kino domowe vs stereo

SobocAnd

New member
W zasadzie znalazłem już swoje wymarzone kino domowe Marantz SR6005 +MA Rx6+Rx1+centralny+sub. Znalazłem zestaw w fajnej cenie 13 tyś zł. Ponieważ nie chce popełnic dużego błędu proszę o subiektywne opinie.
Zestaw chcę wykorzystywać do stworzenia miłej atmosfery: radio, różna muzyka na CD. będą na też filmy, ale myślę, że nie więcej niż 2-3 tydzień.
Czy w związku z tym, że wszyscy lepiej wyrobieni muzycznie twierdzą, że ampli AV nigdy nie zagra bardzo dobrze stereo to nie powinienem, przy planowanym zastosowaniu sprzętu, poszukać jednak zestawu stereo? Czy nie zapędziłem się trochę w chęci posadania kina domowego ? Dla mnie, w tej chwili, każdy sprzęt brzmi lepiej niż mój dotychczasowy magetofon, a nie chcę za pół roku jak się trochę wyrobię :) stwierdzić, że nie tędy droga. Byłoby trochę szkoda pieniążków. Jest to kilka wypłat.
Przejżdżając przez moje dawne miasto, pozdrawiam Olsztyn, wpadłem do salonu zobaczyć za ile złożyłbym zestaw stereo na MA Rx8. Tu trochę mnie naprostowało. Taki zestaw będzie droższy od wcześniej opisanego zestawu 5.1. Swoją drgą, ludzie kupuja sprzęt w Media Markt za 4-5 tyś i są zadowoleni.
Trochę mnie przeraża te ponowne szukanie (do najbliższego salonu z prawdziwego zdarzenia mam 90 km), ale jak usłyszę,że być może muszę jeszcze raz przemyśleć swój wybór to pewnie będę musiał.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
trochę pozbierałeś informacji więc wiesz już że muzyka z CD brzmi zupełnie inaczej na Wzmacniaczu. Tego się nie da oszukać.
Różnice przy muzyce są bardzo duże. Oczywiście nie jest to dla tych co kupują zestawy w marketach.
Musisz podać jeszcze własne preferencje muzyczne i warunki docelowe w pokoju. Przydałoby się zdjęcie.
 

SobocAnd

New member
Zdjęcie mogę zamieścić jutro, jak będę w domu. W skrócie pokój 3x6 m z TV na dłuższej ścianie. Jeśli chodzi o muzykę to słucham spokojnego rocka, popu, trochę jazzu, poezja śpiewana. Zona lubi posłuchać muzyki poważnej. Czyli nic co spokojni ludzie nazywaja łomotaniem :) - chociaż sprzęt, a zwłaszcza sposób przekazu może to zmienią :)
 

SobocAnd

New member
Załączam zdjęcia.
 

Attachments

  • Dscf7254a.jpg
    Dscf7254a.jpg
    57,4 KB · Wyś: 786
  • Dscf7255a.jpg
    Dscf7255a.jpg
    45,3 KB · Wyś: 786
  • Dscf7256a.jpg
    Dscf7256a.jpg
    58 KB · Wyś: 755

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Własnie wczoraj miałem zapytać o to samo ;-)
Wszystko ładnie, peknie, ale miejsca na zestaw audio oraz poprawny jego odsłuch za tyle kasiory nie przewidziałeś. 99% ludzi tak przeprowadza swoje remonty kierując się tylko estetyką wnetrza i głosem partnerki lub projektanta który nawet nie wie co to kino domowe. Nawet jesli wcisniesz tam pełen zestaw, to zauważ, ze nie będzisz miał symetrii odsłuchu, nijak. Zjedź z kasą, zaoszczedzisz. Zestaw fajny, ale nie w takim pomieszczeniu z takim ustawinem telewizora, mebli i kanapy. 5.0, 5.1 odpada. Zostaje stereo, tylko gdzie wciśniesz te kolumny?
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

bubusia

Member
Jedynym wyjsciem jest postawienie glosnikow przed oknem(moze ze 30, 40 cm od okna), masz tam zaslone, ktora powinna w miare korzystny sposob wplynac na dzwiek, wybralbym glosniki podstawkowe, jedyne co bedziesz musial usunac to ten fotel przed kwiatkiem. Za kwote 13 tys zl mozesz miec naprawde przyzwoicie brzmiacy zestaw. Jezeli nie chcesz uzywek-co daloby najlepsze efekty brzmieniowe przy odpowiednim zestawieniu- proponowalbym poszukac czegos z audiofilskim zacieciem - np baltlab jako wzmacniacz + arcamDAC(1500 zl) jako konwerter(jako transport mozesz kupic nawet jakies dvd lub jakiegos rotela w granicach 1000zl), do tego dobre glosniki za reszte kasy- moze Epos, moze Sonus Faber(najtanszy, chociaz niekoniecznie-beda pasowaly do pomieszczenia, dzwiek rowniez), moze nawet MA(podstawkowe ale z wyzszej serii) jak lubisz. Taki zestaw da ci juz naprawde niezly efekt. Nie wchodz w zadne marantze, denony i inne tego typu mainstreamowe produkty. Nie zapomnij tez o w miare przyzwoitych, niekoniecznie drogich, kablach. Ale to na koncu.

Podaje pogladowe linki ww sprzetu:
http://www.baltlab.pl/
http://allegro.pl/arcam-rdac-salon-q21-odsluch-pabianice-dost-24h-i1667137996.html
http://allegro.pl/sonus-faber-signum-org-podstawki-i1685668760.html
ostatnia uzywka, ale bardzo bardzo ciekawa
Do tego jakis transport, np rotela, i jestes w domu, tzn stajesz sie posiadaczem dobrze brzmiacego, niezle zestawionego zestawu
 
Ostatnia edycja:

damian820927

New member
Bez reklam
Koledzy mają rację tu zestaw 5.1 nijak będzie miał się do jakości odsłuchu i przede wszystkim brak tu miejsca... U Ciebie pasowałby zestaw stereo z niedużymi kolumnami, zwróć uwagę na wzmacniacz i CD Naim do tego jakieś kolumny Dynaudio albo te MA RX6 bardzo przyjemnie brzmiące i szczegółowe kolumny a przede wszystkim nie duże gabarytowo świetnie się wpiszą w Twój salon.
 

SobocAnd

New member
Myślałem, być może naiwnie, że dwa fronty postawię z dwóch stron szafek (kwiatki z kwietnikiem zmienią miejsce). Wówczas przy zmianie położenia telewizora ku srodkowi pokoju będę miał kolumny w odległości z prawej 1,5 m, a z lewej 2,6 m od krawędzi telewizora. Co do remontu to tak wychodzi. Kupujesz nowe mieszkanie, potem meble, potem gdy masz już wszystko umeblowane myślisz o tym, że zamiast 10 letniego magnetofonu można by kupić coś lepszego. A poza tym z żoną się nie dyskutuje :)
U mnie tak zleciało 5 lat i zadałem sobie pytanie co chcę motor czy audio :). Wyszło audio. Kolumn podstawkowych nie kupię ze względu na koty. Ponieważ dyskusji co jest ważniejsze koty czy audio z żoną nie rozpocznę więc kolumny jeżli mają być to ciężkie i nie wywrotne.
Mam kilka pytań:
- Jeżeli kupię stereo, to będzie problem jeżeli kolumny Rx6 będą stały z dwóch stron mebli w sposób jak opisałem wyżej?
- Jaki sprzęt stereo najlepiej gra z kolumnami MA. Podoba mi się ich brzmienie. Mam daleko do miast z salonami audio (100 lub 190 km), a w każdym sprzedają trochę inny sprzęt
- Czy 5,1 naprawdę nie wejdzie? RX6 z dwóch stron mebli, dwa Rx1 z tyłu za kanapą podwieszone, a sub i centralny pod telewizorem. Kolumny fronty i tyły byłyby wówczas ustawione na bazie trapezu w ten sposób, że rozstaw frontów to 5,5 m, a tylnych kolumienek ok 3 m.
 

bubusia

Member
Nie chce niczego koledze narzucac, ale do tego pokoju podstawkowce pasowalyby najlepiej. Co do wywrotnosci i kotow to trzebaby miec jakiegos mocnego tygrysa, zeby wywrocil dobre stendy, ale wtedy poradzilby sobie tez z wolnostojacymi:)

Przy tym budzecie wszedlbym jednak w cos na wyzszym poziomie, moze MA GX100 plus przyzwoity wzmacniacz, oczywiscie wszystko zagra i zapewne zrobi duze wrazenie, ale jednak dobre zestawienie wzmak plus kolumny(stereo) moze przyniesc tak duzo frajdy ze kino domowe juz nie bedzie potrzebne. Poza tym mozna zawsze dokupic jakis ampli plus dodatkowe glosniki z tylu plus centralny i jest i kino i stereo. Z tym budzetem mozna juz sie niezle zabawic:)
 
Ostatnia edycja:

SobocAnd

New member
Czy chodzi o to, że w podstawkowych, źródło dźwięku będzie wyżej? Bo jeżeli to jest kwestia tego jednego fotela przy schodach to tylko szerokość drzwi balkonowych mnie ograniczy w jego pozbyciu się :)
 

bubusia

Member
Czy chodzi o to, że w podstawkowych, źródło dźwięku będzie wyżej? Bo jeżeli to jest kwestia tego jednego fotela przy schodach to tylko szerokość drzwi balkonowych mnie ograniczy w jego pozbyciu się :)


To nie ma znaczenia, mozna dobrac odp. standy, lub kupic firmowe(oferowane do danego modelu). Plusem podstawkowych beda ich gabaryty, odp. do tego pomieszczenia, poprawie, tzn znacznej poprawie, ulegnie przestrzennosc, nie bedzie problemu z buczacym basem, generalnie wszystko bedzie duzo lepsze, szczegolnie jezeli kolega wybierze co najmniej GX 100, bedzie to jakby inny wymiar jakosciowy muzyki, inna planeta, a ampli zawsze mozna dorzucic jak ktos zapragnie innych, kinowych wrazen

ps z podstawkowymi mozna tez kombinowac na tej scianie z telewizorem, chociaz trzeba pamietac ze kazdy glosnik powinien byc odstawiony od sciany, jezeli tego nie zrobimy nie bedzie glebi, stereofonia ograniczy sie do prawy lewy, a to juz nic specjalnego, zepsuje sie tez bas, zacznie buczec, jechac po scianie, szczegolnie wtedy gdy basreflex jest z tylu, wszystko sie przymuli, takze odstawienie to podstawa, stawianie glosnikow na scianie to jeden z podstawowych bledow niszczacych dzwiek-czesty blad
 
Ostatnia edycja:

SobocAnd

New member
Nie chce niczego koledze narzucac, ale do tego pokoju podstawkowce pasowalyby najlepiej. Co do wywrotnosci i kotow to trzebaby miec jakiegos mocnego tygrysa, zeby wywrocil dobre stendy, ale wtedy poradzilby sobie tez z wolnostojacymi:)

Przy tym budzecie wszedlbym jednak w cos na wyzszym poziomie, moze MA GX100 plus przyzwoity wzmacniacz, oczywiscie wszystko zagra i zapewne zrobi duze wrazenie, ale jednak dobre zestawienie wzmak plus kolumny(stereo) moze przyniesc tak duzo frajdy ze kino domowe juz nie bedzie potrzebne. Poza tym mozna zawsze dokupic jakis ampli plus dodatkowe glosniki z tylu plus centralny i jest i kino i stereo. Z tym budzetem mozna juz sie niezle zabawic:)

Pół żartem pół serio. Jeśli ktoś nie miał w domu 4 znalezionych w lesie urwisów, to nie wie, że przy ich zabawie to tygrys poczyni mniejsze zniszczenia w mieszkaniu :). Pozostaje tylko jeszcze jedna opcja to są tygrysy, tylko małe :). A tak poważnie prędkość pogoni jednego za drugim jest taka, że policyjny radar już by coś pokazał ;-) . Tylko, że radar pokazuje prędkość liniową, a one zgodnie z duchem czasu poruszają się w 3D (trzy wymiary).
 

bubusia

Member
A to tym bardziej podstawkowce, chociaz basowego nie zalatwia, bo nie dosiegna:). A tak na serio to podstawkowce ktore koledze polecam beda bardziej stabilne niz niejedne wolnostojace, takze predzej polegna RX6 niz GX 100:)

PS No jesli musza juz byc wolnostojace to oczywiscie OK, niech tylko kolega zadba o odp. amplifikacje
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Najlepiej wypożycz od kogoś zestaw 5.1 i spróbuj go na próbę zainstalowac u siebie. Obawiam się że efekt będzie słaby. Rozstaw kolumn może jest i do przyjęcia ale odległość pomiędzy nimi to będzie około 2.5m. Jeśli sam jeden usiądziesz na środku takiego zestawu to może uda Ci się to jakoś poustawiać. Ale każda zmiana miejsca słuchacza będzie pociągała za sobą to że jedne głośniki zaczną być bardziej słyszalne a reszta zaniknie i efekt diabli wezmą. Wyjątkowo w Twoim wypadku jak już to raczej proponował bym zestaw głośników typu Tannoy Arena 5.1. Powiesisz je wyżej na scianie i skierujesz dźwięk na słuchacza. Da ci to może po 1m odległości dla każdego głośnika. W Twoim wypadku może to być ważne. Twój pokój ma co prawda 3x6m ale Ty będziesz nagłaśniał 3x3. A to trochę mało.
I na pewno zrób próbę. Chcesz wydać sporo kasy a efekt moze być kiepski.
 

bubusia

Member
wlasnie o to chodzi, ze spora kasa i szkodaby bylo cos spierdz...Dlatego tak mocno obstaje za podstawkowcami do tego konkretnego pomieszczenia
 

SobocAnd

New member
Czyli jeżeli dobrze rozumiem:
1. Jeżeli 5.1 to głośniki podwieszane, gdyż w sposób sztuczny zwiększę odległość między źródłami dźwięku, a słuchaczem
2. Najlepsze byłoby stereo z kolumnami, które można postawić przy ścianie, a najlepiej na podstawce

Mieszkania nie sprzedam, więc muszę coś wymyślić, żeby mieć tę odrobinę luksusu.
Myślałem zawsze, że najwiekszym problemem jest zgranie sprzętu, a kolumny się jakoś ustawi.
No cóż w życiu czasami dostaje się kubeł lodowatej wody na głowę. Tym bardziej, iż problemem przy wybranym przze mnie sprzęcie jest chyba wymiar pokoju, i chodzi tu o wymiar dostępny.
 

bubusia

Member
Co do podwieszania bylbym ostrozny, chyba lepiej standy chociaz troche odstawione od sciany, jesli juz podwiesilbym efektowe, jesli kolega obstaje za kinem to cos w tym stylu, dobre stereo plus kino.
ARCAM SOLO MOVIE 5.1 SALON KATOWICE ODSŁUCH (1671490559) - Aukcje internetowe Allegro
Z tego co wiem arcam dobrze gra z MA, takze powinno byc w miare bezpiecznie, tzn kasa zostanie dobrze wydana

ps gdybym szukal kina to chyba poszedlbym ta droga:)

link oczywiscie przykladowy
 
Ostatnia edycja:
Do góry