Klatkowanie kanałów HD po zmianie tunera i operatora

Drunk

New member
Bez reklam
Witam, 01.06.2013 przesiadłem się z N-ki i dekodera ITI-ST2849/HD na cyfrowy polsat moduł CAM i VU+solo2. Problem polega na tym, że na wszystkich programach HD mam klatkowanie na fioletowym tle (w sumie to jest sieczka a nie obraz i szczątkowy dźwięk), śmiem wątpić że jest to wina ustawienia anteny, gdyż na poprzednim dekoderze jakość wahała się w granicach 90~99% przy ładnej pogodzie i min 60% przy takiej jak obecnie. Zimą gdy niekiedy śnieg zalepił antenę to występowało klatkowanie ale objawiało się zupełnie inaczej. Programy SD działają bez zarzutu. Jakieś pomysły?

Najśmieszniejsze jest to że tak wypasiony dekoder jak solo2 nie posiada wbudowanego miernika sygnału z sygnalizatorem co było ogromnym plusem poprzedniego dekodera, ponieważ podczas montowania anteny mogłem otworzyć sobie okno i będąc na dachu ustawić antenę na 99% bez żadnych dodatkowych przyrządów.
 

digitalus

Banned
Witam
Powodem moze byc jednak wina ustawienia anteny.Byc moze w tunerze n-box byla bardziej czula glowica i ustawienie anteny nie musialo byc dokladne .VU+solo2 to bardzo dobry tuner ale byc moze wymaga malej korekty ustawienia anteny.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Witam
Powodem moze byc jednak wina ustawienia anteny.Byc moze w tunerze n-box byla bardziej czula glowica i ustawienie anteny nie musialo byc dokladne .VU+solo2 to bardzo dobry tuner ale byc moze wymaga malej korekty ustawienia anteny.

Nie wykluczone trzeba wziąć wszystkie czynniki pod uwagę, widziałem że na zagranicznych forach ludzie korzystających z różnych satelitów mają ten sam problem z programami HD i jeden gość miał talerz nawet 180!

Wskoczyłbym od razu na dach aby wykluczyć kwestię jakości sygnału, jednak bez sygnalizatora akustycznego to nie będzie robota bo mamy 3 rzeczy do regulacji przy antenie a rozchodzi sie o milimetry często. I teraz druga osoba będzie musiała gapić się na tv i mówić mi przez telefon czy jest obraz czy nie, więc aż mi się na razie odechciewa tam włazić. Jednak jak będzie trzeba to będzie trzeba i tyle.
 

Lemil

Banned
Przyczyn problemu może być kilka. Konwerter, kabel, przełącznik jeśli jest zez, sam tuner i oczywiście ustawienie anteny. Radzę posprawdzać wszystko.

Może warto zacząć od tunera. Najprościej podłączyć u znajomych, gdzie odbiór kanałów HD jest ok.

Jeśli chodzi o instalację, to trzeba wszystko sprawdzić po kolei. Czasem kabel jest załamany. Może się zdarzyć też tak, że jakiś jeden drucik z oplotu kabla robi zwarcie. Zawsze jest jakiś pan Kazio, który potrafi i ma jakiś miernik. U mnie w okolicy panem Kaziem z miernikiem sygnału jestem ja. Wypada jeszcze wspomnieć, że pan Kazio powinien mieć jednak trochę wiedzy i dobrze by było, gdyby był elektronikiem a nie ślusarzem.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Bez przesady drucik z oplotu nie spowoduje kratkowania kanałów HD Najprościej - jeżeli masz dostęp do anteny obróć ją o 6 stopni (ok.6cm ) w lewo na Astrę 19,2 E tam nadaje ponad 10 darmowych kanałów HD ,wyciąg moduł z tunera i zobacz czy sytuacja się powtórzy
 

Drunk

New member
Bez reklam
Dzięki za zainteresowanie moim problemem. W ustawieniach modułu nie ma wspomnianej opcji odnośnie bitrate. Mam konwerter z zezem na astre, wszystko sam montowałem i ustaiałem jedynie za pomocą kompasu, kątomierza i ucha( im bliżej 100% jakości sygnału, tym częstotliwość pipania dekodera n-ki się zwiększała, aż w końcu sygnał przy 100% był ciągły. Moim zdaniem super sprawa, bo można się obejść bez mierników i fachowców). Z astry programy hd działają normalnie, dlatego przeczuwam że problem leży na linii CAM - tuner. Ogólnie ustawienia tunera mam skonfigurowane jako tryb prosty czyli hotbird + astra. Wczoraj pobawiłem się troche w zaawansowanych ustawieniach metodą prób i błędów i np polsat film HD działał a zwykły polsat HD już nie. Myślę że zacznę od "ręcznych" ustawień tunera, może właśnie tu tkwi problem. Najpierw jednak muszę zaczerpnąć wiedzy na google.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Nie da się już edytować poprzedniego posta więc piszę nowego.

Prześwietliłem całą sieć pod kątem mojego przypadku i znalazłem rozwiązanie. Jednak była opcja wysokiego bitrate w menu modułu domyślnie ustawiona na tak. Sytuacja wygląda w ten sposób, że po każdym uruchomieniu tunera gdy nie ma programów HD, trzeba ustawić tą opcję na nie a następnie z powrotem na tak.

Mam nadzieję że CP wypuści jakąś aktualizację dla modułu CAM, raz że występuje problem z programami HD, a dwa że co jakiś czas wszystko znika i trzeba dzwonić o przywrócenie sygnału. Można by oczywiście przywrócić sygnał przez neta po zalogowaniu sie na iCOCK, gdyby jeszcze strona chciała sie odpalić.
 
Do góry