Kolumny a temperatura ?

davero79

New member
Witam

Mam pytanie odnośnie temperatury jak wpływa na kolumny. W tej chwili pomieszczenie w którym się znajdują ma temperature od 4 do 15 stopni. Jak sądzicie może to źle wpływać na ich stan ? Jest jakies minimum, które należy przestrzegać? To samo tyczy się amplitunera i dvd też tam stoją. Jest to taras zamknięty, ocieplony na piętrze, ale ciepło bierze w zasadzie tylko z ogrzewanego domu.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Elektronika to nie organizm żywy. Spokojnie. Tylko trzeba mieć na uwadze żeby temperatura nie spadała poniżej punktu rosy. Chodzi o to żeby się na elektronice nie skraplała wilgoć. Więc nikt Ci nie odpowie czy u Ciebie te 4 stopnie sa dozwolone ponieważ trzeba jeszcze znać zakres wilgotności.
 

sebol81

New member
Kilka lat temu gruntownie przewietrzyłem pokój w którym stał mój sprzęt.
Była to późna jesień albo wczesna zima. Pokój wietrzył się, bo ja wiem, góra z godzinę...
Po tym zdarzeniu telewizor plazmowy i odtwarzacz DVD szlak trafił.
Oba urządzenia od tamtego czasu samoistnie w losowych momentach co jakiś czas wydają z siebie odgłosy stukania/pukania (lub tym podobne dźwięki)...
Stał tam jeszcze amplituner stereo i kolumny ale w przypadku tych urządzeń nie zaobserwowałem żadnego negatywnego skutku.

Także ja bym uważał :)
 

davero79

New member
a możecie podesłać link do urządzenia co mierzy wilgotność i czy to będzie miało sens tak szczegółowo się bawić ? bo norm dla kolumny nie znajdę. Czasem słucham w okresie zimowym np teraz mam 16 do słoneczka w plusie a na polu minus 7. Czy lepiej je zabrać do pokoju w domu temperatura plus 20?. W nocy bankowo tutaj będzoe kolo 3 stopni przy takim ziąbie na zewnątrz.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Do pomiaru służy wilgotnościomierz. Ciebie przy określaniu temperatury punktu rosy interesuje wilgotność względna.
Natomiast sam spadek temperatury im raczej nie zaszkodzi. W kościołach bardzo często zimnych też wiszą paki i nic się im nie dzieje. Grożniej sytuacja wygląda jakbyś do wychłodzonego pomieszczenia z głośniikami wpuścił ciepłe, wilgotne powietrze np. z domu. Wtedy para z powietrza ciepłego skropli się w zetknięciu z zimnymi przedmiotami. Dlatego nie wolno włączać świeżo wniesionych do domu zimnych urządzeń elektronicznych.
 
Do góry