kolumna wolnostojąca a podstawkowe

kabull

New member
Witam,
Posiadam Klipsch rf52 i gra z hk3490 nie jest źle, ale brakuje mi góry, sceny. Zaprosiłem kolege kolegi który pracuje w sklepie muzycznym i jakies pojecie o tym ma(bynajmniej dużo większe niż ja) stwierdził że zestaw jest oki, ale źle jest ustawiony akustycznie i dlatego jest źle. Po ustawieniu kolumn, wysunięciu ich na odpowiednią odległość, dzwięk nabrał barw nagle pojawiła się góra za to bass zamilkł (czyli był tak jak powinien :) ) i steroofonia się poprawiła znacznie. Bol w tym wszystkim, że kolumny nagle stały prawie w połowie pokoju. Doradził mi, by wymienić kolumny na podstawkowe. Czy kolumny podstawkowe są gorsze czy to nie ma znaczenia (nie wliczam w to basu). Wybrałem B&W CM1 może CM5 oraz MA RX2, czy to dobry wybór?
 

kabull

New member
a jak jakość dźwięku, stereofonia, scena, odzwierciedlenie dźwięków; które z tych głośników te parametry miałby lepsze. I czy rzeczywiście podłogówki zdadzą lepiej egzamin muzykalności niż te kolumny które mam (w końcu podstawkowe są droższe)? Będę miał w następnym miechu odsłuch B&W więc ocenie sam lecz niestety MA widziałem (bardzo mi się podobały wizualnie) lecz w tym salonie brak odsłuchów i wypożyczyć też nie mogę.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
A tego to juz ci nikt niebardzo powie bo to subiektywne. Ja bym dogadywal sie ze sprzedajacym ze jak nie bedzie ci odpowiadac to zwrot/wymiana.

Wysyłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk 2
 

JanuszKołeck

New member
Ja natomiast chciałbym wyrazić zdanie odmienne. Mianowicie nie kupowałbym żadnych innych kolumn, bo jestem pewien, że te, które są pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego brzmienia. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od dobrego ustawienia sprzętu.

Jeśli narzekasz raz na brak góry, a po zmianie ustawienia na brak basu, to pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami kolumn jest właśnie taka, że jest i to i to we właściwych proporcjach.

Kolumny trzeba przesuwać po 5cm, a nie co pół metra;-)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zgadzam się z kolegą. Winna jest akustyka pomieszczenia i rozstawienie kolumn a nie same kolumny. Tym bardziej że Klipsch są ogólnie cenionymi i dobrymi kolumnami, no chyba że ci ich charakterystyka nie leży? Napisz może jaki masz metraż i jak je miałeś ustawione, ile cm od ściany i jak rozsunięte od siebie? Podejrzewam że miałeś zbyt blisko dosunięte do ściany i bas był podbity. Napisz czy mieszkasz w bloku i ściany betonowe czy może domek i cegła, bo w blokach też ciężko z dobrym ustawieniem, sam wiem z doświadczenia?:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kabull

New member
------------------------------------------------
I [] __TV__[] I st I I aneks kuchenny
I I_ół__I I_____________
I__ I
I I___________ I_______
I narożnik I
I___________________________________________

[] - kolumna, która od ściany stała 15cm (teraz przesunąłem na 25cm), kolumny między sobą 90cm. a odsłuch na narożniku w odległości 3m. mieszkanie w nowym bloku z płyt. Szkic może mało wyraźny ale może coś ułatwi
 

kabull

New member
widze ze szkic w ogóle się rozmazał, za to jest rysunek na szybko
 

Attachments

  • POKój.JPG
    POKój.JPG
    12,5 KB · Wyś: 242
Ostatnia edycja:

JanuszKołeck

New member
Czy ja dobrze rozumiem, że pokój ma 3x3,5m? Na rysunku proporcje są inne. Moja rada, już pomijając wymiary pomieszczenia, jeśli telewizor nie wisi na ścianie, wziąć i ewakuować ten stół. Teraz trzeba kolumny i telewizor przesunąć w prawo tak, żeby odległość lewej kolumny od ściany była 70cm, oraz analogicznie wysunąć obie kolumny, żeby ich tyły były też o te 70cm oddalone od ściany. Ciekawostka - jeśli telewizor wisi na ścianie to takie ustawienie wygląda idiotycznie, bo fronty kolumn są wysunięte na ponad metr od tylnej ściany i co za tym idzie tyle samo prawie od ekranu. Dlatego telewizor musi raczej stać na stoliku pomiędzy głośnikami. Jeśli nie uda się odjechać od ścian na 70cm to trzeba koniecznie zatkać otwory bas refleks, wtedy basu będzie trochę mniej i może 50cm już wystarczy?
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Popieram kolege wyzej, w takim ustawieniu jak jest teraz nigdy to dobrze nie zagra.

Wysyłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk 2
 

kabull

New member
czyli dobrze by było wymienić na dobre podstawkowe, które nie będą się dusić w pomieszczeniu jak i będą mogły być bliżej ściany?
 
Do góry