które będą bardziej odpowiednie na Twój metraż. MR6 trochę mniej dynamiczne od Klipsch F20, ale moim zdaniem mają lepszą średnicę i wysokie tony. Klipsch grają bardzie efekciarsko. Jeśli chodzi o amplitunery to mnie bardziej podszedł Denon niż Yamaha. Bardziej mi odpowiadało brzmienie w stereo. Yamaha wydała mi się za ostra, Denon łagodniejszy. To wszystko zależy z jaki kolumnami je zestawisz. Np. Do F20 raczej bym brał avr1713. Nic tylko samemu posłuchać.
 

panalgsung

New member
F1 za małe? Teraz mam Microlab Solo 7C (2x 55 W) i nie są za ciche ;) Za mocno ich nie rozkręcam bo i tak jest głośno (praktycznie nigdy nie daję wiecej jak 40/60, a przeważnie 30-35/60 przy głśniejszym i 20-25/60 przy cichszym słuchaniu).

Jutro idę te F1 odsłuchać u kolesia co kupił je do 35 m, okazały się za małe i na RF-52 mówi, że już jest ok. Ale on ma 35 m, a ja 21 m. Jeśli będą mi pasowały te pewnie je wezmę od razu. Wtedy pozostanie dobrać ampli. Ale jak coś nie będzie mi odpowiadało to będę szukał dalej.
 

panalgsung

New member
No i stałem się posiadaczem Klipsch F1. Kupiłem parę za 920 zł ( mają niecałe 3 miesiące). Bas jest w nich szybki, dynamiczny, nie muli i nie dudni, soprany fajne, dźwięczne (choć przy natłoku talerzy perkusji potrafią się zgubić), środek zależnie od utworu, ale czasami był taki atak o jaki mi chodziło. Generalnie dają bardzo precyzyjny dźwięk, przy lżejszych utworach cudo, przy cięższych trzeba trochę się pobawić EQ. Na tych 35 m prawie dawały radę. Potem odsłuchałem je w małym pokoju i bas już tak nie uciekał - będą ok.

Teraz pozostaje tylko dobrać ampli - założę nowy temat.
 
Do góry