Kolumny + ampli do ok 4k

Broda4

Member
Witam.
Już dopytywałem w jednym temacie.

Planowany zakup stereo. Proste.
Jak chyba większość opisów podaje :
Onkyo 8050 lub Yamaha RN500.

Doczytałem że każdy " lubi" inne kolumny.

Pokój: 20 m2 + skośny ( wysoko) sufit ( szcyt >3m ); zabudaowany
komoda ---tv--komoda
|........... x... x................|
okno ..........................wejscie
| ..................................|
.................................komoda
szafka-- kanapa---szafa,szafa



Preferencje:styl: deep purple, zeppelin, acdc, clapton, dire straits, nora j, troche bluesa ).
doatkowo podłączenie pod tv do codziennego uzytku. Filmów mało oglądam.


Do możliwości odłuchu mam:
Monitor Audio MR4, MR6, BX5
Melodica BL 30, 40
Wharwedale 10.5;6

Odtwarzacza CD nie wliczałem w koszty tytułu.

Podpowiecie? swoje zdanie?
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem na podobnym metrażu Oli40 (poprzednik BL40) i dobrze się sprawdzały przy takim repertuarze. Ciepłe brzmienie z mocnym basem i delikatnymi wysokimi. Łączyłbym je bardziej z Onkyo 8050. Monitor Audio BX5 będą miały trochę lepsze wysokie tony, ale za to mniej dynamiki. Oczywiście obie kolumny odsłuchaj.
 

Broda4

Member
ok
a jak rozumieć że Y jest bardziej " ostra", w stosunku do onkyo - miększego ?

czy jest może jakis przelicznik mocy(?) do powierzchni pomieszczenia ?
 
Ostatnia edycja:

Broda4

Member
hej
tak więc po odsłuchu powiem ci że chyba dokładnie jak opisujesz.
Zarówno z basem jak i wysokimi choć bym powiedział że wysokie są bardziej zaznaczone.
Z tym że na onkyo było znacznie gorzej ( dla mnie ) .
O wiele czyściej zagrały na yamaszce. ( przy moim repertuarze opisanym powyżej)
Ale zawahałem sie takze nad Heco Music Style 500.
A to chyba troche wyżej?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Spoko, najważniejsze żebyś był zadowolony. Te kolumny Heco to ta sama półka. To nowa seria nie słyszałem jej niestety.
 

Broda4

Member
w niektórych postach polecasz Melodikę BL40.
Zastanawiam się dlaczego ( wg mnie ) tak źle ją było słychać na Onkyo.
Powiedziałbym że zupełnie płasko.

Czy ma racje sprzedawca że melodica powinna lepiej grac na np Onkyo a MA na Yamaha?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Akurat tego Onkyo nie słyszałem. Słuchałem kilka amplitunerów KD Onkyo i było całkiem dobrze z tymi kolumnami więc założyłem, że z amplitunerem stereo powinno być lepiej. A słuchałeś BL40 na innej elektronice czy tylko na Onkyo? Co masz na myśli, że źle ją było słychać?
 

Broda4

Member
nie jestem znawcą muzyki.
Opierałem się na razie na pomocy " pana który ma mi sprzęt pomóc skomponować".
Akurat właczyłem płyty acdc, zeppelin, aerosmith.
zestaw: O+M M BL40 oraz Y+MA MR6.
odtwarzacz cd w wersji podstawowej danego producenta.

Melodica w porównaniu z MA była jak napisalem wcześniej " płaska".
Wszystko grało jakby w jednej linii. A średnio wysokie tony ( gitary basowe i bęben w perkusji ) zlewały się. Bas był raczej delikatny i krótki.
Nie potrafiłem do końca zrozumieć wokalu. ( angielskiego nie znam :) ale niektóre słowa potafię zrozmiec).
Po przejściu na Y + MA mr6 - potrafiłęm zrozumiec wokal . niskie tony ( bas ) nieco dłuższe ale nie rozrywające. Ale dokładnie jak pisaleś - chyba bardziej odczuwalne tony wyższe.
Heco - na pierwszy odsłuch chyba bardziej zrównoważone tzn nie ma takiego rozwarstwienia na niskie i wysokie tony - bardziej zoptymalizowane, mocniejszy bas.

Na moment włożyłem Nore Jones - i w ekstremalnych przypadkach mocno po uszach szło ( wysokie tony ). Na wszystkich kolumnach.
A najgorzej było na Heco Victa Prime 502. Jak na pochodzie.

Ale jak piszę - nie jestem wogóle znawcą - pisze całkowicie jako amator.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Yamaha wlasnie slynie z czystosci brzmienia, ktore ma wyeksponowana górę pasma. Onkyo znowu ma spory zapas mocy ale gra dosc chlodno. Jak sluchalem kiedys amplitunera kinowego Onkyo to mnie brzmienie sie podobalo i czuc bylo spora moc, basu tez bylo sporo. Yamaha RN500 dla mnie grala bardziej krzykliwie i basu bylo mniej. Dobra propozycja jest tez Harman 3770, on brzmi dosc cieplo z zaznaczonym basem i nie krzykliwą góra pasma. Dla niektorych takie brzmienie oznacza mala ilośc detali.

Rock to raczej lubi dynamiczne kolumny wiec nie wiem dlaczego wybór Monitor audio ?
Moje propozycje kolumn to poza Melodika, JBL studio 270/280, klipsch rf52II, Wharfedale 10.7
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pójdź jeszcze raz na odsłuch i poproś, żeby Ci podłączyli kolumny na innej elektronice (może jakiś wzmacniacz stereo) . Jak nadal Ci brzmienie nie będzie odpowiadało to znaczy, że te kolumny Ci nie leżą i trzeba szukać czegoś innego. Posłuchaj też Dali Zensor 7.
 
Ostatnia edycja:

Broda4

Member
Pójdź jeszcze raz na odsłuch i poproś, żeby Ci podłączyli kolumny na innej elektronice (może jakiś wzmacniacz stereo) . Jak nadal Ci brzmienie nie będzie odpowiadało to znaczy, że te kolumny Ci nie leżą i trzeba szukać czegoś innego. Posłuchaj też Dali Zensor 7.

Więcej w danym sklepie nie uzyskam. Tylko te które opisałem sa dostepne na miejscu.
Przez moment jamo - nie pamietam modelu - takie " półokrągłe" - ale te szybko odpadły .

Zapytam jeszcze raz - czy jest wg was taka zasada że dane głośniki będą zawsze zgrywały się lepiej z danym sprzętem?
Jak napisałem na początku - O + Melodika, Y+ np Heco?

Rock to raczej lubi dynamiczne kolumny wiec nie wiem dlaczego wybór Monitor audio ?

Z zaprezentowanych - te akurat grały dla mnie ( nas ) najlepiej.
Słyszałem wszystko najwyraźniej.
Fakt że repertuar ( mój) to prawie same krzykliwe głosy. Może tez dlatego.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma takich zasad, że dana elektronika na pewno zagra lepiej z danymi kolumnami. Trzeba odsłuchać. Bardzo często polecamy na forum jakąś konfigurację, a potem odsłuch to weryfikuje. Ile osób tyle opinii. Salon audio nie powinien robić Ci problemu z odsłuchu w innej konfiguracji.
 

Broda4

Member
OK
w takim razie spróbuję jeszcze raz.
Jak wpisałem - w moim sklepie nie mogę powiedzieć że nie ma wyboru.

W drugą stronę. Na 1 przesłuchaniu - miałem straszny metlik.
I tak wskoczyłem z poziomu -2k na -3k ( za kolumny ).
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Melodica w porównaniu z MA była jak napisalem wcześniej " płaska".
Wszystko grało jakby w jednej linii.

Przez wiele osób dźwięk płaski jest odbierany jako mało atrakcyjny ,Monitor Audio wychodzi zupełnie z innej koncepcji niż Melodica (Roth) ,kolumny MR4/MR6 inaczej kreślą plany dźwiękowe ,dodatkowo średnica jest podgrzana i wysunięta przed linię kolumn ,w sumie daje to efekt pewnej wielopoziomowości dźwięku ,który jest atrakcyjny i żywy, taka prezentacja średnicy jest w ogóle bardzo często spotykana w kolumnach brytyjskich
Na pewno nie każdemu to przypadnie do gustu ,dlatego zawsze warto posłuchać przed dokonaniem zakupu
Druga sprawa to taka,że kolumny powinny być wygrzane (co najmniej 50 godzin) ,dopiero wtedy można powiedzieć coś więcej o charakterze dźwięku
 

Broda4

Member
Przez wiele osób dźwięk płaski jest odbierany jako mało atrakcyjny ,Monitor Audio wychodzi zupełnie z innej koncepcji niż Melodica (Roth) ,kolumny MR4/MR6 inaczej kreślą plany dźwiękowe ,dodatkowo średnica jest podgrzana i wysunięta przed linię kolumn ,w sumie daje to efekt pewnej wielopoziomowości dźwięku ,który jest atrakcyjny i żywy,
hej
dokładnie takjak piszesz.
Jeżeli dobrze cię zrozumiałem także miałem wrażenie poziomowości dźwięku.
potrafiłem rozróżnić dzwięki niskie, wysokie jakby grały troche osobno, wokal.
Nie było takiej spójności ale nie mogę powiedzieć że źle to brzmiało. ( opisuje to opisowo). Dlatego w porównaniu z innymi jakoś mi to pasowalo najbardziej.
Inaczej niż choćby w melodice czy heco. Gdzie dźwięk był " sklejony". B miękki.


Ale jak napisał Whiplash - niekoniecznie muszą się nadawać do rokowej muzyki.
Za krótko słuchałem kawałków rokowych.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli będziesz mieć możliwość posłuchaj droższych serii kolumn Heco np.Aleva ,Celan to jest zupełnie inna jakość niż budżetowa seria Victa .Dźwięk jest dojrzały i poukładany
 

Broda4

Member
nie wiem czy to miejsce i czas ale czy możesz mnie " nauczyć" , lub podać linki
:co rozumiesz przez skraj pasma?
Czy chodzi o wyraźnie słyszalne granice niskich i wysokich tonów?

Muzykiem nie jestem:)
 
Do góry